Dotyczy skutków podatkowych związanych z systematycznym, ciągłym kupnem i sprzedażą walut - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.1067.2021.3.MK1

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1067.2021.3.MK1

Temat interpretacji

Dotyczy skutków podatkowych związanych z systematycznym, ciągłym kupnem i sprzedażą walut

stwierdzam, że stanowisko Pana w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 listopada 2021 r. wpłynął wniosek Pana o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z systematycznym, ciągłym kupnem i sprzedażą walut. Uzupełnił go Pan – pismem z 31 stycznia 2022 r. (data wpływu 1 lutego 2022 r.) i pismem z 21 lutego 2022 r. i pismem z 9 marca 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 15 marca 1995 r. Zakres prowadzonej działalności dotyczy głównie sprzedaży detalicznej pozostałych nowych wyrobów prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach - głównie Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą i naprawą alkomatów. Dodatkowo sprzedaje również inne rzeczy jak np.: baseny, chemię do basenów, rzeczy związane z telefonami itd. Wnioskodawca jest płatnikiem podatku dochodowego na zasadach ogólnych.

W przyszłości Wnioskodawca chciałby rozpocząć czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mających na celu zysk na różnicy kursów walut. Czynności te prowadzone byłyby na platformie walutowej w banku poprzez utworzone w tym banku konto własnej firmy.

Wnioskodawca zgłosił się do Urzędu Statystycznego w (...) z zapytaniem w celu uzyskania kodu PKD dla wyżej opisanych czynności. W odpowiedzi uzyskał informacje, że czynności o których pisze nie są działalnością usługową świadczoną na rzecz innych podmiotów gospodarczych lub na rzecz ludności w związku z powyższym nie jest to działalność gospodarcza zdefiniowana przez PKD dla jednostek statystycznych.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

Czynności te Wnioskodawca wykonywać będzie we własnym imieniu i na własny rachunek. Celem rozpoczęcia czynności systematycznego obrotu walutami jest chęć uzyskania dodatkowego przychodu. Czynności te polegałyby na zakupie waluty po określonym przez bank kursie, natomiast sprzedaż tej waluty odbywałaby się w najbardziej dogodnym momencie tzn. w momencie ogłoszenia najkorzystniejszego kursu danej waluty.

Zyskiem (dochodem) Wnioskodawcy byłaby w zaistniałej sytuacji różnica wynikająca z różnicy kursów walut pomiędzy dniem zakupu waluty a dniem sprzedaży waluty.

Transakcje dokonywane na platformie walutowej będą dotyczyły tylko i wyłącznie kupna i sprzedaży waluty obcej i ich przedmiotem nie będą żadne pochodne instrumenty finansowe.

Wszystkie transakcje będą dokonywane w sposób bezgotówkowy.

Transakcje dokonywane na platformie będą wykonywane w sposób stały, gdyż będzie to związane z kursem walut i będą dokonywane w najkorzystniejszym momencie zarówno jeżeli chodzi o zakup walut jak i o ich sprzedaż.

Wnioskodawca nie będzie świadczył usług na rzecz osób trzecich i będzie to tylko i wyłącznie obrót własnymi środkami pieniężnymi.

Zyskiem (dochodem) byłaby w zaistniałej sytuacji różnica wynikająca z różnicy kursów walut pomiędzy dniem zakupu waluty a dniem sprzedaży waluty.

Wnioskodawca nie zamierza też rozszerzać działalności gospodarczej o zakup i sprzedaż walut.

Transakcje walutowe będą dokonywane wyłącznie na koncie firmowym, a środki pieniężne które będą inwestowane w zakup walut będą środkami firmowymi.

Pytania:

1.Czy czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu uzyskanie zysku (dochodu) na różnicy kursów walut dokonywanych we własnym imieniu i na własny rachunek stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu polskich przepisów prawa podatkowego, a tym samym przychód traktujemy jako przychód z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust.1 ustawy o PIT?

2.Czy czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu uzyskanie zysku (dochód) na różnicy kursów walut dokonywanych we własnym imieniu i na własny rachunek nie mające znamion działalności gospodarczej, Wnioskodawca powinien opodatkować dopiero w zeznaniu rocznym zgodnie z art. 30b ustawy o PIT ?

3.Czy czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu uzyskanie zysku (dochodu) na różnicy kursów walut na własny rachunek i we własnym mające znamiona działalności gospodarczej, Wnioskodawca powinien rozliczać w ujęciu miesięcznym jak inne przychody uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej zgodnie z art. 14. ust.2 pkt 3 ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Ad.1

Zgodnie z informacją otrzymaną z Urzędu Statystycznego zdaniem Wnioskodawcy czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu zysk na różnicy kursów walut nie mają znamion działalności gospodarczej pomimo iż wykonywane będą cyklicznie.

Zgodnie z informacją otrzymaną z Urzędu Statystycznego, że czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu zysk na różnicy kursów walut nie są działalnością usługową świadczoną na rzecz innych podmiotów gospodarczych lub na rzecz ludności w związku z powyższym nie jest to działalność gospodarcza zdefiniowana przez PKD dla jednostek statystycznych. Zdaniem Wnioskodawcy czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu zysk na różnicy kursów walut, które nie mają znamion działalności gospodarczej nie stanowią źródła przychodu z działalności gospodarczej, a tym samym przychód z systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mający na celu zysk na różnicy kursów walut, nie traktujemy jako przychód opisany w art. 14 ust. 1 ustawy o PIT.

Ad.2

W związku z tym, iż czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu zysk na różnicy kursów walut nie mają znamion działalności gospodarczej i jako przychód z różnic kursowych Wnioskodawca powinien go opodatkować na koniec roku ujmując dochód z różnic kursowych jako pozostałe przychody w zeznaniu rocznym zgodnie z art. 30b ustawy o PIT.

Ad.3

Jeżeli przyjmiemy założenie, że jednak czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu zysk na różnicy kursów walut mają znamiona działalności gospodarczej to zdaniem Wnioskodawcy przychód z tego tytułu powinien opodatkować jako pozostałe przychody działalności gospodarczej i wykazywać je w miesięcznych rozliczeniach w poz. 8 PKPiR.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu zysk na różnicy kursów walut mające znamiona działalności gospodarczej Wnioskodawca powinien potraktować jako przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt.3 ustawy o PIT opodatkować je zgodnie z wybraną przez niego formą opodatkowania i wykazać jako pozostałe przychody w miesięcznych rozliczeniach i ująć je w PKPiR jako pozostałe przychody.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest:

pozarolnicza działalność gospodarcza

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera przesłanki negatywne, których spełnienie wyklucza uznanie danej działalności za działalność gospodarczą.

Zgodnie z tym przepisem:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są:

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

Natomiast art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się :

przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających;

Zgodnie z art. 30b cyt. ustawy:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W celu zakwalifikowania określonych działań do działalności gospodarczej bądź kapitałów pieniężnych należy zatem ocenić zamiar, okoliczności i cel tych działań.

W przedmiotowej sprawie, chciałby Pan rozpocząć czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mające na celu zysk na różnicy kursów walut. Czynności te prowadzone byłyby na platformie walutowej w banku poprzez utworzone w tym banku konto własnej firmy. Czynności te będzie Pan wykonywać we własnym imieniu i na własny rachunek. Celem rozpoczęcia czynności systematycznego obrotu walutami jest chęć uzyskania dodatkowego przychodu. Czynności te polegałyby na zakupie waluty po określonym przez bank kursie, natomiast sprzedaż tej waluty odbywałaby się w najbardziej dogodnym momencie tzn. w momencie ogłoszenia najkorzystniejszego kursu danej waluty.

Transakcje dokonywane na platformie walutowej będą dotyczyły tylko i wyłącznie kupna i sprzedaży waluty obcej i ich przedmiotem nie będą pochodne instrumenty finansowe. Wszystkie transakcje będą dokonywane w sposób bezgotówkowy. Nie będzie Pan również świadczył usług na rzecz osób trzecich. Transakcje walutowe będą dokonywane wyłącznie na koncie firmowym, a środki pieniężne które będą inwestowane w zakup walut będą środkami firmowymi.

Transakcje dotyczą jedynie kupna i sprzedaży walut, tj. przedmiotem tych transakcji nie są pochodne instrumenty finansowe, o których mowa w art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym uzyskane przez Pana przychody nie będą stanowić przychodów z kapitałów pieniężnych i wskazany przez Pana art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma w tym przypadku zastosowania.

W związku z tym, że:

chciałby Pan rozpocząć czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut, mających na celu zysk na różnicy kursów walut;

czynności te będzie Pan wykonywać we własnym imieniu i na własny rachunek;

celem rozpoczęcia czynności systematycznego obrotu walutami jest chęć uzyskania dodatkowego przychodu;

transakcje walutowe będą dokonywane wyłącznie na koncie firmowym;

środki pieniężne które będą inwestowane w zakup walut będą środkami firmowymi

to przychód, jaki osiągnie Pan z tytułu transakcji kupna i sprzedaży walut stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana zdaniem czynności systematycznego, ciągłego kupna i sprzedaży walut mają na celu osiągnięcie zysku powstającego na różnicy kursów walut. W celu wyjaśnienia tej kwestii należy wskazać jak poniżej:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe.

Stosownie do art. 14b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 24c, z zastrzeżeniem ust. 2.

W myśl art. 14b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 4, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez firmy audytorskie.

Z art. 14b ust. 4 ww. ustawy wynika, że

W przypadku wyboru metody, o której mowa w ust. 2, podatnicy mają obowiązek stosować tę metodę przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta ta metoda. Podatnicy informują o wyborze tej metody w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym rozpoczęli jej stosowanie.

Stosownie natomiast do art. 24c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Podatkowe różnice kursowe powstają w przypadku powstania różnicy wartości w wyniku przeliczenia na złote walut obcych wyrażających wartości przychodu należnego lub poniesionego kosztu podatkowego oraz faktycznie otrzymanej lub uiszczonej zapłaty. Generalnie więc, podstawowym warunkiem zaistnienia różnic kursowych jest łączne wystąpienie dwóch elementów, a mianowicie wyrażania przychodu/kosztu w walucie obcej oraz zapłaty w jakiejkolwiek formie, również w walucie obcej.

W sytuacji prowadzenia działalności, w której przedmiotem transakcji są wartości pieniężne – waluta, nie występuje zjawisko różnic kursowych, tak jak w przypadkach, kiedy mogą wystąpić różnice kursowe uregulowane w art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do innych rodzajów działalności, w których przedmiotem transakcji są konkretne rzeczy, czy usługi, a waluta pełni jedynie formę zapłaty za wykonaną transakcję (jest sposobem realizacji należności). Przychód/koszt z tytułu różnic kursowych powstaje bowiem w związku ze zmianą kursu waluty obcej, jaka może wystąpić w okresie między dniem zawarcia umowy określającej wartość świadczenia w danej walucie, a dniem realizacji płatności wynikającej z umowy.

Osiągnięty przychód/koszt z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych powstaje w sposób wtórny w stosunku do uzyskanego uprzednio przychodu z operacji gospodarczych, np. transakcji kupna-sprzedaży towarów oraz usług.

W sytuacji, kiedy będzie Pan dokonywał kupna i sprzedaży walut (przedmiotem transakcji będzie właśnie waluta), różnice kursowe nie wystąpią. W myśl ogólnej zasady określonej w art. 14 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty otrzymane ze sprzedaży waluty należy ująć w przychodach podlegających opodatkowaniu, a wydatki poniesione na nabycie sprzedanej waluty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w tym okresie, w którym osiągnięto przychód z tego tytułu (koszty bezpośrednie). Przychód, jaki osiągnie Pan z tytułu transakcji kupna i sprzedaży walut stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, od którego będzie Pan zobowiązany w ciągu roku wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy :

zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: sytuacja Pana musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

‒   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).