Czy dochody uzyskane przez Pani spółkę LLC zarejestrowaną w USA są opodatkowane w Polsce - kwestia metody unikania podwójnego opodatkowania. - Interpretacja - 0115.KDIT1.4011.495.2022.1.MT

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115.KDIT1.4011.495.2022.1.MT

Temat interpretacji

Czy dochody uzyskane przez Pani spółkę LLC zarejestrowaną w USA są opodatkowane w Polsce - kwestia metody unikania podwójnego opodatkowania.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest:

prawidłowe – w części, w jakiej uważa Pani, że dochody uzyskane przez Pani jednoosobową spółkę LLC w Stanach Zjednoczonych powinny być w całości opodatkowane w Polsce według skali podatkowej;

nieprawidłowe – w części, w jakiej uważa Pani, że do tych dochodów ma zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania, tzw. metoda wyłączenia z progresją.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 sierpnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani jednoosobowym właścicielem spółki LLC w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z Konwencją między Rzeczpospolitą Polską a USA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 13 lutego 2013 r., firma, którą Pani prowadzi, nie posiada placówki w USA, w której prowadzona jest działalność gospodarcza (art. 5). Całość prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej prowadzona jest w Polsce, klienci są natomiast z USA. Jako że jest Pani jedynym właścicielem spółki, cały obowiązek opodatkowania dochodów spółki spoczywa na Pani.

Jest Pani polskim rezydentem podatkowym, więc zakłada Pani, że dochody wygenerowane przez spółkę powinny być opodatkowane metodą wyłączenia z progresją w Polsce. W związku z tym, że firma fizycznie nie posiada żadnej siedziby w USA (firma jest zarejestrowana przez agenta, nie ma Pani w USA magazynu, ani siedziby, a całość prowadzona jest z Polski przez internet), zakłada Pani, że całość dochodu wygenerowanego przez spółkę powinna być opodatkowana przez Panią w Polsce skalą podatkową. Nie posiada Pani działalności gospodarczej w Polsce.

Pytanie

Czy uzyskane przez Pani jednoosobową spółkę LLC w USA dochody powinny być w całości opodatkowane w Polsce metodą wyłączenia z progresją w skali podatkowej?

Pani stanowisko w sprawie

Uważa Pani, że całość dochodów uzyskanych przez Pani amerykańską jednoosobową spółkę LLC powinna być podatkowana przez Panią w Polsce skalą podatkową.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Nieograniczony obowiązek podatkowy

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jest Pani osobą, która ma miejsce zamieszkania w Polsce. Wobec tego, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Pani obowiązek podatkowy powstaje zarówno w sytuacji, gdy uzyskuje Pani przychody na terytorium Polski, jak i za granicą. Całość Pani przychodów jest objęta tym obowiązkiem (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepis o nieograniczonym obowiązku podatkowym stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy).

Źródła przychodów – pozarolnicza działalność gospodarcza

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia odrębne źródła przychodów osób fizycznych. Są one określone w art. 10 ust. 1 pkt 1-9 ustawy. Od tego, z jakiego źródła pochodzą przychody zależą zasady ich opodatkowania.

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy). Zostało ono scharakteryzowane w art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 i 2 ustawy. I tak, zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy, kiedy jest w niej mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to:

działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy to działalność, która ma następujące cechy:

1)jest działalnością zarobkową;

2)jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły;

3)jest prowadzona we własnym imieniu.

„Działalność” to nie jakiekolwiek, pojedyncze działania podatnika, ale zespół działań podejmowanych w określonym celu. Celem działalności zarobkowej jest „zarabianie”, generowanie zysku, zapewnienie określonego dochodu. Sposób jej prowadzenia jest podporządkowany temu, aby osiągać jak najlepsze wyniki gospodarcze.

Cecha „prowadzenia działalności w sposób zorganizowany i ciągły” nie oznacza, że konieczne jest spełnienie formalnych wymogów organizacji działalności (np. rejestracji urzędowej). Cecha ta odnosi się do faktycznego sposobu jej prowadzenia. I tak:

„zorganizowany” to będący efektem „organizowania”. „Organizować” natomiast to „przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie” albo „nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek” (Nowy Słownik Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000);

„ciągłość” w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względną stałość jej wykonywania.

Za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy uznaje się również przychody wspólnika z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy – w sytuacji, gdy spółka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 5b ust. 2 ustawy).

Spółka niebędąca osobą prawną to spółka inna niż określona w pkt 28, czyli spółka inna niż:

a)spółka posiadająca osobowość prawną, w tym także spółka zawiązana na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółka kapitałowa w organizacji,

c)spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółka niemająca osobowości prawnej mająca siedzibę lub zarząd w innym państwie, która zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółka jawna będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Prowadzi Pani działalność w formie spółki LLC zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych. Jest Pani jedynym wspólnikiem tej spółki. Jak wynika z opisu okoliczności faktycznych sprawy spółka LLC jest podmiotem transparentnym podatkowo (nie jest traktowana jak osoba prawna, która podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania). Działalność ta ma charakter zorganizowany i ciągły i jest prowadzona w celach zarobkowych. Wobec tego Pani przychody z udziału w spółce LLC są Pani przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy zarejestrowała Pani działalność gospodarczą w Polsce.

Zasadą jest, że tego rodzaju przychody podlegają opodatkowaniu na tzw. zasadach ogólnych – według skali podatkowej. Podatnik ma możliwość wyboru innych zasad opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej, tj.:

opodatkowania według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych albo

opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, uregulowanym w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.).

Z opisu sprawy nie wynika, że wybrała Pani którąś z ww. szczególnych form opodatkowania. Wobec tego Pani dochody z działalności spółki LLC podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Polsko-amerykańska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania

Jak już wskazałem, przepisy o nieograniczonym obowiązku podatkowym stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wobec tego ostateczny kształt Pani obowiązków, które wynikają z uzyskiwania przychodów z działalności spółki LLC zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych zależy od uregulowań umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 31 poz. 178).

Dochodów z działalności gospodarczej dotyczy art. 8 umowy. Zgodnie z tym przepisem:

1.Zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa powinny być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

2.Jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład, to w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

(…)

5. Jeżeli w zyskach mieszczą się pozycje dochodu, które zostały odrębnie uregulowane w innych artykułach niniejszej Umowy, postanowienia tamtych artykułów zastąpią postanowienia tego artykułu, jeżeli nie stanowi on inaczej.

Oznacza to, że zasadą jest, że dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane w państwie, w którym osoba uzyskująca te dochody ma miejsce zamieszkania. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy osoba ta prowadzi działalność gospodarczą w drugim państwie poprzez położony tam zakład.

Na gruncie polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania określenie „zakład” oznacza (art. 6 ust. 1 umowy):

stałe miejsce, w którym całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność gospodarczą przedsiębiorstwa, w szczególności:

a)filię,

b)biuro,

c)fabrykę,

d)warsztat,

e)kopalnię, kamieniołom lub inne miejsce wydobycia zasobów naturalnych,

f)plac budowy, budowę lub montaż, które trwają dłużej niż 18 miesięcy (art. 6 ust. 2 umowy).

Aby można było uznać, że podatnik, który ma miejsce zamieszkania w Polsce prowadzi działalność poprzez zakład na terytorium Stanów Zjednoczonych, muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

podatnik ma placówkę działalności gospodarczej na terytorium Stanów Zjednoczonych, tj. pomieszczenia, środki lub urządzenia, które pozostają w jego dyspozycji i są wykorzystywane do prowadzenia jego działalności gospodarczej;

placówka ta ma stały charakter, co oznacza, że placówka jest utworzona w danym miejscu, z określonym stopniem trwałości czasowej;

podatnik prowadzi działalność gospodarczą za pośrednictwem tej stałej placówki, co oznacza, że podatnik lub osoby zależne od jego przedsiębiorstwa prowadzą działalność gospodarczą podatnika w Stanach Zjednoczonych w oparciu o tę stałą placówkę.

W opisanej przez Panią sytuacji:

spółka LLC jest Pani placówką działalności gospodarczej zarejestrowaną na terytorium Stanów Zjednoczonych;

placówka ta ma stały charakter;

nie prowadzi Pani działalności gospodarczej za pośrednictwem tej stałej placówki na terytorium Stanów Zjednoczonych – spółka LLC nie wykonuje faktycznej działalności gospodarczej na terytorium Stanów Zjednoczonych, działalność spółki jest prowadzona przez Panią z terytorium Polski.

W tej sytuacji nie są spełnione wszystkie warunki uznania LLC za Pani zakład w Stanach Zjednoczonych w rozumieniu art. 6 polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W rezultacie Pani dochody z działalności spółki LLC są opodatkowane tylko w Polsce (art. 8 ust. 1 umowy).

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Umowa polsko-amerykańska określa metody unikania podwójnego opodatkowania w art. 20. Zgodnie z art. 20 ust. 1 umowy:

Podwójnego opodatkowania dochodów będzie się unikać w następujący sposób:

1.Zgodnie z postanowieniami prawa polskiego i z zachowaniem przewidzianych w nim ograniczeń (z uwzględnieniem dokonywanych zmian bez naruszenia podstawowych zasad) Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczanie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.

Umowa przewiduje zatem metodę zaliczenia podatku zapłaconego w Stanach Zjednoczonych na poczet podatku należnego w Polsce. Nie przewiduje natomiast zwolnienia dochodów opodatkowanych w Stanach Zjednoczonych od opodatkowania w Polsce (metody wyłączenia z progresją).

Metoda unikania podwójnego opodatkowania ma zastosowanie w sytuacji, dla której umowa przewiduje, że dochody uzyskane w Stanach Zjednoczonych przez osobę, która ma miejsce zamieszkania w Polsce, są opodatkowanie w Stanach Zjednoczonych.

W Pani sytuacji dochody ze spółki LLC są opodatkowane tylko w Polsce. Oznacza to, że nie ma podstaw do zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania, o której mowa w art. 20 ust. 1 umowy.

Podsumowanie

Prawidłowo uznała Pani, że Pani dochody uzyskane przez Pani spółkę LLC zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych powinny być opodatkowane przez Panią w Polsce, według skali podatkowej.

Nieprawidłowo jednak założyła Pani, że dochody te powinny być opodatkowane z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją. Nieprawidłowość tego założenia wynika z tego, że:

polsko-amerykańska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje inną metodę niż wyłączenie z progresją – metodę zaliczenia;

zgodnie z art. 8 ust. 1 polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Pani dochody podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce, co oznacza, że art. 20 ust. 1 umowy (dotyczący metody unikania podwójnego opodatkowania) w ogóle nie będzie stosowany w Pani sytuacji.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).