Okres 5-letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca 1... - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.497.2022.3.LS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.497.2022.3.LS

Temat interpretacji

Okres 5-letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca 1984 oraz 1994 r., tj.: od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości przez Pana ojca. Zatem odpłatne zbycie przez Pana nieruchomości nabytej w spadku po ojcu, nie stanowi dla Pana źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w przywołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę tj. Pana ojca.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 12 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Uzupełniła go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lipca 2022 r. (data wpływu 21 lipca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej jako wspólnik spółki cywilnej (nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej). Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

17 października 2010 roku zmarł ojciec Wnioskodawcy, a w skład spadku wchodziło między innymi 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości w (…) przy A., 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości w (…) przy ul. B., 7/16 udziału we współwłasności nieruchomości w (…) przy ul. C. (ta ostatnia dalej zwana także Nieruchomością).

11 kwietnia 2017 roku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w powiecie (…) wydał decyzję nakaz rozbiórki nieużytkowanego budynku mieszkalnego na Nieruchomości: „Nakazuję pełniącym rolę zarządcy współwłaścicielom, p. M. B., p. R. S. rozbiórkę nieużytkowanego budynku mieszkalnego na działce nr ewid. 1 obr (…) przy ul. C. w (…). Wyznaczam termin przystąpienia do robót rozbiórkowych i porządkowych: 6 tygodni od dnia, w którym decyzja stanie się ostateczna, oraz termin ich zakończenia - 30 lipca 2017 r. Roboty prowadzić na podstawie projektu budowlanego rozbiórki z 24 lutego 2017 r mgr inż. arch. M. B., pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane. (...) Podczas oględzin przeprowadzonych w dniu 24.01.2017r ustalono, że Budynek mieszkalny z częścią gospodarczą, nie jest użytkowany. Od strony ulicy stwierdzono liczne spękania ścian zewnętrznych, co zagraża zawaleniem. Zamontowane na pęknięciach ścian szkiełka kontrole są również spękane, co świadczy o rozchodzeniu się budynku. Połacie dachowe ugięte, zawilgocone ściany, budynek całkowicie wyeksploatowany. Usytuowany jest bezpośrednio przy drugim budynku [na sąsiedniej działce nienależącej do żadnego z ówczesnych współwłaścicieli Nieruchomości], który jest zamieszkały. P. R. S. wyjaśnia, że PINB wydał decyzję nr (…) z dnia 25.11.2009r nakazującą opróżnienie tego budynku, ze względu na istniejące zagrożenie zawaleniem. (...) Zgodnie z art. 67 Prawa budowlanego jeżeli nie użytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, właściwy organ wydaje decyzję nakazującą właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu... . Ze względu na istniejące zagrożenie zawaleniem, pilne jest wydanie nakazu rozbiórki, dlatego ww. wymieniona decyzja bez oczekiwania na spadkowe orzeczenia sądu skierowana została na współwłaścicieli zarządzającym budynkiem” (pisownia oryginalna). Wniosek o wydanie pozwolenia na rozbiórkę złożyli współwłaściciele, którzy występowali w sprawie rozbiórki jako zarządcy, ponieważ w tamtym czasie nie były zakończone wszystkie postępowania spadkowe. Rozbiórka zakończyła się w 2017 roku. Po rozbiórce Wnioskodawca ogrodził działkę ogrodzeniem systemowym kupionym w markecie budowlanym.

28 września 2017 roku Wnioskodawca zawarł umowę dzierżawy Nieruchomości z Gminą (…) na cele parkingowe (publiczny, darmowy parking). Dzierżawca zobowiązał się do utwardzenia Nieruchomości, z czego się wywiązał. Dzierżawa rozpoczęła się 1 października 2017 roku i jest kontynuowana na podstawie kilku kolejnych umów dzierżawy do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Przychody Wnioskodawcy z dzierżawy we wszystkich latach podatkowych były opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

18 lutego 2022 roku Wnioskodawca zawarł w formie aktu notarialnego umowę o działy spadków i podział majątku wspólnego oraz umowę zniesienia współwłasności, na mocy której między innymi stał się wyłącznym właścicielem Nieruchomości (w (…) przy ul. C.) i przestał posiadać udziały we współwłasności dwóch innych wyżej wymienionych nieruchomości. W wyniku umowy zniesienia współwłasności wartość majątku Wnioskodawcy nie zwiększyła się w stosunku do wartości jego udziału we współwłasności. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie (bez spłat i dopłat). Umowy o działy spadków i podział majątku wspólnego nie dotyczyły nieruchomości w (…) przy ul. C. W akcie notarialnym opisano sposób nabycia Nieruchomości następująco:

„Udziały po 7/16 (siedem szesnastych) części we współwłasności w/w nieruchomości Pani M. B. i Pan R. S. nabyli na podstawie spadkobrania tj. udziały we współwłasności nieruchomości w 1918 roku nabyli S. S. w 1/2 części i W. S. w 1/2 części, a następnie na podstawie dziedziczenia ustawowego udział 3/8 części we współwłasności nieruchomości nabył po zmarłym 16 stycznia roku 1945 W. S. - brat S. S. - co stwierdza złożony w aktach KW [księgi wieczystej] odpis prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…) z dnia 19 lutego roku 2019 o stwierdzenie nabycia spadku po W. S. i J. S., a następnie w drodze dziedziczenia ustawowego po zmarłym w dniu 21 marca roku 1984 S. S. spadek nabyli w częściach równych - B. S., H. S. i K. S. - co stwierdza złożony w aktach KW [księgi wieczystej] wypis prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…) z dnia 20 grudnia roku 1989 o stwierdzenie nabycia spadku po S. S., a następnie w drodze dziedziczenia ustawowego po zmarłej dnia 23 lutego roku 1994 H. S. spadek nabyli w częściach równych K. S. i B. S. co stwierdza złożony w aktach KW [księgi wieczystej] wypis prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…) z dnia 1 grudnia roku 1995, w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po H. S., a następnie w drodze dziedziczenia ustawowego po zmarłym dnia 17 października roku 2010 K. S. spadek nabył w całości syn R. S., co stwierdza złożony w aktach KW [księgi wieczystej] wypis Aktu Poświadczenia Dziedziczenia wydany dnia 3 listopada roku 2010 przez Notariusza w (...), za numerem Repertorium A (…), a następnie w drodze dziedziczenia ustawowego po zmarłej 3 kwietnia roku 2014 B. S. spadek nabyły w częściach równych córki, tj. U. S. i M. B. co stwierdza złożony w aktach KW [księgi wieczystej] wypis Aktu Poświadczenia Dziedziczenia wydany dnia 16 stycznia roku 2015 przez Notariusza w (…), za numerem Repertorium A (…); a następnie w drodze dziedziczenia ustawowego po zmarłej dnia 01 stycznia 2017 roku U. S. spadek nabyła w całości siostra M. B. co stwierdza złożony a aktach KW [księgi wieczystej] wypis Aktu Poświadczenia Dziedziczenia wydany dnia 26 stycznia roku 2017 przez Notariusza w (…), za numerem Repertorium A (…)”.

Nieruchomość jest ogrodzona, teren jest utwardzony i wykorzystywany jako parking. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka jest przeznaczona pod zabudowę. Wnioskodawca w całym okresie posiadania Nieruchomości lub udziałów we współwłasności Nieruchomości ani inni współcześni mu współwłaściciele nie występowali o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla Nieruchomości ani o wydanie decyzji pozwolenie na budowę. Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nastąpiło bez jakichkolwiek starań Wnioskodawcy ani współczesnych mu współwłaścicieli. Wnioskodawca nigdzie nie ogłaszał zamiaru sprzedaży Nieruchomości. Do Wnioskodawcy sam zgłosił się potencjalny nabywca zainteresowany nabyciem Nieruchomości. Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości.

Uzupełnienie i doprecyzowanie zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca do tej pory nie sprzedał żadnej nieruchomości.

Wnioskodawca nie ma żadnych innych nieruchomości, które zamierza sprzedać.

Nieruchomość nie była wykorzystywana do momentu zawarcia umowy dzierżawy. Była zabudowana nieużytkowanym budynkiem mieszkalnym w fatalnym stanie technicznym.

Wnioskodawca nie prowadził żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży przedmiotowej Nieruchomości.

W odczuciu Wnioskodawcy nie poczynił on żadnych działań zmierzających do zwiększenia wartości przedmiotowej Nieruchomości. Po rozbiórce budynku mieszkalnego w wykonaniu nakazu rozbiórki Wnioskodawca ogrodził działkę ogrodzeniem systemowym kupionym w markecie budowlanym. Dzierżawca (a nie Wnioskodawca) utwardził nieruchomość, ponieważ używa jej jako publiczny, darmowy parking.

Wnioskodawca nie zawarł i nie zamierza zawrzeć przedwstępnej umowy sprzedaży. Wnioskodawca nie zamierza udzielić kupującemu jakichkolwiek pełnomocnictw.

Wnioskodawca sprzedaje jedną nieruchomość, nie będzie jej dzielił na mniejsze, w związku z tym sprzedaż jest jednorazowa, okazjonalna, a nawet przypadkowa, gdyż potencjalny nabywca sam zgłosił się do Wnioskodawcy.

Pytanie

Czy powinien Pan wykazać przychód z odpłatnego zbycia Nieruchomości?

Pana stanowisko w sprawie

Nie powinien Pan wykazywać przychodu z odpłatnego zbycia Nieruchomości. Zdaniem Wnioskodawcy nabycie Nieruchomości nastąpiło w 2010 roku, a więc ponad pięć lat przed sprzedażą. Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego czy działu spadku, jest nabyciem tych rzeczy. Natomiast, biorąc pod uwagę przyjętą linię orzecznictwa sądów administracyjnych, nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku dokonanego podziału mieści się w udziale, jaki przysługiwał jej w majątku wspólnym (zobacz również art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podobne stanowisko prezentuje Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w licznych interpretacjach indywidualnych: „Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy wyłącznie wówczas, jeżeli nabyte na własność mienie mieści się w ramach udziału, jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat” (interpretacja indywidualna z 15 marca 2022 roku nr 0114-KDIP3-2.4011.1093.2021.2.MJ, interpretacja indywidualna z 21 grudnia 2021 roku nr 0113-KDIPT2-2.4011.715.2021.1.KR, interpretacja indywidualna z 26 kwietnia 2021 roku nr 0113-KDIPT2-2.4011.53.2021.3.AKU).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm.)

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5 i ust. 7, które stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

W myśl art. 10 ust. 5 ww. ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, pięcioletni okres liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę.

Zgodnie z art. 10 ust. 7 cyt. ustawy:

nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Od dnia 1 stycznia 2019 r. pięcioletni okres, po upływie którego nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku liczony jest od końca roku, w którym spadkodawca ją nabył lub wybudował, a nie tak jak w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 r. – od końca roku, w którym został otwarty spadek (w którym zmarł spadkodawca). Zmiana obejmuje zatem wszystkich, którzy dokonają zbycia nieruchomości po dniu 31 grudnia 2018 r., bez względu na datę odziedziczenia nieruchomości.

Z opisu sprawy wynika, że 17 października 2010 roku zmarł ojciec Wnioskodawcy, a w skład spadku wchodziło między innymi 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości w (…) przy A., 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości w (…) przy ul. B., 7/16 udziału we współwłasności nieruchomości w (…) przy ul. C. 18 lutego 2022 roku Wnioskodawca zawarł w formie aktu notarialnego umowę o działy spadków i podział majątku wspólnego oraz umowę zniesienia współwłasności, na mocy której między innymi stał się wyłącznym właścicielem Nieruchomości (w (…) przy ul. C.) i przestał posiadać udziały we współwłasności dwóch innych wyżej wymienionych nieruchomości. W wyniku umowy zniesienia współwłasności wartość majątku Wnioskodawcy nie zwiększyła się w stosunku do wartości jego udziału we współwłasności. Zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie (bez spłat i dopłat). W drodze dziedziczenia ustawowego po zmarłym w dniu 21 marca roku 1984 S. S. spadek nabyli w częściach równych - B. S., H. S. i K. S. - co stwierdza złożony w aktach KW [księgi wieczystej] wypis prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…)z dnia 20 grudnia roku 1989 o stwierdzenie nabycia spadku po S. S., a następnie w drodze dziedziczenia ustawowego po zmarłej dnia 23 lutego roku 1994 H. S. spadek nabyli w częściach równych K. S. i B. S. co stwierdza złożony w aktach KW [księgi wieczystej] wypis prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…) z dnia 1 grudnia roku 1995, w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po H. S.. Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości.

Aby ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Pana nieruchomości (w (…) przy ul. C.) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie:

czy odpłatne zbycie tych udziałów nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez Spadkodawcę (Pana ojca) oraz

czy w wyniku działu spadku, a także zniesienia współwłasności nastąpiło nabycie przez Pana nowych udziałów w nieruchomości.

Odnosząc się do przedmiotowej sprawy, należy stwierdzić, że kwestie związane z dziedziczeniem regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.)

Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego:

Spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego:

Prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Według art. 1035 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Artykuł 1037 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, że:

dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

Stosownie natomiast do art. 195 Kodeksu cywilnego:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

W świetle art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika.

Zgodnie z art. 196 § 2 powyższej ustawy:

Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego, o czym stanowi.

Art. 210 ww. Kodeksu stanowi, że:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.

W myśl art. 211 Kodeksu cywilnego:

Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Z art. 212 § 2 ww. Kodeksu wynika zaś, że:

Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Co do zasady, dział spadku i zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy – w wyniku tego zniesienia – podatnik otrzymuje nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał.

Podobne wnioski wynikają z ukształtowanej już linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego, który twierdzi, że nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku zniesienia współwłasności, jeśli:

podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku dokonanego podziału mieści się w udziale, jaki przysługiwał jej w majątku wspólnym (rzeczy wspólnej) przed zniesieniem współwłasności.

Jeżeli więc spełnione są wymienione wyżej warunki, dział spadku i zniesienie współwłasności nieruchomości nie może być rozpatrywane w kategoriach nabycia.

W takiej sytuacji za datę jej nabycia uznać należy datę pierwotnego nabycia udziału w nieruchomości. Jeżeli jednak na skutek dokonanego działu spadku i zniesienia współwłasności przysługujący danej osobie udział ulega powiększeniu lub też towarzyszą mu spłaty i dopłaty, wówczas czynność ta skutkuje nabyciem ponad dotychczas posiadany udział.

Powyższe potwierdza brzmienie cytowanego wcześniej art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak więc co do zasady, dział spadku i zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy w wyniku tej czynności prawnej podatnik otrzymuje rzecz lub prawo, którego wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału jaki pierwotnie podatnikowi przysługiwał w dzielonej masie spadkowej.

W Pana przypadku wielkość i wartość nabytego udziału w drodze działu spadku i zniesienia współwłasności mieści się w udziale jaki przypadał Panu w drodze spadku. W wyniku działu spadku wartość nabytych składników mieściła się w udziale jaki przysługiwał Panu przed dokonaniem działu spadku, a działowi spadku i zniesieniu współwłasności nie towarzyszyły żadne spłaty i dopłaty.

W związku z powyższym, nieruchomość (w (…) przy ul. C.) nabył Pan w drodze spadku, zatem zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Pana przedmiotowej nieruchomości (w (…) przy ul. C.) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy ich odpłatne zbycie miało miejsce po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę – Pana ojca.

W tym miejscu wskazać należy, że do celów stosowania art. 10 ust. 5 ww. ustawy w przedmiotowej sprawie momentem nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, który te nieruchomości nabył również w drodze spadku, jest moment nabycia tych nieruchomości zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, tj. w chwili śmierci jego spadkodawcy/ spadkodawców.

Na tle przestawionego stanu faktycznego stwierdzić należy, że okres 5-letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca 1984 oraz 1994 r., tj.: od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości przez Pana ojca.

Zatem odpłatne zbycie przez Pana nieruchomości nabytej w spadku po ojcu, nie stanowi dla Pana źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w przywołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczonego od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę tj. Pana ojca.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Pana stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).