Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w Nieruchomości – nabytych w spadku. - Interpretacja - 0114-KDIP2-1.4011.349.2022.1.PD

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 20 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.349.2022.1.PD

Temat interpretacji

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w Nieruchomości – nabytych w spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 kwietnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 5 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w Nieruchomości.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 1991 r. zmarł (…) - dziadek wnioskodawczyni (dalej: „Spadkodawca”). Wnioskodawczyni dziedziczyła bezpośrednio po spadkodawcy, gdyż wcześniej w roku 1988 zmarł jej ojciec, a zatem ona jako następca prawny wstąpiła w udział zmarłego wraz z bratem.

Prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w (…) z 2013 r. stwierdzono, iż spadek po (…) na podstawie ustawowego dziedziczenia nabyła Wnioskodawczyni wraz z pozostałymi pięcioma spadkobiercami. W skład masy spadkowej wchodziły nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 5,5900 ha. Nieruchomości te były własnością Spadkodawcy od 1979 r. i również nabyte zostały na skutek spadkobrania po rodzicach.

Na skutek działu spadku, na mocy prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (…) sygn. akt: (…) z 2018 r. Wnioskodawczyni nabyła prawo współwłasności w 30/320 części niezabudowanej nieruchomości o powierzchni 0,8513 ha położonej w miejscowości (…), obręb (…), w gminie (…), posiadającą księgę wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w (…) Wydział Ksiąg Wieczystych o nr (…).

Pozostali współwłaściciele posiadali udziały 65/320 części, 65/320 części, 65/320 części, 65/329 części oraz 30/320 części. W 2021 r. na mocy ugody sądowej zawartej w sprawie toczącej się przed Sądem Rejonowym w (…) o sygnaturze (…) dokonano zniesienia współwłasności Nieruchomości na skutek czego Wnioskodawczyni wraz ze swoim bratem weszła w posiadanie na zasadzie współwłasności w częściach po ½ działki oznaczonej nr geodezyjnym (…) powierzchni 0,1360 ha (dalej: „Nieruchomość”).

Zniesienie współwłasności odbyło się nieodpłatnie i było kontynuacją rozporządzania masą spadkową. Przedmiotem zniesienia współwłasności były wyłącznie nieruchomości, o których mowa we wniosku, natomiast wartość otrzymanej nieruchomości w drodze zniesienia współwłasności mieściła się w udziale spadkowym, jaki przysługiwał Wnioskodawczyni.

W 2022 r. Wnioskodawczyni wraz z bratem odpłatnie zbyli ową nieruchomość na rzecz osoby trzeciej. Wnioskodawczyni zbyła prawo współwłasności nieruchomości w drodze rozporządzania własnym mieniem, nie zaś w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu przychodu jaki uzyskała z tytułu odpłatnego zbycia udziału w Nieruchomości?

Pani stanowisko w sprawie

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu przychodu jaki uzyskała z tytułu odpłatnego zbycia udziału w Nieruchomości.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) - dalej: „ustawa o PIT”, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów.

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Art. 10 ust. 5 ustawy o PIT stanowi, iż w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z kolei stosownie do art. 10 ust. 7 ustawy o PIT, nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Treść art. 299 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.), dalej: „Kodeks cywilny”, wskazuje, iż prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. W myśl art. 924 oraz art. 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

W myśl art. 1025 §1 Kodeksu cywilnego prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Dział spadku natomiast jest instytucją prawa cywilnego mającą zastosowanie w przypadku, gdy spadek przypada więcej niż jednemu spadkobiercy. Na skutek działu spadku, poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu spadku przedmiot wspólności. Rezultatem działu spadku jest przypisanie poszczególnych składników masy spadkowej konkretnym spadkobiercom.

Zgodnie z art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu. Natomiast na mocy art. 1037 §1 Kodeksu cywilnego dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

Z treści art. 210 Kodeksu cywilnego wynika, że każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Z kolei z art. 211 i 212 Kodeksu cywilnego wynika, że zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych, bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego, przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku działu spadku czy też zniesienia współwłasności jest nabyciem tych rzeczy. Jednakże, co wynika z analizy orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli, ale tylko wówczas jeśli:

podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki przysługiwał jej w majątku wspólnym (rzeczy wspólnej).

Spełnienie jednego z wyżej wymienionych warunków powoduje, że podział majątku nie może być rozpatrywany w kategoriach nabycia. W rezultacie, za datę nabycia nieruchomości uznać należy datę pierwotnego nabycia udziału w nieruchomości jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku działu spadku lub zniesienia współwłasności mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w majątku objętym współwłasnością oraz dział spadku został dokonany bez spłat i dopłat.

W przedstawionym przez Wnioskodawczynię stanie faktycznym wartość otrzymanego przez nią w drodze zniesienia współwłasności udziału w Nieruchomości na dzień dokonania tej czynności mieściła się w udziale w spadku jaki przysługiwał jej przed zniesieniem współwłasności. Ponadto, zniesieniu współwłasności nie towarzyszyły jakiekolwiek spłaty i dopłaty. Wobec tego, oraz mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy, dla Wnioskodawczyni czynność zniesienia na jej rzecz współwłasności nie stanowiła nabycia.

Biorąc pod uwagę powyższe, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT w przypadku Wnioskodawczyni, na dzień zbycia udziału w Nieruchomości na rzecz osoby trzeciej minął, bowiem, jak wynika z treści niniejszego wniosku, od końca roku, w którym Spadkodawca Wnioskodawczyni nabył opisaną we wniosku nieruchomość, z której następnie Wnioskodawczyni przypadł udział w części Nieruchomości, minęło więcej niż pięć lat. Wynika to z okoliczności wskazanych w stanie faktycznym, iż Spadkodawca wszedł we władanie nieruchomości, z której wyodrębniona została masa spadkowa przypadająca Wnioskodawczyni, w roku 1979.

Tym samym, odpłatne zbycie udziału w Nieruchomości na rzecz osoby trzeciej, które miało miejsce w 2022 r., nie następujące w wykonywaniu działalności gospodarczej, nie stanowi źródła przychodu o którym mowa w art, 10 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy PIT, a co za tym idzie Wnioskodawczyni nie jest obowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z dokonaną sprzedażą udziału w Nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.