Opodatkowanie kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.413.2022.2.AP

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.413.2022.2.AP

Temat interpretacji

Opodatkowanie kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

19 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 12 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 czerwca 2022 r. (data wpływu 4 lipca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą … od 10 czerwca 2014 r. Posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej: „Ustawą o PIT”). Wnioskodawca w 2022 r. korzysta z formy opodatkowania - podatek liniowy.

Wnioskodawca prowadzi działalność w branży produkcyjnej, która polega na produkcji mebli: stołów, biurek, stolików, w ramach klasy 31.09.Z (Produkcja pozostałych mebli) oraz sprzedaży klientom indywidualnym oraz klientom instytucjonalnym (salonom partnerskim).

Firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową, której efektem są meble produkowane według nowych projektów oraz ciągłe poszerzanie oferty sprzedawanych produktów. Wytworzenie finalnego produktu jest następstwem wielu czynności podejmowanych na każdym z etapów: tworzenia koncepcji, projektowania, tworzenia projektu funkcjonalnego, wykonania prototypów. Prace badawczo-rozwojowe są realizowane przez przedsiębiorstwo według ściśle przyjętego schematu.

Tworzenie prototypu rozpoczyna się od prac koncepcyjnych i projektu. Na tym etapie przedsiębiorstwo korzysta również z usług podmiotów zewnętrznych. Następnie tworzony jest projekt funkcjonalny i technologiczny, przy wykorzystaniu systemu … oraz …, a w następstwie tych prac wykonywany jest prototyp.

Efektem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę jest wytworzenie unikalnych wzorów mebli, które charakteryzują się przykładowo indywidualnym charakterem cech linii, konturów, kształtów, nietypowych okuć wyrobów.

Przedsiębiorstwo korzysta z usług podmiotów zewnętrznych tylko na etapie koncepcji i projektowania. Projekty funkcjonalne, systemy rozkładania, podnoszenia, technologia wykonania, projekty wykonania nietypowych okuć i elementów mechanizmów mebli są efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę.

Prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy i są ukierunkowane na tworzenie nowych, unikalnych rozwiązań. Stworzenie finalnej wersji produktu wymaga połączenia wiedzy specjalistycznej oraz doświadczenia Wnioskodawcy. Celem działań realizowanych w ramach prac badawczo-rozwojowych nie jest wprowadzenie rutynowych i okresowych rozwiązań.

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Ponadto, nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

W 2021 r. Wnioskodawca zgłosił do Urzędu Unii Europejskiej ds. własności intelektualnej (EUIPO) dwa wzory przemysłowe (stół i biurko), które podlegają ochronie prawnej.

Kolekcja ww. mebli powstała w ramach dotacji „Design dla przedsiębiorców”, organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt wzorniczy powstał we współpracy ze ... i został dofinansowany w 85% z ww. dotacji. Wnioskodawca odpowiadał za projekt funkcjonalny, systemy rozkładania, podnoszenia, technologię wykonania i projekty wykonania nietypowych okuć i elementów mechanizmów stołu i biurka.

W przedsiębiorstwie zarówno Wnioskodawca osobiście, jak i technolog zatrudniona na podstawie umowy o pracę, odpowiadają za prowadzoną działalność badawczo-rozwojową. Ceny sprzedawanych produktów ustalane są w oparciu o zasadę ceny rynkowej. Wartość wzoru przemysłowego uwzględniona jest w cenie sprzedawanych stołów i biurek. Do ustalenia wartości uzyskanej z zarejestrowanego wzoru przemysłowego Wnioskodawca stosuje metodę weryfikacji cen transferowych - metodę marży transakcyjnej netto. Przedsiębiorstwo czerpie więc dochody z wytworzonego w ramach prac badawczo-rozwojowych wzoru przemysłowego.

Wnioskodawca jest w trakcie procesu rejestracji kolejnego wzoru przemysłowego. Projekt tego wyrobu został wykonany przez jednego z członków rodziny Wnioskodawcy i przekazany został nieodpłatnie w drodze umowy w 2014 r. Od tego czasu prowadzone były w przedsiębiorstwie prace badawczo-rozwojowe mające na celu wykonanie prototypu, a w efekcie końcowym produktu finalnego. Wnioskodawca planuje również uzyskać wzory przemysłowe na obecnie wykonywane i w przyszłości projektowane meble, których proces projektowy jest analogiczny z opisanym wyżej.

Wnioskodawca prowadzi dokumentację do celów podatkowych w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W celu skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania Wnioskodawca wypełnia obowiązki, o których mowa w art. 30cb ust. 1 Ustawy o PIT. Wnioskodawca w prowadzonej ewidencji wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, jak również koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Jednocześnie prowadzi ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

W uzupełnieniu wniosku z 29 czerwca 2022 r. Wnioskodawca wskazał, że na dzień złożenia wniosku posiadał zgłoszony jeden wzór przemysłowy dotyczący stołu ..., natomiast na dzień złożenia uzupełnienia wniosku posiada trzy zarejestrowane wzory przemysłowe - dwa stoły i biurko. Ponadto, złożył 7 kolejnych wniosków o zarejestrowanie wzorów przemysłowych.

Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest przez Wnioskodawcę od początku prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca stawia na ciągły rozwój, prowadzący do poszerzania asortymentu produktów, ich unowocześniania i ulepszania. Wnioskodawca ewidencjonuje koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową od 2020 r.

Wnioskodawca osiąga przychody ze sprzedaży gotowych produktów - mebli klientom indywidualnym oraz klientom instytucjonalnym (salonom partnerskim). Wnioskodawca nie sprzedaje projektów, ani gotowych rozwiązań - systemów rozkładania innym podmiotom produkującym meble.

Jak wskazano we wniosku o interpretację indywidualną, Wnioskodawca osiąga przychody ze sprzedaży mebli, które zostały wyprodukowane w prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej. Wartość wzoru przemysłowego, który niewątpliwie stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, jest uwzględniona w cenę produktu.

Dochody ze sprzedaży mebli, do których zastosowanie ma zarejestrowany wzór przemysłowy osiągane są od około 8 lat. Jednak Wnioskodawca ma zamiar zastosować preferencyjną stawkę podatku do dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów od dnia zarejestrowania wzoru przemysłowego, tj. od 28 maja 2021 r., dla biurka i stołu z linii … oraz od 26 stycznia 2022 r. dla stołu z linii ...

Wnioskodawca wraz z technologiem prowadzą prace rozwojowe, które mają na celu wprowadzenie innowacyjnych, nowoczesnych rozwiązań oraz powstanie nowych lub ulepszonych produktów - mebli. Za produkcję odpowiedzialni są pracownicy zatrudnieni przez Wnioskodawcę. Posiadają oni wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do pracy z drewnem. Prawa własności przemysłowej z zarejestrowanego wzoru przemysłowego przysługują firmie ....

Nowe produkty, o których mowa we wniosku, to meble wyprodukowane według nowych wzorów, z innowacyjnymi systemami rozkładania, z użyciem nowoczesnych technologii. Wnioskodawcy, jako liderowi na rynku polskim w systemach rozkładania mebli zależy na zabezpieczeniu wyników prac rozwojowych prowadzonych w przedsiębiorstwie, dlatego uznaje za niezbędne zarejestrowanie wzorów przemysłowych wykonywanych przez Niego produktów. W przyszłości zamierza zarejestrować kolejne wzory przemysłowe.

Prace rozwojowe prowadzone są dla każdego mebla. Zaczynają się od prac koncepcyjnych oraz projektu. Następnie tworzony jest projekt funkcjonalny i technologiczny. Wynikiem wszystkich tych prac jest prototyp produktu. Każdy nowy produkt - mebel wyprodukowany przez firmę Wnioskodawcy jest efektem prowadzonych prac rozwojowych.

Przedsiębiorstwo korzysta z usług podmiotów zewnętrznych tylko na etapie koncepcji i projektowania. Projekty funkcjonalne, systemy rozkładania, podnoszenia, technologia wykonania, projekty wykonania nietypowych okuć i elementów mechanizmów mebli są efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę.

Współpracownicy Wnioskodawcy to zatrudnieni przez Niego pracownicy, którzy wykonują prace rozwojowe w ramach obowiązków pracowniczych. Wnioskodawca korzysta z usług podmiotów zewnętrznych na etapie projektowania. Projekty wykonywane są na zlecenie Wnioskodawcy na Jego indywidualne zamówienie.

Wnioskodawca nie posiada wiedzy, czy podmioty zewnętrzne, z którymi współpracuje prowadzą prace rozwojowe.

Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od 2020 r.

Wnioskodawca formułując pytanie pierwsze miał na myśli ocenę, czy podejmowana przez Niego działalność polegająca na stworzeniu nowych produktów - mebli, mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy.

Pod pojęciem „podejmowana działalność polegająca na stworzeniu nowych produktów” Wnioskodawca miał na myśli całość działań prowadzących do powstania nowego produktu - mebla, a zatem budowanie koncepcji, projektowanie, tworzenie projektów funkcjonalnych i technologicznych, wytworzenie prototypu, prace nad systemami rozkładania, podnoszenia i inne, które są niezbędne do powstania nowego, wcześniej przez Wnioskodawcę nieprodukowanego mebla.

Wnioskodawca nie prowadzi i nie prowadził badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe w myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe nieprzerwanie od około 8 lat, jednak ewidencjonuje je jako działalność badawczo-rozwojową od 2020 r.

Celem prac rozwojowych jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań (zwiększających trwałość mebla oraz funkcjonalność) do produkowanych już mebli oraz stworzenie nowych, wcześniej nieprodukowanych mebli. W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca stworzył i wprowadził trzywarstwową technologię klejenia blatów z drewna dębowego. Jest liderem na rynku polskim w temacie systemów rozkładania blatów. Jako jeden z pierwszych w kraju rozpoczął produkcję biurek podnoszonych elektrycznie, wykonanych w całości (z wyjątkiem mechanizmu podnoszenia) z drewna dębowego. Prace rozwojowe umożliwiają Wnioskodawcy rozwijanie swojej działalności gospodarczej oraz wprowadzanie na rynek nowych, bardziej innowacyjnych produktów. Nie są efektem prac rutynowych, ani nie wprowadzają okresowych zmian do produktu.

Pod pojęciem „nowych produktów’” Wnioskodawca miał na myśli produkty wytworzone lub ulepszone, które są efektem prowadzonych prac rozwojowych w przedsiębiorstwie. Nowe produkty, to meble, które w przyszłości Wnioskodawca wyprodukuje, a które będą posiadały zarejestrowany wzór przemysłowy w EUIPO.

Określenia używane we wniosku mają na celu uniknięcie powtórzeń. Wszystkie określenia związane są z efektem prowadzonych prac rozwojowych - nowymi lub ulepszonymi produktami - meblami, które już zostały zarejestrowane w EUIPO oraz, które w przyszłości zostaną zaprojektowane i wytworzone przez Wnioskodawcę oraz zarejestrowane jako wzór przemysłowy.

Pytanie drugie zadane przez Wnioskodawcę ma na celu uzyskanie odpowiedzi, czy w zaistniałym stanie faktycznym (dotyczącym sprzedaży mebli z zarejestrowanym wzorem przemysłowym), jak i zdarzeniu przyszłym (dotyczącym przyszłych potencjalnie zaprojektowanych i wyprodukowanych mebli, które zostaną zarejestrowane jako wzór przemysłowy), Wnioskodawca może skorzystać z opodatkowania preferencyjną 5% stawką PIT, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, w stosunku do dochodów osiąganych ze sprzedaży produktów - mebli objętych ochroną prawną na skutek zgłoszenia wzoru przemysłowego.

Pytania

1.Czy opisana w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie prac badawczo-rozwojowych, które mają na celu stworzenie nowych produktów, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy zarówno w zaistniałym stanie faktycznym, jak i zdarzeniu przyszłym (związanym ze zgłoszeniem do EUIPO kolejnego wzoru przemysłowego), Wnioskodawca może skorzystać z opodatkowania preferencyjną 5% stawką PIT, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, w stosunku do dochodów osiąganych ze sprzedaży wyrobów objętych ochroną prawną na skutek zgłoszenia wzoru przemysłowego?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Ad. 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana we wniosku oraz w uzupełnieniu wniosku działalność mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Prace rozwojowe to w myśl art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wnioskodawca nie wprowadza zmian w dotychczas produkowanych meblach w sposób okresowy i rutynowy. Każdy mebel jest produkowany z największą starannością, która jest efektem posiadanej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Wszystkie zmiany wprowadzane są z zamysłem zwiększenia wytrzymałości wyprodukowanego mebla, jego trwałości oraz funkcjonalności.

W przytoczonym powyżej artykule nie wyszczególniono konkretnych działań świadczących o wykonywaniu prac rozwojowych, jednak w dotychczas wydanych interpretacjach indywidualnych znaleźć można przykłady czynności, które zostały uznane za spełniające powyższą definicję.

Jak wynika z przywołanych przez Wnioskodawcę przepisów, działalność badawczo-rozwojowa to taka, która jest nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, nie mająca charakteru odtwórczego. Konieczne jest aby była prowadzona w sposób systematyczny.

Wnioskodawca realizuje prace badawczo-rozwojowe w sposób ciągły od około 8 lat. Pracuje na podstawie ustalonego schematu działań. Korzysta z usług podmiotów zewnętrznych tylko na etapie projektowania, sam natomiast tworzy projekty funkcjonalne, unowocześnia systemy rozkładania blatów stołu, wprowadza innowacje w elektryczne systemy podnoszenia biurek, wprowadza nowe technologie wykonania (trzywarstwowa technologia klejenia blatów), projektuje wykonania nietypowych okuć i elementów mechanizmów mebli.

Wnioskodawca wytwarza meble w oparciu o posiadaną wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z drewnem.

Reasumując, Wnioskodawca uważa, że prowadzona przez Niego działalność mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej w myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako prace rozwojowe, zgodnie z art. 5a ust. 40 ustawy o PIT.

Ad. 2.

W ocenie Wnioskodawcy, zarówno w odniesieniu do dotychczas wyprodukowanych i zarejestrowanych jako wzór przemysłowy mebli, jak i potencjalnie w przyszłości wyprodukowanych i zarejestrowanych w EUIPO, Wnioskodawca ma prawo skorzystać z opodatkowania preferencyjną 5% stawką PIT, o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, w stosunku do dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży mebli, które posiadają zarejestrowany wzór przemysłowy.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest m.in. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Nie ulega wątpliwości, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadził i prowadzi prace rozwojowe, których wynikami są m.in. nowoczesne systemy rozkładania blatów stołu, innowacyjne systemy podnoszenia biurek wykonanych w całości z drewna dębowego, trzywarstwowa technologia klejenia blatów stołu. Wnioskodawca nieustannie pracuje nad zwiększeniem wytrzymałości, trwałości produkowanych przez siebie mebli oraz nad zwiększeniem ich funkcjonalności. Trzy rodzaje spośród produkowanych przez Wnioskodawcę mebli podlegają ochronie prawnej w ramach zarejestrowanego wzoru przemysłowego. Wnioskodawca złożył siedem kolejnych wniosków o rejestrację kolejnych wzorów przemysłowych.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, ma On prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki podatku 5% w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży mebli, które podlegają oraz w przyszłości będą podlegać ochronie prawnej na skutek zarejestrowania wzoru przemysłowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym

Powziął Pan wątpliwość, czy prowadzona przez Pana działalność gospodarcza polegająca na produkcji mebli stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), zgodnie z którą:

Przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022r. poz. 574 ze zm.),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o  szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że:

Oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub  wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i  wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

W celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym  od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje Słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w  jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i  organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy  do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na  swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionego opisu sprawy i jego uzupełnienia wynika m.in., że prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, której efektem są meble produkowane według nowych projektów oraz ciągłe poszerzanie oferty sprzedawanych produktów. Wytworzenie finalnego produktu jest następstwem wielu czynności podejmowanych na każdym z etapów: tworzenia koncepcji, projektowania, tworzenia projektu funkcjonalnego, wykonania prototypów. Prace badawczo-rozwojowe są realizowane według ściśle przyjętego schematu. Efektem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Pana jest wytworzenie unikalnych wzorów mebli, które charakteryzują się przykładowo indywidualnym charakterem cech linii, konturów, kształtów, nietypowych okuć wyrobów. Prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy i są ukierunkowane na tworzenie nowych, unikalnych rozwiązań. Stworzenie finalnej wersji produktu wymaga połączenia wiedzy specjalistycznej oraz Pana doświadczenia. Celem działań realizowanych w ramach prac badawczo-rozwojowych nie jest wprowadzenie rutynowych i okresowych rozwiązań. W 2021 r. zgłosił Pan do Urzędu Unii Europejskiej ds. własności intelektualnej (EUIPO) dwa wzory przemysłowe (stół i biurko), które podlegają ochronie prawnej. Wartość wzoru przemysłowego uwzględniona jest w cenie sprzedawanych stołów i biurek. Prowadzi Pan dokumentację do celów podatkowych w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W celu skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania wypełnia Pan obowiązki, o których mowa w art. 30cb ust. 1 Ustawy o PIT, od 2020 r. W prowadzonej ewidencji wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, jak również koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 Ustawy o PIT, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Jednocześnie prowadzi Pan ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest przez Pana od początku prowadzonej działalności gospodarczej. Stawia Pan na ciągły rozwój, prowadzący do poszerzania asortymentu produktów, ich unowocześniania i ulepszania. Dochody ze sprzedaży mebli, do których zastosowanie ma zarejestrowany wzór przemysłowy osiągane są od około 8 lat. Jednak ma Pan zamiar zastosować preferencyjną stawkę podatku do dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów od dnia zarejestrowaniu wzoru przemysłowego, tj. od 28 maja 2021 r., dla biurka i stołu oraz od 26 stycznia 2022 r. dla stołu. Prace rozwojowe prowadzone są dla każdego mebla. Zaczynają się od prac koncepcyjnych oraz projektu. Następnie tworzony jest projekt funkcjonalny i technologiczny. Wynikiem wszystkich tych prac jest prototyp produktu. Każdy nowy produkt - mebel wyprodukowany przez Pana jest efektem prowadzonych prac rozwojowych. Projekty wykonywane są na Pana zlecenie - Pana indywidualne zamówienie. Nie prowadzi i nie prowadził Pan badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pan prace rozwojowe w myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż:

a)są podejmowane w sposób systematyczny,

b)mają charakter twórczy,

c)obejmują prace rozwojowe oraz

d)podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz cytowane przepisy, należy stwierdzić, że przedstawione we wniosku działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Reasumując - opisana w stanie faktycznym Pana działalność w zakresie prac badawczo-rozwojowych, które mają na celu stworzenie nowych produktów, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Pojęcie „kwalifikowane prawo własności intelektualnej” zostało wyjaśnione w art. 30ca ust. 2 ww. ustawy. W myśl tego przepisu :

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kolejno art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca omawianej ustawy:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) * 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a) prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z  kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b) nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu niepowiązanego w  rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c) nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d), od podmiotu powiązanego w  rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d) nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Natomiast art. 30ca ust. 5 ww ustawy stanowi:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Z kolei, w myśl art. 30ca ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie dochodu przypadającego na poszczególne kwalifikowane prawa własności intelektualnej, podatnik może obliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z ust. 4-6 dla tego samego rodzaju produktu lub usługi lub dla tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r poz. 324):

Ilekroć w ustawie jest mowa o projektach wynalazczych - rozumie się przez to wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, topografie układów scalonych i projekty racjonalizatorskie.

Jeżeli umowa międzynarodowa lub przepisy prawa Unii Europejskiej obowiązujące bezpośrednio w krajach członkowskich określają szczególny tryb udzielania ochrony na wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne lub topografie układów scalonych, w sprawach nieuregulowanych w tej umowie lub w tych przepisach albo pozostawionych w kompetencji organów krajowych przepisy ustawy stosuje się odpowiednio (art. 4 ust. 1 tej ustawy). Umowa międzynarodowa lub przepisy, o których mowa w ust. 1, rozstrzygają w szczególności o tym, w jakim języku prowadzone jest postępowanie związane z udzielaniem ochrony i w jakim języku powinna być sporządzona dokumentacja zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych (art. 4 ust. 2 ww. ustawy).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej:

Na warunkach określonych w ustawie twórcy wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego oraz topografii układu scalonego przysługuje prawo do:

1)uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji;

2)wynagrodzenia

3)wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach.

W myśl natomiast art. 11 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej:

Prawo do uzyskania patentu na wynalazek albo prawa ochronnego na wzór użytkowy, jak również prawa z rejestracji wzoru przemysłowego przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, twórcy.

Stosownie do treści art. 20 ww. ustawy:

Twórca wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego uprawniony do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji może przenieść to prawo nieodpłatnie lub za uzgodnioną zapłatą na rzecz przedsiębiorcy albo przekazać mu wynalazek, wzór użytkowy albo wzór przemysłowy do korzystania.

Wzór przemysłowy to nowa postać wytworu, czyli przedmiotu wytworzonego w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy. Wzór przemysłowy posiada indywidualny charakter nadany mu przykładowo przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu, a także przez ornamentację. Prawo z rejestracji na wzór przemysłowy trwa dwadzieścia pięć lat od daty zgłoszenia w Urzędzie Patentowym, podzielone na pięcioletnie okresy.

Wskazać również należy, że w całym okresie stosowania preferencyjnego opodatkowania zgodnie z przepisami o IP Box kwalifikowane IP musi podlegać ochronie prawnej udzielonej zgodnie z postanowieniami właściwych ustaw. Oznacza to, że w momencie ustania ochrony podatnik traci prawo do korzystania z preferencyjnego opodatkowania zgodnie z przepisami o IP Box w stosunku do tego kwalifikowanego IP.

Jednakże stosownie do art. 30ca ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ust. 1-11 stosuje się odpowiednio do ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w związku ze zgłoszeniem lub złożeniem wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku.

Ekspektatywa uzyskania kwalifikowanego IP oznacza okres oczekiwania na przyznanie ochrony, rozpoczynający się w momencie zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie ochrony dla prawa własności intelektualnej. Z uwagi na długotrwałość niektórych procedur przyznawania ochrony ustawodawca dopuszcza możliwość warunkowego korzystania z preferencyjnego opodatkowania na podstawie wcześniej przywołanego przepisu art. 30ca ust. 12 ustawy o PIT. Po złożeniu odpowiednich dokumentów lub dokonaniu zgłoszenia wnioskodawca oczekuje na pozytywną decyzję odpowiedniego organu. Preferencyjne 5% opodatkowanie zgodnie z przepisami o IP Box można stosować już od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie prawa ochronnego dla danego prawa własności intelektualnej. Oznacza to,  że w zeznaniu rocznym, a dokładnie za okres pomiędzy dokonaniem zgłoszenia lub  złożeniem wniosku o uzyskanie ochrony, a pozytywną jego weryfikacją przez odpowiedni organ, możliwe będzie obliczanie kwalifikowanego dochodu oraz stosowanie preferencyjnej 5% stawki podatkowej.

Innymi słowy, ustawodawca wyraźnie dopuścił stosowanie IP Box już od momentu złożenia przez podatnika wniosku o rejestrację danego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Warunkiem jednak korzystania z preferencyjnego opodatkowania w przypadku wyżej wskazanym jest ostateczne uzyskanie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (w przedmiotowej sprawie – prawa ochronnego na wzór przemysłowy).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który chce skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych ;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej ;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a  w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 omawianej ustawy:

W przypadku, gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

·podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

·prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box, jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na  zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Stosowanie ulgi jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z korzystaniem z ulgi wiążą się, szczególne obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nieprowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:

1.wytwarza (produkuje) Pan meble w ramach indywidualnej działalności gospodarczej,

2.tworzy (produkuje) Pan meble w ramach bezpośrednio prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3.efektem prac badawczo-rozwojowych jest wytworzenie unikalnych wzorów mebli,

4.prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy i są ukierunkowane na tworzenie nowych, unikalnych rozwiązań,

5.w 2021 r. zgłosił Pan do Urzędu Unii Europejskiej ds. własności intelektualnej (EUIPO) dwa wzory przemysłowe (stół i biurko),które podlegają ochronie prawnej (ma Pan zamiar zastosować preferencyjną stawkę podatku do dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów od dnia zarejestrowania wzoru przemysłowego, tj. od 28 maja 2021 r., dla biurka i stołu oraz od 26 stycznia 2022 r. dla stołu),

6.na dzień złożenia wniosku posiadał Pan zgłoszony jeden wzór przemysłowy dotyczący stołu, natomiast na dzień złożenia uzupełnienia wniosku posiada Pan trzy zarejestrowane wzory przemysłowe - dwa stoły i biurko (złożył Pan 7 kolejnych wniosków o zarejestrowanie wzorów przemysłowych),

7.w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pan prace rozwojowe w myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

8.wartość wzoru przemysłowego uwzględniona jest w cenie sprzedaży mebli,

9.prowadzi Pan od 2020 r. ewidencję, które pozwala wyodrębniać każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wykazywać przychody, koszty ich uzyskania, a także dochód (stratę) przypadające na każde wyodrębnione kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębniać koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, w przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, że prawo z rejestracji wzoru przemysłowego jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stąd dochody uzyskane z tych wzorów przemysłowych uwzględnione w cenie sprzedaży (wytworzonego mebla) stanowią dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 3 tej ustawy.

Reasumując – dochody uzyskiwane ze wzorów przemysłowych uwzględnione w cenie sprzedaży (wytworzonego mebla), zarówno w odniesieniu do dotychczas wyprodukowanych i zarejestrowanych jako wzór przemysłowy mebli, jak i potencjalnie w przyszłości wyprodukowanych i zarejestrowanych w EUIPO, kwalifikują się do dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i w konsekwencji korzystają z preferencyjnego opodatkowania dochodów, wg stawki 5%, stosownie do art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są/będą zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego Organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyOrdynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm. dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na  platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).