Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (tzw. IP Box). - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4011.27.2022.2.MWJ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4011.27.2022.2.MWJ

Temat interpretacji

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (tzw. IP Box).

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 kwietnia 2022 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego.

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem oprogramowania. Od 01.02.2021 r. współpracuje z klientem, który jest odbiorcą Pana oprogramowania. Świadczone przez Pana usługi polegają na zaprojektowaniu architektury oprogramowania, następnie wytworzeniu oprogramowania oraz na późniejszej implementacji ulepszeń i modyfikacji tego oprogramowania. Tworzone przez Pana oprogramowanie bazuje na opracowywanych przez Pana algorytmach odpowiedzialnych za odpowiednie zgromadzenie i przetworzenie danych wejściowych, a następnie prezentację informacji będących danymi wyjściowymi bezpośrednio użytkownikowi interfejsu graficznego systemu. Implementacja algorytmów i ich późniejsze ulepszenia są procesem ciągłym, wymagającym w pierwszym etapie badania danych wejściowych, następnie ich analizę i dalszy rozwój metod prezentacji użytkownikowi końcowemu. Są to czynności mające na celu poprawę szybkości działania programu komputerowego, jego stabilności, niezawodności i bezpieczeństwa. Wyniki pracy danego etapu wykorzystywane są jako informacja wejściowa dla procesu analitycznego i badawczego, dzięki której możliwe jest implementowanie ulepszeń do kodu sprzedawanego klientowi. Proces badania zwiększa zasoby wiedzy, które w kolejnych iteracjach służą do rozwoju ulepszonego oprogramowania oraz do tworzenia oprogramowania o nowych zastosowaniach np. aplikacji do obsługi metadanych finansowych bądź systemu oferującego możliwość grania online z natychmiastową wypłatą nagrody poprzez integrację z systemami bankowymi. W celu zbadania jakości ulepszeń implementowanych iteracyjnie tworzy Pan dodatkowo kod do zautomatyzowanej weryfikacji parametrów funkcjonalnych (np. spełnienie wymagań danego komponentu) i niefunkcjonalnych (np. szybkość i niezawodność działania danego komponentu). Zmiany wprowadzane przez Pana do oprogramowania nie są zmianami rutynowymi ani okresowymi. Konieczność i częstotliwość wprowadzania zmian wynikają z badawczo-rozwojowego charakteru prac związanych z implementacją ulepszeń.

Wytworzone przez Pana oprogramowanie podlega ochronie prawnej zgodnie z treścią art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231).

Zgodnie z umową między Panem a klientem, jest Pan zobowiązany do przekazywania klientowi praw autorskich dla wytworzonego przez Pana oprogramowania. Wynagrodzenie z tytułu przekazania klientowi praw autorskich do wszystkich powstałych w trakcie wykonywania umowy utworów, na wszystkich polach eksploatacji, jak również wynagrodzenie za przekazanie praw zależnych oraz za egzemplarze utworów jest uwzględnione w wynagrodzeniu jakie okresowo otrzymuje Pan od klienta.

W celu wyodrębnienia poszczególnych praw autorskich, ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde z tych praw, prowadzona jest odrębna ewidencja w postaci arkusza kalkulacyjnego od początku współpracy z klientem tj. 01.02.2021 r. Odrębna ewidencja jest tworzona na bieżąco, jest prowadzona dla każdego projektu/ulepszenia, który zostaje sprzedany klientowi włącznie z majątkowymi prawami autorskimi. Ewidencja zawiera wszystkie operacje finansowe, włączając te związane z uzyskiwaniem przychodów związanych z działalnością badawczo-rozwojową, która prowadzi do wytworzenia autorskich praw majątkowych i uzyskania przychodu ze sprzedaży praw autorskich majątkowych. Odrębna ewidencja jest prowadzona w sposób, który umożliwia wykazanie łącznej sumy przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu preferencyjną stawką 5% oraz dochodów pozostałych (niepodlegających opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%). Sposób ewidencjonowania polega na comiesięcznym uzupełnianiu tabel/arkusza kalkulacyjnego o zapisy zawierające zestawienia dokumentów potwierdzających m.in. poniesione wydatki dotyczące zadania/projektu kwalifikowanego IP na koniec danego miesiąca oraz uzyskane przychody. Zapisy zestawienia sporządzane są w sposób narastający dla poszczególnych zadań/projektów w oparciu o zestawienie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki i uzyskane przychody. Arkusz kalkulacyjny jest archiwizowany.

Wniosek doprecyzował Pan o następujące informacje:

Zamierza Pan zastosować preferencyjną stawkę opodatkowania wynoszącą 5% uzyskanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej od 01.02.2021 r.

Konkretne oprogramowania jakie Pan wytworzył to oprogramowanie do obsługi metadanych finansowych oraz oprogramowanie oferujące możliwość grania online z natychmiastową wypłatą nagrody poprzez integrację z systemami bankowymi. Określenia z opisu są używane zamiennie dla pojęcia „oprogramowanie”.

Przez modyfikowanie oprogramowania, o którym mowa we wniosku, rozumie Pan ulepszanie i rozwijanie oprogramowania w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)

Nie prowadzi Pan działalności obejmującej badania naukowe. Pana działalność obejmuje prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia oprogramowania o nowych zastosowaniach.

Pana działalność nie obejmuje działalności polegającej na badaniach naukowych.

Prowadzona przez Pana działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Prace rozwojowe prowadzi Pan od 01.02.2021.

Prace rozwojowe dotyczyły/dotyczą wytwarzanego przez Pana oprogramowania. Celem/celami tych prac było/jest tworzenie, zmiana i ulepszanie oprogramowania.

Czynnościami obejmującymi prace rozwojowe były/są: wytworzenie w oprogramowaniu zmiany/ulepszenia rozwijającego metodę prezentacji użytkownikowi końcowemu danych wejściowych w oparciu o ich analizę/badania. Wytwarzanie oprogramowania przez Pana jest procesem ciągłym w ramach danego projektu. Rozwój oprogramowania w jednym z etapów kończy się badaniami i planowane są kolejne zmiany/ulepszenia. Etapy następują po sobie do czasu osiągnięcia przez oprogramowanie stanu, który po przebadaniu nie będzie wymagał ulepszeń. Wynikiem prac rozwojowych jest oprogramowanie w ulepszonej/zmienionej wersji. Wytwarzane przez Pana oprogramowanie jest w formie kodu źródłowego. Wynik prac rozwojowych służy do uruchomienia oprogramowania i zbadania jego funkcjonalności (sposób prezentacji danych wejściowych), po którym zostaną zaplanowane kolejne zadania rozwojowe.

W wyniku prac rozwojowych stworzył Pan, zmienił oraz ulepszył oprogramowanie do obsługi metadanych finansowych oraz oprogramowanie oferujące możliwość grania online z natychmiastową wypłatą nagrody poprzez integrację z systemami bankowymi. Efekty prac sprzedaje Pan klientowi, który jest odbiorcą Pana oprogramowania.

Wytwarzane przez Pana oprogramowanie ma nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, który nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian.

W ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wytwarza, rozwija i ulepsza Pan oprogramowanie w procesie badawczo-rozwojowym.

Prowadzona przez Pana działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Pana działalność jest prowadzona w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W ramach działalności gospodarczej opracowuje Pan nowe, rozwija, ulepsza oraz modyfikuje produkty i usługi niewystępujące dotychczas w Pana praktyce gospodarczej i Pana klienta lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących już u Pana i Pana klienta.

Pana działania polegające na rozwijaniu, ulepszaniu, modyfikacji oprogramowania i/lub jego części zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania/części oprogramowania.

Ponosi Pan ryzyko gospodarcze w związku z prowadzoną działalnością. Za błędne wykonanie pracy, bądź brak wykonania pracy, zobowiązany jest Pan do zapłaty odszkodowania.

Ponosi Pan wszelką odpowiedzialność za Pana działania i zaniechania wobec osób trzecich, w tym za ich rezultat oraz wykonywanie.

Pana umowa z klientem nie nosi znamion umowy o pracę. Wykonuje Pan czynności objęte postanowieniami umowy samodzielnie w czasie i miejscu wybranym przez Pana w Pana imieniu oraz na własny rachunek i ryzyko.

Wynagrodzenie z tytułu przekazania klientowi majątkowych praw autorskich do utworów powstałych w trakcie wykonywania z umowy z nim na wszystkich polach eksploatacji oraz wynagrodzenie za przekazanie praw zależnych oraz za egzemplarze utworów jest uwzględnione w otrzymywanym przez Pana wynagrodzeniu.

Pod pojęciem utworów umowa przewiduje programy komputerowe, analizy, opracowania i inne rezultaty Pana pracy stanowiące utwór w rozumieniu obowiązujących przepisów o prawach autorskich. Przekazuje Pan klientowi wyłącznie utwory będące programami komputerowymi.

Umowa z klientem przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe. Przenosi Pan na klienta w ramach wynagrodzenia autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych z chwilą ustalenia utworu.

Wynagrodzenie otrzymywane od klienta zawiera wynagrodzenie z tytuły przekazania klientowi praw autorskich.

Faktura VAT jest wystawiana najwcześniej w ostatnim dniu roboczym miesiąca, którego dotyczy. Wynagrodzenie jest płatne w terminie 14 dni od dnia otrzymania faktury przez klienta.

Faktura, którą Pan wystawia na rzecz klienta, nie wyodrębnia wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na klienta. Oprogramowanie jest tworzone na zamówienie klienta i zawarcie wynagrodzenia za przekazanie praw autorskich majątkowych w ramach otrzymywanego wynagrodzenia zostało zapisane w umowie wiążącej Pana z klientem.

Zgodnie z zawartą przez Pana umową o świadczenie usług informatycznych, przenosi Pan na klienta autorskie prawa majątkowe do utworów z chwilą ich ustalenia (na wszystkich polach eksploatacji). Przez utwór w tym przypadku rozumie Pan wszelkie fragmenty programów komputerowych, więc - kierując się zasadami prawa autorskiego - z momentem, w którym istnieje możliwość zapoznania się z nimi przez osoby trzecie, dochodzi do przeniesienia przedmiotowych praw. Podjęcie przez klienta decyzji o wypłacie wynagrodzenia można uznać za równoznaczne z potwierdzeniem przyjęcia praw autorskich. Na potrzeby rozliczenia ulgi IP Box prowadzi Pan dodatkową ewidencję tworzonych przez Pana programów komputerowych, która pozwala Panu na wyodrębnienie poszczególnych praw.

Wytwarza Pan oprogramowanie na zlecenie klienta, nie jest Pan właścicielem tego oprogramowania. Jest Pan twórcą, a nie użytkownikiem tego oprogramowania.

Rozwinięcie, ulepszenie, modyfikacja oprogramowania następuje na podstawie umowy o świadczenie usług informatycznych zawartej pomiędzy Panem a klientem. - W wyniku rozwinięcia, ulepszenia modyfikacji oprogramowania/jego części tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej. Zgodnie z umową z klientem, pełne prawa autorskie zostają przekazane klientowi.

Osiąga Pan dochód z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Tak, odrębna ewidencja, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prowadzona w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Tak, uzyskiwane przez Pana przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej są przychodami z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego, podlegającego ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Tak, uzyskiwane przez Pana przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej są przychodami z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie. Osiąga Pan również przychody ze świadczonych usług informatycznych niezwiązanych z wytwarzaniem oprogramowania, co do których nie planuję stosowania preferencyjnego 5% opodatkowania dochodów.

Od dnia 01.02.2021 nieprzerwanie wytwarza Pan oprogramowania, dla których zamierza Pan zastosować preferencyjne 5% opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Stan faktyczny jest tożsamy z zaprezentowanymi okolicznościami zdarzenia przyszłego.

Pytanie (ostatecznie postawione w uzupełnieniu wniosku):

Czy może Pan skorzystać z ulgi w opodatkowaniu na działalność badawczo-rozwojową (o której mowa w art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT) od dnia 01.02.2021 r.?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, spełnia Pan zapisy art. 30ca ustawy o PIT zgodnie z opisem w niniejszym wniosku. Tworzy Pan oprogramowanie przez działalność o charakterze badawczo-rozwojowym. Oprogramowanie sprzedaje Pan klientowi włącznie z pełnymi prawami autorskimi. Dodatkowo prowadzi Pan odrębną ewidencję przychodów i kosztów związaną z prawami autorskimi.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193 ze zm.), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb. Ustawa ta wprowadziła do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korzystne rozwiązanie podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, (tzw. IP BOX, Innovation Box).

W uzasadnieniu do projektu powyższej ustawy, wskazano, że proponowane w projekcie ustawy rozwiązanie polega na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i, które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane dalej „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

„(...) Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, co istotne, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej. Warunkiem koniecznym dla skorzystania z projektowanej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus. (…) Podatnik, który będzie chciał skorzystać z projektowanej preferencji będzie zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję rachunkową w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z praw IP powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac”.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej zwana również: „updof”):

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 updof:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r., poz. 432 oraz z 2020 r., poz. 288; Dz. U. z 2021 r., poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Art. 30ca ust. 3 updof wskazuje, że:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 updof:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b) x 1,3

a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a –prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b –nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c –nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d –nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

W myśl art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zgodnie z art. 30ca ust. 6 ustawy:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 updof:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Zgodnie bowiem z art. 30cb ust. 1 updof:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do art. 30cb ust. 2 updof:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 updof:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem tych praw lub posiadał prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego.

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box, jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Z korzystaniem z ulgi wiążą się obowiązki po stronie podatników - w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nieprowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie obejmuje wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.). Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 updof, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (ww. Raport OECD), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 updof, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 30ca ust. 11 updof:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz uzupełnienia wynika, że:

prowadzi Pan jednoosobową działalność polegającą na wytwarzaniu oprogramowania od 01.02.2021 r., w ramach której świadczy Pan usługi polegające na zaprojektowaniu architektury oprogramowania, następnie wytworzeniu oprogramowania oraz na późniejszej implementacji ulepszeń i modyfikacji tego oprogramowania na podstawie umowy o świadczenie usług informatycznych zawartej pomiędzy Panem a klientem;

działalność w zakresie tworzenia, rozwijania i ulepszania oprogramowania wykonuje Pan w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej;

prowadzona przez Pana działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;

Pana działalność jest prowadzona w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

wytwarzane przez Pana oprogramowanie ma nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, który nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian; opracowuje Pan nowe, rozwija, ulepsza oraz modyfikuje produkty i usługi niewystępujące dotychczas w Pana praktyce gospodarczej i Pana klienta lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących już u Pana i Pana klienta;

wytworzone przez Pana oprogramowanie podlega ochronie prawnej zgodnie z treścią art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

w wyniku rozwinięcia, ulepszenia modyfikacji oprogramowania/jego części tworzone są nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej; zgodnie z umową z klientem, pełne prawa autorskie zostają przekazane klientowi;

Pana działania polegające na rozwijaniu, ulepszaniu, modyfikacji oprogramowania i/lub jego części zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania/części oprogramowania;

w związku z tworzeniem, rozwinięciem, ulepszeniem oprogramowania, osiąga Pan dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej - dochód został osiągnięty ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

zgodnie z zawartą przez Pana umową o świadczenie usług informatycznych, przenosi Pan na klienta autorskie prawa majątkowe do utworów z chwilą ich ustalenia (na wszystkich polach eksploatacji); wynagrodzenie z tytułu przekazania klientowi ww. praw autorskich do wszystkich powstałych w trakcie wykonywania umowy utworów jest uwzględnione w wynagrodzeniu jakie okresowo otrzymuje Pan od klienta; umowa z klientem przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe; wynagrodzenie otrzymywane od klienta zawiera wynagrodzenie z tytuły przekazania klientowi praw autorskich; podjęcie przez klienta decyzji o wypłacie wynagrodzenia można uznać za równoznaczne z potwierdzeniem przyjęcia praw autorskich;

faktura, którą Pan wystawia na rzecz klienta, nie wyodrębnia wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac na klienta; oprogramowanie jest tworzone na zamówienie klienta i zawarcie wynagrodzenia za przekazanie praw autorskich majątkowych w ramach otrzymywanego wynagrodzenia zostało zapisane w umowie wiążącej Pana z klientem;

uzyskiwane przez Pana przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej są przychodami z tytułu autorskiego prawa do programu komputerowego, podlegającego ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;

prowadzi Pan na bieżąco od 01 lutego 2021 r. odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ewidencję pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy, przypadających na każde ww. prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo- rozwojowych.

Mając powyższe na uwadze, dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (części oprogramowania), które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że może Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania według stawki 5% dochodów z tego tytułu, od 01 lutego 2021 r., tj. od momentu rozpoczęcia prowadzenia na bieżąco odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej i która pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Zatem, w zeznaniu rocznym za 2021 r. i za lata następne w odniesieniu do dochodów z wytworzenia, rozwinięcia, ulepszania kwalifikowanego IP uzyskanych od 01 lutego 2021 r., (tj. od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz uzyskanych w latach następnych, może/będzie mógł Pan skorzystać z ulgi IP BOX, jeśli Pana sytuacja i obowiązujące prawo się nie zmienią.

Podkreślenia wymaga w tym miejscu fakt, że w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest wyłącznie autorskie prawo do programu komputerowego.

Tylko i wyłącznie dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnych wskazanych w art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą bowiem stanowić podstawę opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową.

Zatem preferencyjnemu opodatkowaniu podlega wyłączenie ta część uzyskanego dochodu, która dotyczy kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy wskazać, że samodzielne prowadzenie przez Pana działalności badawczo-rozwojowej nie było przedmiotem interpretacji indywidualnej, bowiem okoliczność ta stanowiła element opisu sprawy.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniami wskazanymi we wniosku, nie mogą być- zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Tutejszy Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.).