Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych pra... - Interpretacja - 0115-KDWT.4011.645.2022.1.IK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.645.2022.1.IK

Temat interpretacji

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP Box).

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP Box) jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP Box). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan obywatelem Polski, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest w szczególności:

naprawa i konserwacja maszyn, kod PKD 33.12 Z;

obróbka metali i nakładania powłok na metal, kod PKD 25.61 Z;

obróbka mechaniczna elementów metalowych, kod PKD 25.62 Z;

naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych, kod PKD 33.14.Z;

instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia, kod PKD 33.20.Z;

działalność związana z oprogramowaniem, kod PKD 62.01.Z;

działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, kod PKD 71.12.Z;

działalność w zakresie specjalistycznego projektowania, kod PKD 74.10.Z.

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o PIT”).

Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów wobec tego zgodnie z art. 30 cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzi także odrębną ewidencję, w której wykazuje dane określone w art. 30 cb ust. 1 pkt 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a w szczególności:

1)wyodrębnia w niej każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

2)prowadzi ewidencje w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonuje zapisów w prowadzonej ewidencji w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonuje zapisów w prowadzonej ewidencji w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan również działalność badawczo- rozwojową, w wyniku której opracował założenia techniczne oraz zaprojektował i zbudował „(…)”.

Celem wynalazku jest automatyzacja procesu i stworzenie autonomicznego rozwiązania technicznego, które umożliwi przygotowania (…) w sposób powtarzalny i zautomatyzowany, poczynając od etapu (…), co wyeliminuje niedogodności związane z ograniczonymi możliwościami zastosowania rozwiązań znanych ze stanu techniki.

9 czerwca 2022 roku złożył Pan zgłoszenie wynalazku w Urzędzie Patentowym RP. Mając na uwadze to, że „…” funkcjonować będzie w oparciu o kwalifikowane IP w postaci patentu, może Pan skorzystać z preferencyjnego 5% opodatkowania odpowiednio obliczonego dochodu pochodzącego ze sprzedaży „(…)”.

Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych (dalej: „B+R") prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów.

Jednocześnie wskazuje Pan, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz odrębną ewidencje, w której wykazuje dane określone w art. 30 cb ust. 1 pkt 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o czym była mowa wyżej. Ustalenie przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu pozwoli także na ustalenie jednostkowego dochodu ze sprzedaży „(…)" w skali miesiąca, a także roku.

W związku z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi tzw. ulgi z tytułu IP Box chciałby Pan skorzystać z przepisów art. 30ca w związku z art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, którym w analizowanej sprawie będzie patent, dotyczący sprzedaży „(…)”. Będzie Pan osiągał dochody z tytułu sprzedaży „(…)”, które zostało zgłoszone w Urzędzie Patentowym. Dochody te chciałby Pan rozliczyć, korzystając z IP Box. Jednocześnie oświadcza Pan, że na potrzeby skorzystania z IP Box prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz dodatkową ewidencję, która spełnia wymogi określone w art. 30cb ust. 1 pkt 1 - 5) ustawy o PIT, co pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde wyprodukowane i sprzedane „(…)”. Przy czym wyjaśnia Pan, że do dnia uzyskania patentu będzie chciał korzystać z ulgi dotyczącej IP Box w oparciu o art. 30ca ust. 12 ustawy o PIT, to jest ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w związku ze złożeniem 9 czerwca 2022 roku do Urzędu Patentowego RP podania o udzielenie patentu na wynalazek. Podkreśla Pan także, że wytworzenie „(…)” odbywa się w ramach działalności podejmowanej w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zarówno zwiększenie zasobów wiedzy jak i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jak wskazano we wniosku proces związany ze stworzeniem nowatorskiego urządzenia jakim jest „(…)” trwało ponad rok. Ponadto wytworzenie „(…)" odbywa się w ramach prac rozwojowych, tj. działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych, oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych produktów, procesów i usług z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzone do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Wytworzenie „(…)" stanowi bezsprzecznie przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze i jest wyrazem własnej twórczości intelektualnej, którego efektem jest stworzenie unikatowego urządzenia. „(…)” zostało przez Pana wytworzone. Podkreśla Pan także, że efektem prowadzonych przez Pana prac jest projektowanie i tworzenie produktów, które w stosunku zarówno do Pana działalności jak i działalności innych podmiotów działających na rynkach światowych mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony czy wręcz nowatorski charakter przez co w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w praktyce gospodarczej jest to bowiem pierwsze takie urządzenie na świecie.

Jednocześnie podkreśla Pan, iż „(…)" będzie podlegać ochronie prawnej. Na okoliczność czego 9 czerwca 2022 roku złożył Pan zgłoszenie wynalazku w Urzędzie Patentowym RP. W cenie sprzedawanego „(…)” uwzględniona zostanie wartość patentu.

Pytanie

1)Czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym będzie Pan mógł zastosować 5% stawkę podatku w stosunku do dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży „(…)”, dla którego wystąpił do Urzędu Patentowego RP o uzyskanie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (patentu)?

2)Czy prawo do stosowania 5% stawki podatku przysługiwać będzie nadal w stosunku do dochodu osiąganego po uzyskaniu patentu na wynalazek jakim jest „(…)?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w pierwszej kolejności wskazać należy, że na podstawie art. 24 ustawy prawo własności przemysłowej (dalej: Ustawa PWP) patenty są udzielane - bez względu na dziedzinę techniki - na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania. Dodatkowo zgodnie z art. 63 Ustawy PWP przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zasady przyznawania ochrony prawnej dla poszczególnych kategorii kwalifikowanych IP wynikają z postanowień właściwych krajowych ustaw szczególnych - w przypadku patentu, organem odpowiedzialnym za wydawanie decyzji jest Urząd Patentowy RP. Co ważne, podatnik może również korzystać z ulgi IP Box na patent, który uzyskał poza granicami kraju (pod warunkiem, że ochrona jest również przyznana za pośrednictwem Urzędu Patentowego RP zgodnie z umowami międzynarodowymi).

Ekspektatywa uzyskania prawa ochronnego oznacza, że podmiot wystąpił z wnioskiem o uzyskanie tego prawa i oczekuje/spodziewa się otrzymania go w przyszłości. W przypadku patentu jest to więc okres oczekiwania na przyznanie ochrony, rozpoczynający się w momencie zgłoszenia lub złożenia wniosku o jej uzyskanie dla danego wynalazku.

Ustawodawca zdając sobie sprawę, że niektóre procedury przyznawania prawa (tutaj: patent) mogą trwać bardzo długo, dopuścił w ustawach podatkowych możliwość korzystania z preferencyjnego opodatkowania w okresie ekspektatywy. Zgodnie z art. 30ca ust. 12 Ustawy PIT przepisy ust. 1-11 (tj. przepisy dotyczące preferencyjnego opodatkowania 5%) stosuje się odpowiednio do ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w związku ze zgłoszeniem lub złożeniem wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika więc, że już po dokonaniu zgłoszenia patentowego podatnik ma prawo do korzystania z preferencyjnego opodatkowania 5%, czekając na odpowiedź Urzędu Patentowego RP. Przy czym zaznaczyć trzeba, że preferencyjne opodatkowanie będzie dotyczyło tylko i wyłącznie tego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, na które złożono wniosek.

Istotnym w zakresie ulgi IP Box oraz ekspektatywy jest również to, że w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku podatnika przez Urząd Patentowy RP, bądź wycofania wniosku ws. patentu dochód musi być opodatkowany na zasadach ogólnych (tj. w zależności od formy działalności skala bądź podatek liniowy).

Zgodnie z art. 30ca ust. 13 Ustawy PIT, w przypadku wycofania zgłoszenia lub wniosku, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację podatnik jest obowiązany opodatkować (...) dochody (...), uzyskane w okresie od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku, (...) do dnia wycofania wniosku lub zgłoszenia, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się podatek zapłacony na podstawie ust. 1. Jeżeli podatnik skorzystał z ulgi za dany rok, a decyzję otrzymał dużo później, konieczne będzie złożenie korekty za rok, w którym podatnik rozpoczął korzystanie z ulgi IP Box aż do momentu otrzymania decyzji Urzędu Patentowego RP. Korekta będzie polegała na wyrównaniu podatku zapłaconego do wysokości podatku należnego.

Pana zdaniem, w wyniku podjętych prac powstało urządzenie (maszyna), które spełnia wszystkie przesłanki, aby uzyskać na nie patent.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe rozważania uznać należy, że spełnia Pan wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z 5% stawki opodatkowania dochodu osiągniętego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jakimi w analizowanej sprawie jest ekspektatywa tego prawa w związku ze zgłoszeniem do Urzędu Patentowego RP w dniu 9 czerwca 2022 roku podania o udzielenie patentu na wynalazek, którym jest „(…)”.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi patent, podlegający ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo - rozwojowej.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być, zgodnie z art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o PIT, rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl tych przepisów prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Pana zdaniem, prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, a dokładniej prace rozwojowe, które obejmują: projektowanie inżynierskie, gdzie wykorzystuje się prawa fizyczne i zasady inżynierskie w projektowaniu maszyn, materiałów, instrumentów, konstrukcji, procesów i systemów.

A zatem prace prowadzone przez Pana polegają na tworzeniu i rozwijaniu nowych urządzeń, a jednym z nich jest „(…)", przy czym wskazać należy, że prace nad jego stworzeniem trwały około roku.

Prace wykonywane przez Pana obejmują zdobywanie, poszerzanie oraz wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie zasad funkcjonowania maszyn i urządzeń, co wiązało się między innymi z pobytem w kilku światowych ośrodkach badawczo - rozwojowych.

Pana działalność przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania maszyn i urządzeń przy wykorzystaniu Pana wiedzy z zakresu szeroko pojętego projektowania maszyn i urządzeń. Prace nad projektowaniem nowych maszyn i urządzeń mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości, a także tworzenie kolejnych urządzeń (maszyn) czego przykładem jest między innymi zgłoszenie w Urzędzie Patentowym kolejnego wynalazku jakim jest urządzenie do przygotowywania między innymi(…).

Pana zdaniem, spełnia Pan wszystkie kryteria określone w art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 30ca ust. 1, ust. 2 pkt 1) i ust. 7 pkt 7) ustawy o PIT, a tym samym w rozliczeniu rocznym za 2021 r. będzie mógł zastosować stawkę 5% podatku od dochodu uzyskiwanego z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu.

Reasumując należy wskazać, że:

1.Ma Pan prawo do korzystania z ulgi IP Box w okresie ekspektatywy, tj. od 9 czerwca 2022 roku do uzyskania ochrony dla danego prawa własności intelektualnej;

2.Ma Pan prawo do dalszego korzystania z ulgi IP Box po uzyskaniu ochrony dla danego prawa własności intelektualnej (patentu);

3.W przypadku odmowy nadania ochrony danemu prawu własności intelektualnej, zobowiązany będzie Pan do wyrównania różnicy w podatku zapłaconym (5%) a podatkiem należnym (19%) bez naliczania dodatkowych odsetek.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

Przedmiotem opodatkowania preferencyjną stawką opodatkowania 5% (tzw. ulga IP-Box) jest dochód, który łącznie spełnia następujące warunki:

został osiągnięty w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc działalności która spełnia warunki określone w art. 5a pkt 6 w zw. z art. 5b ustawy;

jest „kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej”.

Aby wyjaśnić znaczenie pojęcia „kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej”, należy odnieść się do:

art. 30ca ust. 2 ustawy, który określa, czym jest kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

art. 30ca ust. 7 ustawy, który wyjaśnia, jakie kategorie dochodów mogą być uznane za dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, oraz

art. 30ca ust. 4, który określa, w jaki sposób ustala się kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

I tak, zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (tzw. kwalifikowanym IP) jest więc prawo własności intelektualnej, które spełnia wszystkie następujące warunki:

jest jednym z rodzajów praw własności intelektualnej, które ustawodawca wymienił w art. 30ca ust. 2;

podlega ochronie prawnej na podstawie odrębnych przepisów;

jego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Pojęcie „działalności badawczo-rozwojowej” ustawodawca zdefiniował w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest to:

działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przy czym znaczenie pojęcia „badania naukowe” zostało określone w art. 5a pkt 39 ustawy, jako:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

Prace rozwojowe definiuje natomiast art. 5a pkt 40 – jako prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jednym z praw własności intelektualnej wymienionych w art. 30ca ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest patent. Aby wyjaśnić znaczenie tego pojęcia należy odnieść się do odrębnych przepisów, które regulują ochronę prawną, której podlegają tego rodzaju prawa. Zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2021 r. poz. 324):

Art. 24

Patenty są udzielane - bez względu na dziedzinę techniki - na wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania.

 Art. 63 ust. 1

Przez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Patent może być kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli przedmiot ochrony patentowej został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca określił, jakie rodzaje dochodów, które podatnik uzyskuje w ramach działalności gospodarczej, mogą być uznane za dochody z kwalifikowanych IP. Zgodnie z art. 30ca ust. 7 ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego IP, jest zamknięty. Wśród nich ustawodawca wymienił uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy).

Przepis art. 30ca ust. 7 pkt 3 dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika.

Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej. W takim przypadku podatnik kalkulując cenę sprzedaży produktu zazwyczaj uwzględnia:

zarówno wartość produktu, która wynika z poniesionych przez niego kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem produktu (np. koszty zakupu materiałów do wytworzenia produktu, koszty pracy przy wytworzeniu produktu, koszty amortyzacji maszyn wykorzystywanych przy wytworzeniu produktu, koszty energii zużytej do wytworzenia produktu itp.),

jak również wartość produktu, która wynika z ich innowacyjności, jakości lub innych indywidualnych cech, które są wynikiem posiadania przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zasadę obliczania kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej określa art. 30ca ust. 4 ustawy. Kwalifikowanym dochodem z kwalifikowanego IP jest iloczyn:

dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i

wskaźnika obliczonego według wzoru podanego w przepisie (tzw. wskaźnika nexus):

[(a+b) x 1,3] / a+b+c+d,

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Dopiero tak ustalony dochód jest przedmiotem opodatkowania preferencyjną stawką 5%.

Co istotne, podatnik, który chce skorzystać z ulgi IP-Box musi również spełnić obowiązki ewidencyjne, o których mowa w art. 30cb ustawy.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Z kolei art. 30 ca ust. 9 ustawy stanowi, że:

W przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie dochodu przypadającego na poszczególne kwalifikowane prawa własności intelektualnej, podatnik może obliczyć kwalifikowany dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zgodnie z ust. 4-6 dla tego samego rodzaju produktu lub usługi lub dla tej samej grupy produktów lub usług, w których zostało wykorzystane kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Omówione przepisy dotyczą kwalifikowanych praw własności intelektualnej już posiadanych przez podatnika. Ustawodawca umożliwił jednak podatnikom korzystanie z preferencyjnego opodatkowania także w sytuacji, gdy podatnik:

wytworzył prawo własności intelektualnej w wyniku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,

nie udzielono mu jeszcze prawa ochronnego na to prawo własności intelektualnej,

rozpoczął już procedurę ubiegania się o uzyskanie takiego prawa ochronnego.

I tak, zgodnie z art. 30ca ust. 12 ustawy:

Przepisy ust. 1-11 stosuje się odpowiednio do ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w związku ze zgłoszeniem lub złożeniem wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku.

Jednocześnie, przepisem art. 30ca ust. 13 ustawodawca zabezpieczył skutki podatkowe sytuacji, gdyby ostatecznie podatnik nie uzyskał jednak prawa ochronnego na prawo własności intelektualnej:

W przypadku wycofania zgłoszenia lub wniosku, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację podatnik jest obowiązany opodatkować zgodnie z art. 27 lub art. 30c kwalifikowane dochody z prawa własności intelektualnej uzyskane w okresie od dnia zgłoszenia lub złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 12, do dnia wycofania wniosku lub zgłoszenia, odmowy udzielenia prawa ochronnego, odrzucenia zgłoszenia lub odrzucenia wniosku o rejestrację. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się podatek zapłacony na podstawie ust. 1.

Oznacza to, że ulgą IP-Box mogą być objęte także dochody uzyskane przez podatnika z ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – pod warunkiem, że postępowanie w sprawie uzyskania prawa ochronnego zakończy się przyznaniem takiego prawa.

W opisanej przez Pana sytuacji:

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą.

W ramach tej działalności prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, w wyniku której opracował założenia techniczne oraz zaprojektował i zbudował „(...)”.

Wykorzystuje Pan efekty działalności badawczo-rozwojowej – stworzył Pan w ramach prac rozwojowych unikatowe urządzenie – „(…)”.

Prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz wykazuje informacje, o których mowa w art. 30cb ust. 1 pkt 1-5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odrębnej ewidencji zgodnie z art. 30cb ust. 2.

Zgłosił Pan wniosek patentowy do Urzędu Patentowego RP – wniosek o ochronę wynalazku „(…)”.

Patent, który Pan uzyska będzie kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 1 ustawy.

Jak Pan wskazuje we wniosku nie ma Pan jeszcze kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – ma Pan jedynie ekspektatywę uzyskania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w związku ze zgłoszeniem wniosku patentowego. Uprawnia to Pana do „warunkowego” stosowania ulgi IP Box – na podstawie art. 30ca ust. 12 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 13.

Wobec tego, dochody, które będzie Pan uzyskiwał:

ze sprzedaży urządzeń dzięki temu, że posiada Pan ekspektatywę patentu,

będą należeć do kategorii dochodów z ekspektatywy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionej w cenie sprzedaży produktu (art. 30ca ust. 7 pkt 3 w zw. z art. 30ca ust. 12 ustawy).

Dochodami z ekspektatywy patentu dla „(...)” będą Pana dochody ze sprzedaży urządzeń w zakresie, w jakim wartość ekspektatywy patentu została uwzględniona w cenie sprzedaży tych urządzeń.

Do ustalenia dochodów, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 3 w zw. z ust. 12 ustawy stosuje się odpowiednio art. 23o i 23p ustawy (art. 30ca ust. 8 w zw. z ust. 12 ustawy).

Ww. dochody uzyskane przez Pana z ekspektatywy uzyskania patentu to kategoria dochodów, które mogą podlegać preferencyjnemu opodatkowaniu. Aby ustalić, jaka część tych dochodów jest kwalifikowanymi dochodami z ekspektatywy uzyskania patentu, powinien Pan pomnożyć:

wartość swoich dochodów z ekspektatywy uzyskania patentu za rok podatkowy i

wartość wskaźnika nexus ustalonego dla tej ekspektatywy.

Tak ustalony kwalifikowany dochód z ekspektatywy uzyskania kwalifikowanego IP będzie podlegał opodatkowaniu według stawki 5%.

Podobne zasady ustalania dochodu uzyskanego z tytułu kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należy stosować w sytuacji gdy otrzyma Pan patent. Wówczas przepisy art. 30ca ust. 8 ustawy stosuje się odpowiednio.

Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% będzie Pan mógł wyliczyć dwie podstawowe wartości:

dochody z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

wskaźnika nexus, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Tak ustalony kwalifikowany dochód z kwalifikowanego IP (patentu) będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu według stawki 5%.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja nie rozstrzyga o tym, czy w sytuacji, gdyby nie uzyskał Pan rejestracji patentu, będzie Pan zobowiązany do zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem zapłaconym a podatkiem należnym wraz z odsetkami. Pana pytania nie dotyczyły tego zagadnienia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz.U. z 2022 r. poz. 329).; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).