Możliwość skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4011.96.2022.2.EG

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4011.96.2022.2.EG

Temat interpretacji

Możliwość skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna – w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wynagrodzeń za czas przebywania pracowników na płatnych urlopach wypoczynkowych, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy (za czas choroby) oraz finansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawidłowe w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 24 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych zakresie możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 sierpnia 2022 r. (wpływ 2 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)

Firma …powstała w … roku od momentu wprowadzenia na rynek pierwszej linii …. Wnioskodawca jest wspólnikiem ww. Spółki. Zdobyte doświadczenie i zgromadzona wiedza pozwoliły na skuteczne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Firma posiada własne unikalne rozwiązania w konstrukcji … chronione patentami. Obecnie asortyment firmy to kilka linii produktowych, które charakteryzuje odrębny design, konstrukcja oraz materiały użyte w procesie produkcji. Firma zajmuje się sprzedażą …. Firma dzięki zatrudnieniu wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierów (dalej: Pracownicy B+R) potrafi realizować nowe rozwiązania lub istotnie zmienione rozwiązania stawiane przez branżę motoryzacyjną.

W toku identyfikacji potrzeb i systematycznego rozwoju Firmy dostrzeżono konieczność inwestycji w najnowsze dostępne technologie oraz innowacje, które są w stanie wspomóc rozwój Firmy, zmniejszyć koszty jego prowadzenia oraz przysporzyć wzrost znaczenia firmy w odniesieniu do konkurencji. Dzięki innowacyjnym inwestycjom opartym na wdrożeniu wyników badań B+R Firma będzie w stanie wejść na nowy szczebel rozwoju, a także pozytywnie wpłynąć na zachęcanie do inwestycji innych działających na rynku podmiotów.

Firma ... w roku 2017 opracowywała i tworzyła nowe produkty, istotnie zmienione produkty jak również produkty zmienione oraz ulepszone, które zgodnie z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT stanowią działalność badawczo-rozwojową. W wyniku analizy roku 2017 realizowanych przez firmę zdefiniowano 19 projektów, które miały na celu:

opracowanie nowego, istotnie zmienionego lub zmienionego, ulepszonego produktu;

realizowane projekty stanowiły działalność twórczą bowiem każdy z 19 prowadzonych projektów wymagał od Firmy opracowania nowych rozwiązań do tej pory nie występujących w firmie bądź rozwiązań znacznie różniących się od tych wcześniej stosowanych. Firma w realizowanych projektach opracowywała nową koncepcję produktu, nową technologię, prowadzone prace wymagały zastosowania nowych materiałów niestosowanych dotąd przez Spółkę jak również wykonania prób, testów, walidacji;

prowadzone projekty obejmowały badania naukowe, aplikacyjne oraz prace rozwojowe.

Projekty prowadzone były w sposób systematyczny w tym celu posiadają stosowną dokumentację;

Prace za każdym razem miały na celu zwiększenie zasobów wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT … prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania oraz tworzenia nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów. W roku 2017 Firma prowadzi badania naukowe - aplikacyjne oraz prace rozwojowe.

Do niniejszego wniosku dołączyła Pani zestawienie przedstawiające 19 projektów badawczo-rozwojowych spełniających definicję działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

Wskazać należy, iż każdy z projektów wskazany w załączonym dokumencie spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej bowiem przedstawione projekty wypełniają definicję twórczości, systematyczności, mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, prowadzone prace obejmują badania naukowe - aplikacyjne i prace rozwojowe.

Do niniejszego wniosku załącza Pani zestawienie projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez firmę w roku 2017 - Projektów B+R 2020.

Posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski w myśl. art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.

Za lata w których będzie Pani wykorzystywać ulgę B+R (lata ubiegłe i przyszłe) nie korzystała Pani i nie planuje korzystać ze zwolnienia podatkowego na podst. art. 21 ust.1 pkt 63a ustawy o PIT.

Ulga B+R dotyczy okresu 2017-2021 oraz lat przyszłych. W przyszłych okresach zdarzenia będą tożsame z opisanymi w stanie opisanym we wniosku.

Spółka stale pracuje nad nowymi jak również istotnie zmienionymi oraz ulepszonymi, zmienionymi produktami, procesami. Tworzone produkty są prototypami. Spółka prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu, tworzeniu prowadzonych przez siebie nowych, oryginalnych zastosowań, rozwiązań w zakresie oferowanych produktów. W zdecydowanej większości prowadzone prace Spółka wykonuje w celu wytworzenia nowego produktu, jak również potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem coraz lepszych produktów na rzecz klientów. Zadania te są realizowane przez zespół pracowników inżynieryjno-technicznej (Pracowników umysłowych w tym konstruktorów i technologów) w tym pracowników realizujących procesy produkcji (Pracowników fizycznych - techników, frezerów). Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę.

Każdy projekt wykonywany jest indywidualnie, co charakteryzuje się, tym, iż każdy wyrób wykonywany wymaga od Spółki nowej koncepcji, nowego podejścia, dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta. Rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. W taki sposób prowadzone prace wymagają od Wnioskodawcy działalności twórczej. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego, tj. nie są wykonywane automatycznie.

Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne oraz odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.

W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe aplikacyjne, o których mowa w art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Prowadzone prace badawczo-rozwojowe przez Wnioskodawcę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca obok badań naukowych aplikacyjnych (w stanie obowiązującym od stycznia 2016 r. do 30 października 2018 r. badań przemysłowych) prowadzi również prace rozwojowe o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o PIT.

… składa się z …. Rysunek poglądowy w załączeniu.

Innowacyjność proponowanego rozwiązania produktowego polega na zmianie cech konstrukcyjnych, oraz technologii wykonania elementów z tworzyw ….

Projekt .. polegał na opracowaniu innowacyjnej linii technologicznej do produkcji … w skład, której wchodzić będą urządzenia technologiczne do …, …, …. Wszystkie maszyny pracować będą w jednej innowacyjnej linii technologicznej zapewniając dużo wyższe wydajności produkcyjne niż obecnie stosowane rozwiązania. W ramach projektu zostały przeprowadzone badania podstawowe, które potwierdziły analitycznie i eksperymentalnie krytyczne funkcje i koncepcje technologii.

Został zaprojektowany cały proces technologiczny wytwarzania … i będzie odbywał się w następującej kolejności: … .

Projekt …. polegał na opracowaniu nowej …. Zostały przeprowadzone badania …, …. dostępnych rozwiązań na rynku. Wykonano …. W projekcie zastosowano nowe rozwiązanie do tej pory nie występujące w firmie. Projekt polegał na opracowaniu składu mieszanki, procedur, analizy właściwości fizyko-chemicznych, opracowaniu proporcji …, analizy wyników korzystnych wariantów opracowanych składów mieszanek. Równolegle z opracowywaniem mieszanki powstał projekt optymalnego …, zgłoszony do urzędu patentowego … posiadający cechy konstrukcyjne, które podczas … (szczególnie przy zmianie kierunku) zapewnią …. Innowacyjny przekrój … zapewni odpowiednią sztywność w kierunku sił normalnych i stycznych przenoszonych przez … zwłaszcza przy wysokich temperaturach. W ramach projektu powstało również narzędzie dedykowane pod … (Rys. poniżej), wykonano próby … zgodnie z przedstawioną geometrią, które zostały przebadane pod względem wstępnych założeń. W zależności od długości …, …. Siły tarcia między ….

Firma przeprowadziła analizę cech konstrukcyjnych obecnie stosowanych elementów konstrukcyjnych z tworzyw … oraz analizy obecnej technologii oraz charakterystyki linii technologicznych.

Głównym założeniem do konstrukcji elementów z tworzyw … było znalezienie rozwiązań konstrukcyjnych i geometrycznych, które pozwoliłyby na montaż różnych … na tym samym …. Projekt … umożliwił opracowanie i wydrukowanie prototypu elementu …, który pełni rolę … - pozwala na zamocowanie …. Projekt … polegał na wykonaniu prototypu …, który pozwala na zamocowanie …. Projekt … polegał na wykonaniu prototypu …. Projekt … polegał na wykonaniu …. Projekt … polegał na wykonaniu projektu …. Projekt … polegał na wykonaniu projektu …. Projekt … polegał na wykonaniu projektu …. Wszystkie zaprojektowane prototypy zostały …. Dla każdego elementu z tworzyw … zostały również przeprowadzone ….

Elementy z tworzyw … oraz element …, łączy ze sobą … pomiędzy, którymi znajduje się …. Ważne jest, aby te elementy były ze sobą …. W przypadku elementów z tworzyw …. Rozwiązania te wymagają opracowania cech konstrukcyjnych, które umożliwią dokładne spasowanie tych elementów, dzięki którym w znacznym stopniu poprawi się jakość pracy oraz wydajność ….

… pełnią kluczową rolę, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa. Zabrudzenia na szybie, śnieg, czy lejące się strumyki deszczu, które utrudniają widzenie, to powód bardzo dużej liczby wypadków. Głównym założeniem prac rozwojowych będzie przeprowadzenie badań mających na celu zmniejszenie hałasu (poprzez uzyskanie lepszego …) i wydłużenie czasu eksploatacji. Długość czasu eksploatacji … w znacznym stopniu zależy od sposobu montażu oraz jakości spasowania elementów konstrukcyjnych. Słaba jakość spasowania przekłada się na większe siły tarcia oraz drgania, które są przenoszone na przednią szybę samochodu. Istotna więc będzie analiza … w warunkach eksploatacyjnych. Ważne jest zbadanie wpływu prędkości …. W ramach projektu … powstał prototyp …, w warunkach kontrolowanych/ustalonych oraz symulowanych warunków drogowych. Stanowisko umożliwia …, określanie wpływu warstwy … na właściwości …, wyznaczanie charakterystyk …, określanie wpływu substancji …, wyznaczanie …. Zautomatyzowane stanowisko do badań …. … w kontakcie z płaską lub cylindryczną powierzchnią szklaną. Aby zapewnić właściwe parametry pracy stanowiska badawczego prędkość przesuwu …, a jej położenie …. Stanowisko zapewni także zbadanie zależności siły docisku … i wartości przemieszczenia od pierwszego styku … w kierunku normalnym oddziaływującej siły na powierzchnię kontaktu. Badania te pozwolą przeanalizować wielkości pól kontaktu dla różnych zestawów parametrów …. W ramach analiz i założeń do procesu produkcyjnego opracowano prototyp linii produkcyjnej do montażu …, umożliwiający uzyskanie zakładanych parametrów - …. Stanowisko wyposażone w siłowniki pneumatyczne z czujnikami pozwala na montaż wszystkich podzespołów …. Na tym etapie testowane i walidowane będą zestawy parametrów wejściowych oraz przeprowadzona zostanie ocena wyników procesu montażu, spasowania … szyb samochodowych oraz analiza układów ruchomych oraz kinematyki działania zespołów.

Mając na uwadze powyższe prowadzone przez Firmę prace zgodnie z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT obejmują badania naukowe - badania aplikacyjne oraz prace rozwojowe.

Koszty kwalifikowane

Wnioskodawca ponosi wydatki związane w prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do których należą wynagrodzenia pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT oraz koszty materiałów bezpośrednio związanych z wyprodukowaniem prototypów nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów. W realizacji prac badawczo-rozwojowych Spółki biorą udział następujący pracownicy, do których obowiązków należy:

Prace nad ogólną koncepcją urządzenia.

Przygotowanie modeli 3D w programie ….

Przygotowanie dokumentacji technicznej 2D.

Zamawianie wykonania potrzebnych części na podstawie przygotowanej wcześniej dokumentacji technicznej. Nanoszenie zmian w dokumentacji technicznej w trakcie opracowywania urządzenia.

Kontrola jakości wykonania i pracy urządzeń.

Testowanie urządzeń.

Opracowanie i wykonanie koniecznych poprawek.

Przygotowanie dokumentacji.

Ustalenie parametrów pracy urządzeń.

Prace montażowe.

Opracowanie koncepcji sterowania urządzeniami.

Przygotowanie i ustawienie czujników.

Opracowanie koncepcji sterowania.

Ustalenie parametrów sterowania.

Przygotowanie zaleceń eksploatacyjnych.

Zadania realizowane przez ww. pracowników są ściśle związane z opracowaniem oraz tworzeniem przez Spółkę nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów, procesów.

Spółka ewidencjonuje czas pracy danego pracownika w realizacji danego projektu badawczo-rozwojowego w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektu badawczo-rozwojowego pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W taki sposób prowadzona ewidencja zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych pracowników B+R w pracy nad określonymi, poszczególnymi projektami badawczo-rozwojowymi, realizowanymi w danym okresie. Ewidencja jest prowadzona w odniesieniu do każdego projektu w miesięcznych okresach rozliczeniowych, a zaangażowanie czasowe pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową w danym miesiącu na poszczególne projekty badawczo- rozwojowe wyrażone jest w wartościach procentowych.

W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z wyprodukowaniem prototypów nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów na dzień dzisiejszy Spółka nie jest w stanie udokumentować materiałów oraz ich ilości zużytych na konkretny projekt badawczo-rozwojowy. Natomiast Spółka w przyszłości chciałaby w dokładny sposób udokumentować materiały oraz ilość ich zużycia na konkretny projekt związany z opracowaniem oraz tworzeniem nowego, istotnie zmienionego, zmienionego, ulepszonego produktu. Spółka opracowuje metodę ewidencjonowania w przyszłości kosztów materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Spółka wskazuje, że:

1)Działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie wskazywanym w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest realizowana od kilku lat; Spółka zamierza prowadzić działalność badawczo- rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości;

2)Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową o której mowa w art. 5a ust. 38-40 ustawy o PIT obejmującą badania naukowe aplikacyjne (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r. badania przemysłowe) oraz prace rozwojowe;

3)Spółka ponosi koszty kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową;

4)Koszty działalności badawczo-rozwojowej nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;

5)Możliwe jest określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczyła/dotyczy/będzie dotyczyć działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z wymogami wskazanymi w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT;

6)Spółka nie posiadała/nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

7)Wydatki dotyczące działalności badawczo-rozwojowej odpowiednio były, są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o PIT. Wysokość kosztów kwalifikowanych, będących przedmiotem odliczenia w ramach ulgi B+R dla danego roku, uwzględnia (i będzie uwzględniać w przyszłości) tylko te wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów w danym roku.

8)Prace realizowane oraz opisane w ramach etapów prac B+R nie dotyczyły/nie dotyczą/nie będą dotyczyć: czynności wdrożeniowych, które stanowią kolejny etap już zakończonych prac badawczo-rozwojowych; produkcji seryjnej, serwisowania, optymalizacji kosztów produkcji, innych prac wykonywanych przez Spółkę spoza prac B+R. Opisane w niniejszym wniosku prace badawczo-rozwojowe nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian (nawet mających charakter ulepszeń). Ustawa PIT nie definiuje jednak pojęcia „rutynowy”, dlatego organy podatkowe często odwołują się do pojęć ze słownika języka polskiego. Takie podejście odnajdujemy m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2017 r. o sygn. akt 0111-KDIB1-34010.352.2017.2.MST, który w swoim piśmie przywołuje znaczenie ze „Słownika języka polskiego PWN pod red. W. Doroszewskiego (http://sjp.pwn.pl) stanowiąc, że poprzez słowo „rutynowy” należy rozumieć: „wykonywany często i niemal automatycznie” i „wykonywany według utartych schematów”. W przypadku Wnioskodawcy nie mamy do czynienia zatem z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Istotą natomiast jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy Wnioskodawcy w tworzenie nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów. Proces zaprojektowania i wyprodukowania produktu ma niewątpliwie charakter twórczy, wymaga od Wnioskodawcy innowacji, gdyż każdy prototyp danego produktu różni się od siebie, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.

Poprzez koszty osobowe wskazane w pytaniu nr 2 należy rozumieć wynagrodzenia z tytułu umów o pracę oraz finansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wnioskodawca ponosi następujące składniki z tytułu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę realizujących działalność badawczo-rozwojową: wynagrodzenie zasadnicze, premia uznaniowa, ekwiwalent za pranie odzieży, refundacja za dodatkowe ubezpieczenie na życie i od wypadków, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie za czas choroby. Wnioskodawca ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez płatnika składek do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna. Wnioskodawca nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP.

Wszystkie ww. składniki wynagrodzeń są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową. W przypadku absencji (np. wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenia za czas choroby) pracownik otrzymuje wynagrodzenie związane z jego zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, które otrzymuje między innymi z tytułu realizacji działalności badawczo- rozwojowej. W przypadku, gdy pracownik poświęca na realizację działalności badawczo-rozwojowej część swojego czasu pracy, w odniesieniu do całego czasu pracy w danym miesiącu wówczas wydatki związane z czasem jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy są/będą uwzględnione w określonej proporcji jako wynagrodzenie działalności badawczo- rozwojowej.

Wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na ww. wynagrodzenia pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową nie zostały/nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie i nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Również koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji prototypów nie zostaną w przyszłości Wnioskodawcy zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostaną odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Znany jest Wnioskodawcy art. 26e ust. 2 pkt 5 ustawy o PIT, wskazujący, iż koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Pytania

1.Czy wykonywane przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowania oraz tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, procesów opisanych w stanie faktycznym/ zdarzeniu przyszłym stanowiły/stanowią/i będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/ będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o PIT?

2.Czy koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo- rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 26eust. 2 pkt 1 ustawy o PIT? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

3.Czy koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji prototypów - nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów w przypadku ich w przyszłości udokumentowania będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane?

Pani stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Zgodnie z przepisem art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, pod pojęciem działalności badawczo-rozwojowej należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Użycie spójnika „lub” wskazuje, że w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub aby prowadził prace rozwojowe.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r., badania naukowe oznaczały:

a)badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c)badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

W tym okresie w myśl art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, prace rozwojowe oznaczały nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Natomiast, zgodnie z nowelizacją art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 poz. 1669), badania naukowe zdefiniowane w art. 5a pkt 39 ustawy o PIT jako badania podstawowe i badania aplikacyjne należy rozumieć odpowiednio zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018 r. poz. 1668, dalej: „Prawo o SWiN”). W konsekwencji, na gruncie znowelizowanego art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, badania naukowe to: badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne, badania aplikacyjne -rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z kolei z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, znowelizowanego razem z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, prace rozwojowe mają oznaczać prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o PIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez ustawodawcę, nowelizacja art. 5a pkt 39 oraz 40 ustawy o PIT, miała na celu zapewnienie spójności definicji badań naukowych i prac rozwojowych z tymi obowiązującymi w Prawie o SWiN. Z kolei, zgodnie z uzasadnieniem, wprowadzenie nowych definicji związane było z koniecznością rozgraniczenia działalności artystycznej od naukowej i prac rozwojowych: „Jednocześnie projekt przesądza, że badania naukowe i prace rozwojowe prowadzi się w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych, a twórczość artystyczną - w dziedzinie sztuki i dyscyplinach artystycznych” (str. 11 Uzasadnienia). Mając na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, dokonana zmiana treści art. 5a pkt 39 oraz 40 ustawy o PIT, miała charakter wyłącznie doprecyzowujący i ujednolicający obowiązujące w polskim prawie definicje, nie zmieniając jednocześnie ich znaczenia dla celów korzystania z ulgi B+R. Powyższe stanowisko zostało zaakceptowane w wydanych do tej pory przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej indywidualnych interpretacjach podatkowych.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Głównym celem realizowanych przez Spółkę czynności badawczo-rozwojowych jest opracowywanie i tworzenie wspólnie z klientami produktów na ich indywidualne zamówienie jak również prac realizowanych wewnętrznie dla potrzeb Wnioskodawcy w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem lepszych rozwiązań na rzecz klientów. Wnioskodawca opracowuje nowe, istotnie zmienione, zmienione, ulepszone produkty oraz procesy.

Każdy projekt wykonywany jest indywidualnie, co charakteryzuje się tym, iż każdy wyrób wykonywany wymaga od Wnioskodawcy nowej koncepcji, nowego podejścia, dostosowania do indywidualnych potrzeb klienta.

Rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Wykonywane prace wymagają prób, testów, walidacji. W taki sposób prowadzone prace wymagają od Wnioskodawcy działalności twórczej. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego, tj. nie są wykonywane automatycznie.

Prace badawczo-rozwojowe są procesem ciągłym których czynności obejmują:

1)opracowanie koncepcji wstępnej w tym kalkulacji kosztowej na etapie tworzenia oferty dla potencjalnego klienta,

2)opracowanie koncepcji docelowej produktu,

3)przygotowanie modelu 3D podajników wibracyjnych w programie ...,

4)opracowanie koncepcji sterownia,

5)przygotowanie dokumentacji 2D,

6)zamówienie potrzebnych części wg dokumentacji 2D,

7)testowanie pierwszej konstrukcji,

8)opracowanie i wykonanie koniecznych poprawek oraz testowanie kolejnych konstrukcji aż do uzyskania konstrukcji, spełniającej stawiane wymogi,

9)naniesienie zmian w dokumentacji technicznej 2D oraz 3D,

10)przygotowanie dokumentacji.

11)kontrola jakości wykonania i pracy urządzeń,

12)wprowadzenie poprawek po kontroli jakości,

13)przygotowanie zaleceń eksploatacyjnych urządzenia,

14)odbiór techniczny.

Każdy w wymienionych powyżej etapów prowadzonych prac związany jest bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, a więc bezpośrednio z opracowaniem, tworzeniem nowego, istotnie zmienionego, zmienionego, ulepszonego produktu, procesu.

Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne oraz odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny, co świadczy o tym, że prowadzona działalność realizowana jest w sposób systematyczny.

W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe aplikacyjne o których mowa w art. 5a pkt 39 ustawy o PIT, które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Prowadzone prace badawczo-rozwojowe przez Wnioskodawcę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca obok badań naukowych aplikacyjnych (w stanie obowiązującym od stycznia 2016 r. do 30 października 2018 r. badań przemysłowych) prowadzi również prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o PIT.

Interpretacja definicji działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych (dalej: „Objaśnienia IP Box”) z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (str. 9-19 przedmiotowych Objaśnień IP Box), które zawierają interpretację definicji działalności badawczo-rozwojowej również dla potrzeb Ulgi B+R.

Powołując się na wyżej wymienione Objaśnienia podatkowe podatnik powinien przede wszystkim przeanalizować czy prowadzone przez niego prace:

1)stanowią działalność twórczą,

2)obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe,

3)podejmowane są w sposób systematyczny,

4)w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Mając na uwadze powyższe w ocenie Wnioskodawcy prowadzona przez niego działalność badawczo-rozwojowa przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego spełnia przesłankę twórczości określoną w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT. Prowadzone przez Wnioskodawcę prace związane są z opracowaniem nowych koncepcji, nowych lub istotnie zmienionych rozwiązań, prowadzone prace wymagają testów, prób, walidacji.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny.

Jak zostało wskazane w Objaśnieniach IP Box - „W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.”

„Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalność w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”.

Mając na uwadze powyższe w ocenie Wnioskodawcy prowadzona przez niego działalność badawczo-rozwojowa przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego spełnia przesłankę systematyczności zgodnie z art. 5a ust. 38-30 ustawy o PIT. Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel, jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny.

Kolejną przesłanką nieodzownie związaną z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową jest, aby działalność ta obejmowała badania naukowe lub prace rozwojowe.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o PIT zarówno badania naukowe przemysłowe w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r., jak również badania aplikacyjne w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. skupiają się na zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów, usług. Z kolei w myśl art. 5a pkt 40 ustawy o PIT prace rozwojowe w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r., jak również w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r. mają na celu wykorzystanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w kierunku planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów, usług.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem stale pracującym nad nowymi jak również istotnie zmienionymi oraz ulepszonymi, zmienionymi produktami, procesami. Wnioskodawca prowadzi prace polegające na samodzielnym opracowaniu, rozwijaniu, unowocześnianiu, ulepszaniu, tworzeniu prowadzonych przez siebie nowych, oryginalnych zastosowań, rozwiązań w zakresie oferowanych produktów. W zdecydowanej większości prowadzone prace Wnioskodawca wykonuje na indywidualne zamówienia klienta, jak również potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem coraz lepszych produktów na rzecz klientów. Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa obejmowała/obejmuje/będzie obejmować badania naukowe aplikacyjne o których mowa w art. 5a pkt 39 ustawy o PIT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r. badania przemysłowe), które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów, procesów i wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Prowadzone prace badawczo-rozwojowe przez Wnioskodawcę polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca prowadził/prowadzi/będzie prowadzić obok badań naukowych również prace rozwojowe.

Ponadto realizowane przez Wnioskodawcę prace badawczo-rozwojowe w ramach etapów prac B+R nie dotyczyły/nie dotyczą/nie będą dotyczyć: czynności wdrożeniowych, które stanowią kolejny etap już zakończonych prac badawczo-rozwojowych; produkcji seryjnej, serwisowania, optymalizacji kosztów produkcji, innych prac wykonywanych przez Wnioskodawcę spoza prac B+R. Wnioskodawca oświadcza, iż prowadzona przez niego działalność badawczo-rozwojowa opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie obejmowała/nie obejmuje/i nie będzie obejmować rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do tworzonych produktów nawet jeżeli takie zmiany miałyby charakter ulepszeń.

Kolejną, ostatnią przesłanką określoną w definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT jest „zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań”.

W ramach realizacji projektów Wnioskodawca wykorzystuje nowo zdobytą, uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych oferowanych przez siebie produktów, jak również z nimi związanych procesów. Zatem Wnioskodawca w realizacji prac badawczo-rozwojowych spełnia definicję „zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań”, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

W świetle powyższego, realizowane przez Wnioskodawcę prace badawczo-rozwojowe opisane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego polegające na opracowaniu oraz tworzeniu nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, procesów stanowią prace badawczo-rozwojowe uprawniające do zastosowania ulgi, o której stanowi art. 26e ustawy PIT.

Spółka ponosi koszty osobowe pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową do których należą: wynagrodzenie zasadnicze, premia uznaniowa, ekwiwalent za pranie odzieży, refundacja za dodatkowe ubezpieczenie na życie i od wypadków, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie za czas choroby. Wnioskodawca ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne w części przez niego finansowanej do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Wnioskodawca samodzielnie opracowuje oraz tworzy nowe jak również istotnie zmienione oraz ulepszone, zmienione produkty, procesy. W zdecydowanej większości prowadzone prace Wnioskodawca wykonuje na indywidualne zamówienia klienta, jak również potrzeby wewnętrzne w celu ulepszenia własnej technologii, wydajności produkcji co zawsze jest związane z dostarczaniem coraz lepszych produktów na rzecz klientów. Zadania te są realizowane przez zespół pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym pracowników realizujących procesy produkcji. Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę.

Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie niezbędne oraz odpowiednie do jego przeprowadzenia.

W procesie realizacji projektu badawczo-rozwojowego udział biorą pracownicy, do których obowiązków należą m.in.:

Prace nad ogólną koncepcją projektu,

Przygotowanie modeli 3D w programie ...,

Przygotowanie dokumentacji technicznej 2D,

Zamawianie wykonania potrzebnych części na podstawie przygotowanej wcześniej dokumentacji technicznej,

Nanoszenie zmian w dokumentacji technicznej w trakcie opracowywania urządzenia,

Kontrola jakości wykonania i pracy urządzeń,

Testowanie urządzeń,

Opracowanie i wykonanie koniecznych poprawek,

Przygotowanie dokumentacji,

Ustalenie parametrów pracy urządzeń,

Prace montażowe,

Przygotowanie zaleceń eksploatacyjnych.

Wnioskodawca ewidencjonuje czas pracy danego pracownika w realizacji danego projektu badawczo-rozwojowego w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektu badawczo-rozwojowego pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W taki sposób prowadzona ewidencja zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych Pracowników B+R w pracy nad określonymi, poszczególnymi projektami badawczo-rozwojowymi, realizowanymi w danym okresie. Ewidencja jest prowadzona w odniesieniu do każdego projektu w miesięcznych okresach rozliczeniowych, a zaangażowanie czasowe pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową w danym miesiącu na poszczególne projekty badawczo-rozwojowe wyrażone jest w wartościach procentowych.

Wnioskodawca ponosi koszty osobowe z tytułu zatrudnienia pracowników na umowę o pracę, którzy realizują działalność badawczo-rozwojową, do składników wynagrodzeń zaliczane są: wynagrodzenie zasadnicze, premia uznaniowa, ekwiwalent za pranie odzieży, refundacja za dodatkowe ubezpieczenie na życie i od wypadków, wynagrodzenia za urlop, wynagrodzenie za czas choroby. Wnioskodawca ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne w części przez niego finansowane do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna.

Wszystkie ww. składniki wynagrodzeń są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową. W przypadku absencji (np. wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenia za czas choroby) pracownik otrzymuje wynagrodzenie związane z jego zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, które otrzymuje między innymi z tytułu realizacji przez niego działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku gdy pracownik poświęca na realizację działalności badawczo-rozwojowej część swojego czasu pracy, w odniesieniu do całego czasu pracy w danym miesiącu wówczas wydatki związane z czasem jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy powinny zostać zdaniem Wnioskodawcy uwzględnione w określonej proporcji jako wynagrodzenie działalności badawczo-rozwojowej.

W ocenie Wnioskodawcy koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowiły/stanowią/i będą stanowić koszty kwalifikowane o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Ad. pyt. 3

Spółka ponosi koszty materiałów bezpośrednio związanych z opracowywaniem, tworzeniem prototypów - nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów.

Opracowywane i tworzone przez Wnioskodawcę produkty w ramach działalności badawczo-rozwojowej sprzedawane są klientom lub są wykorzystywane w ramach procesów produkcyjnych.

W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z wyprodukowaniem prototypów nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów na dzień dzisiejszy Wnioskodawca nie jest w stanie udokumentować materiałów oraz ich ilości zużytych na konkretny projekt badawczo-rozwojowy. Natomiast Wnioskodawca w przyszłości chciałby w dokładny sposób udokumentować materiały oraz ilość ich zużycia na konkretny projekt związany z opracowaniem oraz tworzeniem nowego, istotnie zmienionego, zmienionego, ulepszonego produktu. Wnioskodawca opracowuje metodę ewidencjonowania w przyszłości kosztów materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy o PIT Wnioskodawca wyodrębnia koszty działalności badawczo- rozwojowej i będzie w przyszłości wyodrębniać koszty działalności badawczo-rozwojowej w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy o PIT w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów. Wnioskodawca wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej w odrębnej ewidencji pomocniczej.

Art. 24a ust. 1b ustawy o PIT nakłada na podatnika, chcącego skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej, obowiązek wyodrębnienia kosztów ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów. Ustawa nie precyzuje jednak, w jaki sposób to wyodrębnienie powinno zostać wykonane. Wyodrębnienie kosztów na działalność badawczo-rozwojową w ewidencji rachunkowej ma być podstawą do kalkulacji ulgi badawczo-rozwojowej. Zatem podatnik ma obowiązek dokonać wyodrębnienia w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie wszystkich kosztów kwalifikowanych, dających prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii, co też umożliwia ewidencja pomocnicza. Wyżej przytoczone stanowisko zostało potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 2020 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.136.2019.1.AA.

W ocenie Wnioskodawcy koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji prototypów - nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów w przypadku ich w przyszłości udokumentowania będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, jeżeli produkty te zostaną następnie sprzedane.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wynagrodzeń za czas przebywania pracowników na płatnych urlopach wypoczynkowych, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy (za czas choroby) oraz finansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawidłowe w pozostałym zakresie.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm., dalej zwana również: „updof”):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 9 ust. 2 ww. ustawy,

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Definicje badań naukowych i prac rozwojowych zostały zawarte w art. 5a pkt 39 i 40 powoływanej ustawy.

Treść tych przepisów w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. była następująca.

Jak stanowił art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych − oznacza to:

a. badania podstawowe − oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b. badania stosowane − prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c. badania przemysłowe − badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Natomiast zgodnie z art. 5a pkt 40 ww. ustawy, przez prace rozwojowe należało rozumieć:

Nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Z dniem 1 października 2018 r. − na mocy art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669, z późn. zm.) − powołane przepisy art. 5a pkt 39 i 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymały nowe brzmienie.

I tak, w myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o:

badaniach naukowych oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.)

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ww. ustawy).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe również jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku i jego uzupełnienia wynika, że jest Pani wspólnikiem firmy …. Firma posiada własne unikalne rozwiązania w konstrukcji … chronione patentami. Obecnie asortyment firmy to kilka linii produktowych, które charakteryzuje odrębny design, konstrukcja oraz materiały użyte w procesie produkcji. Firma zajmuje się sprzedażą …. Firma … w roku 2017 opracowywała i tworzyła nowe produkty, istotnie zmienione produkty jak również produkty zmienione oraz ulepszone, które zgodnie z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT stanowią działalność badawczo-rozwojową. Zgodnie z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT … prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania oraz tworzenia nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów. Firma prowadzi badania naukowe - aplikacyjne oraz prace rozwojowe. Firma realizowała 19 projektów badawczo-rozwojowych spełniających definicję działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

Prowadzona działalność ma bowiem charakter innowacyjny, twórczy i systematyczny, zmierza do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań oraz obejmuje prace rozwojowe oraz badania naukowe w rozumieniu ww. przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a jej rezultatem będą prototypy nowych produktów.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie uznania prowadzonej przez Niego działalności obejmującej opracowanie oraz tworzenie nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, procesów opisanych w stanie faktycznym za działalność badawczo-rozwojową należało uznać za prawidłowe.

W myśl art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym do 30 września 2018 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2018 r. poz. 87), a także nabycie od takiej jednostki wyników prowadzonych przez nią badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 25;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że z dniem 1 października 2018 r. − na mocy art. 19 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce − powołany przepis art. 26e ust. 2 pkt 3 otrzymał nowe brzmienie.

I tak – zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r. – za koszty kwalifikowane uznaje się

Ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Co więcej, od 25 listopada 2018 r. − na mocy art. 68 pkt 17 lit. a ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1629) – art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał następujące brzmienie: za koszty kwalifikowane uznaje się

Poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Natomiast poniżej przywołane regulacje prawne dotyczące stosowania ulgi badawczo-rozwojowej odnoszą się zarówno do stanu prawnego obowiązującego do 30 września 2018 r., jak i od 1 października 2018 r.

W myśl art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26e ust. 6 ww. ustawy:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z kolei stosownie do art. 26e ust. 7 powoływanej ustawy:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. − Prawo przedsiębiorców − 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a − 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników − 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie natomiast z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia − odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części − dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

podatnik, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, stosuje odliczenie jedynie do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów,

w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W treści wniosku Wnioskodawca wskazał, że spełnia następujące warunki pozwalające na zastosowanie ulgi badawczo-rozwojowej, tj.:

Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową o której mowa w art. 5a ust. 38-40 ustawy o PIT obejmującą badania naukowe aplikacyjne (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 30 września 2018 r. badania przemysłowe) oraz prace rozwojowe;

Nie korzystano i nie planuje się korzystać ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust.1 pkt 63a ustawy o PIT;

Spółka ponosi koszty kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową;

Koszty działalności badawczo-rozwojowej nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie;

Możliwe jest określenie, jaka część wynagrodzenia pracowników Spółki dotyczyła/dotyczy/będzie dotyczyć działalności badawczo-rozwojowej, zgodnie z wymogami wskazanymi w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT;

Spółka nie posiadała/nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

Wydatki dotyczące działalności badawczo-rozwojowej odpowiednio były, są lub będą (w odniesieniu do przyszłych kosztów) zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy o PIT. Wysokość kosztów kwalifikowanych, będących przedmiotem odliczenia w ramach ulgi B+R dla danego roku, uwzględnia (i będzie uwzględniać w przyszłości) tylko te wydatki, które stanowią koszty uzyskania przychodów w danym roku;

Prace realizowane oraz opisane w ramach etapów prac B+R nie dotyczyły/nie dotyczą/nie będą dotyczyć: czynności wdrożeniowych, które stanowią kolejny etap już zakończonych prac badawczo- rozwojowych; produkcji seryjnej, serwisowania, optymalizacji kosztów produkcji, innych prac wykonywanych przez Spółkę spoza prac B+R.

Jednak, aby stwierdzić, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że do kosztów uzyskania przychodów związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową zalicza:

1)wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę realizujących działalność badawczo-rozwojową;

2)koszty materiałów bezpośrednio związanych z wyprodukowaniem prototypów nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów.

W kwestii dotyczącej wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę wymienionych we wniosku pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową tut. organ stwierdza, co następuje.

Jak wskazano w treści wniosku, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność badawczo-rozwojowa jest realizowana przez zatrudnionych na podstawie umowy o pracę pracowników. Zadania realizowane przez ww. pracowników są ściśle związane z opracowaniem oraz tworzeniem przez Spółkę nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów, procesów.

Spółka ewidencjonuje czas pracy danego pracownika w realizacji danego projektu badawczo-rozwojowego w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektu badawczo-rozwojowego pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W taki sposób prowadzona ewidencja zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych pracowników B+R w pracy nad określonymi, poszczególnymi projektami badawczo-rozwojowymi, realizowanymi w danym okresie. Ewidencja jest prowadzona w odniesieniu do każdego projektu w miesięcznych okresach rozliczeniowych, a zaangażowanie czasowe pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową w danym miesiącu na poszczególne projekty badawczo- rozwojowe wyrażone jest w wartościach procentowych.

W skład wynagrodzeń ww. pracowników wchodzą: wynagrodzenie zasadnicze, premia uznaniowa, ekwiwalent za pranie odzieży, refundacja za dodatkowe ubezpieczenie na życie i od wypadków, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie za czas choroby. Wnioskodawca ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez płatnika składek do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna. Wnioskodawca nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP.

Zdaniem Wnioskodawcy „Wszystkie ww. składniki wynagrodzeń są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową. W przypadku absencji (np. wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenia za czas choroby) pracownik otrzymuje wynagrodzenie związane z jego zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, które otrzymuje między innymi z tytułu realizacji działalności badawczo- rozwojowej. W przypadku, gdy pracownik poświęca na realizację działalności badawczo-rozwojowej część swojego czasu pracy, w odniesieniu do całego czasu pracy w danym miesiącu wówczas wydatki związane z czasem jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy są/będą uwzględnione w określonej proporcji jako wynagrodzenie działalności badawczo- rozwojowej.”

Odnosząc powyższe do zacytowanych wcześniej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, że przepisy te dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca w treści art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyraźnie wskazał, że wynagrodzenia pracowników oraz składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika tych składek mogą być uznane za koszty kwalifikowane w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Przez „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany. W konsekwencji, dla obliczenia proporcji kosztów kwalifikowanych nie należy brać pod uwagę czasu, w jakim pracownik nie wykonywał pracy, np. w związku z urlopem czy też zwolnieniem lekarskim.

Tym samym naturalną konsekwencją jest również nieuwzględnianie w kosztach kwalifikowanych należności wypłacanych w związku z okolicznościami, w których pracownik nie świadczył pracy, a tym samym nie mógł wykonywać działalności badawczo-rozwojowej.

Powyższe rozumienie przepisu prowadzi do sytuacji, w której każdy składnik wynagrodzenia pracownika musi być przeanalizowany pod kątem tego, czy może być uznany za koszt kwalifikowany. To faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy, należy wskazać, że koszty osobowe obejmujące:

wynagrodzenie zasadnicze,

premie uznaniowe,

ekwiwalent za pranie odzieży,

refundację za dodatkowe ubezpieczenie na życie i od wypadków,

a także finansowane przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne od ww. należności

mogą być uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, z uwzględnieniem proporcji wskazanej w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie przepracowanym przez pracownika w danym miesiącu. Przy czym należy podkreślić, że odliczenie stosuje się jedynie do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast te koszty osobowe, które obejmują:

wynagrodzenia za czas przebywania pracowników na płatnych urlopach wypoczynkowych,

wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,

a także finansowane przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne od ww. należności

nie mogą być uznawane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, ponieważ dotyczą one wynagrodzenia za okres, w którym pracownicy nie wykonywali prac na rzecz Wnioskodawcy (w tym prac badawczo-rozwojowych).

Odnosząc się do kwestii możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji prototypów - nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów, o ile zostaną w przyszłości prawidłowo udokumentowane (pytanie oznaczone nr 3), należy stwierdzić, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wskazał, że za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Pojęcie „materiały” nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych. W zakresie jego interpretacji należy zatem odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości: materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, że w opisanym zdarzeniu przyszłym, koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji prototypów − jako poniesione na nabycie materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową – będą mogły zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odliczone przez Wnioskodawcę w ramach ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem ich właściwego udokumentowania i wyodrębnienia stosownie do postanowień art. 24 ust. 1b ww. ustawy.

Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt późniejszej (tj. dokonanej po wytworzeniu) sprzedaży prototypów. Późniejsza sprzedaż nie zmienia bowiem faktu, iż wskazane powyżej koszty materiałów zostaną poniesione w zakresie bezpośrednio związanym z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością badawczo-rozwojową.

Podsumowując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia:

czy wykonywane przez Wnioskodawcę prace w zakresie opracowania oraz tworzenia nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, procesów opisanych w faktycznym stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 – 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z tym Wnioskodawcy przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwać prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ww. ustawy (pytanie oznaczone nr 1) – jest prawidłowe,

czy koszty osobowe Pracowników realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pytanie oznaczone nr 2)

w części dotyczącej wynagrodzenia za czas choroby i urlopu – jest nieprawidłowe,

w pozostałym zakresie – jest prawidłowe,

czy koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji prototypów - nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów, o ile zostaną w przyszłości prawidłowo udokumentowane, będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli produkty te zostaną następnie sprzedane (pytanie oznaczone nr 3) – jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja w zakresie pytania nr 1 i nr 2dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz w zakresie pytania nr 3 dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pani zapytania. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniami wskazanymi we wniosku, nie mogą być- zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Tutejszy Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2022 r., poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.).