Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka skutecznie dokonała zmiany roku obrotowego (podatkowego) w związku z podjęciem uchwały ... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4010.108.2022.1.MKU

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.108.2022.1.MKU

Temat interpretacji

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka skutecznie dokonała zmiany roku obrotowego (podatkowego) w związku z podjęciem uchwały o zmianie umowy spółki w zakresie roku obrotowego, złożeniem wniosku o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS przed zakończeniem poprzedniego roku obrotowego, jak również planowanym zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku obrotowego w deklaracji CIT-8 składanej za rok obrotowy trwający od dnia 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r., a w efekcie czy pierwszym po zmianie rokiem obrotowym Spółki jest okres rozpoczynający się od dnia 1 stycznia 2022 r. trwający do dnia 31 stycznia 2023 r., a kolejny rok obrotowy będzie obejmował okres od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 24 lutego 2022 r. za pośrednictwem epuap, wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka skutecznie dokonała zmiany roku obrotowego (podatkowego) w związku z podjęciem uchwały o zmianie umowy spółki w zakresie roku obrotowego, złożeniem wniosku o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS przed zakończeniem poprzedniego roku obrotowego, jak również planowanym zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku obrotowego w deklaracji CIT-8 składanej za rok obrotowy trwający od dnia 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r., a w efekcie czy pierwszym po zmianie rokiem obrotowym Spółki jest okres rozpoczynający się od dnia 1 stycznia 2022 r. trwający do dnia 31 stycznia 2023 r., a kolejny rok obrotowy będzie obejmował okres od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) to spółka zajmująca się sprzedażą detaliczną obuwia i wyrobów skórzanych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800, dalej: „ustawa o CIT”), Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

W dniu 4 sierpnia 2021 r. Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę w przedmiocie zmiany umowy Spółki w zakresie roku obrotowego. Poprzedni rok obrotowy Spółki był zrównany z rokiem kalendarzowym. Nowy rok obrotowy Spółki rozpoczyna się 1 lutego, a kończy się 31 stycznia.

Wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: „KRS”) został przez Spółkę złożony w dniu 16 listopada 2021 r. W dniu 3 stycznia 2022 r. sąd rejestrowy wydał postanowienie o zmianie wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS dotyczącego roku obrotowego Spółki oraz o zmianie umowy Spółki w tym zakresie. Wpis w rejestrze przedsiębiorców został zmieniony w taki sposób, że dzień kończący pierwszy rok obrotowy Spółki, za który należy złożyć sprawozdanie finansowe to 31 stycznia 2023 r. Umowa Spółki została zmieniona w ten sposób, że §6 ust. 2 otrzymał brzmienie „Rok obrotowy i podatkowy Spółki stanowi okres 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, rozpoczynający się w dniu 1 lutego danego roku kalendarzowego i kończący w dniu 31 stycznia kolejnego roku kalendarzowego.”

Spółka zamierza w zeznaniu rocznym, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o CIT, poinformować właściwego dla Spółki naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy o CIT. Dla Spółki termin na złożenie zeznania rocznego za okres 1 stycznia 2021 r. - 31 grudnia 2021 r. upływa 31 marca 2022 r.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym Spółka skutecznie dokonała zmiany roku obrotowego (podatkowego) w związku z podjęciem uchwały o zmianie umowy spółki w zakresie roku obrotowego, złożeniem wniosku o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS przed zakończeniem poprzedniego roku obrotowego, jak również planowanym zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku obrotowego w deklaracji CIT-8 składanej za rok obrotowy trwający od dnia 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r., a w efekcie czy pierwszym po zmianie rokiem obrotowym Spółki jest okres rozpoczynający się od dnia 1 stycznia 2022 r. trwający do dnia 31 stycznia 2023 r., a kolejny rok obrotowy będzie obejmował okres od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka skutecznie dokonała zmiany roku obrotowego (podatkowego) w związku z:

- podjęciem uchwały o zmianie umowy spółki w zakresie roku obrotowego,

- złożeniem wniosku o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS przed zakończeniem poprzedniego roku obrotowego,

- planowanym zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku obrotowego w deklaracji CIT-8 składanej za rok obrotowy trwający od dnia 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

W efekcie, pierwszym po zmianie rokiem obrotowym Spółki jest okres rozpoczynający się od dnia 1 stycznia 2022 r. i trwający do dnia 31 stycznia 2023 r. Kolejny rok obrotowy będzie obejmował okres od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o CIT, w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy o CIT, o wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy podatnik informuje w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, podatnik ma możliwość zmiany roku obrotowego (podatkowego) w toku prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem spełnienia następujących przesłanek:

1)zmiana roku obrotowego (podatkowego) musi wynikać z postanowienia zamieszczonego w umowie spółki,

2)zmianie umowy spółki w zakresie roku obrotowego (podatkowego) należy poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy.

Odnosząc powyższe uwagi do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego należy stwierdzić, że wszystkie przesłanki wynikające z przywołanych wyżej przepisów zostały (zostaną - w odniesieniu do informacji w zeznaniu rocznym) w przedmiotowej sprawie spełnione, ponieważ:

1)zmiana roku obrotowego (podatkowego) Spółki została dokonana w formie zmiany umowy spółki, przed rozpoczęciem kolejnego roku obrotowego (zmiana została zgłoszona do KRS przed rozpoczęciem kolejnego roku obrotowego),

2)spółka zamierza poinformować właściwy urząd skarbowy o zmianie roku obrotowego (podatkowego) w zeznaniu rocznym składanym za poprzedni rok obrotowy (rozpoczęty 1 stycznia 2021 r. i zakończony 31 grudnia 2021 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawodawca nie przewidział w ustawie o CIT innych, dodatkowych warunków niezbędnych do skutecznej zmiany roku obrotowego (podatkowego) podatnika.

Oczywiście Wnioskodawca jest świadomy innych regulacji na potrzeby stricte prawne, bowiem zgodnie z art. 255 par. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (Dz.U. 2020 poz. 1526, dalej: „KSH”), zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Natomiast zgodnie z art. 256 par. 1 KSH zmianę umowy spółki zgłasza zarząd do sądu rejestrowego. Jednakże kierując się zasadą autonomii prawa podatkowego, na gruncie ustawy o CIT (i innych przepisów podatkowych regulujących tę kwestię) nie jest konieczny wpis do rejestru KRS, aby skutecznie zmienić rok obrotowy.

Przepisy ustawy o CIT nie przewidują bowiem, aby do skutecznej zmiany roku obrotowego (podatkowego) konieczny był wpis zmiany umowy spółki w zakresie roku obrotowego do rejestru przedsiębiorców KRS do końca bieżącego roku podatkowego Wnioskodawcy.

Spółka podkreśla, że rejestracja zmiany umowy spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS zależy w dużej mierze od sprawności działania organów sądowych. Podatnik nie ma wpływu na szybkość działania tych organów (mimo możliwości złożenia wniosków o przyspieszenie dokonania wpisu). Dodatkowo praca sądów jest obecnie szczególnie zakłócona wobec panującej pandemii COVID-19. Podatnik zatem nawet przy zachowaniu najwyższej staranności nie ma możliwości uniknięcia skutków przedłużonej pracy sądu rejestrowego.

Zatem w ocenie Wnioskodawcy wpis zmiany umowy spółki do rejestru przedsiębiorców KRS w dniu 3 stycznia 2022 r. nie powinien spowodować, że pierwszym po zmianie rokiem obrotowym Spółki nie będzie okres rozpoczynający się od dnia 1 stycznia 2022 r. trwający do dnia 31 stycznia 2023 r., a dopiero okres od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Takie podejście spowodowałoby, że de facto Wnioskodawca poniósłby negatywne konsekwencje działania Sądów, które są istotnie spowolnione w ostatnim czasie.

Spółka podkreśla, że na gruncie ustawy o CIT skuteczna zmiana roku podatkowego ma miejsce w sytuacji, gdy do końca dotychczasowego roku podatkowego Spółka podejmie uchwałę o zmianie umowy, a następnie zgłosi fakt zmiany umowy spółki w tym zakresie we właściwym rocznym zeznaniu podatkowym CIT-8. To w przypadku Spółki jest (będzie) spełnione.

Stanowisko prezentowane przez Spółkę w niniejszym wniosku znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych:

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 sierpnia 2021r., znak 0114-KDIP2-2.4010.132.2021.1.AS, w której organ stwierdził, że podatnik, który zamierza dokonać zmiany roku podatkowego powinien taką zmianę zamieścić w akcie prawnym regulującym jego zasady ustrojowe przed zakończeniem poprzedniego roku podatkowego. Ponadto, w zakresie skuteczności dokonanej zmiany roku podatkowego, dla uwidocznienia takiej zmiany w rejestrze przewidziany jest nowy termin związany z terminem złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok po zmianach. Aby powyższa informacja wywoływała oczekiwane konsekwencje, na dzień jej złożenia okoliczność, której dotyczy, powinna być już prawnie skuteczna - czyli ujawniona poprzez wpis w rejestrze KRS. (...) Odnosząc powołane powyżej przepisy do opisanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że Wnioskodawca dopełnił ciążących na nim obowiązków związanych ze zmianą roku podatkowego, bowiem podjął uchwałę o zmianie roku podatkowego (obrotowego) przed końcem roku podatkowego, tj. przed 1 kwietnia 2021 r. (ostatni rok przed zmianą roku podatkowego), złożył wniosek do KRS o zmianę umowy spółki oraz poinformuje o zmianie roku podatkowego w zeznaniu rocznym CIT-8 za rok podatkowy trwający od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r. W dniu 29 kwietnia 2021 r. sąd rejonowy wydał postanowienie o zmianie wpisu w KRS dotyczące roku podatkowego Spółki. Nastąpiło to więc przed poinformowaniem naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego w zeznaniu rocznym za okres od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

·interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 grudnia 2020 r., znak 0114-KDIP2-1.4010.365.2020.1.JF, w której organ stwierdził, że Wnioskodawca dopełnił ciążących na nim obowiązków związanych ze zmianą roku podatkowego bowiem podjął uchwałę o zmianie roku podatkowego przed końcem roku podatkowego, tj. przed 1 października 2020 r. (ostatni rok przez zmianą roku podatkowego) oraz złożył wniosek do KRS o zmianę umowy spółki oraz zawiadomi o zmianie roku podatkowego w zeznaniu rocznym CIT-8 za rok podatkowy trwający od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r.

Nie sposób również pominąć faktu, iż w dniu 22 sierpnia 2019 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej z urzędu zmienił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 kwietnia 2018 r., nr 0114- KDIP2-2.4010.74.2018.1.AG, jednoznacznie wskazując, że spółka wnioskująca o wydanie interpretacji indywidualnej dochowała niezbędnych warunków do uznania za skuteczną zmianę roku podatkowego. Informacja o zmianie roku podatkowego wynikała bowiem z dokumentu regulującego zasady ustrojowe Spółki a o zmianie właściwy naczelnik urzędu skarbowego został powiadomiony pismem z dnia 17 stycznia 2018 r., z zachowaniem zasad wynikających z art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej. Szef Krajowej Administracji Skarbowej wskazał, że fakt dokonania wpisu przez sąd rejestrowy już w nowym roku podatkowym Spółki nie ma znaczenia dla skuteczności dokonywanej zmiany w tym zakresie jeżeli Spółka zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie po ujawnieniu tej zmiany we właściwym rejestrze jednak przed upływem 30 dnia miesiąca od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego. [Wówczas obowiązywał inny termin dot. poinformowania urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego.]

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy Spółka skutecznie dokonała zmiany roku obrotowego (podatkowego) w związku z:

- podjęciem uchwały o zmianie umowy spółki w zakresie roku obrotowego,

- złożeniem wniosku o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS przed zakończeniem poprzedniego roku obrotowego,

- planowanym zawiadomieniem naczelnikaurzęduskarbowego ozmianie roku obrotowego (podatkowego) w deklaracji CIT-8 składanej za rok obrotowy trwający od dnia 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

Spółka bowiem podjęła stosowną uchwałę w sierpniu 2021 r. (a więc przed zakończeniem poprzedniego roku obrotowego Spółki), złożyła wniosek do KRS o zmianę wpisu w zakresie roku obrotowego przed zakończeniem poprzedniego roku obrotowego Spółki, jak również zamierza poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego w zeznaniu rocznym składanym za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

W efekcie, w ocenie Spółki pierwszym po zmianie rokiem obrotowym Spółki jest okres rozpoczynający się od dnia 1 stycznia 2022 r. i trwający do dnia 31 stycznia 2023 r. (tzw. pierwszy rok przejściowy trwający 13 miesięcy). Kolejny rok obrotowy będzie obejmował okres od 1 lutego 2023 r. do 31 stycznia 2024 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). 

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.