Opodatkowanie rent sierocych otrzymanych przez małoletnie dzieci. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.610.2022.2.JM

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.610.2022.2.JM

Temat interpretacji

Opodatkowanie rent sierocych otrzymanych przez małoletnie dzieci.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania rent sierocych otrzymanych przez małoletnie dzieci.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 sierpnia 2022 r. (data wpływu 5 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jest Pani polskim rezydentem podatkowym (mieszka Pani w Polsce i Pani ośrodek życiowy jest w Polsce). Pani dzieci otrzymują zwyczajną rentę sierocą wypłacaną przez Szwajcarską Kasę Wyrównawczą. Renta ta jest wypłacana na Pani konto w polskim banku. Renta sieroca, którą otrzymują Pani dzieci (obecnie 14 lat i 16 lat) ze Szwajcarii nie jest wypłacana przez jednostkę terytorialną lub władzę lokalną albo z funduszy utworzonych przez Szwajcarię, jej jednostkę terytorialną lub władzę lokalną z tytułu funkcji wykonywanych na rzecz Szwajcarii, jej jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej. Renta ta nie ma związku z funkcjami wykonywanymi w związku z działalnością gospodarczą Szwajcarii, jej jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej.

Uzupełnienie stanu faktycznego

Okres podlegający interpretacji to: okres od wydania decyzji i renty sierocej dla dzieci tzn. od dnia śmierci ojca, czyli 3 marca 2014 r. do dnia dzisiejszego.

Pani dzieci od dnia urodzenia do dnia dzisiejszego mieszkają wraz z Panią w Polsce i pozostają na Pani utrzymaniu.

Renta sieroca została przyznana w związku ze śmiercią ich ojca 3 marca 2014 r.

Data przyznania renty sierocej to data śmierci ojca 3 marca 2014 r. Data decyzji to 30 lipca 2014 r. Data wypłaty do 20 każdego miesiąca.

Renta sieroca została przyznana na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Szwajcarii.

Pytanie:

1)Czy jako matka, ma Pani obowiązek wykazania tej renty w zeznaniu podatkowym w Polsce i połączenia tych dochodów ze swoimi dochodami uzyskiwanymi w Polsce, opodatkować je według skali podatkowej?

2)Czy jako matka, ma Pani obowiązek wykazania tej renty w zeznaniu podatkowym w Polsce z zastosowaniem metody rozliczania z progresją w odniesieniu do dochodów uzyskanych w Polsce opodatkowanych według skali podatkowej?

3)Czy jako matka, nie ma Pani obowiązku wykazywania tej renty w zeznaniu podatkowym w Polsce, bo jest ona zwolniona z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1128 ze zm.)?

Pani stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 18 Konwencji zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22 poz. 92 ze zm.), z uwzględnieniem postanowień artykułu 19 ustęp 2 emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Artykuł 19 ust. 2 ww. Konwencji stanowi, że jakakolwiek renta lub emerytura, wypłacana przez jedno Umawiające się Państwo, jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną albo z funduszy utworzonych przez to Państwo, jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną osobie fizycznej z tytułu funkcji wykonywanych na rzecz tego Państwa, jego jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Pani zdaniem, renty otrzymywane przez Pani dzieci powinny być opodatkowane wyłącznie w Polsce, ale jako świadczenia rodzinne, są zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów oraz świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Sądzi Pani, że w Polsce nie ma Pani obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od rent sierocych wypłacanych przez Szwajcarską Kasę Wyrównawczą i nie musi Pani uwzględniać ich w rocznych zeznaniach podatkowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W myśl art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Jak Pani wskazała we wniosku:

1)Jest Pani polskim rezydentem podatkowym (mieszka Pani w Polsce i Pani ośrodek życiowy jest w Polsce).

2)Pani dzieci otrzymują zwyczajną rentę sierocą wypłacaną przez Szwajcarską Kasę Wyrównawczą. Renta ta jest wypłacana na Pani konto w polskim banku. Renta sieroca, którą otrzymują Pani dzieci (obecnie 14 lat i 16 lat) ze Szwajcarii nie jest wypłacana przez jednostkę terytorialną lub władzę lokalną albo z funduszy utworzonych przez Szwajcarię, jej jednostkę terytorialną lub władzę lokalną z tytułu funkcji wykonywanych na rzecz Szwajcarii, jej jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej. Renta ta nie ma związku z funkcjami wykonywanymi w związku z działalnością gospodarczą Szwajcarii, jej jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej.

3)Pani dzieci od dnia urodzenia do dnia dzisiejszego mieszkają wraz z Panią w Polsce i pozostają na Pani utrzymaniu.

4)Renta sieroca została przyznana w związku ze śmiercią ich ojca 3 marca 2014 r. Decyzję przyznającą wydano 30 lipca 2014 r.

5)Renta sieroca została przyznana na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Szwajcarii.

W związku z powyższym, zastosowanie znajdą postanowienia Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. nr 22 poz. 92 ze zm.)

Jak wynika z art. 18 tej Konwencji:

Z uwzględnieniem postanowień artykułu 19 ustęp 2 emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Art. 19 ust. 2 ww. Konwencji stanowi, że:

a)Jakakolwiek renta lub emerytura, wypłacana przez jedno Umawiające się Państwo, jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną albo z funduszy utworzonych przez to Państwo, jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną osobie fizycznej z tytułu funkcji wykonywanych na rzecz tego Państwa, jego jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

b)Jednakże taka emerytura podlega opodatkowaniu tylko w drugim Umawiającym się Państwie, jeżeli osoba ją otrzymująca jest obywatelem tego państwa i posiada w nim miejsce zamieszkania.

W konsekwencji świadczenia rodzinne ze Szwajcarii – która nie są wypłacane przez jednostkę terytorialną lub władzę lokalną albo z funduszy utworzonych przez Szwajcarię, jej jednostkę terytorialną lub władzę lokalną z tytułu funkcji wykonywanych na rzecz Szwajcarii, jej jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej – otrzymywane przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Zatem, renty sieroce otrzymywane przez Pani małoletnie dzieci ze Szwajcarii są opodatkowane wyłącznie w Polsce.

Ponadto, nie ma zastosowania w tym przypadku metoda unikania podwójnego opodatkowania określona w art. 23 ww. Konwencji.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy:

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Według art. 7 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków.

W myśl art. 7 ust. 3 ustawy:

Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do małżonków, w stosunku do których orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.

Stosownie do art. 11 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 11 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r.:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r.

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na mocy art. 11 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednocześnie, w przepisie art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wymienione są w sposób wyczerpujący przychody (dochody), które korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, tzw. zwolnienia przedmiotowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów.

W związku z tym, że świadczenia rodzinne (renty sieroce przyznane małoletnim dzieciom) są świadczeniami otrzymywanymi na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Szwajcarii, to podlegają one zwolnieniu przedmiotowemu, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że do uzyskania przez dzieci pełnoletności na Pani nie ciąży obowiązek doliczania do swoich dochodów i uwzględniania w zeznaniach podatkowych w Polsce świadczeń rodzinnych (rent sierocych) otrzymywanych przez małoletnie dzieci.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).