Zastosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową w odniesieniu do kosztów poniesionych na: projekty b+r, wynagrodzenia pracowników, materiałów i su... - Interpretacja - 0115-KDWT.4011.516.2022.2.PSZ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.516.2022.2.PSZ

Temat interpretacji

Zastosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową w odniesieniu do kosztów poniesionych na: projekty b+r, wynagrodzenia pracowników, materiałów i surowców, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłęgo w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ulgi na działalność badawczo-rozwojową jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

14 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lipca 2022 r. ( wpływ ePUAP). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan A.B. (...)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan B.B. (...);

3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania

Pan C.D (...).

Opis stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego

X Spółka Jawna (dalej: Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym. Przedsiębiorstwo jest wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS (...), NIP (...), REGON (...).

Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2015r., poz. 1710, z 2016r. poz. 1206 oraz z 2017 r. poz. 1089 i 2201).

Spółka nie przekazuje do GUS sprawozdań z działalności badawczo-rozwojowej – PNT-01.

OPIS FIRMY

X Spółka jawna swoją działalność rozpoczęła w 1998 r. Początkowo firma funkcjonowała jako jednoosobowa działalność gospodarcza, w wyniku ciągłego rozwoju i zmian udziałowców, przedsiębiorstwo przekształcało formy prawne. Od 2003 r. firma działa jako spółka jawna, w której wspólnikami są: B.B., C.D., A.B.

Wieloletnie doświadczenie i troska o najlepszą obsługę klientów sprawia, że obecnie spółka zajmuje czołową pozycję w branży (...). Spółka działa na rynku producentów (...). Głównymi produktami oferowanymi przez firmę są:

A,

B,

C,

D oraz

E.

Zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług spółka systematycznie zwiększa liczbę odbiorców. Spółka dostarcza produkty (...) zarówno lokalnie, jak i na rynek krajowy. Nieustannie pracuje także nad rozbudową sieci handlowej na terenie całego kraju. Oferowane na rynku produkty charakteryzuje przede wszystkim:

(...),

(...) oraz

(...).

Spółka, stawia duży nacisk na jakość i powtarzalność produktu i szybką dobrze zorganizowaną logistykę oraz dużą elastyczność w realizowaniu potrzeb klientów.

STRATEGIA ROZWOJU

Długoterminowa strategia X zakłada uzyskanie wiodącej pozycji lidera zarówno na rynku krajowym jak i rynkach międzynarodowych przy jednoczesnym pozyskiwaniu nowych rynków zbytu. Zakłada się, iż głównym czynnikiem determinującym rozwój firmy w roku 2022 i w kolejnych latach będzie poziom kosztów produkcji. Podlega on gwałtownemu zwiększeniu, głównie poprzez wzrost cen nośników energii i płacy minimalnej. Spółka różnice te zamierza niwelować głównie poprzez program optymalizacji poziomu kosztów, ale również poprzez wdrażanie nowych produktów, dzięki którym będzie możliwe uzyskanie wyższej marży. Jako producent operujący na wielu rynkach jest to warunek konieczny, aby móc zaspokajać potrzeby szerokiego spektrum klientów. W tym celu Spółka będzie stale podejmować działania prowadzące do umacniania osiągniętej na głównych rynkach pozycji, ekspansję na nowe rynki oraz zaistnienie i rozwój w nowych segmentach rynkowych.

Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim klientom produktów o wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych oraz preferencji konsumentów. Wyrób (...) to nadal, obok jakości, ceny i bazy klientów, największy atut i przewaga konkurencyjna X na konkurencyjnym rynku producentów (...).

Produkty firmy spełniają wszelkie wymagania europejskich i światowych rynków. Najwyższa jakość produktów przy zachowaniu konkurencyjnych cen jest bowiem główną domeną działalności firmy na rynku.

Wewnętrzne kontrole jakości prowadzone są na etapach produkcji — wysoką wartość każdego artykułu gwarantują rygorystyczne standardy i normy jakościowe. Surowce przeznaczane do wyrobu (...) są systematycznie badane przez Dział Jakości.

Celem Spółki jako stale rozwijającego się przedsiębiorcy, jest zwiększanie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych produktów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych, udoskonaleń do produktów oferowanych już na rynku, jak również usprawnianie procesu wytwarzania produktów.

(...).

Powyższe dążenie implikuje konieczność prowadzenia przez X prac badawczo-rozwojowych.

Realizowane prace polegają między innymi na wytwarzaniu samemu, poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych surowców lub zamienników jako składników produktów, tworzeniu nowych produktów, opracowywaniu nowych narzędzi i form oraz technologii ich wytwarzania, ulepszaniu istniejących receptur i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, dokonywaniu walidacji produktów oraz wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, poza stałym asortymentem produktów, Spółka realizuje również indywidualne, dopasowane do potrzeb klientów produkty, poprzez ich zindywidualizowaną personalizację.

STRUKTURA ORGANIZACYJNA

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia łącznie w etatach 82 pracowników (dane na dzień 31.12.2020), w tym 72 to liczba etatów w ramach umowy o pracę oraz 10 pracowników w ramach umowy zlecenia.

Firma nie posiada schematu struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa.

W ramach systemu organizacyjnego przedsiębiorstwa funkcjonują:

Dział Produkcji A - zajmujący się wytwarzaniem A,

Dział Produkcji B - zajmujący się wytwarzaniem B,

Dział Recyklingu - zajmujący się wytwarzaniem produktów,

Dział Konfekcjonowania - zajmujący się konfekcjonowaniem (...),

Dział Księgowości i Kadr,

Dział Marketingu i Sprzedaży, zajmujący się promocją, doradztwem technicznym dla klientów,

Dział magazynowy, odpowiedzialny za zapasy surowców, dystrybucję i logistykę produktów.

Wszystkie powyższe działu podległe są Właścicielom firmy.

Działalność badawczo-rozwojowa Spółki nie jest prowadzona w ramach wyodrębnionego w strukturze organizacyjnej firmy Działu Badań i Rozwoju. Działalność B+R prowadzona jest w ramach poszczególnych Działów i Oddziałów: Dział Produkcji A, Dział Produkcji B oraz Dział Recyklingu. Tym samym, w ramach odrębnych, zdefiniowanych projektów, spośród pracowników firmy powołuje się zespoły badawczo - rozwojowe. Pracownicy dobierani są ze wszystkich działów spółki, w zależności od potrzeb i zakresu realizowanego projektu.

W ramach istniejącej struktury organizacyjnej zespoły projektowe opracowują nowe produkty, wprowadzają i udoskonalają procesy technologiczne produkcji, jednocześnie pracując nad wysoką jakością i trwałością oferowanych produktów. O rozwój i udoskonalanie produktów dbają wszystkie działy, które inicjują działalność twórczą i rozwojową w przedsiębiorstwie. Każdy projekt jest weryfikowany pod kątem wpisywania się zrealizowanych działań w definicję działalności badawczo-rozwojowej.

ZATRUDNIENIE W OBSZARZE B+R

Działalność badawczo-rozwojowa Spółki nie jest prowadzona w ramach wyodrębnionego w strukturze organizacyjnej firmy Działu Badań i Rozwoju. Działalność B+R prowadzona jest w ramach poszczególnych Działów i Oddziałów: Dział Produkcji A, Dział Produkcji B oraz Dział Recyklingu. Tym samym, w ramach odrębnych, zdefiniowanych projektów, spośród pracowników firmy powołuje się zespoły badawczo - rozwojowe. Pracownicy dobierani są ze wszystkich działów spółki, w zależności od potrzeb i zakresu realizowanego projektu.

Umowy o pracę dla pracowników poszczególnych Działów nie zawierają postanowień, że celem zatrudnienia jest realizacja działalności badawczo-rozwojowej. Obszary zaangażowania pracownika w obszar badawczo-rozwojowy nie wynikają także z zakresów obowiązków na zajmowanych stanowiskach Ponadto, pracownicy faktycznie wykonują prace B+R, potwierdzone ewidencją czasu pracy w ramach obszarów B+R.

Do zadań pracowników w ramach powołanych zespołów badawczo-rozwojowych należy w szczególności:

poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań produktowych i procesowych,

opracowywanie koncepcji nowych i udoskonalonych produktów oraz procesów technologicznych,

realizacja prac badawczo-rozwojowych w ramach zdefiniowanych projektów, w tym prowadzenie wytwarzanie próbek produktów i prowadzenie prób technologicznych, wytwarzanie i testowanie prototypów produktów lub technologii,

przygotowanie dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej dla produktów i procesów,

monitorowanie parametrów jakościowych produktów i procesów.

W ramach istniejącej struktury organizacyjnej, zespoły projektowe opracowują nowe produkty, wprowadzają i udoskonalają procesy technologiczne produkcji, jednocześnie pracując nad wysoką jakością i trwałością oferowanych produktów. O rozwój i udoskonalanie produktów dbają wszystkie działy, które inicjują działalność twórczą i rozwojową w przedsiębiorstwie.

DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA

Zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców, przedmiotem przeważającej działalności spółki jest produkcja (...) w formach podstawowych. Do pozostałej działalności Spółki należy m.in.: (...) i inne.

Podstawowe produkty wytwarzane przez Spółkę to:

A

C

Spółka nie świadczy usług prowadzenia działalności badawczej lub prac rozwojowych dla innych podmiotów. Prace badawczo-rozwojowe są inicjowane przez samą Spółkę, w ramach jej bieżącej działalności, a wyniki tych prac wdrażane w działalności Spółki, w obszarze produkcji A i B. Wypracowane w wyniku działalności badawczo-rozwojowej produkty Spółka oferuje bezpośrednio swoim klientom.

Kierunek prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Spółkę wyznacza zmieniająca się sytuacja na konkurencyjnych rynkach, a także dążenie do utrzymania najwyższej jakości produktów i procesów technologicznych. Spółka stale monitoruje rynek surowców oraz dostępność nowych rozwiązań w zakresie projektowania i wytwarzania produktów.

Przedmiotem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach Działów: Działu Produkcji A, Działu Produkcji B oraz Działu Recyklingu są prace mające na celu poszukiwanie, projektowanie, opracowywanie nowych i udoskonalonych produktów oraz procesów technologicznych.

Zgodnie z zamierzeniami Spółki - rezultatem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jest zarówno wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, ulepszanie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych.

W działalności gospodarczej Spółki wyróżnić można dwa obszary, w ramach których, podejmuje ona twórcze działania w ramach realizowanych projektów (dalej: „Projekty B+R”):

1.Opracowywanie nowych wyrobów (...):

a)przygotowywanie nowych mieszanek surowcowych,

b)opracowywanie struktur (...),

c)opracowywanie parametrów konstrukcyjnych (...),

d)opracowywanie udoskonalań technologii produkcji i narzędzi wytwórczych.

Przykładowe projekty

Opracowanie i wdrożenie do sprzedaży (...)

Projekt dotyczył opracowania i wdrożenia nowatorskiej receptury wytwarzania A, pozwalającej na osiągnięcie (...). Produkowana w wyniku wdrożenia technologii (...).

W wyniku opracowania nowego produktu, uruchomiono technologię jej wytwarzania. Cechy nowego produktu: (...).

Opracowanie i wdrożenie do sprzedaży (...)

Celem projektu było opracowanie i wdrożenie do produkcji nowego produktu, nigdy dotąd nie produkowanego w X, który został stworzony na bazie innowacyjnej receptury w oparciu o doświadczenie zebrane na podstawie produkcji innych produktów o podobnych cechach lecz innym zastosowaniu. Produkt został (...).

Nowy produkt posiada cechy wysoce zorientowane na gatunek i przeznaczenie dla branży rolniczej. (...).

Do opracowania nowego produktu niezbędne było opracowanie nowej receptury (...), a także zmiany konstrukcyjne w maszynie w celu produkcji (...).

2.Projektowanie i wprowadzanie znaczących ulepszeń do dotychczasowych produktów:

a)przygotowywanie udoskonalonych mieszanek surowcowych,

b)udoskonalanie struktur (...),

c)udoskonalenia parametrów konstrukcyjnych (...),

d)opracowywanie udoskonalań technologii produkcji i narzędzi wytwórczych.

Wdrożenie udoskonaleń procesowych - reglanulacja tworzyw

Projekt polegał na opracowaniu udoskonaleń procesowych poprzez ponowne wykorzystanie surowca odpadowego.

Do opracowania udoskonaleń niezbędne były zmiany w procesie produkcyjnym, tj. konieczna była przebudowa odgazowania, zmiana matrycy głowicy umożliwiająca wyższą wydajność maszyny oraz ujednolicenie produktu.

Proces polega na zastosowaniu do produktu dodatków procesowych. Przebudowana matryca w głowicy pozwoliła zmniejszyć zanieczyszczenia materiałowe oraz ujednorodnić materiał, dzięki temu nowy produkt jest lepszy, łatwiej się go przetwarza nie zanieczyszcza tak maszyn przy ponownym przetwarzaniu.

Nowy produkty charakteryzuje się tym samym wyższym współczynnikiem płynięcia poprawiającym ponowne przetwarzanie, zastosowanie dodatków procesowych już w procesie przetwarzania tzn. regranulacji poprawiło w znacznym stopniu ich charakterystykę reologiczną.

Wdrożenie udoskonaleń procesowych - oprogramowanie produkcyjne

Projekt polegał na opracowaniu udoskonaleń procesowych poprzez wdrożenie rozwiązań automatyzujących procesy produkcyjne.

Jako główny cel wdrożenia systemu zidentyfikowano poprawę przepływu informacji pomiędzy działem handlowym a produkcyjnym wraz z usprawnieniem wysyłki zamówionych pozycji do odbiorcy. Dodatkowo istotnym elementem wdrażanych zmian procesowych ma być identyfikacja stopnia realizacji procesu produkcyjnego wraz z ewidencją rzeczywistego czasu wykonawców.

Działalność badawczo-rozwojowa w powyższym zakresie obejmuje następujące grupy czynności (każdorazowo część z nich lub wszystkie):

przygotowanie koncepcji projektu (nowego wyrobu) i jego założeń w zakresie receptury, składników kompozycji,

dobór mieszanek surowców do przetworzenia,

wytypowanie parametrów przetwórczych i dodatków poprawiających mieszalność surowców,

identyfikacja wyzwań technologicznych w zakresie składu surowcowego oraz technologii produkcji (w tym np. technologia połączenia różnych materiałów, technologia połączenia (...), przy uwzględnieniu indywidualnego kształtu produktu, czy też surowca, z którego jest wykonany),

opracowanie prototypów nowych wyrobów i technologii ich produkcji,

walidacja prototypów nowego produktu/testowanie technologii - weryfikacji i analiza pod kątem spełnienia pierwotnych założeń w zakresie cech, które składają się na konstrukcję wzoru tj. jego kolorystyki, jednolitości i kompletności,

Obejmuje 3 następujące po sobie fazy:

wykonanie partii próbnej - jest to partia wyprodukowana na mniejszej wydajności na której testowane są rożne ustawienia techniczne maszyn i urządzeń produkcyjnych, z uwzględnieniem określonego recepturą składu procentowego poszczególnych składników,

wykonanie partii testowej - jest to partia wyprodukowana na optymalnej wydajności, skład tj. receptura partii prototypowej zbliżona jest do receptury partii prototypowej,

partia prototypowa - jest to partia finalna, która jest dokładnie takim produktem jaki powinien zostać osiągnięty we wdrożeniu produkcyjnym. Dla partii prototypowej wszystkie parametry są zoptymalizowane, receptura zachowana jako gotowy produkt.

udoskonalenie prototypu - w przypadku braku oczekiwanego efektu w zakresie otrzymanej receptury lub parametrów na danym produkcie partii próbnej bądź partii testowej, wykonane prototypy tego wyrobu oraz proces ich produkcji podlega dalszemu udoskonaleniu (dokonywane są zmiany procesu technologicznego właściwego dla danego prototypu np. zmiany proporcji, wielkości, składu surowcowego, detali, badania w zakresie temperatury procesów,

wdrożenie pilotażowe oraz nadzór nad próbami produkcyjnymi - produkcja serii próbnej.

Próby technologiczne dla partii próbnej, testowej, prototypowej oraz próby produkcyjne są przeprowadzane na urządzeniach produkcyjnych. Wielkości poszczególnych partii są powiązane z czasem pracy maszyny tak, aby zmaksymalizować i dopasować składy procentowe oraz poszczególne ustawienia maszyny do finalizacji i jak najlepszych efektów i jakości finalnego produktu.

Na tym etapie określane są ostatecznie wszystkie parametry produkcji. Próba produkcyjna wykonywana jest przy pełnej obsadzie personelu linii produkcyjnych, tzn.: przy udziale mechaników ustawiających linie produkcyjne i pakujące, pracowników produkcyjnych, pracowników działu jakości oraz technologów.

Próby wykonywane są do momentu, w którym Spółka uzna, iż zostały wypracowane paramenty niezbędne do wytwarzania produktu na skalę przemysłową (powyższe może wymagać wykonania jednej lub kilku prób produkcyjnych).

W zakresie opracowania nowych i ulepszonych metod produkcji proces projektowy obejmuje następujące czynności:

identyfikacja i analiza problemu technologicznego,

opracowanie założeń rozwiązania zidentyfikowanego problemu,

próby, testy w skali zbliżonej do rzeczywistej,

w przypadku braku potwierdzenia poprawności - modyfikacja założeń, zmiana sposobu rozwiązania problemu technologicznego, kolejne próby w skali zbliżonej do rzeczywistej,

w przypadku potwierdzenia poprawności przyjętej koncepcji - próby w warunkach produkcyjnych,

przygotowanie nowej instrukcji stanowiskowej, wytycznych technologicznych, raportu.

Bezpośrednim skutkiem realizacji działalności badawczo-rozwojowej jest opracowanie oraz dostarczanie nowych rozwiązań wpływających bezpośrednio na poprawę charakterystyk i parametrów oferowanych produktów oraz realizowanych procesów technologicznych.

Prace podejmowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej wynikają bezpośrednio z potrzeb obecnych i potencjalnych klientów Spółki. Realizowane projekty dotyczą udoskonalania rozwiązań procesów technologicznych, stosowanych na etapie produkcji oraz opracowywania i wykonywania nowych produktów spełniających wymagania klientów. Prace opisane powyżej były/są/będą zdarzeniami unikalnymi/innowacyjnymi w skali co najmniej Spółki.

Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów.

Rozwiązania wypracowywane w ramach prowadzonych prac badawczo - rozwojowych pozwalają na realizację określonych celów Spółki.

Prace prowadzone w ramach działalności badawczo-rozwojowej nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów, a prace nad nowymi produktami/procesami nie zawsze skutkują wprowadzeniem nowych produktów do oferty Spółki/sposobów wytwarzania produktów do działalności gospodarczej (przykładowo, w sytuacjach gdy właściwości nowego produktu nie są zadowalające, a wprowadzenie produktu do sprzedaży mogłoby okazać się nieopłacalne z biznesowego punktu widzenia, etc.), a prace optymalizacyjne w zakresie istniejących produktów/procesów nie zawsze skutkują uzyskaniem lepszych parametrów produktów lub optymalizacją procesu produkcyjnego. Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona w sposób systematyczny, według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie w Spółce. Prace B+R są dokumentowane w ewidencji Spółki w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od produkcji stanowiącej podstawową działalność Spółki.

Pracownicy korzystają z bardzo szerokiego asortymentu narzędziowego, który obejmuje w szczególności maszyny takie jak:

linie produkcyjne na potrzeby produkcji A;

linie produkcyjne na potrzeby produkcji B;

urządzenie do recyklingu;

wielostanowiskowy automat i kilka mniejszych przewijarek przeznaczonych do konfekcjonowania.

maszyny i urządzenia towarzyszące: waga paletowa, cyfrowy rejestrator wizji, mieszalniki do granulatów, młynek do tworzyw szt.

Materiały wykorzystywane przez Spółkę:

W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółka nabywa materiały będące składnikami wytworzonych produktów/prototypów, a następnie zużywa przedmiotowe materiały w toku prac badawczo-rozwojowych.

Do materiałów tych można zaliczyć przede wszystkim: tworzywa (np. LDPE, LLDPE, EVA, C8, C6, C4,), dodatki procesowe (tj. barwniki, UV, PW 60, antystatyk, itp.) i surowce (np. energia elektryczna).

Po zakończeniu wszystkich testów i pozytywnym zaakceptowaniu prototypu, następuje zakończenie Projektu B+R. Wyrób trafia do weryfikacji, a po akceptacji realizowany jest etap produkcji seryjnej.

Prace prowadzone w ramach działalności badawczo-rozwojowej nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów, a prace nad nowymi produktami nie zawsze skutkują wprowadzeniem nowych produktów do oferty przedsiębiorstwa (przykładowo, w sytuacjach gdy właściwości nowego produktu nie są zadowalające, a wprowadzenie produktu do sprzedaży mogłoby okazać się nieopłacalne z biznesowego punktu widzenia, etc.), a prace optymalizacyjne w zakresie istniejących produktów nie zawsze skutkują uzyskaniem lepszych parametrów produktów lub optymalizacją procesu produkcyjnego.

Prowadzona przez Spółkę działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona w sposób systematyczny, według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie w przedsiębiorstwie. Prace B+R są dokumentowane w ewidencji Spółki w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od produkcji stanowiącej podstawową działalność firmy.

W przedstawionych przez przedsiębiorstwo projektach występowały problemy technologiczne, charakterystyczne dla działalności rozwojowej, świadczące o innowacyjności wypracowywanych rozwiązań.

Podsumowanie każdego z projektów przedstawione zostało w sposób szczegółowy i wyczerpujący, pozwalający stwierdzić, że opracowywane produkty są innowacyjne w skali przedsiębiorstwa, a w części przypadków w skali ogólnopolskiej.

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka ponosi i nadal będzie w przyszłości ponosiła szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wydatki ponoszone na działalność badawczo-rozwojową Spółki można zaliczyć do jednej z następujących kategorii:

a)wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecenie, umowy o dzieło („Pracowników”), oraz inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników, będące przychodami („Wydatki Pracownicze”), a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Zainteresowanych („Składki”).

Odnośnie powyższej litery Zainteresowani wskazują:

Na powyższe koszty składają się należności poniesione przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia pracowników, w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Koszty osobowe obejmują swym zakresem zatrudnienia zarówno na podstawie umowy o pracę oraz płacone przez pracodawcę składki od tych należności. Kwalifikowane są: wynagrodzenie zasadnicze, koszty składek na ubezpieczenia społeczne/emerytalne, rentowe, wypadkowe/ w części finansowanej przez pracodawcę, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nagrody i premie, diety i inne należności za czas podróży służbowych; dodatki tj. za przepracowane lata, funkcyjne, za prace w nocy, koszty abonamentu za świadczenia prywatnej opieki medycznej, odprawy oraz inne koszty związane z zatrudnieniem pracownika.

Odliczeniu w ramach ulgi B+R nie podlegają składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spółka X ponosi koszty zatrudnienia pracowników na podstawie umów o pracę jak i umów zlecenie. W wyniku analizy zakresu obowiązków poszczególnych pracowników w przedsiębiorstwie zidentyfikowano możliwość kwalifikacji następujących kosztów wynagrodzeń:

koszty wynagrodzeń technologów pracujących w Dziale Produkcji A, Dziale Produkcji B oraz Dziale Recyklingu - za kwalifikowane uznano koszty wynagrodzeń poszczególnych pracowników w zależności od godzinowego zaangażowania w realizację prac B+R;

koszty wynagrodzeń pracowników produkcyjnych pracujących przy próbach - za kwalifikowane uznano koszty wynagrodzeń w zależności od godzinowego zaangażowania pracowników produkcyjnych w realizację prac B+R przy próbach testowych i prototypowych.

Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki, zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

b)wydatki na nabycie materiałów i surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej („Surowce”), a także koszty wytworzenia produktów zużywanych w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz koszt nabycia wyrobów konkurencyjnych.

Odnośnie powyższej litery Zainteresowani wskazują:

Kategoria ta obejmuje wydatki na zakup materiałów i surowców bezpośrednio zużytych do działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku materiałów lub surowców wykorzystywanych nie tylko do działalności badawczo-rozwojowej, podatnik ma możliwość rozliczenia wyłącznie tej części kosztów, która jest związana z działaniami B+R.

Na potrzeby prowadzenia prób dla partii próbnych, testowych i prototypowych spółka X nabywa odpowiednie materiały (np. tworzywa (np. LDPE, LLDPE, EVA, C8, C6, C4,), dodatki procesowe (tj. barwniki, UV, PW 60, antystatyk, itp.) i surowce (np. energia elektryczna). Zainteresowani będą w stanie wyodrębnić koszty materiałów i surowców wykorzystanych w działalności badawczo-rozwojowej w swojej ewidencji rachunkowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami.

Spółka ponosi następujące koszty:

koszty surowców wykorzystywanych do prób technologicznych (partia próbna i testowa) i prototypowych - na podstawie analizy dostępnych interpretacji podatkowych uznano koszty za kwalifikowane jako zakup materiałów i surowców wykorzystanych na wytworzenie prototypów;

koszty energii zużywanej na próby i prototypowanie - na podstawie analizy dostępnych interpretacji podatkowych uznano koszty za kwalifikowane jako zakup wszelkich materiałów i surowców, w tym energii elektrycznej, wody, gazu, niezbędnych do wytworzenia prototypu bądź serii pilotażowej.

c)wydatki na usługi związane z wykonaniem badań/wydaniem atestów dla produktów, opinie, ekspertyzy („Usługi Specjalistyczne”);

Odnośnie powyższej litery Zainteresowani wskazują:

Do kategorii Usług Specjalistycznych jakie nabywane są przez Spółkę zaliczyć należy wydatki na przeprowadzenie niezbędnych badań, procedur atestacyjnych i wydanie atestów oraz aprobat technicznych dla produktów, badania właściwości produktów w zewnętrznych instytutach i laboratoriach (przykładowo: badania surowców, półproduktów, prototypów produktów, badania związane z wyznaczeniem i sprawdzeniem właściwości użytkowych wyrobów, certyfikacja wyrobów etc.) także wydatki na opinie i ekspertyzy.

Usługi Specjalistyczne wykonywane lub nabywane będą na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wydatki na Usługi Specjalistyczne są i będą zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

Katalog podmiotów, od których przedsiębiorca nabywa/będzie nabywał ww. usługi / wyniki badań/ ekspertyzy obejmuje uczelnie, federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Polska Akademia Umiejętności oraz inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. Spółka X korzysta z usług wykonania zewnętrznych badań i ekspertyz dla prototypowanych produktów, celem potwierdzenia ich parametrów. Zlecane badania i ekspertyzy są niezbędne w ocenie czy prototypy są zgodne z obowiązującymi normami technicznymi, a co za tym idzie są elementami związanymi z działalnością badawczo-rozwojową przedsiębiorstwa oraz niewątpliwie służą poszerzaniu wiedzy w dziedzinie, w której przedsiębiorca prowadzi swoją działalność.

d)dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością („Środki Trwałe i WNiP”).

Odnośnie powyższej litery Zainteresowani wskazują:

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka może wykorzystywać Środki Trwałe i WNiP (np. urządzenia i aparatura specjalistyczna, licencje na oprogramowanie w nich wykorzystywane etc.)

Spółka ujmuje Środki Trwałe i WNiP w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej.

Wśród Środków Trwałych i WNiP mogą być zarówno takie, które będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak i takie, które będą wykorzystywane również do innych celów niż działalność badawczo-rozwojowa. W przypadku gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności - to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wydatki poniesione w związku z działalnością badawczo-rozwojową nie zostały Spółce zwrócone w jakiekolwiek formie, w szczególności nie zostały sfinansowane dotacją.

Wszystkie opisane wyżej Wydatki Spółka zalicza do kosztów uzyskania przychodu.

Zainteresowani uzyskują przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

W piśmie uzupełniającym zawarto następujące informacje:

Podejmowana samodzielnie przez Zainteresowanych/Spółkę działalność, o której mowa we wniosku obejmowała/obejmuje i będzie obejmować prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W stanie obecnym, podejmowana samodzielnie przez Zainteresowanych/Spółkę działalność, o której mowa we wniosku nie obejmowała/obejmuje badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W stanie przyszłym będzie obejmować badania naukowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Podejmowana samodzielnie przez Zainteresowanych/Spółkę działalność w ww. zakresie, która jest przedmiotem wniosku, obejmowała i będzie obejmować działalność twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczane będą poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostawać będzie w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Opłacane przez pracodawcę świadczenia prywatnej opieki zdrowotnej stanowią należności, o których mowa w ww. art. 12 ust. 1 ww. ustawy podatkowej. Świadczenia te służą profilaktyce i leczeniu pracowników, przez co przyczyniają się do zmniejszenia absencji pracowników, co z kolei przekłada się na możliwość bezproblemowej realizacji prac B-R. Ponadto świadczenia te stanowią dodatkowy, pozapłacowy element wynagrodzenia, który pozwala pozyskać pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę, którzy będę wykonywali prace B-R.

Do innych kosztów związanych z zatrudnieniem zaliczyć należy:

obowiązkowe badania lekarskie,

zapewnienie pracownikom odzieży ochronnej i roboczej, posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych, okularów korygujących wzrok,

opłacenie pracownikom usług medycznych albo zajęć sportowych,

dokształcanie pracowników, jeśli nowe umiejętności są potrzebne w pracy,

wydatki w związku z podróżami służbowymi w tym wydatki związane z używaniem samochodów pracowników w trakcie tych podróży, opłaty za parkowanie czy przejazd autostradą w trakcie podróży służbowej.

Świadczenia te stanowią należności, o których mowa w ww. art. 12 ust. 1 ww. ustawy podatkowej. Świadczenia te są ponadto wypłacane wszystkim pracownikom, bez względu na rodzaj wykonywanej przez nich działalności, a tym samym pracownikom wykonującym działalność badawczo-rozwojową.

Koszty pracownicze z tytułu umów o dzieło/zlecenia są/będą poniesionymi w danym miesiącu należnościami z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowanymi przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostawać będzie w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Do innych kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika”, o których mowa we wniosku Zainteresowany/Spółka nie kwalifikuje należności wypłacanych w związku z okolicznościami, w których pracownik nie był/nie będzie świadczył pracy, a tym samym nie wykonywał / nie będzie mógł wykonywać działalności B+R (np. zasiłek chorobowy czy świadczenia związane z urlopem).

Koszty podróży służbowych związane były/będą bezpośrednio z działalnością „badawczo- rozwojową” opisaną we wniosku.

Pod pojęciem „kosztów nabycia wyrobów konkurencyjnych”, o których mowa w pkt b wskazanych wydatków uznaje się koszty wyrobów konkurencyjnych wytwarzanych przez konkurentów służących porównaniu parametrów/właściwości danych produktów na etapie prowadzonych prac badawczo- rozwojowych, testów. Pod kosztami wskazanymi w pkt. b kryją się również wydatki na nabycie materiałów i surowców zużywanych w prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej, tj. zużywanych wyłącznie do prac w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, które przyczynią się bezpośrednio do powstania nowego (w ramach przedsiębiorstwa) produktu/prototypu/procesu.

W skład kosztów materiałów i surowców wchodzą: (...), dodatki procesowe, energia elektryczna.

Wszystkie wskazane we wniosku i wymienione koszty materiałów i surowców to wydatki, bez których niemożliwe będzie:

prowadzenie samych badań,

wdrażanie różnych procesów w ramach prac badawczo - rozwojowych,

wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Przez wydatki na usługi związane z wykonaniem badań rozumieć należy:

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne,

nabycie wyników badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy jedynie przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Odpisy amortyzacyjne, które są przedmiotem wniosku były/są i będą dokonywane od następujących środków trwałych:

linie produkcyjne na potrzeby produkcji A;

linie produkcyjne na potrzeby produkcji B;

urządzenie do recyklingu;

wielostanowiskowy automat i kilka mniejszych przewijarek przeznaczonych do konfekcjonowania.

maszyny i urządzenia towarzyszące: waga paletowa, cyfrowy rejestrator wizji, mieszalniki do granulatów, młynek do (...).

Wszystkie opisane we wniosku wydatki stanowią i będą stanowić koszty uzyskania przychodów Zainteresowanych.

Wszystkie wymienione we wniosku koszty nie zostały i nie zostaną w skonkretyzowanym zdarzeniu przyszłym zwrócone Zainteresowanym w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały i nie zostaną odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Wszystkie koszty, które są przedmiotem wniosku stanowią i będą stanowić dla Zainteresowanych koszty uzyskania przychodów stosownie do ich prawa do udziału w zysku (udziału) w spółce zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy.

Spółka jawna prowadzi księgę rachunkową.

Spółka jawna prowadzi księgę rachunkową, w której wyodrębnia i będzie wyodrębniać koszty kwalifikowane działalności opisanej we wniosku w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ww. ustawy.

Zainteresowani w ramach opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego planują skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową i nie będą korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zainteresowani mają nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana pytania

1.Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace prowadzone przez Spółkę stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT?

2.Czy koszty wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 i ust. 3 Ustawy PIT a w rezultacie, czy Zainteresowani są uprawnieni do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów?

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Ad. 1

Zdaniem Zainteresowanych, opisane w stanie faktycznym prace wykonywane przez Spółkę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, określoną w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, zgodnie z którą przez działalność badawczo-rozwojową rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT badania naukowe to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z powołanymi przepisami ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „PSWiN”), odpowiednio art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz 2 stanowią, że badania naukowe to działalności obejmujące:

a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast art. 5a pkt 40 ustawy o PIT stanowi, że prace rozwojowe to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Z kolei art. 4 ust. 3 PSWiN stanowi, że prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przedstawione w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego prace badawczo-rozwojowych prowadzone w Spółce mają na celu między innymi na wytwarzanie samemu, poszukiwanie na rynku oraz testowaniu nowych surowców lub zamienników jako składników produktów, tworzeniu nowych produktów, opracowywaniu nowych narzędzi i form oraz technologii ich wytwarzania, ulepszaniu istniejących receptur i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, dokonywaniu walidacji produktów oraz wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek.

Jak stanowią przytoczone powyżej przepisy, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania przemysłowe i prace rozwojowe, podejmowane systematycznie i w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Ponadto w myśl przepisów, działalnością badawczo-rozwojową jest działalność twórcza, obejmująca m.in. badania aplikacyjne i prace rozwojowe, które nastawione są na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub też znaczących ich ulepszeń jak również, które nie mają charakteru rutynowego w celu uzyskania nowej wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy już posiadanych.

Zgodnie z treścią opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w ramach Spółki nie funkcjonują działy, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe. Prace o charakterze B+R są prowadzone przede wszystkim w ramach Dział Produkcji A, Dział Produkcji B oraz Dział Recyklingu.

W tym kontekście należy wskazać, że głównym celem realizowanych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych w ramach działów: Działu Produkcji A, Działu Produkcji B oraz Działu Recyklingu są prace mające na celu poszukiwanie, projektowanie, opracowywanie nowych i udoskonalonych produktów oraz procesów technologicznych.

Zgodnie z zamierzeniami Spółki - rezultatem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jest zarówno wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, ulepszanie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych.

Ich głównym celem jest opracowanie/wprowadzanie nowych produktów do sprzedaży, a także ulepszanie obecnie oferowanych produktów (które może skutkować np. poprawą parametrów Produktów, obniżeniem kosztów wytworzenia).

Prace podejmowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej wynikają bezpośrednio z potrzeb obecnych i potencjalnych klientów Spółki. Realizowane projekty dotyczą udoskonalania rozwiązań procesów technologicznych, stosowanych na etapie produkcji oraz opracowywania i wykonywania nowych produktów spełniających wymagania klientów. Prace opisane powyżej były/są/będą zdarzeniami unikalnymi/innowacyjnymi w skali co najmniej Spółki.

Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów.

Rozwiązania wypracowywane w ramach prowadzonych prac badawczo - rozwojowych pozwalają na realizację określonych celów Spółki.

Działalność Spółki nakierowana jest na zwiększanie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych produktów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych, udoskonaleń do produktów oferowanych już na rynku, jak również usprawnianie procesu wytwarzania produktów. W swojej działalności Spółka wykorzystuje zarówno dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej jak również podejmuje własne badania celem zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności.

Przedstawione w opisie stanu faktycznego czynności podejmowane przez pracowników Spółki w ramach opisanej w niniejszym wniosku działalności Spółki, mają w ocenie Zainteresowanych charakter działalności badawczo - rozwojowej, polegającej na wykorzystywaniu istniejących zasobów wiedzy oraz ich poszerzaniu dla celów rozwijania oferty Spółki poprzez opracowywanie nowych produktów oraz ulepszania istniejących.

Zainteresowani podkreślają, że czynności badawczo-rozwojowe podejmowane przez Pracowników w poszczególnych projektach, nie dotyczą prac rutynowych ani okresowych zmian wprowadzanych do istniejących już produktów - takie czynności nie są uznawane przez Zainteresowanych za działania badawczo- rozwojowe i nie są objęte zakresem niniejszego wniosku. Na nierutynowy charakter działalności Spółki objętej niniejszym wnioskiem, wskazuje fakt, że prace zaliczane przez Spółkę do kategorii badawczo-rozwojowych, poprzedzone są zdefiniowaniem zindywidualizowanych wymagań klientów lub kwestii dotyczących oferty bądź sposobu działania wewnątrz Spółki, a w trakcie wykonywania zadań pracownicy Spółki stają przed koniecznością rozwiązania zagadnień badawczych, tj. sytuacji charakteryzujących się niepewnością badawczą. Wymagają one zmierzenia się z opracowaniem koncepcji danego rozwiązania (które nie posiadają jeszcze modelowego sposobu postępowania w Spółce), w tym rozważenie czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.

W ramach Działu Produkcji A, Działu Produkcji B oraz Działu Recyklingu prowadzony jest szereg prac zmierzających do rozwoju produktów od początkowych prac koncepcyjnych, poprzez wykonanie i weryfikację projektów i rozwiązań, aż do momentu wdrożenia opracowanego rozwiązania. Charakter tych prac naznaczony jest niepewnością badawczą oraz nie są to prace rutynowe, czy też mające charakter jedynie okresowych zmian.

Świadczy o tym choćby fakt, że cały proces obejmuje z reguły 3 następujące po sobie fazy:

wykonanie partii próbnej - jest to partia wyprodukowana na mniejszej wydajności na której testowane są rożne ustawienia techniczne maszyn i urządzeń produkcyjnych, z uwzględnieniem określonego recepturą składu procentowego poszczególnych składników.

wykonanie partii testowej - jest to partia wyprodukowana na optymalnej wydajności, skład tj. receptura partii prototypowej zbliżona jest do receptury partii prototypowej.

partia prototypowa - jest to partia finalna, która jest dokładnie takim produktem jaki powinien zostać osiągnięty we wdrożeniu produkcyjnym. Dla partii prototypowej wszystkie parametry są zoptymalizowane, receptura zachowana jako gotowy produkt.

udoskonalenie prototypu - w przypadku braku oczekiwanego efektu w zakresie otrzymanej receptury lub parametrów na danym produkcie partii próbnej bądź partii testowej, wykonane prototypy tego wyrobu oraz proces ich produkcji podlega dalszemu udoskonaleniu (dokonywane są zmiany procesu technologicznego właściwego dla danego prototypu np. zmiany proporcji, wielkości, składu surowcowego, detali, badania w zakresie temperatury procesów,

wdrożenie pilotażowe oraz nadzór nad próbami produkcyjnymi - produkcja serii próbnej.

Podkreślenia wymaga fakt, że nowe oraz ulepszone produkty, o których mowa powyżej, powstają w wyniku twórczej pracy pracowników Spółki, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania stawianych wyzwań. Istotne znaczenie w realizacji zadań poszczególnych działów zaangażowanych w prace badawczo - rozwojowe ma kreatywność w odniesieniu do stawianych problemów badawczych rodzących się wewnątrz Spółki.

Realizowane prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny, według określonych planów i harmonogramów, przez zatrudnione w tym celu osoby posiadające odpowiednie kompetencje i wykształcenie, których głównym zadaniem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych wyrobów/procesów lub ulepszenia ich.

Prace badawczo-rozwojowe wykonywane są według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie w Spółce. Prace B+R są dokumentowane w ewidencji Spółki w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od produkcji stanowiącej podstawową działalność Spółki.

Jak zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego rezultatem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jest zarówno wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, unowocześnianie istniejących produktów, jak również optymalizacja procesów technologicznych.

Podkreślić należy, że w świetle legalnej definicji, sens pojęcia prac rozwojowych zawiera się w ich celu, którym jest tworzenie nowego produktu/procesu (ulepszeniu istniejącego) i sposobie osiągania tego celu, czyli wykorzystywaniu, nabywaniu oraz łączeniu wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin. Jeżeli uwzględnić dodatkowe przesłanki zawarte w końcowej części legalnej definicji, w szczególności ich oczywisty przedprodukcyjny charakter („prototypy", „projekty pilotażowe”, „demonstracje”, „testowanie” i „walidacja”), to można wnioskować, że prace rozwojowe kończą się w momencie powstania nowego produktu w sensie zdolności do jego wytwarzania w skali komercyjnej.

Z tej perspektywy, analizowane w niniejszym wniosku działania w procesie tworzenia nowego produktu mają charakter prac badawczo - rozwojowych ze względu na ich wspólny cel, jakim jest stworzenie nowego/ulepszonego produktu, oraz z uwagi na fakt użycia do tego celu wiedzy i umiejętności.

Zainteresowani podkreślają, że wykonywane przez pracowników Spółki czynności badawczo-rozwojowe zmierzają do wprowadzenia do produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów - i nie są to działania obejmujące rutynowe i okresowe zmiany obecnie dotychczas oferowanych produktów. Realizowane prace badawczo-rozwojowe mają charakter twórczy i są prowadzone w sposób systematyczny.

Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje zarówno tworzenie prototypów, testowanie jak również walidację stworzonych rozwiązań, Zainteresowani zaznaczają, że działania te są częścią podejmowanej pracy twórczej, zmierzającej do wypracowania innowacyjnych (co najmniej w skali przedsiębiorstwa Zainteresowanego) rozwiązań. Działania te kumulatywnie stanowią o istocie działalności badawczo-rozwojowej, a mianowicie są prowadzone w celu zwiększenia zasobów wiedzy, wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i weryfikacji, czy prowadzone działania przyniosły zamierzone rezultaty.

W ocenie Zainteresowanych bez znaczenia pozostaje fakt, że prace badawczo-rozwojowe nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Istotą bowiem prac badawczo-rozwojowych jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania i nakładów na ten cel. Z powyższego punktu widzenia zdaniem Zainteresowanych istotny jest cel prowadzonych prac a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu.

Z uwagi na powyższe argumenty, Zainteresowani stoją na stanowisku, że wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego prace Spółki, polegające na projektowaniu i tworzeniu nowych, zmienionych oraz ulepszonych produktów, rozwiązań lub funkcjonalności poprzez tworzenie i ulepszanie rozwiązań z zakresu opracowywania/projektowania oraz wdrażania innowacyjnych produktów i rozwiązań stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu Ustawy o PIT.

Ad. 2

Zgodnie z art. 26e ust. 2-3 ustawy o PIT od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub 30c ust. 2 ustawy o PIT, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo- rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 powoływanej ustawy - za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5)koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Zgodnie z art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl art. 26e ust. 5 ww. ustawy, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

W myśl art. 24a ust. 1b cytowanej ustawy, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ww. ustawy,

6)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty,

7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie,

9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Zainteresowani wskazali, że ponoszą następujące rodzaje kosztów:

wynagrodzenia dla pracowników i osób współpracujących ze Spółką,

wydatki na nabycie materiałów, surowców i części niezbędnych do realizacji projektów,

wydatki na usługi związane z wykonaniem badań/wydaniem atestów dla produktów, opinie, ekspertyzy („Usługi Specjalistyczne”);

odpisy amortyzacyjne od wykorzystywanych w toku realizacji projektów środków trwałych.

I.Koszty osobowe

Wynagrodzenia dla pracowników i osób współpracujących z Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych, biorących udział w realizacji działań z obszarów B+R, posiadających specjalistyczną wiedzę i doświadczenie oraz składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika.

Przepis art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, daje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu wynagrodzeń pracowników w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W stosunku do osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, uprawnienie takie przyznaje przepis art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o PIT. W tej sytuacji, kosztami kwalifikowanymi będą należności z tytułu wynagrodzeń (z wyłączeniem składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) tych osób, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Trzeba przy tym pamiętać, że dla możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu ww. wynagrodzeń konieczne jest faktyczne uczestnictwo zatrudnionych w pracach badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem jedynie wpisanie w dokumencie nawiązującym stosunek pracy/zlecenia umowy o dzieło do zakresu obowiązków takiej osoby prac z obszaru B+R.

Jeżeli w ramach świadczonej pracy, pracownik lub osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, oprócz obowiązków związanych z działalnością badawczo-rozwojową, wykonuje inne obowiązki, należy wyodrębnić, a zatem wyłączyć z ulgi badawczo-rozwojowej, tę część wynagrodzenia, świadczeń i składek, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powyższe, Spółka będzie prowadzić ewidencję czasu pracy, która wykaże, ile godzin poświęca dany pracownik na działalność badawczo- rozwojową, jeśli pracownik ten będzie zajmować się też innymi czynnościami spoza obszaru B+R.

Rozpatrując kwestię wynagrodzeń pracowniczych pod kątem możliwości ich zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, nie można pominąć brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2020 r. 1426 tj. z dnia 2020.08.21), zgodnie z którym za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należy zatem uznać, że do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć wszystkie elementy wynagrodzenia wymienione w przywołanym wyżej przepisie. Co więcej, zastosowanie w przepisie katalogu otwartego elementów wynagrodzenia, przez użycie zwrotu „w szczególności” oznacza, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, a mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

W ocenie Zainteresowanych, wszystkie wymienione wyżej składniki wypłaty w postaci wynagrodzenia zasadniczego i pozostałych elementów, stanowiących przychód ze stosunku pracy, a niestanowiące opisany wyżej przedmiot wyłączenia, będą się zatem zaliczać się do kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez pracodawcę.

II.Materiały i surowce

Zgodnie z treścią art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W opisie sprawy wskazano, że Spółka w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej nabywa w szczególności:

a)materiały (np. tworzywa (np. LDPE, LLDPE, EVA, C8, C6, C4,)

b)dodatki procesowe (tj. barwniki, UV, PW 60, antystatyk, itp.)

c)surowce (np. energia elektryczna, woda, gaz tj. surowce niezbędne do wytworzenia prototypu bądź serii pilotażowej ).

Spółka będzie w stanie wyodrębnić koszty materiałów i surowców wykorzystanych w działalności badawczo-rozwojowej w swojej ewidencji rachunkowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego, a także przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe, należy stwierdzić, że koszty materiałów, surowców wymienionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego niezbędnych do realizacji projektów mogą zostać zakwalifikowane do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odliczone przez Zainteresowanych w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (w części przypadającej na każdego z nich jako wspólników Spółki).

Wydatki na usługi związane z wykonaniem badań/wydaniem atestów dla produktów, opinie, ekspertyzy („Usługi Specjalistyczne”)

Zgodnie z treścią art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty kwalifikowane uznaje ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

Zdaniem Zainteresowanych opisane w stanie faktycznym wydatki na usługi związane z wykonaniem badań („Usługi Specjalistyczne") świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, stanowić będą koszty kwalifikowane zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT.

III.Środki trwałe i WNiP

W myśl art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisem art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22f ust. 3 tej ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h-22m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10 000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10 000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h-22m albo jednorazowo - w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że - co do zasady - odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych wykorzystywanych w działalności badawczo- rozwojowej mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 26e ust. 3 tej ustawy, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Choć ustawodawca nie użył w treści regulacji wskazanej w zdaniu poprzednim sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Należy zatem uznać, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, w całości, stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym w sytuacji, gdy składniki majątku trwałego są częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe służą prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powyżej wskazane przepisy, zdaniem Zainteresowanych mogą oni uwzględnić, a następnie rozliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej proporcjonalnie do wykorzystania tych środków trwałych w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych (w części przypadającej na każdego z nich jako wspólników Spółki).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

W myśl natomiast art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),

b)spółkę kapitałową w organizacji,

c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Na podstawie powyższego – wielkość przychodów przypadających na podatnika (wspólnika spółki niebędącej osobą prawną) określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych związanych z prowadzoną przez tę spółkę działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy Zainteresowani prowadzą działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy.

Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny, a więc metodyczny i zaplanowany.

Ww. dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić również uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że Spółka systematycznie prowadzi działania mające na celu zapewnienie swoim Klientom produktów o wysokiej jakości, przy uwzględnieniu zmieniających się warunków rynkowych oraz preferencji konsumentów.

Celem Spółki jest zwiększanie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych produktów poprzez wprowadzanie innowacji produktowych, udoskonaleń do produktów oferowanych już na rynku, jak również usprawnianie procesu wytwarzania produktów.

Powyższe dążenie implikuje konieczność prowadzenia przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych.

Jak wskazano we wniosku realizowane prace polegają między innymi na wytwarzaniu samemu, poszukiwaniu na rynku oraz testowaniu nowych surowców lub zamienników jako składników produktów, tworzeniu nowych produktów, opracowywaniu nowych narzędzi i form oraz technologii ich wytwarzania, ulepszaniu istniejących receptur i technologii, prowadzeniu produkcji prototypowej, dokonywaniu walidacji produktów oraz wprowadzeniu nowych lub udoskonalonych produktów na rynek.

Każdy projekt jest weryfikowany pod kątem wpisywania się zrealizowanych działań w definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Przedmiotem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach Działów: Działu Produkcji A, Działu Produkcji B oraz Działu Recyklingu są prace mające na celu poszukiwanie, projektowanie, opracowywanie nowych i udoskonalonych produktów oraz procesów technologicznych.

Zgodnie z zamierzeniami Spółki - rezultatem prowadzonych prac badawczo- rozwojowych jest zarówno wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów, ulepszanie istniejących produktów, wprowadzanie do działalności nowych procesów technologicznych.

Jak wskazano we wniosku, prace prowadzone w ramach działalności badawczo-rozwojowej nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów, a prace nad nowymi produktami/procesami nie zawsze skutkują wprowadzeniem nowych produktów do oferty Spółki/sposobów wytwarzania produktów do działalności gospodarczej (przykładowo, w sytuacjach gdy właściwości nowego produktu nie są zadowalające, a wprowadzenie produktu do sprzedaży mogłoby okazać się nieopłacalne z biznesowego punktu widzenia, etc.), a prace optymalizacyjne w zakresie istniejących produktów/procesów nie zawsze skutkują uzyskaniem lepszych parametrów produktów lub optymalizacją procesu produkcyjnego.

Prowadzona przez Zainteresowanych działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona w sposób systematyczny, według harmonogramów oraz procesów opracowanych wewnętrznie w Spółce. Prace B+R są dokumentowane w ewidencji Spółki w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od produkcji stanowiącej podstawową działalność Spółki.

Jak wskazano we wniosku, w działalności gospodarczej Zainteresowanych wyróżnić można dwa obszary, w ramach których, podejmuje ona twórcze działania w ramach realizowanych projektów (dalej: „Projekty B+R”), tj. opracowywanie nowych wyrobów (...), projektowanie i wprowadzanie znaczących ulepszeń do dotychczasowych produktów oraz opracowanie udoskonaleń procesowych poprzez wdrożenie rozwiązań automatyzujących procesy produkcyjne.

Zainteresowani potwierdzili również w sposób jednoznaczny, że podejmowana samodzielnie przez Nich działalność, która jest przedmiotem wniosku obejmowała/obejmuje i będzie obejmować prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i w stanie obecnym nie obejmowała/nie obejmuje badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz art. 4 ust. 2 pkt 2 tej ustawy.

W stanie przyszłym będzie obejmować badania naukowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zainteresowani wskazali także, że podejmowana samodzielnie przez Nich działalność, która jest przedmiotem wniosku, obejmowała i będzie obejmować działalność twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Jak wyjaśniono również we wniosku, Spółka nie świadczy usług prowadzenia działalności badawczej lub prac rozwojowych dla innych podmiotów. Prace badawczo-rozwojowe są inicjowane przez samą Spółkę, w ramach jego bieżącej działalności, a wyniki tych prac wdrażane w działalności podmiotu. Wypracowane w wyniku działalności badawczo-rozwojowej produkty Spółka oferuje bezpośrednio swoim klientom.

Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów, procesów.

Z opisu sprawy wynika więc, że działalność Zainteresowanych w sprecyzowanym przez Nich zakresie, tj. w zakresie wskazanych „Projektów B+R” wypełnia co do zasady przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy podatkowej.

W konsekwencji stanowisko Zainteresowanych w świetle którego podejmowana przez Nich działalność w zakresie wskazanych „Projektów B+R” opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym jest i będzie działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

W myśl art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. − Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wskazano w treści wniosku, w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka ponosi i nadal będzie w przyszłości ponosiła szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Wydatki ponoszone na działalność badawczo-rozwojową Spółka zalicza do jednej z następujących kategorii:

a)wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecenie, umowy o dzieło („Pracowników”), oraz inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników, będące przychodami („Wydatki Pracownicze”), a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Wnioskodawcę;

b)wydatki na nabycie materiałów i surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej („Surowce”), a także koszty wytworzenia produktów zużywanych w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (w tym energii elektrycznej, wody, gazu) oraz koszt nabycia wyrobów konkurencyjnych;

c)wydatki na usługi związane z wykonaniem badań/wydaniem atestów dla produktów, opinie, ekspertyzy („Usługi Specjalistyczne”);

d)dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością („Środki Trwałe i WNiP”).

Wszystkie ww. koszty, które są przedmiotem wniosku stanowią i będą stanowić dla Zainteresowanych koszty uzyskania przychodów stosownie do ich prawa do udziału w zysku (udziału) w spółce, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pamiętać trzeba, że zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Jak wskazano jednak w opisie okoliczności faktycznych wydatki poniesione w związku z działalnością badawczo-rozwojową nie zostały zwrócone w jakiekolwiek formie, w szczególności nie zostały sfinansowane dotacją.

Natomiast zgodnie z treścią art. 26e ust. 6 ustawy:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zainteresowani wskazali jednak, że w ramach opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego planują skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, nie będą korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pamiętać trzeba także, że stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wskazano we wniosku Spółka prowadzi księgi rachunkowe, w których Zainteresowani wyodrębniają i będą wyodrębniać koszty kwalifikowane działalności opisanej we wniosku w celu skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ww. ustawy.

Przechodząc zatem do możliwości uznania za koszty kwalifikowane wydatków, o których mowa w we wniosku, wskazać trzeba, że zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.):

Za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Ponadto, stosownie do art. 26e ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się również poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Z treści wniosku wynika, że na „Wydatki Pracownicze” składają się należności poniesione przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia pracowników, w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Kwalifikowane są: wynagrodzenie zasadnicze, koszty składek na ubezpieczenia społeczne/emerytalne, rentowe, wypadkowe/ w części finansowanej przez pracodawcę, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, nagrody i premie, diety i inne należności za czas podróży służbowych; dodatki tj. za przepracowane lata, funkcyjne, za prace w nocy, koszty abonamentu za świadczenia prywatnej opieki medycznej, odprawy oraz inne koszty związane z zatrudnieniem pracownika.

W odniesieniu do związku „świadczeń prywatnej opieki zdrowotnej” z działalnością „badawczo-rozwojową” to Zainteresowani wskazują, że świadczenia te służą profilaktyce i leczeniu pracowników, przez co przyczyniają się do zmniejszenia absencji pracowników, co z kolei przekłada się na możliwość bezproblemowej realizacji prac B-R. Ponadto świadczenia te stanowią dodatkowy, pozapłacowy element wynagrodzenia, który pozwala pozyskać pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę, którzy będę wykonywali prace B-R.

Do „innych kosztów związanych z zatrudnieniem” Zainteresowani zaliczają również:

obowiązkowe badania lekarskie,

zapewnienie pracownikom odzieży ochronnej i roboczej, posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych, okularów korygujących wzrok,

opłacenie pracownikom usług medycznych albo zajęć sportowych,

dokształcanie pracowników, jeśli nowe umiejętności są potrzebne w pracy,

wydatki w związku z podróżami służbowymi w tym wydatki związane z używaniem samochodów pracowników w trakcie tych podróży, opłaty za parkowanie czy przejazd autostradą w trakcie podróży służbowej.

Świadczenia te stanowią należności, o których mowa w ww. art. 12 ust. 1 ww. ustawy podatkowej. Świadczenia te są ponadto wypłacane wszystkim pracownikom, bez względu na rodzaj wykonywanej przez nich działalności, a tym samym pracownikom wykonującym działalność badawczo-rozwojową.

Koszty podróży służbowych związane były/będą bezpośrednio z działalnością „badawczo-rozwojową”.

W wyniku analizy zakresu obowiązków poszczególnych pracowników w Spółce zidentyfikowano możliwość kwalifikacji następujących kosztów wynagrodzeń:

koszty wynagrodzeń technologów pracujących w Dziale Produkcji A, Dziale Produkcji B oraz Dziale Recyklingu;

koszty wynagrodzeń pracowników produkcyjnych pracujących przy próbach.

Zainteresowani wskazali, że do kosztów kwalifikowanych zaliczane będą poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo- rozwojowej pozostawać będzie w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Kosztami pracowniczymi są/będą również te wynikające z umów o dzieło/zlecenia. Koszty pracownicze z tytułu umów o dzieło/zlecenia są/będą poniesionymi w danym miesiącu należnościami z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowanymi przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostawać będzie w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zainteresowani wskazali przy tym, że do innych kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika nie zaliczają należności wypłacanych w związku z okolicznościami, w których pracownik nie był/nie będzie świadczył pracy, a tym samym nie wykonywał / nie będzie mógł wykonywać działalności B+R (np. zasiłek chorobowy czy świadczenia związane z urlopem).

Ponadto we wniosku wskazano, że umowy o pracę dla pracowników poszczególnych Działów nie zawierają postanowień, że celem zatrudnienia jest realizacja działalności badawczo-rozwojowej. Obszary zaangażowania pracownika w obszar badawczo-rozwojowy nie wynikają także z zakresów obowiązków na zajmowanych stanowiskach. Ponadto, pracownicy faktycznie wykonują prace B+R, potwierdzone ewidencją czasu pracy w ramach obszarów B+R.

Odnosząc się zatem do konkretnych składowych wynagrodzeń opisanych we wniosku, wskazać trzeba, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Za pracownika zatrudnionego w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej należy uznać pracownika, w zakresie obowiązków którego bądź w myśl zawartej umowy o pracę/wytycznych wewnętrznych lub innych dokumentów pozostaje czynne uczestnictwo w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych oraz z dokumentów tych wynika, że pracownicy ci zostali zatrudnieni w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych. Jednak istotne jest też, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji danego pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla podatnika koszt kwalifikowany w całości.

Zatem w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Mając powyższe na uwadze, należy podkreślić, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co do zasady więc „Wydatki Pracownicze” opisane wniosku, a dotyczące osób realizujących działalność badawczo-rozwojową, niezależnie od działu, w którym wykonują swoje obowiązki, a będące należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe jest ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy podatkowej.

Za koszty kwalifikowane uznać będzie można również koszty wynikające z umów o dzieło/zlecenia, jako na należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, oczywiście w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Stanowisko Zainteresowanych, w świetle którego będą Oni mogli zaliczyć do kosztów kwalifikowanych koszty osobowe opisane we wniosku (wynagrodzenia), jako koszty, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 oraz 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest zatem prawidłowe.

Stosownie natomiast do treści art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się również nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W odniesieniu do kosztów materiałów i surowców zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych należy zwrócić uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji niniejszego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 tej ustawy materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno administracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania, itp.

Z opisu sprawy wynika również, że w ramach wskazanych we wniosku Projektów B+R Zainteresowani ponoszą także koszty na nabycie materiałów i surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej („Surowce”), a także koszty wytworzenia produktów zużywanych w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz koszt nabycia wyrobów konkurencyjnych.

Kategoria ta obejmuje wydatki na zakup materiałów i surowców bezpośrednio zużytych do działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku materiałów lub surowców wykorzystywanych nie tylko do działalności badawczo-rozwojowej, podatnik ma możliwość rozliczenia wyłącznie tej części kosztów, która jest związana z działaniami B+R.

Na potrzeby prowadzenia prób dla partii próbnych, testowych i prototypowych Spółka nabywa odpowiednie materiały.

Spółka będzie w stanie wyodrębnić koszty materiałów i surowców wykorzystanych w działalności badawczo-rozwojowej w swojej ewidencji rachunkowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami.

W szczególności w ww. ewidencji ujęte zostaną następujące rodzaje kosztów:

koszty surowców wykorzystywanych do prób technologicznych i prototypowych jako zakup materiałów i surowców wykorzystanych na wytworzenie prototypów;

koszty energii zużywanej na próby i prototypowanie jako zakup wszelkich materiałów i surowców, w tym energii elektrycznej, wody, gazu, niezbędnych do wytworzenia prototypu bądź serii pilotażowej.

Zainteresowani sprecyzowali przy tym, że pod pojęciem „kosztów nabycia wyrobów konkurencyjnych”, o których mowa w pkt b wskazanych wydatków uznaje się koszty wyrobów konkurencyjnych wytwarzanych przez konkurentów służących porównaniu parametrów/właściwości danych produktów na etapie prowadzonych prac badawczo- rozwojowych, testów. Pod kosztami wskazanymi w pkt. b kryją się również wydatki na nabycie materiałów i surowców zużywanych w prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej, tj. zużywanych wyłącznie do prac w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, które przyczynią się bezpośrednio do powstania nowego (w ramach przedsiębiorstwa) produktu/prototypu/procesu.

Zainteresowani sprecyzowali przy tym wymienione przykładowo koszty, tj. (...), dodatki procesowe, energia elektryczna.

Z wniosku wynika więc, że w ramach wydatków na materiały i surowce ponoszone są następujące wydatki dotyczące:

zakupu surowców wykorzystywanych do prób technologicznych i prototypowych jako zakup materiałów i surowców wykorzystanych na wytworzenie prototypów (...);

koszty energii zużywanej na próby i prototypowanie jako zakup wszelkich materiałów i surowców, w tym energii elektrycznej, wody, gazu, niezbędnych do wytworzenia prototypu bądź serii pilotażowej.

Jak wskazali Zainteresowani, wszystkie ww. koszty to wydatki, bez których niemożliwe będzie prowadzenie samych badań, wdrażanie różnych procesów w ramach prac badawczo-rozwojowych, wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Zdaniem organu wydatki na nabycie materiałów i surowców wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej („Surowce”), takie jak (...), ale też energii elektrycznej, wody i gazu, a także koszty wytworzenia produktów zużywanych w toku prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz koszt nabycia wyrobów konkurencyjnych, mogą stanowić - na podstawie art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - koszty kwalifikowane.

Stanowisko Zainteresowanych, w świetle którego będą Oni mogli, zaliczyć do kosztów kwalifikowanych koszty materiałów i surowców opisanych we wniosku, jako kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest również prawidłowe.

Jak wynika z treści wniosku, kolejnymi wydatkami, które Zainteresowani zamierzają uznać za koszty kwalifikowane są wydatki na usługi związane z wykonaniem badań/wydaniem atestów dla produktów, opinie, ekspertyzy („Usługi Specjalistyczne”).

Stosownie do treści art. 26e ust. 2 pkt 3 omawianej ustawy:

Za koszty kwalifikowane uznaje się natomiast ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą natomiast:

1)uczelnie;

2)federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

3)Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796), zwana dalej „PAN”;

4)instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

5)instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383);

6)międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;

6a) Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);

6b) instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;

7)Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;

8)inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

Przytoczony powyżej art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.) wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

na podstawie umowy wyłącznie przez podmioty, wskazane w pkt 1, 2 i 4-8 treści ww. artykułu oraz

na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Przepis art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyła obecnie do podmiotów objętych systemem szkolnictwa wyższego i nauki.

Zgodnie z art. 342 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Minister prowadzi Zintegrowany System Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, zwany dalej „Systemem POL-on”.

System POL-on obejmuje miedzy innymi wykaz instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki (art. 342 ust. 3 pkt 4 tej ustawy).

Zgodnie z art. 346 ust. 1 tej ustawy, wykaz instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczy podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8.

Bezsporne jest więc, że opinie, ekspertyzy, usługi doradcze i usługi równorzędne dla celów ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinny być w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r. świadczone lub wykonywane przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8, a więc podmiot należący do systemu nauki i szkolnictwa wyższego, a podmioty te, jak wynika z przytoczonych przepisów znajdują się w wykazie instytucji systemu szkolnictwa wyższego zamieszczonej w Zintegrowanym Systemie Informacji POL-on.

Jak wskazano we wniosku, do kategorii „Usług Specjalistycznych” jakie nabywane są przez Spółkę zaliczyć należy wydatki na przeprowadzenie niezbędnych badań, procedur atestacyjnych i wydanie atestów oraz aprobat technicznych dla produktów, badania właściwości produktów w zewnętrznych instytutach i laboratoriach (przykładowo: badania surowców, półproduktów, prototypów produktów, badania związane z wyznaczeniem i sprawdzeniem właściwości użytkowych wyrobów, certyfikacja wyrobów etc.) także wydatki na opinie i ekspertyzy.

Katalog podmiotów, od których Spółka nabywa/będzie nabywać ww. usługi / wyniki badań/ ekspertyzy obejmuje uczelnie, federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Polska Akademia Umiejętności oraz inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. Spółka korzysta z usług wykonania zewnętrznych badań i ekspertyz dla prototypowanych produktów, celem potwierdzenia ich parametrów. Zlecane badania i ekspertyzy są niezbędne w ocenie czy prototypy są zgodne z obowiązującymi normami technicznymi, a co za tym idzie są elementami związanymi z działalnością badawczo-rozwojową przedsiębiorstwa oraz niewątpliwie służą poszerzaniu wiedzy w dziedzinie, w której przedsiębiorca prowadzi swoją działalność.

Usługi Specjalistyczne wykonywane lub nabywane będą na podstawie umowy jedynie przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W konsekwencji, wydatki na nabycie Usług Specjalistycznych wykonywanych na podstawie umowy zawieranych z podmiotami wymienionymi w art. 7 ust. 1 pkt 1,2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mogą w oparciu o treść art. 26e ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowić koszty kwalifikowane.

Zauważyć trzeba jednak, że zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 4a ustawy podatkowej kosztami kwalifikowanymi mogą być także wydatki na nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4.

Jak wskazano we wniosku, do kategorii kosztów Usług Specjalistycznych Zainteresowani zaliczają też wydatki na „przeprowadzenie niezbędnych badań”.

Odnosząc się zatem do wskazanej kategorii wydatków zauważ trzeba, że koszty przeprowadzenia tego typu „niezbędnych badań” mogą stanowić koszty kwalifikowane pod warunkiem, że:

są to koszty usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej,

wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,

jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4.

Stosownie natomiast do art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Jak wskazano we wniosku i jego uzupełnieniu Zainteresowani ponoszą także koszty dokonywanych w danym roku podatkowym, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością („Środki Trwałe i WNiP”).

Spółka ujmuje Środki Trwałe i WNiP w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej.

Wśród Środków Trwałych i WNiP mogą być zarówno takie, które będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak i takie, które będą wykorzystywane również do innych celów niż działalność badawczo-rozwojowa. W przypadku gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności - to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Precyzując katalog środków trwałych wskazano, że w stanie faktycznym odpisy amortyzacyjne nie były dokonywane od żadnych środków trwałych, z uwagi na to, że zostały już w całości zamortyzowane, natomiast w okresie zdarzenia przyszłego będą to dokonywane odpisy amortyzacyjne od maszyn i urządzeń wykorzystywanych do prac B+R takich jak:

linie produkcyjne na potrzeby produkcji A,

linie produkcyjne na potrzeby produkcji B,

urządzenie do recyklingu,

wielostanowiskowy automat i kilka mniejszych przewijarek przeznaczonych do konfekcjonowania,

maszyny i urządzenia towarzyszące: waga paletowa, cyfrowy rejestrator wizji, mieszalniki do granulatów, młynek do (...).

Skoro więc środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są i będą wykorzystywane w działalności badawczo-rozwojowej Zainteresowanych, to odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych mogą - w części w jakiej są wykorzystywane na potrzeby tej działalności - stanowić koszty kwalifikowane w oparciu o treść art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji stanowisko Zainteresowanych, w świetle którego będą Oni mogli, zaliczyć do kosztów kwalifikowanych koszty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, opisanych we wniosku, jako kosztów, o których mowa w art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.

Końcowo odnieść należy się również do kwestii limitów odliczeń.

W stanie prawnym obowiązującym w 2021 roku, stosowanie do art. 26e ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota kosztów kwalifikowanych nie mogła przekroczyć 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzemieniu przytoczonym przez Wnioskodawcę obowiązuje od 2022 r. na mocy art. 1 pkt 41 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105). Zgodnie z pkt 3 art. 26e ust. 7 ustawy podatkowej w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. podniesiono limit odliczeń w zakresie kosztów wynagrodzeń, tj. stosownie do tego przepisu w przypadku pozostałych podatników - kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zainteresowani nie posiadają statusu 26e ust. 7 badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Zastosowanie w takim przypadku znajdzie więc wyłącznie art. 26e ust. 7 pkt 3 ustawy podatkowej.

Dlatego też należy mieć na uwadze inne limity kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 i pkt 1a ustawy, obowiązujące w 2021 r. i w latach następnych.

Zastrzec wypada w tym miejscu, że nie dokonano oceny tej części stanowiska Zainteresowanych, która wykracza poza treść sformułowanych pytań, w szczególności w zakresie uznania prowadzonych prac za prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (informacja ta stanowiła w istocie element okoliczności faktycznych), czy też uznania za należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków związanych z opłaceniem pracownikom usług medycznych albo zajęć sportowych.

Informacje dodatkowe

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpetacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili we wniosku i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia i w dniu wydania interpretacji.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ interpretacyjny nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

Jednocześnie organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Pan A.B. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).