W zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpow... - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.942.2022.1.PZ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.942.2022.1.PZ

Temat interpretacji

W zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w  spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Z. P. (“Pan”) od 1993 r. do 31 marca 2022 r. prowadził działalność gospodarczą wykonywaną we własnym imieniu na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - tj. indywidualną działalność gospodarczą pod firmą (...)(“IDG”, “Działalność”). Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych („PIT”) od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (tj. podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).

Prowadząc IDG rozliczał Pan tę działalność w oparciu o księgi rachunkowe (tzw. “pełna księgowość” - zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o  rachunkowości, tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 217), opodatkowując dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki 19%, zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 30c Ustawy o PIT (tzw. "podatek liniowy"). W związku z powyższym, na bieżąco opodatkowywał Pan swoje dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i odprowadzał podatek dochodowy (w tym również zaliczki na poczet podatku).

Zyski osiągane przez Pana z IDG w części, w jakiej nie były przeznaczane na Pana potrzeby prywatne, były kumulowane w ramach działalności, tzn. nie były faktycznie wypłacane do Pana majątku prywatnego. Środki te służyły bieżącemu finansowaniu oraz rozwojowi działalności. Zgromadzone na przestrzeni lat zyski osiągane w ramach IDG, wykazywał Pan odpowiednio w księgach rachunkowych (bilansie) na kapitale własnym IDG, tj. w ramach pozycji zysku netto (w przypadku bieżącego zysku) oraz w ramach zysków z lat ubiegłych.

W związku z rozwojem przedsiębiorstwa zdecydował się Pan na przekształcenie IDG w  jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (tj.(...)., “Spółka”) na zasadach określonych w art. 551 par. 5 oraz art. 5841-58413 Kodeksu spółek handlowych (ustawa z dnia z dnia 15 września 2000 r., tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 1526, dalej “KSH”). Przekształcenie zostało dokonane 1 kwietnia 2022 r. (data wpisu przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego). Od 1 lipca 2022 r. Spółka dokonała wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. “estońskim CIT”), tj. opodatkowania według zasad przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z  2021 r. poz. 1800).

Przekształcenie wymagało m.in. sporządzenia planu przekształcenia i poddania planu badaniu biegłego rewidenta w zakresie jego prawidłowości i rzetelności.

Przed przekształceniem, w oświadczeniu z 23 lutego 2022 r., w ślad za dotychczas podejmowanymi historycznie uchwałami (bądź innymi dokumentami wewnętrznymi IDG), odnoszącymi się do podziału wypracowanego przez Pana w ramach IDG zysku, podjął Pan decyzję o wycofaniu i przeniesieniu do majątku prywatnego zysku wypracowanego przez Pana do dnia przekształcenia IDG w Spółkę, który nie został Panu dotychczas wypłacony. W  ww. oświadczeniu zaznaczono ponadto, że zysk może zostać wypłacony Panu w całości lub w części przez Spółkę. Postanowienia dotyczące wycofania i przeniesienia zysku wypracowanego w ramach IDG do majątku prywatnego zostały również zawarte w planie przekształcenia IDG w Spółkę sporządzonym 23 lutego 2022 r. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do  planu przekształcenia, tj. projektem oświadczenia o przekształceniu, ww. zysk został zaliczony na nowo utworzony kapitał rezerwowy Spółki pod nazwą „Zysk z lat ubiegłych wypracowany w ramach działalności gospodarczej i przeniesiony do majątku prywatnego (...) przed przekształceniem’’ (Pana podkreślenie). Powyższe zostało potwierdzone w finalnej treści złożonego w dniu 1 marca 2022 r. oświadczenia o  przekształceniu. Ponadto, w dodatkowych notach i objaśnieniach do sprawozdań finansowych Spółki, sporządzonych po 1 kwietnia 2022 r., zostanie wskazane, że ww. kapitał rezerwowy składa się z wypracowanych w ramach IDG zysków, które są przeznaczone do  wypłaty na Pana rzecz.

Dodatkowo, w uzupełnieniu do wyżej przywołanych dokumentów złożył Pan oświadczenie (z  notarialnie poświadczonym w dniu 13.06.2022 r. podpisem), zgodnie z którym decyzja o  faktycznej wypłacie ww. kwoty zysku wypracowanego w ramach IDG (bądź jej części, w   przypadku wypłat cząstkowych) będzie uzależniona od sytuacji ekonomicznej Spółki przekształconej i uwarunkowana decyzją zgromadzenia wspólników Spółki, tj. zyski te  zostaną wypłacone w przypadku, gdy Spółka przekształcona będzie posiadała odpowiednią płynność finansową do wypłaty ww. środków oraz zgodę w tym zakresie wyrazi zgromadzenie wspólników Spółki, podejmując uchwałę o wypłacie ww. zysków, zgodnie z  umową Spółki.

Tym samym, w bilansie przekształcanego przedsiębiorcy (Pana) na dzień poprzedzający dzień przekształcenia wystąpił kapitał własny, utworzony z zysków pozostawionych w jednostce - tj. pochodzący z zysków, które zostały: (i) wypracowane przez Pana w ramach Działalności (przed przekształceniem w Spółkę) i (ii) opodatkowane na bieżąco podatkiem liniowym przez Pana.

W odniesieniu do zysku wypracowanego w 2021 roku oraz zysku wypracowanego w  pierwszym kwartale 2022 roku (tj. w okresie przed przekształceniem IDG w Spółkę), zostały one przeniesione na kapitał rezerwowy już po przekształceniu, na mocy odpowiednich uchwał wspólników Spółki.

Podsumowując, w następstwie przekształcenia, zyski z lat ubiegłych wypracowane przez Pana w ramach IDG zostały odniesione na kapitał własny Spółki. Zyski te nie zostały wypłacone Panu przed przekształceniem i są wykazane jako kapitał rezerwowy w bilansie przekształconej Spółki. W związku z powyższym, możliwe jest dokładne wskazanie, jaką część kapitału rezerwowego Spółki stanowią zyski osiągnięte przez Pana w okresie prowadzenia IDG (tj. przed przekształceniem).

W przyszłości mogą mieć miejsce wypłaty ze Spółki zysków wypracowanych w ramach prowadzonej przez Pana IDG (i opodatkowanych przez Pana przed przekształceniem). Wypłata ww. zysków zostanie objęta uchwałą podjętą na nadzwyczajnym lub zwyczajnym zgromadzeniu wspólników Spółki. Z treści uchwał w sprawie wypłat ww. zysku będzie wynikało wprost, że wypłacana Panu kwota stanowi zyski, jakie Pan wypracował w ramach IDG (przed przekształceniem w Spółkę) i opodatkował podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wypłata ww. kwoty, wiążąca się z obniżeniem kapitału rezerwowego Spółki, nie przybierze żadnej szczególnej formy przewidzianej w przepisach prawa handlowego i zostanie zrealizowana w formie przelewu z rachunku bankowego Spółki na Pana rachunek bankowy. Ponadto, z uwagi na fakt, że wypłata przedmiotowych kwot nie będzie wiązać się z  Pana statusem jako wspólnika Spółki, a jedynie z działalnością jaką prowadził Pan przed przekształceniem IDG, na skutek wypłaty nie zmieni się w żaden sposób zakres uprawnień Pana jako udziałowca Spółki. Wypłata zysku nie będzie się również wiązać ze zmniejszeniem ilości ani wartości nominalnej Pana udziałów, a także nie wpłynie na poziom Pana prawa do  udziału w zyskach Spółki.

Pytanie

Czy w związku z dokonaniem przez Spółkę wypłaty kwot zysku: (i) wypracowanego przez Pana do dnia przekształcenia IDG w Spółkę i (ii) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej - powstanie po  Pana stronie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - i tym samym, dokonana przez Spółkę wypłata środków o  ww. charakterze będzie dla Pana czynnością neutralną podatkowo na gruncie Ustawy o PIT?

ana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, w związku z dokonaniem przez Spółkę wypłaty kwot zysku: (i) wypracowanego przez Pana do dnia przekształcenia IDG w Spółkę i (ii) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej - nie powstanie po Pana stronie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - i tym samym, dokonana przez Spółkę wypłata środków o ww. charakterze będzie dla Pana czynnością neutralną podatkowo na gruncie Ustawy o PIT.

Uzasadnienie Pana stanowiska

W pierwszej kolejności, wskazuje Pan, że w świetle przepisów art. 551 par. 5 w  zw. z art. 5842 par. 1-3 KSH skutkiem przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową jest przejście wszelkich praw oraz obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego na spółkę przekształconą. Tym samym, składniki majątku służące prowadzeniu działalności gospodarczej przez osobę fizyczną stają się w wyniku przekształcenia składnikami majątkowymi stanowiącymi własność nowopowstałej spółki. Natomiast, w oparciu o art. 93a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 1540, dalej: „Ordynacja podatkowa”), jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa przekształcanego przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych. Mając to na uwadze, już na  tym etapie wskazuje Pan, że dzięki temu, że zysk wypracowany przez IDG został wycofany do Pana majątku prywatnego  przed przekształceniem nie sposób jest uznać, że stanowi on  zysk Spółki.

Niemniej jednak, na cele analizy skutków podatkowych wypłaty przez Spółkę dochodu wypracowanego w ramach Działalności, od którego odprowadził Pan podatek dochodowy od  osób fizycznych (w tym zaliczki), należy odnieść się do odpowiednich regulacji Ustawy o  PIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U  podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od  towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady do przychodów z działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z  wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 Ustawy o PIT.

Ustawa o PIT nakłada na podatników osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, obowiązki w zakresie obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatnicy osiągający dochody z  działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w  ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h. Natomiast na podstawie art. 45 ust. 1 tej ustawy podatnicy są  obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o  wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od  dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem ww. terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, że podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowują dochody uzyskane z tej działalności przez uiszczanie w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek, a następnie dokonują rocznego rozliczenia tego dochodu (uwzględniając wpłacone zaliczki) w składanym zeznaniu podatkowym. O  dalszym przeznaczeniu dochodu - po jego opodatkowaniu - decyduje osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe, w Pana ocenie , zapłata podatku dochodowego od dochodu wypracowanego przez Pana do dnia przekształcenia Działalności w Spółkę nie spowoduje, że  faktyczna wypłata tego dochodu po przekształceniu (tj. zysku, który został opodatkowany na bieżąco w ramach Pana działalności gospodarczej) będzie podlegała ponownemu opodatkowaniu.

W Pana ocenie, również analiza przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT prowadzi do  wniosku, że nie obejmuje on wypłaty zysku wypracowanego w ramach indywidualnej działalności gospodarczej. Stosownie do treści wskazanego przepisu za przychody z  kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału. Tym samym, przychody z kapitałów pieniężnych stanowią faktycznie uzyskaną część zysku wypracowanego przez osobę prawną (np. spółkę z o.o.) przypadająca podatnikowi na podstawie tytułu prawnego jakim jest udział w zysku spółki.

W doktrynie prawa podatkowego podkreśla się, że: “Pojęcie dywidenda ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze, przez pojęcie to rozumie się tę część zysku spółki kapitałowej, która przeznaczona jest do podziału między wspólników czy też akcjonariuszy. Po drugie, dywidendą nazywa się samo świadczenie, które spółka wypłaca wspólnikom czy też akcjonariuszom tytułem ich prawa do udziału w zyskach spółki” (Bartosiewicz Adam, Kubacki Ryszard, “PIT. Komentarz”, wyd. V; Pana podkreślenie). Oznacza to, że "dywidenda" jest dochodem stanowiącym udział w zysku spółki, przeznaczonym do podziału, będącym wynikiem posiadania udziałów / akcji spółki wypłacającej dywidendę. Innymi słowy wypłata dywidendy ma miejsce wówczas, gdy spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od  osób prawnych wypracuje za dany rok zysk, a jej wspólnicy postanowią o jego podziale. W oparciu o powyższe argumenty, w Pana ocenie nie sposób utożsamiać wypłaty zysku, który został wypracowany i opodatkowany w ramach IDG do wypłaty dywidendy przez Spółkę. Co prawda przekształcenie Pana działalności w Spółkę jest związane z następstwem prawnym - Spółka jako nowo powstały podmiot, kontynuuje prowadzenie Pana działalności gospodarczej w innej formie prawnej - to nie oznacza to jednak, że zysk wypracowany w  ramach działalności staje się automatycznie zyskiem Spółki. Zysk ten bowiem nadal pozostaje zyskiem wypracowanym w czasie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej przez poprzednika prawnego Spółki (tj. Pana), a wypłata ww. zysku nie jest związana z uprawnieniami, jakie przepisy nadają udziałowcom jako właścicielom spółki.

Ponadto, z uwagi na fakt, że zysk wypłacany przez Spółkę powinien być postrzegany jako Pana zysk, wypracowany w ramach działalności gospodarczej przed przekształceniem, a nie zysk Spółki, wypłata nie przybierze żadnej z form przewidzianych dla standardowej dystrybucji zysku na rzecz udziałowca, takich jak np. wypłata dywidendy. W wyniku tej czynności nie zostaną również umorzone / zbyte żadne Pana udziały w Spółce, a zatem wypłata nie będzie stanowić wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów, obniżenia nominalnej wartości udziałów lub innej formy odpłatnego zbycia udziałów.

Dodatkowo, bardzo istotny jest fakt, że jeszcze w trakcie istnienia przedsiębiorstwa indywidualnego (IDG) podjął Pan decyzję o wycofaniu i przeniesieniu ww. zysku do majątku prywatnego i przeksięgowaniu należnej mu kwoty na kapitał rezerwowy. Co więcej, dodatkowe noty i objaśnienia do sprawozdań finansowych Spółki, sporządzone po 1 kwietnia 2022 r. będą zawierały wskazanie, że kapitał rezerwowy pod nazwą „Zysk z lat ubiegłych wypracowany w ramach działalności gospodarczej i przeniesiony do majątku prywatnego (...) przed przekształceniem" składa się z wypracowanych w ramach IDG zysków, które są przeznaczone do wypłaty na rzecz byłego właściciela (Pana).

Tym samym, mając na uwadze, że zysk osiągnięty w trakcie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej nie został wypracowany przez Spółkę, a jego źródłem jest wyłącznie Pana indywidualna pozarolnicza działalność gospodarcza, to wypłata środków pieniężnych pochodzących z tych zysków nie będzie stanowić dla Pana przychodu z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 Ustawy o PIT i tym samym, powinna być dla Pana neutralna podatkowo.

Pana stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w:

interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (“KIS”) z 16 września 2021 r., sygn. 0112-KDWL.4011.102.2021.1.TW, w której wskazano m.in., że: “w sytuacji, gdy decyzja wypłaty zysku nastąpi przed przekształceniem prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, to wypłata zysków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę przekształconą) wypracowanych przez prowadzoną jednoosobową działalność gospodarczą i opodatkowanych uprzednio przez podatnika nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji bowiem z uwagi na to, że Wnioskodawca podejmie przed przekształceniem, decyzję o zwrocie środków pieniężnych - wycofaniu części aktywów, nie powinno się interpretować majątku prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, który zostanie przeznaczony do wypłaty Wnioskodawcy, jako majątku spółki kapitałowej powstałej po przekształceniu. W związku z powyższym, otrzymanie spłaty zobowiązania, które wynika z relacji, która łączy Wnioskodawcę z prowadzoną przez niego jednoosobową działalnością gospodarczą, która następnie zostanie przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - jest obojętne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych",

interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 1 października 2018 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.292.2018.1.DS, w której Dyrektor KIS wskazał m.in. “(...) uiszczenie podatku dochodowego od wypracowanego przez Wnioskodawcę dochodu do dnia przekształcenia działalności gospodarczej w Spółkę z o.o., następnie przekształconej w Spółkę komandytową spowoduje, że faktyczna wypłata tego dochodu, który został opodatkowany w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy, nie będzie podlegał ponownemu opodatkowaniu”,

interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 31 maja 2019 r., sygn. 0115-KDIT2-1.4011.126.2019.1.MT, w której Dyrektor KIS uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym “dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę do dnia przekształcenia Działalności w Spółkę został już opodatkowany podatkiem dochodowym z tytułu działalności gospodarczej, nie będzie podlegał ponownemu opodatkowaniu. Wnioskodawca nie będzie więc zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego w związku z otrzymaniem od Spółki kwoty zysków osiągniętych przez niego w ramach prowadzonej Działalności. Wypłata ta będzie dla niego neutralna podatkowo”,

interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 7 czerwca 2019 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.250.2019.1.ES, w której Dyrektor KIS wskazał m.in. że “w związku z otrzymaniem środków pieniężnych od Spółki będących wypłatą zysków stanowiących całość lub część Zysków z działalności opodatkowanych uprzednio podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach Działalności po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”,

wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (“WSA”) w Kielcach z 17 grudnia 2020 r., sygn. akt I SA/Ke 382/20, w którym wskazano m.in., że ”niewypłacone zyski przedsiębiorcy nie tracą swojego charakteru i z chwilą przekształcenia nie stają się zyskami osoby prawnej, mimo wywodzonej z art. 584(2) K.s.h. w zw. z art. 93a Ordynacji podatkowej zasady kontynuacji. Podkreślić także należy, że z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w oparciu o zapisy na odpowiednich kontach w ramach ksiąg rachunkowych spółki przekształconej możliwe będzie dokładne ustalenie, jaka część kapitału zapasowego / rezerwowego tej spółki stanowi zysk z działalności osoby fizycznej. (...) W związku z powyższym Sąd podzielił pogląd skarżącej, że przyjęcie za zasadne stanowiska organu doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, co jest niedopuszczalne. W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z dnia 22 maja 2002 r. sygn. akt K 6/02, OTKA 2002/3/33) i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje się, że podwójne opodatkowanie stoi w sprzeczności z zasadami wyrażonymi w art. 84 i art. 217 Konstytucji RP (wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., II FSK 2089/15 i powołane tam orzecznictwo)”,

wyroku WSA w Gliwicach z 18 listopada 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 869/20, w którym podkreślono: “konsekwentnie trzeba zgodzić się, że skoro niewypłacone zyski spółki jawnej nie tracą swojego charakteru i z chwilą przekształcenia nie stają się zyskami osoby prawnej, mimo wywodzonej z art. 93a § 1 pkt 2 O.p. zasady kontynuacji, to tożsamą konstatację odnieść należy do zysku z jednoosobowej działalności gospodarczej. [podkreślenie Wnioskodawcy] Podkreślić także należy, że z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w oparciu o zapisy na odpowiednich kontach w ramach ksiąg rachunkowych spółki przekształconej możliwe będzie dokładne ustalenie, jaka część kapitału zapasowego/rezerwowego tej spółki stanowi zysk z jednoosobowej działalności gospodarczej. (...) Sąd podzielił pogląd skarżącego, że przyjęcie za zasadne stanowiska organu doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, co jest niedopuszczalne. W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego (por. np. wyrok z dnia 22 maja 2002 r. sygn. akt K 6/02, OTKA 2002/3/33) i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje się, że podwójne opodatkowanie stoi w sprzeczności z zasadami wyrażonymi w art. 84 i art. 217 Konstytucji RP (por. np. wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., II FSK 2089/15 i powołane tam orzecznictwo)”,

wyroku WSA w Poznaniu z 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Po 270/20, zgodnie z którym: "Sąd podzielił pogląd skarżącego, że przyjęcie za zasadne stanowiska organu doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, co jest niedopuszczalne. W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego (np. wyrok z dnia 22 maja 2002 r. sygn. akt K 6/02, OTKA 2002/3/33) i Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje się, że podwójne opodatkowanie stoi w sprzeczności z zasadami wyrażonymi w art. 84 i art. 217 Konstytucji RP (np. wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., IIFSK 2089/15 i powołane tam orzecznictwo)”.

Mając na uwadze powyższe, Pana zdaniem, w związku z dokonaniem przez Spółkę wypłaty kwot zysku: (i) wypracowanego przez Pana do dnia przekształcenia IDG w Spółkę i (ii) opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej - nie powstanie po Pana stronie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - i tym samym, dokonana przez Spółkę wypłata środków o ww. charakterze będzie dla Pana czynnością neutralną podatkowo na gruncie Ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na  podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art.  30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i  innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Pełen katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w  zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Stosownie do art. 24 ust. 5 wskazanej ustawy:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (…).

Na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – z zastrzeżeniem art. 52a – pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.):

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424 i 1086) – (przedsiębiorca przekształcany) może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą) (przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową).

Instytucja przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową uregulowana została w  art.  5841 – 58413 ustawy Kodeks spółek handlowych.

Stosownie do art. 5842 § 1 tej ustawy:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 5842 § 2 ww. ustawy:

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o  udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 5842 § 3 omawianej ustawy:

Osoba fizyczna, o której mowa w art. 551 § 5, staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Z chwilą przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową, cały majątek osoby fizycznej, wchodzący w skład przedsiębiorstwa, staje się majątkiem spółki – osoby prawnej, która jest odrębnym podmiotem gospodarczym. Po przekształceniu nie można już mówić o zyskach przedsiębiorcy, a jedynie o majątku spółki, i to niezależnie od  tego, czy całość majątku zostanie przekazana na kapitał zakładowy, czy też częściowo na  kapitał zapasowy w formie tzw. agio. Osoba fizyczna staje się jedynym wspólnikiem spółki, a jej „uprawnienia” do majątku tej osoby prawnej są wyrażone w przyznanych udziałach. Osoba fizyczna z bezpośredniego właściciela majątku swojego przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej staje się podmiotem uprawnionym do majątku spółki jedynie w zakresie wynikającym z posiadanych udziałów. Co  więcej, może realizować te uprawnienia wyłącznie w trybach określonych przepisami Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z art. 5849 Kodeksu spółek handlowych:

W oświadczeniu o przekształceniu przedsiębiorca przekształcany wskazać musi wysokość kapitału zakładowego albo kapitału akcyjnego spółki przekształconej.

Art. 5844 w zw. z art. 154 § 1 lub 308 § 2 Kodeksu spółek handlowych brzmi:

Oświadczenie to musi przy tym uwzględniać obowiązujące wymogi w zakresie minimum ustawowego dla wysokości kapitału zakładowego czy to w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością czy w spółce akcyjnej. Kapitał zakładowy spółki przekształconej pokrywany jest całym przedsiębiorstwem przedsiębiorcy przekształconego, stąd przyjmuje się, że wartość (zasadniczo bilansowa) tego przedsiębiorstwa ujawniona w planie przekształcenia musi odpowiadać co najmniej wysokości kapitału zakładowego wskazanego w oświadczeniu o  przekształceniu.

Z kolei, zgodnie z art. 5844 Kodeksu spółek handlowych:

Do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy rozdziału 6 ww. ustawy nie stanowią inaczej.

Przytoczone powyżej przepisy art. 154 § 1 lub 308 § 2 Kodeksu spółek handlowych, stanowią przykład przepisów stosowanych wprost z mocy art. 5844 Kodeksu spółek handlowych.

Istotnymi natomiast przepisami, które mimo obowiązku stosowania przepisów o powstaniu spółki przekształconej nie znajdą zastosowania przy przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę, z racji, że odpowiednie stosowanie tychże przepisów daje możliwość ich pominięcia są m.in. przepisy o objęciu udziałów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością (art. 157 § 1 pkt 5, art. 167 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych), czy też przepisy o  wniesieniu wkładów do spółki, w tym o wniesieniu wkładów niepieniężnych (aportów).

W świetle powyższego – jeżeli wartość przedsiębiorstwa przedsiębiorcy jest większa od wysokości kapitału zakładowego spółki przekształconej deklarowanego w oświadczeniu o przekształceniu, nadwyżka zasili kapitał zapasowy spółki przekształconej (art. 5844 w zw. z art. 154 § 3 zd. 2 oraz art. 5844 w zw. z art. 396 § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Wskazany przepis art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych, reguluje kwestie tzw. agio.

Agio to nadwyżka powyżej wartości nominalnej udziału, która jest wnoszona do kapitału zapasowego spółki. Z kolei, kapitał zapasowy odzwierciedla źródła finansowania aktywów przez spółkę w trakcie jej funkcjonowania. Może być tworzony z zysku oraz dopłat wspólników. Dodatkowo źródłem zasilenia może być agio, jak również odpisy fakultatywne. Kapitał zapasowy jest przejawem samofinansowania. Służy pokryciu straty bilansowej. Kapitały zapasowe mogą być tworzone jako obligatoryjne i fakultatywne.

Przykład obligatoryjnego (ustawowego) kapitału zapasowego znajdujemy w art. 396 Kodeksu spółek handlowych. Przepis ten przewiduje zobowiązanie do utworzenia kapitału zapasowego w  spółce akcyjnej, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy do  czasu, gdy nie osiągnie co najmniej 1/3 kapitału zakładowego.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie przewidują obowiązku tworzenia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością innych funduszy własnych niż kapitał zakładowy. Źródłem obowiązku tworzenia innych funduszy spółki mogą być natomiast inne przepisy obowiązującego prawa, jak również umowa spółki albo uchwała wspólników, zasadnicze znaczenie mają kapitał zapasowy oraz kapitały rezerwowe.

Wątpliwości Pana dotyczą skutków podatkowych wypłaty przez spółkę z ograniczona odpowiedzialnością powstałą z przekształcenia przedsiębiorcy – osoby fizycznej, środków pieniężnych z kapitału rezerwowego powstałego z zysków osiągniętych jeszcze przed przekształceniem przez przedsiębiorcę a niewypłaconych do czasu przekształcenia.

Należy mieć na uwadze przede wszystkim treść art. 192 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym:

Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z  utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do  podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny kwota zasilająca kapitał rezerwowy w sytuacji, gdy wartość przedsiębiorstwa przedsiębiorcy jest większa od wysokości kapitału zakładowego spółki przekształconej deklarowanego w oświadczeniu o przekształceniu, może być rozpatrywana jako agio, wydaje się, że przepis art. 192 Kodeksu spółek handlowych, jako dotyczący zysku, nie znajdzie zastosowania.

Zgodnie z art. 189 § 1 ww. ustawy;

W czasie trwania spółki nie wolno zwracać wspólnikom wniesionych wkładów tak w całości, jak i  w części, chyba że przepisy niniejszego działu stanowią inaczej.

Zwrot wniesionych wkładów, w tym wpłat, na udziały w świetle przepisów Kodeksu spółek handlowych jest dopuszczalny jedynie w sytuacjach zupełnie wyjątkowych, przykładowo w  razie odpłatnego umorzenia udziału (nabycia przez spółkę celem umorzenia) oraz odpłatnego obniżenia kapitału zakładowego. Jeżeli w umowie spółki znalazłyby się postanowienia wprowadzające możliwość zwrotu wkładów w przypadkach nieprzewidzianych w Kodeksie spółek handlowych, byłyby one nieważne.

W przypadku agio, wkład jest częściowo wnoszony na kapitał zakładowy, a częściowo na  kapitał zapasowy (art. 154 § 3 zd. 2 Kodeksu spółek handlowych), więc m.in. w razie zwrotu agio nastąpi częściowy zwrot wkładu.

W sytuacji gdy wartość przedsiębiorstwa przedsiębiorcy jest większa od wysokości kapitału zakładowego spółki przekształconej deklarowanego w oświadczeniu o przekształceniu, nadwyżka zasili kapitał zapasowy spółki przekształconej na podstawie art. 5844 w zw. z art. 154 § 3 zd. 2 Kodeksu spółek handlowych, czyli traktowana jest jako agio.

Wykazać również należy, że ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z  2021 r. poz. 217 ze zm.; dalej: ustawa o rachunkowości), nie reguluje zagadnień dotyczących kapitałów spółki kapitałowej powstałej z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Ustawa ta wskazuje ogólne zasady tworzenia kapitałów (funduszy) własnych.

Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o rachunkowości:

Kapitały (fundusze) własne ujmuje się w księgach rachunkowych z podziałem na ich rodzaje i  według zasad określonych przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy o   utworzeniu jednostki.

W przepisach ustawy o rachunkowości kapitał zapasowy/rezerwowy występuje:

1)z tytułu rozchodu aktualizowanych na podstawie odrębnych przepisów środków trwałych, różnica z aktualizacji ujęta uprzednio na kapitale z aktualizacji wyceny wpływa na kapitał zapasowy (art. 31 ust. 4),

2)w przypadku gdy koszty emisji akcji poniesione przy powstaniu spółki akcyjnej lub podwyższeniu kapitału zakładowego zmniejszają kapitał zapasowy spółki do wysokości nadwyżki wartości emisji nad wartością nominalną akcji (art. 36 ust. 2b),

3)w razie zbycia akcji własnych, w wysokości dodatniej różnica między ceną sprzedaży, pomniejszoną o koszty sprzedaży, a ich ceną nabycia; ujemna różnica zmniejsza kapitał zapasowy (art. 36a ust. 1),

4)w przypadku umorzenia akcji własnych, w wysokości dodatniej różnicy między ich wartością nominalną a cną nabycia, ujemna różnica zmniejsza kapitał zapasowy (art. 36a ust. 2),

5)gdy w celu połączenia spółka wydaje (emituje) udziały, a przez cenę przejęcia rozumie się cenę rynkową tych udziałów lub inaczej ustaloną ich wartość godziwą jeżeli nie jest znana ich cena rynkowa, nadwyżkę wartości rynkowej udziałów lub inaczej ustalonej ich wartości godziwej zalicza się do kapitału zapasowego (art. 44b ust. 5 pkt  1),

6)w przypadku gdy poniesione koszty organizacji przy założeniu nowej spółki akcyjnej lub koszty podwyższenia kapitału zakładowego w celu połączenia zmniejszają kapitał zapasowy spółki przejmującej lub spółki powstałej w wyniku połączenia, do wysokości nadwyżki wartości emisyjnej nad wartością nominalną akcji (art. 44b ust. 15).

Z chwilą przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową, cały majątek osoby fizycznej, wchodzący w skład przedsiębiorstwa, staje się majątkiem spółki (z  ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej) – osoby prawnej, która jest odrębnym podmiotem gospodarczym.

Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwo osoby fizycznej nie jest wydzielone majątkowo, w pewnych przypadkach będzie możliwe określenie przez przekształcanego przedsiębiorcę czy dany składnik majątku stanowi majątek przedsiębiorcy, czy też majątek prywatny. Dotyczy  to m.in. zysków wygenerowanych w ramach działalności jednoosobowej. Przy czym decyzja w zakresie przypisania takich składników do majątku przedsiębiorcy lub  prywatnego musi nastąpić przed przekształceniem i wartość tych składników nie może być  uwzględniona w wartości bilansowej przekształcanego przedsiębiorcy zawartej w planie przekształcenia.

Po przekształceniu istnieje spółka, która posiada określony majątek i to niezależnie od tego, czy całość majątku przekształcanego przedsiębiorcy zostanie przekazana na kapitał zakładowy, czy też częściowo na kapitał zapasowy spółki w formie tzw. agio. Osoba fizyczna staje się jedynym wspólnikiem spółki, a jej „uprawnienia” do majątku tej osoby prawnej są  wyrażone w przyznanych udziałach lub akcjach. Osoba fizyczna z właściciela majątku swojego przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej staje się podmiotem uprawnionym do majątku spółki jedynie w zakresie praw właścicielskich wynikających z posiadanych udziałów (akcji), które może realizować wyłącznie w zakresie określonym przepisami Kodeksu spółek handlowych.

Przychody udziałowca otrzymane z tytułu wypłaty z kapitału rezerwowego spółki kapitałowej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 w  zw. z art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym przez „dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych” w  rozumieniu tych przepisów należy rozumieć wszelkie przysporzenia, jakie powstają w  następstwie posiadanych przez podatnika praw do udziału w zyskach osoby prawnej i  które faktycznie zostały przez niego osiągnięte. Wobec powyższego, podstawą prawną uzyskania przychodu z tego źródła jest tytuł prawny do kapitału osoby prawnej, nie  ma  znaczenia, czy środki te pochodzą z zysków tej osoby prawnej.

Dokonanie przez Spółkę powstałą z przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą na rzecz wspólnika wypłaty środków pieniężnych tytułem zysków wypracowanych przez tego wspólnika przed przekształceniem tej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, z kapitału rezerwowego tej spółki, stanowić będzie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiadając więc na Pana pytanie przedstawione we wniosku, stwierdzam że powstanie po Pana stronie przychód podlegający opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych i tym samym po stronie Spółki przekształconej powstanie obowiązek pobrania podatku na podstawie art. 41 ust. 4 Ustawy PIT w związku z otrzymaniem przez Pana jako Wspólnika środków pieniężnych od Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będących wypłatą zysków stanowiących Zyski wypracowane przed przekształceniem.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji/wyroków sądu, wskazać należy, że interpretacje/orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są  wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).