Znaczenia pojęcia działalności twórczej w zakresie programów komputerowych. - Interpretacja - 0115-KDIT1.4011.126.2022.2.MN

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.126.2022.2.MN

Temat interpretacji

Znaczenia pojęcia działalności twórczej w zakresie programów komputerowych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii znaczenia pojęcia „działalność twórcza w zakresie programów komputerowych”. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 maja 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A.Informacje o Spółce, prowadzona działalność, realizacja projektów programistycznych

Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce („Spółka'', „Wnioskodawca", „XYZ", „XYZ") i prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z wpisem Spółki w KRS przedmiotem jej przeważającej działalności jest Działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). Ponadto, zgodnie z wpisem w KRS, Spółka prowadzi pozostałą działalność w zakresie:

1)46.51.Z Sprzedaż hurtowa komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania,

2)62.02.Z Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki,

3)58 29.Z Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania,

4)62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,

5)62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi,

6)63.11.Z Przetwarzanie danych: zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność,

7)63.12.Z Działalność portali internetowych

8)89.59.Z Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

9)64.92.Z Pozostałe formy udzielania kredytów.

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem technologicznym działającym zarówno na rynku krajowym jak i międzynarodowym, specjalizującym się w dostarczaniu rozwiązań IT w zakresie tworzenia oprogramowania, architektury systemów, wdrażania oprogramowania, tworzenia innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Wnioskodawca jest jedynym autoryzowanym polskim dystrybutorem oprogramowania XYZ XXX. (...).

System (...) to platforma do (...).

Działalność Wnioskodawcy obejmuje prace związane ze specjalistycznym doradztwem, świadczeniem usług w zakresie projektowania i rozwoju systemów (...), dystrybucją i serwisem oprogramowania oraz szkoleniami. Wnioskodawca realizuje również projekty wewnętrzne o charakterze badawczo-rozwojowym.

Działalność Wnioskodawcy zarówno w zakresie działań o charakterze badawczo-rozwojowym, jak i projektów realizowanych dla klientów polega w znacznej większości na tworzeniu technologicznie nowych rozwiązań w zakresie programów komputerowych, w oparciu o wiedzę nabytą oraz własne doświadczenie, a także rozwijaniu już istniejących rozwiązań informatycznych (np. udoskonalanie oprogramowania (...)). Wnioskodawca działalność twórczą w zakresie prac dotyczących programów komputerowych prowadzi w sposób systematyczny, ustrukturyzowany, co pozwala mu na zwiększenie zasobów posiadanej wiedzy oraz umożliwia mu wykorzystywanie zdobytej wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań.

Tworzenie i rozwój oprogramowania w ramach działalności Wnioskodawcy nie jest wyłącznie procesem polegającym na pisaniu kodu źródłowego, ale składa się także z szeregu innych czynności, w szczególności takich jak tworzenie specyfikacji, projektowanie architektury programu, implementacja, integracja, testowanie, a także wdrożenie oprogramowania.

Czynności związane z tworzeniem i rozwojem oprogramowania wykonywane są przez pracowników i współpracowników Spółki, o których mowa w literze B wniosku. Pracownicy i współpracownicy Spółki, o których mowa w literze B wniosku, uczestniczą w każdym etapie projektów realizowanych przez Spółkę, których przebieg obrazuje poniższy opis przykładowego przebiegu projektu informatycznego realizowanego przez Spółkę:

1)identyfikowanie potrzeb odbiorcy oprogramowania;

2)analiza wstępna rozwiązania programistycznego/ informatycznego, projektowanie rozwiązania programistycznego / informatycznego;

3)wytworzenie lub dostosowanie rozwiązania programistycznego/informatycznego;

4)testowanie wytworzonego rozwiązania programistycznego/informatycznego;

5)dostarczenie i wdrożenie rozwiązania programistycznego/informatycznego;

6)utrzymanie rozwiązania programistycznego / informatycznego.

W zależności od indywidualnych potrzeb projektu powyższe etapy mogą być realizowane w sekwencji lub równolegle, bądź też z pominięciem niektórych punktów lub obszarów. Szczegółowa specyfikacja poszczególnych punktów procesu może zostać opisana w następujący sposób:

Ad. 1.

Identyfikowanie potrzeb odbiorcy oprogramowania to etap wstępny każdego projektu, pozwalający na ustalenie potrzeb odbiorcy i dostosowanie zakresu wymaganych do przeprowadzenia prac programistycznych. W ramach tego etapu opracowywane są w szczególności:

wstępny zakres planowanego rozwiązania, ogólny opis i specyfikacja głównych biznesowych i technicznych aspektów rozwiązania;

koncepcja realizacji projektu, wstępny plan dot. zaangażowanych zasobów;

oszacowanie wymaganych nakładów i zasobów;

plan/harmonogram realizacji projektu;

oferta biznesowa, oszacowanie wynagrodzenia.

Utwory powstające w ramach etapu: schematy, opisy, diagramy, prezentacje, specyfikacje.

Ad. 2.

Analiza wstępna rozwiązania programistycznego/informatycznego oraz projektowanie rozwiązania programistycznego/informatycznego to etap uszczegółowiania wymagań oraz projektowania rozwiązania informatycznego. Wyniki prac wstępnego oszacowania podlegają doprecyzowaniu i uszczegółowieniu, koniecznym do ich opracowania technicznego. W ramach tego etapu opracowywane są w szczególności:

dokumentacja szczegółowa dotycząca metodyki;

specyfikacja infrastruktury oraz wymagań dot. oprogramowania;

analiza wymagań funkcjonalnych wraz z propozycją ich wdrożenia;

harmonogram i plan dalszych prac;

a następnie:

projekt infrastruktury i architektury rozwiązania;

projekt funkcjonalności oprogramowania;

prezentacje i demonstracje koncepcji rozwiązania;

projekt baz i struktur danych;

projekt procesów biznesowych do zaimplementowania;

projekt migracji danych, w tym narzędzi stosowanych w tym procesie;

projekt szkoleń i materiały szkoleniowe

Utwory powstające w ramach etapu: opisy, projekty, specyfikacje, diagramy, schematy, prezentacje.

Ad. 3.

Wytworzenie lub dostosowanie rozwiązania programistycznego/informatycznego to etap wytwarzania rozwiązania informatycznego polegający na implementacji specyfikacji oprogramowania, opracowanej na dwóch poprzednich etapach, w działający program w postaci kodu lub innych elementów programu komputerowego (np. interfejsu użytkownika, innych funkcjonalności, elementów graficznych). Na tym etapie powstają zwłaszcza:

prototypy funkcjonalne i/lub techniczne - kod źródłowy, skrypty, dokumentacja i procedury;

oprogramowanie - kod źródłowy, customizacje;

narzędzia i interfejsy (wytwórcze, migracyjne, testowe, diagnostyczne) - kod źródłowy;

dokumentacja przypadków i scenariuszy testowych;

materiały szkoleniowe.

Utwory powstające w ramach etapu: opisy, projekty, specyfikacje, diagramy, schematy, prezentacje, dokumentacje, kod źródłowy, interfejsy i inne formy oprogramowania.

Ad. 4.

Testowanie wytworzonego rozwiązania programistycznego/informatycznego to etap skupiony na wewnętrznym testowaniu rozwiązania w celu twórczego usunięcia błędów i nieprawidłowości zaistniałych w oprogramowaniu – przed dostarczeniem rozwiązania do odbiorcy końcowego (klienta).

Na tym etapie pracownicy Wnioskodawcy – testerzy – opracowują scenariusze testowe dotyczące oprogramowania, opracowują skrypty testowe (fragmenty oprogramowania służące przeprowadzeniu testów) i dokonują testów. Po wykryciu błędów testerzy samodzielnie usuwają dostrzeżone nieprawidłowości lub błędy, ewentualnie dokonują ich zgłoszenia i eskalacji do innych pracowników Wnioskodawcy (zwłaszcza programistów).

Na tym etapie powstają zwłaszcza:

dokumentacja testowa i analityczna;

scenariusze testowe;

elementy oprogramowania - skrypty testowe;

utwory programistyczne w postaci kodu usuwającego błędy w oprogramowaniu.

Ad. 5.

Dostarczenie i wdrożenie rozwiązania informatycznego to etap weryfikacji zgodności wytworzonego rozwiązania z wymaganiami klienta i opracowanymi na ich podstawie projektami, jak również przygotowanie do uruchomienia i eksploatacji rozwiązania. Na tym etapie powstają w szczególności:

kompletne oprogramowanie – kod źródłowy;

poprawki i uzupełniania stwierdzonych błędów i wad oprogramowania – kod źródłowy;

dokumentacja powdrożeniowa;

plan wdrożenia;

raporty, prezentacje i demonstracje;

procedury i narzędzia utrzymania powdrożeniowego.

Utwory powstające w ramach etapu: opisy, projekty, specyfikacje, diagramy, schematy, prezentacje, dokumentacje, kod źródłowy, interfejsy i inne formy oprogramowania.

Ad. 6.

Utrzymanie rozwiązania programistycznego/informatycznego to finalny etap procesu tworzenia i dostarczenia oprogramowania związany z bieżącym rozwiązywanie problemów związanych z użytkowaniem oprogramowania po jego wdrożeniu, obejmujący prowadzenie konsultacji merytorycznych oraz obsługę i utrzymanie wdrożeń. W ramach tego etapu Wnioskodawca w szczególności:

monitoruje stabilność wdrożonego oprogramowania, pozostaje w stałym kontakcie z odbiorcą oprogramowania, przyjmuje i reaguje na dokonywane zgłoszenia;

usuwa zgłoszone błędy i bugi w oprogramowaniu – tworząc kod źródłowy;

dostarcza update’y i upgrade'y oprogramowania;

zapewnia zgodność oprogramowania z uzgodnionymi wymaganiami, aktualizuje oprogramowanie.

Utwory powstające w ramach etapu: kod źródłowy, interfejsy i inne formy oprogramowania.

Wnioskodawca, w ramach zdarzenia przyszłego, prowadził będzie działalność w identycznym jak opisany powyżej zakresie.

B.Pracownicy i współpracownicy Spółki

Struktura organizacyjna przyjęta w przedsiębiorstwie Spółki obejmuje stanowiska przeznaczone dla osób wyspecjalizowanych w zakresie tworzenia oprogramowania, z uwzględnieniem różnych etapów takiego procesu opisanych w części A wniosku.

Struktura organizacyjna przyjęta w działalności Wnioskodawcy przewiduje w szczególności następujące stanowiska:

(...)

Zakres obowiązków osób zatrudnionych na danym stanowisku każdorazowo określony jest w umowie zawieranej z taką osobą, w tym obejmuje w szczególności:

Ad. 1 Starszy Specjalista (...)

Cel stanowiska:

Wspieranie użytkowników produktów Wnioskodawcy w obsłudze oprogramowania poprzez analizę zgłoszonych problemów technicznych, informowanie o sposobie ich rozwiązania, prezentowanie alternatywnych rozwiązań i pomoc w ich wyborze, tworzenie rozwiązań (oprogramowania) usuwających zaistniałe problemy techniczne.

Testowanie produktów Wnioskodawcy i rekomendowanie zmian i poprawek, tworzenie planów i analiz testowych, tworzenie propozycji i kierunków zmian w oprogramowaniu, dokonywanie zmian w oprogramowaniu.

Budowanie bazy wiedzy i gromadzenie informacji o usterkach celem minimalizowania ryzyka poniesienia kosztów wynikających z kar umownych, tworzenie analiz, diagramów i zestawień podsumowujących.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)w zakresie obowiązków twórczych

Monitorowanie zgłoszonych spraw technicznych oraz dbałość o ich profesjonalną realizację. Utrzymanie wysokiego poziomu obsługi klienta w zakresie wsparcia technicznego w celu utrzymania wysokiego poziomu satysfakcji klienta.

Reprezentowanie spółki w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w obszarze zagadnień technicznych dotyczących narzędzi XYZ w celu zwiększenia prawdopodobieństwa zakupu przez klienta kolejnej umowy serwisowej.

Prowadzenie, modyfikowanie i rozwijanie bazy wiedzy zapewniającej gromadzenie podstawowych informacji dla klienta w celu zapewnienia kompletnej bazy informacyjnej dla użytkowników.

Zdalne lub osobiste zapewnienie wsparcia w instalacji i konfiguracji oprogramowania w celu realizacji powierzonych zleceń, tworzenie, poprawianie i wdrażanie oprogramowania w tym zakresie.

Stałe utrzymywanie i zdobywanie wiedzy nt. struktury i funkcjonowania oferowanych rozwiązań, w tym samodzielne prowadzenie prezentacji technicznych i testów oprogramowania.

Utrzymanie środowiska pracy, w szczególności różnych wersji i konfiguracji środowisk testowych w celu odtworzenia usterki i przyspieszenia realizacji zgłoszeń problemów technicznych.

Wspieranie innych działów spółki poprzez konsultacje w obszarze zagadnień technicznych związanych z oprogramowaniem XYZ w celu rozwijania kompetencji pracowników i ulepszenia obsługi klienta.

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

Opracowanie skryptów PYTHON (elementów oprogramowania) automatyzujących wykonywanie powtarzalnych prac związanych z przetwarzaniem danych.

Opracowanie modelu danych przestrzennych (w formacie XML lub innym przyjętym formacie) realizującego specyficzne wymagania projektowe do implementacji w relacyjnej bazie danych.

Opracowanie instrukcji obsługi nowopowstałego rozwiązania (oprogramowania) wytworzonego przez dział rozwoju aplikacji.

Opracowanie architektury wdrożenia, tworzenie autorskich dokumentów opisujących założenia i sposób implementacji komponentów oprogramowania XYZ, realizujących specyficzne potrzeby klienta.

2)w zakresie obowiązków nietwórczych:

Raportowanie błędów i usterek do producenta, monitorowanie statusu zgłoszeń przekazanych do producenta i współpraca z konsultantami wsparcia technicznego XYZ XXX. Używanie dostępnych narzędzi wspierających proces prawidłowej obsługi klienta w celu utrzymania wysokiego poziomu świadczonych usług.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafika komputerowa;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 2. Specjalista (...)

Cel stanowiska:

Wspieranie użytkowników produktów Wnioskodawcy w obsłudze oprogramowania poprzez analizę zgłoszonych problemów technicznych, informowanie o sposobie ich rozwiązania, prezentowanie alternatywnych rozwiązań i pomoc w ich wyborze, tworzenie rozwiązań (oprogramowania) usuwających zaistniałe problemy techniczne.

Testowanie produktów Wnioskodawcy i rekomendowanie zmian i poprawek, tworzenie planów i analiz testowych, tworzenie propozycji i kierunków zmian w oprogramowaniu, dokonywanie zmian w oprogramowaniu.

Budowanie bazy wiedzy i gromadzenie informacji o usterkach celem minimalizowania ryzyka poniesienia kosztów wynikających z kar umownych, tworzenie analiz, diagramów i zestawień podsumowujących.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych

Monitorowanie zgłoszonych spraw technicznych oraz dbałość o ich profesjonalną realizację. Utrzymanie wysokiego poziomu obsługi klienta w zakresie wsparcia technicznego w celu utrzymania wysokiego poziomu satysfakcji klienta.

Prowadzenie, modyfikowanie i rozwijanie bazy wiedzy zapewniającej gromadzenie podstawowych informacji dla klienta w celu zapewnienia kompletnej bazy informacyjnej dla użytkowników.

Zdalne lub osobiste zapewnienie wsparcia w instalacji i konfiguracji oprogramowania w celu realizacji powierzonych zleceń, tworzenie, poprawianie i wdrażanie oprogramowania w tym zakresie.

Stałe utrzymywanie i zdobywanie wiedzy nt. struktury i funkcjonowania oferowanych rozwiązań, w tym samodzielne prowadzenie prezentacji technicznych i testów oprogramowania.

Utrzymanie środowiska pracy w szczególności różnych wersji i konfiguracji środowisk testowych w celu odtworzenia usterki i przyspieszenia realizacji zgłoszeń problemów technicznych.

Wspieranie innych działów spółki poprzez konsultacje w obszarze zagadnień technicznych związanych z oprogramowaniem XYZ w celu rozwijania kompetencji pracowników i ulepszenia obsługi klienta.

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

Opracowanie skryptów PYTHON (elementów oprogramowania) automatyzujących wykonywanie powtarzalnych prac związanych z przetwarzaniem danych.

Opracowanie modelu danych przestrzennych (w formacie XML lub innym przyjętym formacie) realizującego specyficzne wymagania projektowe do implementacji w relacyjnej bazie danych.

Opracowanie instrukcji obsługi nowo powstałego rozwiązania (oprogramowania) wytworzonego przez dział rozwoju aplikacji.

Opracowanie architektury wdrożenia, tworzenie autorskich dokumentów opisujących założenia i sposób implementacji komponentów XYZ realizujących specyficzne potrzeby klienta.

2)W zakresie obowiązków nietwórczych

Raportowanie błędów i usterek do producenta, monitorowanie statusu zgłoszeń przekazanych do producenta i współpraca z konsultantami wsparcia technicznego XYZ XXX. Używanie dostępnych narzędzi wspierających proces prawidłowej obsługi klienta w celu utrzymania wysokiego poziomu świadczonych usług.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentacja oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje; grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemna analiza problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 3. Starszy Analityk (...)

Celem stanowiska jest:

Udział w pracach projektowych w roli starszego analityka systemowego, w tym: wsparcie działów sprzedaży na etapie ofertowania w zakresie tworzenia koncepcji systemu, analiz, diagramów, prezentacji, szacowania pracochłonności zadań analitycznych;

Samodzielne prowadzenie analizy systemowej, tworzenie wyników analizy i dokumentów analitycznych;

Udzielanie zespołowi developerskiemu informacji o zakresie funkcjonalnym wytwarzanego oprogramowania, przygotowywanie opisów funkcjonalności oprogramowania;

Wsparcie zespołu podczas prac wdrożeniowych, również w zakresie prac programistycznych;

Dokumentowanie technicznych ustaleń projektowych - opracowywanie dokumentacji. diagramów, projektów i innych dokumentów technicznych związanych z oprogramowaniem.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych

Przygotowywanie koncepcji rozwiązań systemów (...) (wysokopoziomowe opisy rozwiązań programistycznych, plany, analizy, inna dokumentacja) zgodnie z potrzebami projektowymi i ofertowym (plany systemów);

Wykonanie analizy systemowej w zakresie co najmniej identyfikacji wymagań, modelowania przypadków użycia, tworzenie modeli klas analitycznych i innych dokumentów analitycznych (struktury danych);

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania dokumentacji technicznej, projektowej, podwykonawczej zgodnie ze standardami i wymaganiami klienta, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie;

Identyfikacja oraz opisanie zakresu informacyjnego systemów, baz danych, innego oprogramowania – w tym opisywanie wymaganych transformacji danych;

Prowadzenie testów analitycznych, tworzenie planów i analiz testowych, tworzenie propozycji i kierunków zmian w oprogramowaniu wynikających z przeprowadzonych testów;

Tworzenie dokumentacji projektowej z obszaru analizy, diagramów, zestawień, prezentacji;

Tworzenie dokumentacji powykonawczej z obszaru analizy;

Stałe utrzymywanie i zdobywanie wiedzy nt. struktury i funkcjonowania produktów narzędziowych XYZ;

Tworzenie propozycji rozwiązań architektonicznych tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie architektury oprogramowania.

2)W zakresie obowiązków nietwórczych

Wydzielanie i harmonogramowanie zadań realizacyjnych na etapie ofertowania oraz realizacji projektu;

Wykonywanie szacowania pracochłonności realizacji prac projektowych lub pozyskanie szacowania u osób kompetentnych.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 4. Analityk (...)

Celem stanowiska jest udział w pracach projektowych w roli analityka systemowego w tym:

Wsparcie działów sprzedaży na etapie ofertowania w zakresie tworzenia koncepcji systemu, analiz, diagramów, prezentacji, szacowania pracochłonności zadań analitycznych;

Prowadzenie analizy systemowej, tworzenie wyników analizy i dokumentów analitycznych;

Udzielanie zespołowi developerskiemu informacji o zakresie funkcjonalnym wytwarzanego oprogramowania, przygotowywanie opisów funkcjonalności oprogramowania;

Wsparcie zespołu podczas prac wdrożeniowych, również w zakresie prac programistycznych;

Dokumentowanie technicznych ustaleń projektowych – opracowywanie dokumentacji, diagramów, projektów i innych dokumentów technicznych związanych z oprogramowaniem.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych:

Przygotowywanie koncepcji rozwiązań systemów (...) (wysokopoziomowe opisy rozwiązań programistycznych, plany, analizy, inna dokumentacja), zgodnie z potrzebami projektowymi i ofertowymi (plany systemów);

Wykonanie analizy systemowej w zakresie co najmniej identyfikacji wymagań, modelowania przypadków użycia, tworzenie modeli klas analitycznych i innych dokumentów analitycznych (struktury danych);

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, projektowej, podwykonawczej zgodnie ze standardami i wymaganiami klienta, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie;

Identyfikacja oraz opisanie zakresu informacyjnego systemów, baz danych, innego oprogramowania w tym opisywanie wymaganych transformacji danych;

Prowadzenie testów analitycznych, tworzenie planów i analiz testowych, tworzenie propozycji i kierunków zmian w oprogramowaniu wynikających z przeprowadzonych testów;

Tworzenie dokumentacji projektowej z obszaru analizy;

Tworzenie dokumentacji powykonawczej z obszaru analizy;

Stałe utrzymywanie i zdobywanie wiedzy nt. struktury i funkcjonowania produktów narzędziowych XYZ;

Tworzenie propozycji rozwiązań architektonicznych, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie architektury oprogramowania.

2)Do obowiązków nietwórczych:

Wydzielanie i harmonogramowanie zadań realizacyjnych na etapie ofertowania oraz realizacji projektu z zakresu analizy;

Wykonywanie szacowania pracochłonności realizacji prac projektowych lub pozyskanie szacowania u osób kompetentnych.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 5. Młodszy Analityk (...)

Celem stanowiska jest udział w pracach projektowych w roli młodszego analityka systemowego, w tym:

Wsparcie działów sprzedaży na etapie ofertowania w zakresie tworzenie koncepcji systemu, analiz, diagramów, prezentacji, szacowania pracochłonności zadań analitycznych;

Prowadzenie analizy systemowej, tworzenie wyników analizy i dokumentów analitycznych;

Udzielanie zespołowi developerskiemu informacji o zakresie funkcjonalnym wytwarzanego oprogramowania, przygotowywanie opisów funkcjonalności oprogramowania;

Wsparcie zespołu podczas prac wdrożeniowych, również w zakresie prac programistycznych;

Dokumentowanie technicznych ustaleń projektowych - opracowywanie dokumentacji, diagramów, projektów i innych dokumentów technicznych związanych z oprogramowaniem.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych:

Wsparcie w przygotowywanie koncepcji rozwiązań systemów (...) (wysokopoziomowe opisy rozwiązań programistycznych, plany, analizy, inna dokumentacja), zgodnie z potrzebami projektowymi i ofertowymi (plany systemów);

Wykonanie analizy systemowej w zakresie co najmniej identyfikacji wymagań, modelowania przypadków użycia, tworzenie modeli klas analitycznych i innych dokumentów analitycznych (struktury danych);

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, projektowej, podwykonawczej zgodnie ze standardami i wymaganiami klienta, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie;

Identyfikacja oraz opisanie zakresu informacyjnego systemów, baz danych, innego oprogramowania;

Prowadzenie testów analitycznych, tworzenie planów i analiz testowych, tworzenie propozycji i kierunków zmian w oprogramowaniu wynikających z przeprowadzonych testów;

Tworzenie dokumentacji projektowej z obszaru analizy, diagramów, zestawień, prezentacji;

Tworzenie dokumentacji powykonawczej z obszaru analizy;

Stałe utrzymywanie i zdobywanie wiedzy nt. struktury i funkcjonowania produktów narzędziowych XYZ.

2)W zakresie obowiązków nietwórczych:

Wydzielanie zadań realizacyjnych na etapie ofertowania oraz realizacji projektu z zakresu analizy.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 6. Starszy (...) / Analityk (...)

Cel stanowiska:

realizacja zadań w ramach Doradztwa w Programie (...);

prowadzenie analizy biznesowej, przygotowanie do ofertowania i realizacji usług oraz projektów realizowanych przez Pion (...), przygotowywanie wysokopoziomowych dokumentów analitycznych, planistycznych i wdrożeniowych dotyczących oprogramowania Wnioskodawcy.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)w zakresie obowiązków twórczych:

Realizacja umów dot. Programu (...) w roli Doradcy, w tym doradztwo w zakresie oprogramowania komputerowego.

Samodzielne prowadzenie projektów konsultingowych, przygotowywanie dokumentacji projektowej.

Przygotowanie koncepcji rozwiązań i ofert w zakresie usług i projektów (...)/IT, przygotowywanie analiz, planów, map działania w zakresie tworzenia oprogramowania.

Badanie potrzeb Klientów i ocena potencjału realizacji usług i wdrożeń, opracowywanie specyfikacji oprogramowania odpowiadających na zapotrzebowanie klientów i odbiorców oprogramowania.

Mapowanie procesów biznesowych na funkcjonalności platformy Wnioskodawcy, modyfikacje map procesów biznesowych, tworzenie analiz i dokumentacji analitycznej.

Definiowanie architektury systemów (...) realizującej wymagania i procesy biznesowe Klientów, przygotowywanie dokumentacji architektonicznej oprogramowania.

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej i projektowej zgodnie ze standardami i wymaganiami klienta, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

Tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania.

Opracowywanie i prowadzenie prezentacji technicznych i biznesowych dla Klientów każdego poziomu.

Analiza potrzeb klientów w kontekście usług świadczonych przez Wnioskodawcę, proponowanie i przygotowanie dokumentacji dla nowych usług do Katalogu Usług.

2)W zakresie obowiązków nietwórczych:

Współpraca z zespołem sprzedażowym, analitycznym, wdrożeniowym, deweloperskim i kierowników projektów.

Szacowanie zakresu prac dla rozwiązań dedykowanych, opartych o platformę Wnioskodawcy.

Ustawiczne podnoszenie kwalifikacji w zakresie technologii Wnioskodawcy oraz zagadnień z zakresu analizy biznesowej i zarządzania strategicznego.

Przestrzeganie wartości firmy: (...).

Wykonywanie innych poleceń przełożonych, które dotyczą pracy i nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 7. Doradca (...)/Analityk (...)

Cel stanowiska:

Realizacja zadań w ramach Doradztwa w Programie (...).

Prowadzenie analizy biznesowej, przygotowanie do ofertowania i realizacji usług oraz projektów realizowanych przez Pion (...), przygotowywanie wysokopoziomowych dokumentów analitycznych, planistycznych i wdrożeniowych dotyczących oprogramowania Wnioskodawcy.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych:

realizacja umów dot. Programu (...) w roli Doradcy, w tym doradztwo w zakresie oprogramowania komputerowego;

przygotowanie koncepcji rozwiązań w zakresie usług i projektów (...)/IT, przygotowywanie analiz, planów, map działania w zakresie tworzenia oprogramowania;

badanie potrzeb klientów i ocena potencjału realizacji usług i wdrożeń, opracowywanie specyfikacji oprogramowania odpowiadających na zapotrzebowanie klientów i odbiorców oprogramowania;

mapowanie procesów biznesowych na funkcjonalności platformy Wnioskodawcy, modyfikacje map procesów biznesowych, tworzenie analiz i dokumentacji analitycznej;

definiowanie architektury systemów (...) realizującej wymagania i procesy biznesowe klientów, przygotowywanie dokumentacji architektonicznej oprogramowania;

tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej i projektowej zgodnie ze standardami i wymaganiami klienta, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie;

tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania;

opracowywanie i prowadzenie prezentacji technicznych i biznesowych dla klientów każdego poziomu;

analiza potrzeb klientów w kontekście usług świadczonych przez Wnioskodawcę, proponowanie i przygotowanie dokumentacji dla nowych usług do Katalogu Usług;

ustawiczne podnoszenie kwalifikacji w zakresie technologii Wnioskodawcy oraz zagadnień z zakresu analizy biznesowej i zarządzania strategicznego;

2)W zakresie obowiązków nietwórczych:

współpraca z zespołem sprzedażowym, analitycznym, wdrożeniowym, deweloperskim i kierowników projektów;

szacowanie zakresu prac dla rozwiązań dedykowanych, opartych o platformę Wnioskodawcy;

przestrzeganie wartości firmy: (...);

wykonywanie innych poleceń przełożonych, które dotyczą pracy i nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 8. Starszy (...)

Celem stanowiska jest:

Udział w pracach projektowych, w tym: analiza i ocena merytoryczna dokumentacji m.in. postępowań przetargowych.

Wsparcie w tworzeniu koncepcji systemu, w tym przygotowywanie dokumentacji koncepcyjnej, analitycznej i architektonicznej.

Merytoryczna ocena i ustalenie sposobu realizacji prac programistycznych.

Szacowanie pracochłonności zadań.

Przestrzeganie jakości realizacji zadań i ich terminowego wykonania.

Samokontrola procesów międzyoperacyjnych oraz końcowych realizowanych zadań.

Opracowywanie projektowej dokumentacji technicznej.

Proponowanie udoskonaleń realizacji zadań, projektu i organizacji pracy działu.

Prowadzenie zaawansowanych szkoleń z wybranych produktów Wnioskodawcy oraz szkoleń w zakresie realizowanych zadań i projektów, opracowywanie materiałów szkoleniowych, prezentacji, dokumentacji.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych:

Realizacja zadań projektowych.

Odpowiedzialność za powierzone systemy tworzenia oprogramowania i realizacji projektów.

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

Opracowywanie skryptów, kodu źródłowego, plików konfiguracyjnych, modeli programistycznych (elementów oprogramowania).

Opracowywanie instrukcji obsługi nowo powstałego rozwiązania (oprogramowania), opracowywanie dokumentacji oprogramowania.

Przygotowywanie analiz prac programistycznych i testerskich wraz z tworzeniem koncepcji i dokumentacji programistycznych.

Planowanie i prowadzenie działań związanych z tworzeniem oprogramowania Wybór i adaptacja metod, narzędzi i technik tworzenia oprogramowania.

Monitorowanie postępów zespołu i współpraca z zarządzającym projektem w celu zapewnienia terminowej realizacji i zarządzania ryzykiem.

Opracowywanie architektury, koncepcji systemów IT/(...), w tym dokumentów analizy przedwdrożeniowej.

Tworzenie modeli danych, skryptów SOL, mechanizmów budowania oprogramowania, modeli (...).

Realizacja wytycznych KPI.

2)Wśród wymienionych obowiązków nie ma nietwórczych.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 9. Programista

Celem stanowiska jest:

Udział w pracach projektowych, w tym: analiza i ocena merytoryczna dokumentacji m.in. postępowań przetargowych;

Wsparcie w tworzeniu koncepcji systemu, w tym przygotowywanie dokumentacji koncepcyjnej, analitycznej i architektonicznej;

Merytoryczna ocena i ustalenie sposobu realizacji prac programistycznych

Szacowanie pracochłonności zadań;

Przestrzeganie jakości realizacji zadań i ich terminowego wykonania;

Samokontrola procesów międzyoperacyjnych oraz końcowych realizowanych zadań

Opracowywanie projektowej dokumentacji technicznej;

Proponowanie udoskonaleń realizacji zadań, projektu i organizacji pracy działu;

Prowadzenie zaawansowanych szkoleń z wybranych produktów Wnioskodawcy oraz szkoleń w zakresie realizowanych zadań i projektów, opracowywanie materiałów szkoleniowych, prezentacji, dokumentacji.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych:

Realizacja zadań projektowych.

Odpowiedzialność za powierzone systemy tworzenia oprogramowania i realizacji projektów.

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

Opracowywanie skryptów, kodu źródłowego, plików konfiguracyjnych, modeli programistycznych (elementów oprogramowania).

Opracowywanie instrukcji obsługi nowopowstałego rozwiązania (oprogramowania), opracowywanie dokumentacji oprogramowania.

Przygotowywanie analiz prac programistycznych i testerskich wraz z tworzeniem koncepcji i dokumentacji programistycznych.

Opracowywanie architektury, koncepcji systemów IT/(...), w tym dokumentów analizy przedwdrożeniowej.

Tworzenie modeli danych, skryptów SOL, mechanizmów budowania oprogramowania, modeli (...).

Realizacja wytycznych KPI.

2)Wśród obowiązków nie ma tych o charakterze nietwórczym.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 10. Młodszy Programista

Celem stanowiska jest:

udział w pracach projektowych w tym: analiza i ocena merytoryczna dokumentacji m.in. postępowań przetargowych.

Wsparcie w tworzeniu koncepcji systemu, w tym przygotowywanie dokumentacji koncepcyjnej, analitycznej i architektonicznej.

Merytoryczna ocena i ustalenie sposobu realizacji prac programistycznych

Szacowanie pracochłonności zadań.

Przestrzeganie jakości realizacji zadań i ich terminowego wykonania.

Samokontrola procesów międzyoperacyjnych oraz końcowych realizowanych zadań

Opracowywanie projektowej dokumentacji technicznej.

Proponowanie udoskonaleń realizacji zadań, projektu i organizacji pracy działu.

Prowadzenie zaawansowanych szkoleń z wybranych produktów Wnioskodawcy oraz szkoleń w zakresie realizowanych zadań i projektów, opracowywanie materiałów szkoleniowych, prezentacji, dokumentacji.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych:

Realizacja zadań projektowych.

Odpowiedzialność za powierzone systemy tworzenia oprogramowania i realizacji projektów.

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

Opracowywanie skryptów, kodu źródłowego, plików konfiguracyjnych, modeli programistycznych (elementów oprogramowania).

Opracowywanie instrukcji obsługi nowopowstałego rozwiązania (oprogramowania), opracowywanie dokumentacji oprogramowania.

Przygotowywanie analiz prac programistycznych i testerskich wraz z tworzeniem koncepcji i dokumentacji programistycznych.

Opracowywanie architektury, koncepcji systemów IT/(...), w tym dokumentów analizy przedwdrożeniowej.

Tworzenie modeli danych, skryptów SQL, mechanizmów budowania oprogramowania, modeli (...).

Realizacja wytycznych KPI.

2)Wśród obowiązków nie ma tych o charakterze nietwórczym.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 11. Tester (...)

Celem stanowiska jest:

udział w pracach projektowych w tym: analiza i ocena merytoryczna dokumentacji m.in. postępowań przetargowych.

Wsparcie w tworzeniu koncepcji systemu w zakresie przygotowywania testów, w tym przygotowywanie dokumentacji testowej.

Weryfikowanie poprawności oprogramowania.

Dokumentowanie i przekazywanie informacji na temat znalezionych błędów.

Prowadzenie działań mających na celu polepszenie funkcjonalności oprogramowania.

Przestrzeganie jakości realizacji zadań i ich terminowego wykonania.

Samokontrola procesów międzyoperacyjnych oraz końcowych realizowanych zadań

Opracowywanie projektowej dokumentacji technicznej.

Proponowanie udoskonaleń realizacji zadań, projektu i organizacji pracy działu.

Prowadzenie szkoleń w zakresie realizowanych zadań i projektów.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych:

Realizacja zadań projektowych.

Odpowiedzialność za powierzone systemy tworzenia oprogramowania i realizacji projektów.

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

Opracowanie skryptów, kodu źródłowego, plików konfiguracyjnych, modeli programistycznych (elementów oprogramowania) związanych z procesem testowania oprogramowania.

Przygotowywanie analiz prac programistycznych i testerskich wraz z tworzeniem koncepcji i dokumentacji programistycznych

Realizacja wytycznych KPI.

2)Wśród obowiązków nie ma tych o charakterze nietwórczym.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne baz danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 12. Młodszy (...)

Celem stanowiska jest:

Udział w pracach projektowych, w tym: analiza i ocena merytoryczna dokumentacji m.in. postępowań przetargowych.

Wsparcie w tworzeniu koncepcji systemu w zakresie przygotowywania testów, w tym przygotowywanie dokumentacji testowej.

Weryfikowanie poprawności oprogramowania.

Dokumentowanie i przekazywanie informacji na temat znalezionych błędów.

Prowadzenie działań mających na celu polepszenie funkcjonalności oprogramowania.

Przestrzeganie jakości realizacji zadań i ich terminowego wykonania.

Samokontrola procesów międzyoperacyjnych oraz końcowych realizowanych zadań.

Opracowywanie projektowej dokumentacji technicznej.

Proponowanie udoskonaleń realizacji zadań, projektu i organizacji pracy działu

Prowadzenie szkoleń w zakresie realizowanych zadań i projektów.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych:

Realizacja zadań projektowych.

Odpowiedzialność za powierzone systemy tworzenia oprogramowania i realizacji projektów.

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

Opracowanie skryptów, kodu źródłowego, plików konfiguracyjnych, modeli programistycznych (elementów oprogramowania) związanych z procesem testowania oprogramowania.

Przygotowywanie analiz prac programistycznych i testerskich wraz z tworzeniem koncepcji i dokumentacji programistycznych.

Realizacja wytycznych KPI, tj. celów pracowniczych.

2)Wśród obowiązków nie ma tych o charakterze nietwórczym.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem; zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 13 Project (...)

Celem stanowiska jest sprawne zarządzanie projektami, w tym m.in.: przygotowanie harmonogramu projektu, planowanie budżetu, utrzymywanie kontaktu z klientem, sponsorem, monitorowanie statusu projektu, zarządzanie stronami zaangażowanymi w projekt, zarządzanie zespołem projektowym, zarządzanie ryzykiem projektu, zarządzanie budżetem projektu, zarządzanie konfliktami, kontrolowanie realizacji zdań, komunikowanie wewnątrz zespołu projektowego oraz na zewnątrz, raportowanie postępu prac. Dodatkowo, celem stanowiska jest uzgadnianie, negocjowanie, podejmowanie decyzji w zakresie tematów i prac mających wpływ na wynik projektu, w tym również udział w pracach związanych z etapem ofertowania.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy również:

1)w zakresie obowiązków twórczych:

tworzenie autorskiej dokumentacji projektowej, w tym planów projektów (oraz etapów wdrożeń), planów dostarczania rozwiązań, harmonogramów wdrożeń, raportów i podsumowań wdrożeń, prezentacji wyników i innych niezbędnych dokumentów dotyczących wdrażanego rozwiązania programistycznego;

tworzenie i udział w tworzeniu autorskiej dokumentacji analitycznej, w tym koncepcji wdrożeń, koncepcji realizacji wdrożeń, dokumentacji wykonawczej i technicznej w zakresie planów i harmonogramów testów, raportów z testów oraz dokumentacji koncepcyjnej, w tym rekomendacji i opisów koncepcji i scenariuszy wdrożeń, materiałów reklamowych/informacyjnych i publikacji oraz prezentacji i innych powiązanych z realizacją projektów i wdrażaniem systemów informatycznych;

wykonywanie szacowania pracochłonności realizacji prac projektowych oraz pozyskanie szacowania u osób kompetentnych.

tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. dokumentacji analitycznej, technicznej i projektowej zgodnie ze standardami i wymaganiami klienta, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

2)w zakresie obowiązków nietwórczych:

wykonywanie szacowania pracochłonności realizacji prac projektowych oraz pozyskanie szacowania u osób kompetentnych.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne baz danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 14. Młodszy (...)

Celem stanowiska jest sprawne zarządzanie projektami, w tym m.in. przygotowanie harmonogramu projektu, planowanie budżetu, utrzymywanie kontaktu z klientem, sponsorem, monitorowanie statusu projektu, zarządzanie stronami zaangażowanymi w projekt, zarządzanie zespołem projektowym, zarządzanie ryzykiem projektu, zarządzanie budżetem projektu, zarządzanie konfliktami, kontrolowanie realizacji zdań, komunikowanie wewnątrz zespołu projektowego oraz na zewnątrz, raportowanie postępu prac. Dodatkowo, celem stanowiska jest uzgadnianie, negocjowanie, podejmowanie decyzji w zakresie tematów i prac mających wpływ na wynik projektu, w tym również udział w pracach związanych z etapem ofertowania.

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy również:

1)w zakresie obowiązków twórczych:

tworzenie autorskiej dokumentacji projektowej, w tym planów projektów (oraz etapów wdrożeń), planów dostarczania rozwiązań, harmonogramów wdrożeń, raportów i podsumowań wdrożeń, prezentacji wyników i innych niezbędnych dokumentów dotyczących wdrażanego rozwiązania programistycznego;

tworzenie i udział w tworzeniu autorskiej dokumentacji analitycznej, w tym koncepcji wdrożeń, koncepcji realizacji wdrożeń, dokumentacji wykonawczej i technicznej w zakresie planów i harmonogramów testów, raportów z testów oraz dokumentacji koncepcyjnej, w tym rekomendacji i opisów koncepcji i scenariuszy wdrożeń, materiałów reklamowych/informacyjnych i publikacji oraz prezentacji i innych powiązanych z realizacją projektów i wdrażaniem systemów informatycznych;

tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. dokumentacji analitycznej, technicznej i projektowej zgodnie ze standardami i wymaganiami klienta, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz Wnioskodawcy autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

2)w zakresie obowiązków nietwórczych:

wykonywanie szacowania pracochłonności realizacji prac projektowych oraz pozyskanie szacowania u osób kompetentnych.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 15 Team (...)

Celem stanowiska jest:

Koordynacja pracy zespołu konsultantów wsparcia technicznego

Wyznaczanie, komunikowanie i egzekwowanie realizacji celów rocznych

Do obowiązków pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należy:

1)W zakresie obowiązków twórczych:

tworzenie autorskiej dokumentacji projektowej w zakresie zadań zespołu, w tym planów projektów (oraz etapów wdrożeń), planów dostarczania rozwiązań, harmonogramów wdrożeń, raportów i podsumowań wdrożeń, prezentacji wyników i innych niezbędnych dokumentów dotyczących wdrażanego rozwiązania programistycznego;

tworzenie i udział w tworzeniu autorskiej dokumentacji analitycznej obejmującej prace zespołu, w tym koncepcji wdrożeń, koncepcji realizacji wdrożeń, dokumentacji wykonawczej i technicznej w zakresie planów i harmonogramów testów, raportów z testów oraz dokumentacji koncepcyjnej, w tym rekomendacji i opisów koncepcji i scenariuszy wdrożeń, materiałów reklamowych/informacyjnych i publikacji związanych oraz prezentacji i innych powiązanych z realizacją projektów i wdrażaniem systemów informatycznych;

tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. dokumentacji analitycznej, technicznej i projektowej zgodnie ze standardami i wymaganiami klienta, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie.

2)W zakresie obowiązków nietwórczych:

Koordynacja pracy zespołu konsultantów wsparcia technicznego

Wyznaczanie, komunikowanie i egzekwowanie realizacji celów rocznych

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem; zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 16 Architekt (...)

Celem stanowiska jest:

opracowywanie strategii dla aplikacji, określanie i dokumentowanie kluczowych zależności w oprogramowaniu, definiowanie elementów do wdrożenia, poszukiwanie rozwiązań w architekturze niezbędnych do wprowadzania zmian.

odpowiadanie za procedury mające zapewnić wydajność i bezpieczeństwo oprogramowania.

zadaniem architekta jest dbałość o dostarczenie dokładnie takiego rozwiązania, jakiego oczekuje zamawiający/biznes.

Do głównych zadań Architekta (...) należą:

1)w zakresie obowiązków twórczych:

przygotowywanie architektury dla projektów i wdrożeń, tak aby spełniały wymagania wydajności i bezpieczeństwa, opracowywanie dokumentów architektonicznych dotyczących oprogramowania,

definiowanie wymagań dotyczących projektów: środowisko sprzętowe, infrastruktura, oprogramowanie, dobór narzędzi i technologii, przygotowywanie dokumentacji określającej wymagania projektów,

definiowanie aplikacji, które będą instalowane, wdrażanie, tworzone lub modyfikowane oprogramowania w ramach projektu, opracowywanie dokumentów i założeń dotyczących zakresu i architektury aplikacji,

projektowanie integracji między systemami informatycznymi oraz dokumentacji w tym zakresie,

tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, projektowej, podwykonawczej zgodnie ze standardami i wymaganiami klienta, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw majątkowych do tak powstałych utworów na warunkach i zasadach wskazanych w zawartej umowie;

udział w pracach zespołów uczestniczących w realizacji i wdrożeniu,

tworzenie i aktualizacja dokumentacji oraz procedur,

wykonywanie analiz systemowych z zachowaniem najwyższej jakości wdrażanych rozwiązań IT, przygotowywanie dokumentów analitycznych,

opracowywanie głównych założeń projektowych oraz dokumentów w tym zakresie.

2)w zakresie obowiązków nietwórczych:

współpraca z właścicielami biznesowymi: konsultacja analiz biznesowych i ocena wykonalności wymagań.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje; grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Ad. 17. Inżynier (...)

Do głównych zadań pracowników i współpracowników zatrudnionych na tym stanowisku należą:

1)w zakresie obowiązków twórczych:

Realizacja zadań projektowych,

Nadzór nad działaniem aplikacji, monitoring i zarządzanie zdarzeniami, tworzenie oprogramowania i dokumentacji w tym zakresie,

Dbanie o jakość aplikacji oraz oprogramowania, wsparcie w zakresie naprawy błędów oraz prowadzenia prac programistycznych w zakresie tworzenia nowych funkcji

Udział w przeglądzie kodu oraz zapewnieniu jakości, opracowywanie oprogramowania oraz dokumentacji w tym zakresie,

Optymalizacja i automatyzacja wykonywanych zadań, tworzenie dokumentów oraz rozwiązań autorskich w tym zakresie,

Zarządzanie wersjami i koordynacją zmian,

Implementowanie, utrzymanie i uruchamianiem skryptów testowych, tworzenie oprogramowania (skryptów testowych) oraz innych dokumentów (scenariuszy testowych) w tym zakresie,

Uczestniczenie w definiowaniu wymagań w ścisłej współpracy z interesariuszami biznesowymi,

Tworzenie utworów związanych z zakresem wykonywanych obowiązków (w szczególności utworów będących efektem działalności twórczej w zakresie programów komputerowych, w tym np. oprogramowania, dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, tworzenie autorskich dokumentów projektowych w zakresie dokumentacji oprogramowania) oraz przeniesienie (sprzedaż) na rzecz XYZ autorskich praw.

2)Wśród obowiązków nie wykonuje tych o charakterze nietwórczym.

Utwory powstające na stanowisku w ramach ww. obowiązków twórczych obejmują:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Podsumowanie dot. wszystkich stanowisk pracowników i współpracowników.

Tworzenie rezultatów pracy o charakterze twórczym oraz przeniesienie (sprzedaż) autorskich praw majątkowych do stworzonych utworów na Wnioskodawcę stanowi również, zgodnie z postanowieniami regulaminu pracy Wnioskodawcy, jeden z podstawowych obowiązków pracowniczych pracowników Wnioskodawcy tworzących rezultaty pracy o charakterze twórczym.

Wnioskodawca z pracownikami na wskazanych powyżej stanowiskach współpracuje w ramach zróżnicowanych modeli zatrudnienia, w szczególności w oparciu o:

umowy o pracę

umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o świadczenie usług – z wyłączeniem umów zawieranych w ramach działalności gospodarczej wykonawcy).

W ramach wykonywania obowiązków wynikających z zawartych umów pracownicy i współpracownicy (usługodawcy) świadczą w znacznym udziale pracę twórczą, której efektem jest tworzenie utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych obejmujących m.in.:

oprogramowanie, w tym: kod wynikowy, kod źródłowy;

dokumentację oprogramowania;

dokumenty dotyczące architektury oprogramowania, diagramy, analizy, projekty, prezentacje;

grafikę komputerową;

prezentacje multimedialne poświęcone wytwarzanemu oprogramowaniu;

materiały szkoleniowe dotyczące wytwarzanego oprogramowania;

pisemną analizę problemów dotyczących wytwarzanego oprogramowania;

zindywidualizowane opracowania, raporty i zestawienia związane z oprogramowaniem;

zindywidualizowane szczegółowe instrukcje obsługi korzystania z oprogramowania;

zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb klientów (twórcze) elektroniczne bazy danych oraz zaprojektowane dla takich baz struktury danych;

dokumentację techniczną o zindywidualizowanym, jednostkowym charakterze;

przygotowane w ramach poszczególnych projektów związane z oprogramowaniem tworzonym i dostarczanym klientom Wnioskodawcy specyfikacje, plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne;

skrypty i harmonogramy procesów tworzenia;

propozycje rozwiązań architektonicznych i interfejsów w zakresie IT.

Praca twórcza wykonywana przez pracowników i współpracowników jest w każdym przypadku ściśle związana z profilem działalności Wnioskodawcy, tj. tworzeniem, udoskonalaniem i rozwojem programów komputerowych oraz realizowana jest w toku poszczególnych etapów wykonania projektu, opisanych szczegółowo w części A wniosku (zwłaszcza punkty 2-5).

Pracownicy i współpracownicy wszystkich wymienionych stanowisk uczestniczą w każdym etapie projektów realizowanych przez Spółkę i opisanych w punkcie A wniosku. W ramach wykonywania obowiązków pracowniczych pracownicy i współpracownicy Spółki zajmują się realizacją zadań polegających na opracowywaniu i wytwarzaniu oprogramowania oraz związanej z nim dokumentacji, a także innych utworów w szeroki sposób związanych z oprogramowaniem Spółki.

Rezultaty działalności pracowników Spółki mają oryginalny charakter, tj. zawierają obiektywnie nową wartość oraz noszą cechę indywidualności, tzn. stanowią efekt nieszablonowej, samodzielnej pracy uwieńczonej niepowtarzalnym rezultatem, który musi każdorazowo być dostosowany do potrzeb konkretnego projektu i wymagań klienta. Tym samym rezultaty pracy pracowników stanowią utwory w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawca, w ramach zdarzenia przyszłego, kontynuował będzie zatrudnienie pracowników i współpracowników w opisanym powyżej modelu, z założeniem zasadniczo identycznego zakresu obowiązków poszczególnych pracowników i współpracowników wykonywanych na wspomnianych powyżej stanowiskach.

C.Zasady ewidencjonowania pracy pracowników i współpracowników, postanowienia umów zawartych z pracownikami i współpracownikami

Spółka wdrożyła we własnym przedsiębiorstwie szczegółową ewidencję czasu pracy poświęconej na działalność twórczą ze wskazaniem wykonywanych przez pracowników utworów – przede wszystkim na potrzeby rozliczania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, w wysokości wynoszącej 50% uzyskanego przychodu, obliczanych od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (dalej: 50% KUP), co następowałoby w stosunku do tej części wynagrodzenia, która została wypłacona przez Spółkę jej pracownikom lub współpracownikom tytułem honorarium autorskiego za korzystanie przez nich z praw autorskich, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Umowy zawierane przez Wnioskodawcę z pracownikami (współpracownikami) objętymi systemem rozliczania podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodu są ukształtowane w taki sposób, że prawa autorskie do utworów stworzonych przez pracowników, niezależnie od rodzaju tych utworów, będą pierwotnie przysługiwać pracownikom (współpracownikom), a osoby te każdorazowo przeniosą na Spółkę autorskie prawa majątkowe do utworów powstałych w związku z zatrudnieniem.

W ten sposób Wnioskodawca zamierza zapewnić wypełnienie określonej w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przesłanki „korzystania” lub „rozporządzania” przez pracowników lub współpracowników prawami autorskimi do utworów wykonywanych w ramach zawartych z Wnioskodawcą umów.

Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że w przypadku już zawartych umów z pracownikami (współpracownikami), niezawierających postanowień wywołujących opisane powyżej skutki prawne w obszarze autorskich praw majątkowych do stworzonych utworów, przed objęciem takich osób wdrażanym systemem Wnioskodawca zaproponował już lub zamierza zaproponować dokonanie zmiany treści umów precyzującej sposób przeniesienia praw autorskich majątkowych do stworzonych przez pracowników utworów w formie aneksów oraz innych porozumień zmieniających postanowienia poszczególnych umów w tym zakresie.

W przypadku braku zgody na zmianę oraz do czasu dokonania odpowiednich zmian w umowach z pracownikami (współpracownikami) Spółka nie stosuje i nie będzie stosować jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia pracowników (współpracowników) podwyższonych kosztów uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, w wysokości wynoszącej 50% przychodu –zaliczki takie pobierane będą w tym przypadku przez Spółkę na zasadach ogólnych, właściwych dla danego źródła przychodu danego pracownika lub współpracownika.

W umowach już zawartych oraz przyszłych Wnioskodawca zawiera i zawierał będzie nadal również postanowienie dotyczące wynagrodzenia za pracę, które zostanie podzielone na dwa składniki – honorarium autorskie za przekazane przez pracownika utwory oraz wynagrodzenie podstawowe. Honorarium autorskie będzie ustalane każdego miesiąca na podstawie prowadzonej w Spółce szczegółowej ewidencji czasu pracy i wykonywanych działań oraz zadań poszczególnych pracowników i współpracowników. Faktyczna wypłata honorarium autorskiego (jego faktyczne rozliczenie) następować będzie natomiast wraz z wypłatą wynagrodzenia pracownika lub współpracownika Spółki, przysługującego za kolejny miesiąc rozliczeniowy.

Przykładowo więc, w sytuacji w której pracownik lub współpracownik Spółki wykonał utwory, dokonał na rzecz Spółki przeniesienia autorskich praw majątkowych i uzupełnił ewidencję w miesiącu styczniu – to wysokość honorarium wynikającego z takiego rozporządzenia prawami autorskimi dokonanego w styczniu uwzględniona zostanie (w zakresie 50%) kosztów w wypłacie wynagrodzenia przysługującego za miesiąc luty. W ten sposób Wnioskodawca będzie miał możliwość pełnej weryfikacji utworów stworzonych przez pracowników i współpracowników w danym miesiącu oraz rzetelnego rozliczenia 50% kosztów – bez modyfikacji warunków płacowych pracowników i współpracowników oraz terminu wypłaty wynagrodzeń obowiązującego w Spółce.

Na takie rozwiązanie, tj. wypłatę honorarium w miesiącu następującym, pozwalają Wnioskodawcy zarówno przepisy powszechnie obowiązującego prawa, jak i postanowienia zawartych z pracownikami i współpracownikami umów.

W celu technicznego ustalenia wysokości honorarium Spółka wdrożyła wewnętrzną ewidencję należnego honorarium autorskiego, w postaci rozliczenia czasu pracy poświęconej na pracę twórczą, której rezultatem jest stworzony nowy utwór lub dokonanie zmian w istniejącym już utworze – potwierdzającej dodatkowo fakt powstania poszczególnych utworów uprawniających do zastosowania podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodu.

Dla realizacji tego celu Wnioskodawca wykorzystuje oprogramowanie ewidencjonujące wykonywane czynności, które pozwoli na wykazanie związku przyczynowo-skutkowego między czasem pracy poświęconym na stworzenie utworu a stworzonym przez pracownika lub współpracownika utworem oraz wypłaconym mu z tego tytułu honorarium autorskim.

W ramach prowadzonej ewidencji czynności o charakterze twórczym są odpowiednio wyróżnione spośród pozostałych czynności, które mimo że mają związek z powstaniem utworu nie należą do czynności składających się na proces twórczy w rozumieniu prawa autorskiego, a co za tym idzie na czynności uprawniające do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Pracownicy dokonując wpisów w ewidencji czasu pracy każdorazowo wskazują „produkt" lub „projekt”, którego dane prace dotyczą, ewidencjonując w ten sposób rezultaty wykonywanych prac oraz stworzone utwory.

W celu zaewidencjonowania czasu pracy w systemie Wnioskodawcy pracownik lub współpracownik musi dokonać następujących czynności:

Po zalogowaniu się do systemu należy dodać nową pracę, wypełnić wszystkie wymagane pola tj.: Użytkownik; Projekt; Zadanie - stanowiące opis rezultatu czasu pracy pracownika lub współpracownika, tj. syntetyczny opis prac programistycznych oraz powstającego w ich ramach utworu, Data; Godziny (czasochłonność wykonania); Komentarz – pole opcjonalne pozwalające na uzupełnienie opisu zadania; Rodzaj aktywności (W biurze/Zdalnie/U klienta);

Po uzupełnieniu powyższych danych pracownik lub współpracownik dokonuje autokwalifikacji prac jako mających charakter twórczy lub nietwórczy, wskazując stosowne pole (okienko) TAK lub NIE. Oznaczeniu TAK podlega czas pracy kwalifikowany jako działalność twórcza, zgodnie z wewnętrznymi wytycznymi Wnioskodawcy w zakresie kwalifikacji prac pracowników lub współpracowników jako prace twórcze;

Czas pracy podlega zatwierdzeniu w systemie przez Wnioskodawcę (osobę upoważnioną przez Wnioskodawcę) w zakresie poprawności wpisu, jego kompletności oraz pośrednio dokonanej przez pracownika kwalifikacji czasu i rezultatu pracy jako czas pracy twórczej oraz utwór.

Wnioskodawca udostępni swoim pracownikom oraz współpracownikom wytyczne dotyczące ewidencjonowania czasu pracy poświęconej na działalność twórczą w zakresie programów komputerowych, w których wskaże m.in. jakie prace mogą stanowić działalność twórczą w zakresie programów komputerowych, jak technicznie uzupełnić ewidencję, od kogo i w jaki sposób otrzymać wsparcie w przypadku wątpliwości co do sposobu prawidłowego uzupełnienia ewidencji.

Na podstawie wpisów w ewidencji czynności oraz w ewidencji rezultatów prac/utworów każdego miesiąca wyliczona zostanie wysokość honorarium autorskiego przysługująca pracownikowi poprzez indywidualne ustalenie dla każdego pracownika lub współpracownika proporcji w jakiej w danym okresie rozliczeniowym pozostają prace o charakterze twórczym kwalifikujące się rodzajowo do zastosowania 50% KUP do wszystkich prac wykonywanych przez pracownika lub – odpowiednio – współpracownika w danym okresie rozliczeniowym.

W związku z zastosowaniem powyższej metody ewidencji czasu pracy pracownika oraz przekazanych Wnioskodawcy utworów możliwe będzie wykazanie związku przyczynowo- skutkowego między czasem pracy poświęconej na tworzenie utworu a konkretnym utworem oraz wypłaconym honorarium autorskim za przekazane utwory stanowiącym odpowiednią część wynagrodzenia danego pracownika (współpracownika) Spółki, a także ustalenie każdorazowe (tj. odrębnie dla każdej osoby i dla każdego okresu rozliczeniowego) proporcji kwoty honorarium do kwoty całkowitego wynagrodzenia wynikającego z umowy pozwalające na dokonanie wyliczenia kwoty honorarium za te prace twórcze związane z tworzeniem lub rozwojem programów komputerowych.

Wnioskodawca zaznacza, że powyższe zasady znajdą zastosowanie również w ramach zdarzenia przyszłego, a Wnioskodawca będzie w całości kontynuował opisany powyżej sposób i model ewidencjonowania czasu pracy oraz efektów pracy swoich pracowników i współpracowników.

D.Zasady ewidencjonowania i rozliczenia wynagrodzenia oraz honorarium w przypadku nieobecności oraz urlopów

Charakterystyka wykonywanych obowiązków pracowniczych i zleconych zadań w działalności twórczej w zakresie programów komputerowych polega przy tym na tym, że honorarium autorskie wypłacane jest często zanim powstanie cały utwór (np. dotyczy to specyfiki tworzenia programów komputerowych, dokumentacji technicznych itp.). W praktyce sprowadza się to do tego, że pracownik tworzy dany utwór przez czas dłuższy niż okres rozliczeniowy, a honorarium autorskie jest wypłacane za każdy miesiąc, w którym pracownik wykonywał pracę twórczą, pod warunkiem powstania w danym miesiącu całości lub części utworu.

Wnioskodawca zamierza objąć systemem i stosować analogiczne do opisanych powyżej zasad stosowania podwyższonych, zryczałtowanych 50% KUP do wynagrodzenia wypłaconego pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę lub współpracownikom (usługodawcom) także w okresach rozliczeniowych, w których osoby takie nie świadczyły przez część okresu pracy lub usług, zachowując jednocześnie – zgodnie z obowiązującym prawem i przepisami lub treścią zawartych ze Spółką umów – prawo do wynagrodzenia za taki okres częściowej nieobecności.

W przypadku pracowników dotyczyłoby to przede wszystkim wynagrodzenia przysługującego tym osobom za czas nieobecności (m.in. z powodu płatnego urlopu lub zwolnienia lekarskiego), za który zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli osoby takie wykonują pracę twórczą w ramach pozostałej części danego okresu rozliczeniowego.

Proporcję, w jakiej w takim przypadku pozostawać powinno honorarium za prace twórcze do całości wynagrodzenia Wnioskodawca planuje ustalać w takich przypadkach w oparciu o dane ewidencyjne dotyczące tej części okresu rozliczeniowego, która stanowi okres obecności danej osoby i świadczenia pracy lub – odpowiednio usług – w trakcie danego okresu rozliczeniowego.

W przypadku nieobecności pracownika lub współpracownika, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, trwającej przez cały okres rozliczeniowy, proporcja honorarium do wynagrodzenia nie byłaby ustalana. W takich przypadkach całość przysługującego pracownikowi lub współpracownikowi wynagrodzenia potraktowana zostałaby jako wynagrodzenie niezwiązane z pracą o charakterze twórczym, a tym samym 50% KUP nie byłyby stosowane do żadnej części wynagrodzenia pracownika za taki okres.

Uzupełnienie wniosku

W odpowiedzi na wezwanie Wnioskodawca określił, które z wymienionych obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy mają charakter twórczy.

Wnioskodawca wskazał, że wszystkie utwory, co do których majątkowe prawa autorskie są przenoszone na Wnioskodawcę składają się na powstanie programu komputerowego i są w sposób nierozerwalny związane z powstaniem programu komputerowego (rozumianego w sposób szeroki, tj. w sposób opisany we własnym stanowisku Wnioskodawcy zawartym w złożonym wniosku, zgodnie z którym pojęcie to powinno przy tym być traktowane szeroko, obejmując swym zakresem nie tylko przypadki tworzenia kodu źródłowego oprogramowania, lecz także wszelkich innych utworów związanych z tworzeniem oprogramowania, o ile są one uznawane za utwory w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - a majątkowe prawa autorskie do takich utworów są przenoszone przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy na jego rzecz, za stosowanym wynagrodzeniem).

Wnioskodawca wyjaśnił ponadto, że:

ww. utwory w każdym przypadku charakteryzują się oryginalnym, twórczym charakterem. Jak wskazał już Wnioskodawca w złożonym wniosku, rezultaty działalności pracowników Spółki mają oryginalny charakter, tj. zawierają obiektywnie nową wartość oraz noszą cechę indywidualności, tzn. stanowią efekt nieszablonowej, samodzielnej pracy uwieńczonej niepowtarzalnym rezultatem, który musi każdorazowo być dostosowany do potrzeb konkretnego projektu i wymagań klienta - a ich efektem jest powstanie nieistniejącego wcześniej utworu (wartości niematerialnej), nieznajdującej swego dotychczasowego odpowiednika w zasobach stanu wiedzy.

ww. utwory nie stanowią efektu (rezultatu) prac, który da się z góry określić i przewidzieć, nie cechują się też one powtarzalnością, a samo posiadanie przez pracownika podstawowych umiejętności programistycznych nie jest wystarczające do stworzenia utworu.

Oczywiście przy tym powyższe nie wyłącza konieczności planowania prac, określenia celów i kryteriów mierzenia rezultatów w działalności Wnioskodawcy, również przez pryzmat przekazania prac przez pracowników do Wnioskodawcy, a następnie, ewentualnie, przez Wnioskodawcę do jego kontrahentów.

ww. utwory stanowią efekt twórczego procesu realizacji wytycznych Wnioskodawcy w zakresie tworzonych utworów. Każdorazowo do stworzenia utworu niezbędny jest twórczy, indywidualny i nowatorski wkład intelektualny pracownika w tworzony utwór. Tak stworzony utwór, kwalifikowany do rozliczenia wynagrodzenia prawnoautorskiego, to efekt pracy pracownika Wnioskodawcy, która jest w całości nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna (w rozumieniu wskazanym powyżej), metodyczna, możliwa do przeniesienia na Wnioskodawcę w celu oceny, wyceny i akceptacji.

Pytania

1.Czy w świetle art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „działalność twórczą w zakresie programów komputerowych” należy rozumieć jako korzystanie i rozporządzanie przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy wyłącznie prawami autorskimi do programów komputerowych (tj. kodów źródłowych), czy jako korzystanie i rozporządzanie przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z ogółem działań podejmowanych przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy w celu tworzenia programów komputerowych (opisanych szczegółowo w części A opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego), tj.:

identyfikowanie potrzeb odbiorcy oprogramowania;

analiza wstępna rozwiązania programistycznego/informatycznego, projektowanie rozwiązania programistycznego/informatycznego;

wytworzenie lub dostosowanie rozwiązania programistycznego/informatycznego;

testowanie wytworzonego rozwiązania programistycznego/informatycznego;

dostarczenie i wdrożenie rozwiązania programistycznego/informatycznego;

utrzymanie rozwiązania programistycznego/informatycznego;

o ile w trakcie realizacji tych działań powstają utwory w rozumieniu przepisów prawa autorskiego, które to utwory przenoszone są następnie za wynagrodzeniem na rzecz Wnioskodawcy, a utwory te są bezpośrednio związane z tworzonym oprogramowaniem komputerowym, niekoniecznie jednak przybierając postać kodu źródłowego oprogramowania?

2.1. Czy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku Specjalista do spraw (...), tj. Starszy (...) do spraw (...); Specjalista do spraw (...) (opisanym w części B opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie "działalności twórczej w zakresie (...) programów komputerowych" w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w sytuacji, w której nie prowadzą bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego, lecz prowadzą do powstania innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. czy należy zakresem tego określenia objąć tylko działalność programistyczną rozumianą wąsko, jako zarówno tworzenie kodu źródłowego, jak i działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego?

2.2. Czy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku Analityk (...), tj. Starszy (...) (...); Analityk (...); Młodszy (...) (...) (opisanym w części B opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie "działalności twórczej w zakresie (...) programów komputerowych" w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w sytuacji, w której nie prowadzą bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego, lecz prowadzą do powstania innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. czy należy zakresem tego określenia objąć tylko działalność programistyczną rozumianą wąsko jako zarówno tworzenie kodu źródłowego, jak i działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego?

2.3. Czy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku Doradca Biznesowy, tj. Starszy (...)/Analityk (...), Doradca (...)/Analityk (...) (opisanym w części B opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie "działalności twórczej w zakresie (…) programów komputerowych w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w sytuacji, w której nie prowadzą bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego, lecz prowadzą do powstania innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. czy należy zakresem tego określenia objąć tyko działalność programistyczną rozumianą wąsko, jako zarówno tworzenie kodu źródłowego, jak i działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego?

2.4. Czy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku Programista, tj. Starszy (...); Programista; Młodszy (...) (opisanym w części B opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie "działalności twórczej w zakresie (...) programów komputerowych” w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o PIT również w sytuacji, w której nie prowadzą bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego, lecz prowadzą do powstania innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. czy należy zakresem tego określenia objąć tylko działalność programistyczną rozumianą wąsko, jako zarówno tworzenie kodu źródłowego, jak i działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego?

2.5 Czy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku Tester (...), tj. Tester (...); Młodszy (...) (opisanym w części B opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie "działalności twórczej w zakresie (… ) programów komputerowych" w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w sytuacji, w której nie prowadzą bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego, lecz prowadzą do powstania innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. czy należy zakresem tego określenia objąć tytko działalność programistyczną rozumianą wąsko, jako zarówno tworzenie kodu źródłowego, jak i działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego?

2.6. Czy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku Project (...), tj. Project (...), Młodszy (...) (opisanym w części B opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie „działalności twórczej w zakresie (...) programów komputerowych” w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w sytuacji, w której nie prowadzą bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego lecz prowadzą do powstania innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. czy należy zakresem tego określenia objąć tyko działalność programistyczną rozumianą wąsko, jako zarówno tworzenie kodu źródłowego, jak i działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego?

2.7. Czy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku Team Leader (opisanym w części B opisu stanu taktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie „działalności twórczej w zakresie (...) programów komputerowych” w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w sytuacji, w której nie prowadzą bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego, lecz prowadzą do powstania innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. czy należy zakresem tego określenia objąć tylko działalność programistyczną rozumianą wąsko, jako zarówno tworzenie kodu źródłowego, jak i działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego?

2.8 Czy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku Architekt (...) (opisanym w części B opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie "działalności twórczej w zakresie (...) programów komputerowych" w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w sytuacji, w której nie prowadzą bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego, lecz prowadzą do powstaną innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. czy należy zakresem tego określenia objąć tylko działalność programistyczną rozumianą wąsko, jako zarówno tworzenie kodu źródłowego, jak i działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego?

2.9 Czy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku Inżynier (...) (opisanym w części B opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie "działalności twórczej w zakresie (…) programów komputerowych" w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w sytuacji, w której nie prowadzą bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego, lecz prowadzą do powstania innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. czy należy zakresem tego określenia objąć tyko działalność programistyczną rozumianą wąsko, jako zarówno tworzenie kodu źródłowego, jak i działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego?

Państwa stanowisko w sprawie w odpowiedzi na pytanie pierwsze i drugie

Zdaniem Wnioskodawcy, przez „działalność twórczą w zakresie programów komputerowych” należy rozumieć korzystanie i rozporządzanie przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z ogółem działań podejmowanych przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy w celu tworzenia programów komputerowych (opisanych szczegółowo w części A opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego), na każdym etapie projektu, tj.:

identyfikowanie potrzeb odbiorcy oprogramowania;

analiza wstępna rozwiązania programistycznego/informatycznego, projektowanie rozwiązania programistycznego/informatycznego,

wytworzenie lub dostosowanie rozwiązania programistycznego/informatycznego;

testowanie wytworzonego rozwiązania programistycznego/informatycznego,

dostarczenie i wdrożenie rozwiązania programistycznego/informatycznego

utrzymanie rozwiązania programistycznego/informatycznego

o ile w trakcie realizacji tych działań powstają utwory w rozumieniu przepisów prawa autorskiego, które to utwory przenoszone są następnie za wynagrodzeniem na rzecz Wnioskodawcy, a utwory te są bezpośrednio związane z tworzonym oprogramowaniem komputerowym, niekoniecznie jednak przybierając postać kodu źródłowego oprogramowania.

W zakresie pytań oznaczonych numerami 2.1 do 2.9. Wnioskodawca przedstawia własne stanowisko zbiorcze. Zdaniem Wnioskodawcy opisane w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym obowiązki wykonywane przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy zatrudnionych na stanowisku:

(...)

(opisanym w części B opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego) spełniają przesłanki do uznania ich za wykonywanie "działalności twórczej w zakresie (… ) programów komputerowych" w rozumieniu art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w sytuacji, w której nie prowadzoną bezpośrednio do stworzenia kodu źródłowego, lecz prowadzą do powstania innych utworów związanych z oprogramowaniem, tj. należy zakresem tego określenia objąć działalność związaną z tworzeniem programów komputerowych rozumianą szeroko, czyli obejmującą również inne kreatywne czynności niezbędne do stworzenia programu komputerowego.

Uzasadnienie stanowiska odnośnie pytania nr 1 i 2

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W art. 10 ust. 1 ww. ustawy ustawodawca określił katalog źródeł przychodów, wśród których w pkt 1 wskazał stosunek pracy, w pkt 2 wymienił działalność wykonywaną osobiście, a w pkt 7 kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a) ww. ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 analizowanej ustawy źródłami przychodów są prawa majątkowe, za które uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte w art. 18 cytowanej ustawy wyliczenie praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 w. ustawy jako odrębne źródło przychodów ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie „w szczególności”. Przyjęcie przez ustawodawcę otwartego katalogu tych przychodów pozwala na zaliczenie do tej kategorii wszystkich innych przychodów z praw majątkowych.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Przy czym art. 22 ust. 9b ww. ustawy stanowi, że przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu:

1)działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

2)działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;

3)produkcji audialnej i audiowizualnej;

4)działalności publicystycznej;

5)działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;

6)działalności konserwatorskiej;

7)prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 oraz z 2020 r. poz. 288), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;

8)działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej częściowo odpłatnych.

Przepis art. 22 ust 9a ww. ustawy wskazuje, że w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust 1.

Jednocześnie art. 22 ust. 9aa cytowanej ustawy precyzuje, że w przypadku zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, suma łącznych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3 ww. ustawy, oraz przychodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ww. ustawy nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 analizowanej ustawy.

Dalej, zgodnie z przepisem art. 31 ww. ustawy wskazuje, że osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Z kolei zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Przepis art. 8 ww. ustawy przewiduje generalną zasadę stanowiącą, iż prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej.

Ustawa zawiera szczególne regulacje w zakresie tzw. utworów pracowniczych - art. 12 i art. 74 ust. 3. Regulacje te są jednak względnie obowiązujące i mogą zostać zmienione w treści umów o pracę.

Przepis art. 12 ww. ustawy stanowi, że jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.

Z kolei zawarta art. 74 ust. 3 analizowanej ustawy norma precyzuje, że prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej.

W stanie faktycznym objętym wnioskiem umowy zawarte z pracownikami oraz umowy zlecenia zawarte z usługodawcami zostaną ukształtowane w taki sposób, aby każdorazowo i w każdym przypadku zapewnić pierwotne nabycie przez pracownika lub – odpowiednio –współpracownika (usługodawcę) majątkowych praw autorskich do stworzonych przez nich utworów, którzy następnie takie prawa przeniosą na Wnioskodawcę.

Z uwagi na przepis art. 22 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca zamierza stosować art. 22 ust. 9b wyłącznie w odniesieniu do osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Podwyższone i zryczałtowane 50% KUP nie będą więc stosowane do przychodów, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik musi uzyskiwać przychód z jednego z tytułów enumeratywnie wskazanych w art. 22 ust. 9b ww. ustawy.

Instytucja 50% kosztów uzyskania przychodów może być stosowana do przychodów uzyskiwanych z tytułu przeniesienia wskazanych wyżej praw własności przemysłowej lub praw autorskich w związku z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Innymi słowy, bez znaczenia pozostaje forma stosunku prawnego, w ramach którego wykonywane są prace twórcze. Jeżeli zachodzą podstawy do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu pracodawca (zleceniodawca, zamawiający dzieło) jako płatnik podatku dochodowego jest zobligowany do zastosowania preferencyjnych kosztów uzyskania przychodu. Płatnik bowiem ma obowiązek obliczyć i pobrać podatek dochodowy (zaliczkę na podatek dochodowy) w prawidłowej wysokości.

Przychody uzyskiwane przez pracowników lub współpracowników Wnioskodawcy z tytułu wypłaconego honorarium autorskiego obliczonego zgodnie z zasadami opisanymi we wniosku, zdaniem Wnioskodawcy mieścić się będą pod pojęciem przychodów z „działalności twórczej w zakresie programów komputerowych”, o której mowa w art. 22 ust. 9b pkt 1 ww. ustawy, co Wnioskodawca uzasadnia w sposób wskazany poniżej.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest definicji pojęcia "działalności twórczej w zakresie programów komputerowych". Zgodnie z internetowym wydaniem słownika języka polskiego PWN, działalność oznacza: 1 „zespół działań podejmowanych w jakimś celu", 2. "funkcjonowanie czegoś lub oddziaływanie na coś", natomiast "twórczy" oznacza: 1. "mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia" 2. "dotyczący twórców".

Wnioskodawca podkreśla, że w interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr DD3 8201.1.2018 z dnia 15 września 2020 r., której celem jest wskazanie warunków, których spełnienie umożliwia zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez twórców tymi w żaden sposób nie odniesiono się do wykładni pojęcia "działalności twórczej w zakresie programów komputerowych", użytego w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która jest przedmiotem pytań Wnioskodawcy.

Tym samym wydana interpretacja ogólna nie usuwa wątpliwości Wnioskodawcy związanych ze stosowaniem przepisu art. 22 ust. 9 pkt 3 w związku z art. 22 ust. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W efekcie, zdaniem Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku zagadnienie nie odpowiada w całości zagadnieniu będącemu przedmiotem interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr DD3 8201.1.2018. W konsekwencji, w opinii Wnioskodawcy nie zachodzą przesłanki do wydania postanowienia o stwierdzeniu, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego opisanych we wniosku ma zastosowanie interpretacja ogólna, z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości wniosku, o którym mowa w art. 14b § 5a Ordynacji podatkowej.

Z tych względów, zdaniem organów podatkowych, użyty w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „działalność twórcza w zakresie programów komputerowych" oznacza, że analizowany zwrot odnosi się do ogółu działań, które posiadają cechę nowości i są podejmowane w celu tworzenia programów komputerowych. Pojęcie to powinno przy tym być traktowane szeroko, obejmując swym zakresem nie tylko przypadki tworzenia kodu źródłowego oprogramowania, lecz także wszelkich innych utworów związanych z tworzeniem oprogramowania, o ile są one uznawane za utwory w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - a majątkowe prawa autorskie do takich utworów są przenoszone przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy na jego rzecz, za stosowanym wynagrodzeniem (honorarium prawnoautorskim)

Podobne stanowisko zostało wyrażone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach:

1)z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT3 4011.108.2018.3.JR;

2)z dnia 28 maja 2018 r., sygn. 0112-KDIL3-3 4011.127.2018.2.DS.

W interpretacji indywidualnej z dnia 11 lipca 2018 r. o sygn. 0113-KDIPT3.4011.173.2018.2.PP Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

użyty w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot "działalność twórcza w zakresie programów komputerowych" oznacza, że analizowany zwrot odnosi się do ogółu działań, które posiadają cechę nowości i są podejmowane w celu tworzenia programów komputerowych. Oznacza to, że za "działalność twórczą w zakresie programów komputerowych” należy uznać wszystkie czynności twórcze i rezultaty tych czynności twórczych, które mają związek ze stworzeniem określonego programu komputerowego. Pojęcie "działalności twórczej w zakresie programów komputerowych" w prawie podatkowym jest szersze niż rozumienie tego pojęcia w prawie autorskim, z tego też tytułu dla celów zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stosować pojęcie "działalności twórczej w zakresie programów komputerowych" w rozumieniu prawa podatkowego.

Podobne stanowisko do prezentowanego powyżej zostało zaprezentowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w następujących interpretacjach indywidualnych:

1)z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT3.4011.108.2018.3.JR

2)z dnia 3 grudnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP3-3.4011.430.2018.2.MS2

3)z dnia 8 października 2018 r., sygn. 0115-KDIT2-1.4011.257.2018.2.KK

4)z dnia 28 października 2020 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.636.2020.1.AK

Wnioskodawca wskazuje, że tworzenie oprogramowania w ramach działalności Wnioskodawcy nie jest wyłącznie procesem polegającym na pisaniu kodu źródłowego, ale składa się także z szeregu innych czynności, w szczególności takich jak tworzenie specyfikacji, projektowanie architektury programu, implementacja, integracja, testowanie, a także wdrożenie oprogramowania.

Wykonanie tych czynności jest niezbędne dla stworzenia programu komputerowego, przy czym projektowanie jest kluczowym etapem tworzenia programu komputerowego ponieważ w jego wyniku powstaje kształt nowego programu komputerowego, który zostaje następnie zaimplementowany poprzez napisanie kodu źródłowego. Utwory powstałe na etapie specyfikacji i projektowania stanowią podstawę wytworzenia programu komputerowego i są niezbędne do jego wykonania.

Praca osób zatrudnionych na stanowisku:

(...)

ma charakter twórczy, tj. bez twórczego, indywidualnego podejścia do każdego zadania pracownik me jest w stanie wykonać należycie swojej pracy.

Co istotne tworzone przez tych pracowników utwory stanowią podstawę tworzonych programów komputerowych i są inkorporowane w każdym z tworzonych programów. Ponadto, efekty pracy twórczej pracowników stanowią utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a pracownicy, których dotyczy ww. wniosek są twórcami tych utworów.

Jak wskazuje się w literaturze przedmiotu z zakresu regulacji prawnoautorskich, użycie zwrotu "działalność twórcza" oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia, na co m.in. wskazuje użycie słowa "każdy".

Semantyczna interpretacja wyrazu "twórczość", który może wyrażać zarówno sam proces tworzenia, jak też jego wyniki, prowadzi do wniosku, że warunkiem uznania oznaczonego świadczenia intelektualnego za "utwór" jest samodzielne stworzenie określonego bytu niematerialnego ustalonego w jakikolwiek sposób. Indywidualny charakter utworu może być różnie pojmowany. Wymaganie to jednak stanowi wyraźne odesłanie do osoby twórcy, stanowiąc pomost łączący pewien byt niematerialny z określoną osobą w sposób uzasadniający węzeł autorstwa. Nie oznacza to wcale, że utwór musi koniecznie odzwierciedlać cechy indywidualności twórcy, ale że sam przez się musi wyróżniać się od innych takich samych przejawów działalności twórczej w sposób świadczący o jego swoistości, oryginalności i tych wszystkich właściwościach, które sprawiają, że w większym czy mniejszym stopniu jest on niepowtarzalny i nieposiadający swego wiernego odpowiednika w przeszłości (za J. Barta [w:] System Prawa Prywatnego Prawo Autorskie. 2017 LEGALIS2019)

Tworzone przez pracowników (współpracowników) zatrudnionych w Spółce na ww. stanowiskach utwory spełniają opisane powyżej przesłanki związane z uznaniem ich za przejaw działalności twórczej pracowników związanej z oprogramowaniem.

W zakresie więc stanowisk:

(...)

za poprawne należy uznać stanowisko Spółki zgodnie z którym do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów uprawniać powinno podejmowanie przez pracowników i współpracowników Wnioskodawcy wszystkich czynności twórczych związanych z oprogramowaniem, rozumianych w sposób możliwie szeroki.

Powyższe stanowisko dotyczące możliwie szerokiego rozumienia pojęcia działalności twórczej w zakresie programów komputerowych znajduje potwierdzenie w poniższych interpretacjach indywidualnych organów podatkowych:

pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 marca 2018 r. (sygn. 0112-KDIL3-3.4011.48.2018.2.DS) - interpretacja indywidualna:

[...] z uwagi na fakt, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostało zdefiniowane pojęcie ’’działalność twórcza", to należy odwołać się do słownikowego znaczenia tego pojęcia. I tak - zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN (wydanie internetowe): działalność oznacza: 1. "zespół działań podejmowanych w jakimś celu" 2. "funkcjonowanie czegoś lub oddziaływanie na coś", natomiast twórczy oznacza: 1. "mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia" 2. "dotyczący twórców".

Zatem użyty w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwrot "działalność twórcza w zakresie programów komputerowych" oznacza, że analizowany zwrot odnosi się do ogółu działań, które posiadają cechę nowości i są podejmowane w celu tworzenia programów komputerowych. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że sam proces tworzenia programów komputerowych składa się z całego szeregu czynności koniecznych do stworzenia końcowego produktu informatycznego (utworu).

pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 listopada 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-1.4011.328.2018.1.JG) - interpretacja indywidualna:

Reasumując, należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że pojęcie "działalności twórczej w zakresie programów komputerowych" rozumiane jest jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z działaniami podejmowanymi w celu tworzenia programów komputerowych. W tym znaczeniu, obok kodów źródłowych programów komputerowych, kategoria ta obejmuje w szczególności także np. skrypty i harmonogramy procesów tworzenia programów komputerowych, opisy koncepcji, analizy, specyfikacje, instrukcje, propozycje rozwiązań architektonicznych, systemowych, niebędące składnikami programu komputerowego, ale powstające w związku z tworzeniem takiego programu, a także utwory połączone z programem komputerowym (np. utwory audiowizualne), podręczniki czy też interfejsy użytkownika, jeśli tylko powstają w związku z tworzonym oprogramowaniem.

pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 października 2019 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.385.2019.2.LZ) - interpretacja indywidualna:

Jak z powyższego wynika, sformułowanie "działalność twórcza w zakresie programów komputerowych", zawarte w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy korzystania i rozporządzania prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z działaniami podejmowanymi w celu stworzenia programów komputerowych. W tym znaczeniu, nie tylko kody źródłowe programów komputerowych wypełniają przesłanki wynikające z art. 22 ust. 9b pkt 1 omawianej ustawy, lecz także utwory powstałe w procesie tworzenia programu komputerowego, tj. kody źródłowe programów komputerowych i/lub aplikacji mobilnych i/lub webowych, plany i/lub prototypy systemów, bazy oraz struktury danych, strony internetowe, dokumentacja techniczna, publikacje naukowe, specyfikacje (w tym specyfikacje architektury projektowanych rozwiązań informatycznych), plany, analizy, raporty oraz rekomendacje, projekty graficzne (np. interfejs użytkownika), materiały reklamowe i marketingowe, materiały audio-wideo, a także prezentacje.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W przypadku korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami, koszty uzyskania przychodów ustala się zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W myśl art. 22 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 9b pkt 1 ww. ustawy, przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa.

Jednocześnie z uwagi na fakt, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostało zdefiniowane pojęcie „działalność twórcza” to należy odwołać się do słownikowego znaczenia tego pojęcia. I tak – zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN (wydanie internetowe) – działalność oznacza: 1) „zespół działań podejmowanych w jakimś celu” 2) „funkcjonowanie czegoś lub oddziaływanie na coś”, natomiast twórczy oznacza: 1) „mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia” 2) „dotyczący twórców”.

Zatem użyty w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „działalność twórcza w zakresie programów komputerowych” odnosi się do ogółu działań, które posiadają cechę nowości i są podejmowane w celu tworzenia programów komputerowych. W związku z powyższym, wskazaną w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „działalność twórczą w zakresie programów komputerowych” należy rozumieć jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z ogółem działań podejmowanych w celu tworzenia programów komputerowych.

Z przedstawionego opisu okoliczności faktycznych sprawy wynika, że Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem technologicznym, działającym zarówno na rynku krajowym jak i międzynarodowym, specjalizującym się w dostarczaniu rozwiązań IT w zakresie tworzenia oprogramowania, architektury systemów, wdrażania oprogramowania, tworzenia innowacyjnych rozwiązań informatycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej są podejmowane przez pracowników i współpracowników czynności związane z tworzeniem i rozwojem oprogramowania, które składają się na etapy realizacji projektu:

1)identyfikowanie potrzeb odbiorcy oprogramowania;

2)analiza wstępna rozwiązania programistycznego/ informatycznego, projektowanie rozwiązania programistycznego / informatycznego;

3)wytworzenie lub dostosowanie rozwiązania programistycznego/informatycznego;

4)testowanie wytworzonego rozwiązania programistycznego/informatycznego;

5)dostarczenie i wdrożenie rozwiązania programistycznego/informatycznego;

6)utrzymanie rozwiązania programistycznego/informatycznego.

W efekcie podejmowanych czynności powstają utwory – co do których majątkowe prawa autorskie są przenoszone na Wnioskodawcę – składające się na powstanie programu komputerowego i są w sposób nierozerwalny związane z powstaniem programu komputerowego.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis okoliczności faktycznych sprawy – w związku z rozumieniem zawartego w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sformułowania „działalność twórcza w zakresie programów komputerowych” jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z działaniami podejmowanymi w celu stworzenia programów komputerowych – wskazać należy, że przesłanki wynikające z art. 22 ust. 9b pkt 1 omawianej ustawy wypełniają nie tylko kody źródłowe programów komputerowych, lecz także opisane we wniosku utwory powstałe w procesie tworzenia programu komputerowego na poszczególnych etapach realizacji projektu.

Odnosząc się do wątpliwości wyrażonych w sformułowanym we wniosku pytaniu nr 2 co do uznania za „działalność twórczą w zakresie programów komputerowych” obowiązków podejmowanych przez pracowników i współpracowników zatrudnionych na wskazanych stanowiskach wskazać należy, że w kategorii tej działalności mieszczą się takie czynności, które:

mają charakter twórczy,

są podejmowane w celu stworzenia programów komputerowych,

w ich efekcie powstają utwory, których prawa są przenoszone.

Wobec powyższego, na gruncie analizowanej sprawy jako „działalność twórczą w zakresie programów komputerowych” można uznać wykonywanie na poszczególnych stanowiskach pracy obowiązków o charakterze twórczym, w efekcie których powstają utwory składające się na powstanie programu komputerowego, związane w sposób nierozerwalny z powstaniem programu komputerowego, do którego prawa są przenoszone na Wnioskodawcę.

Końcowo należy zaznaczyć, że za „działalność twórczą w zakresie programów komputerów” należy uznać – jak słusznie wskazał w uzasadnieniu swojego stanowiska Wnioskodawca – wyłącznie wszystkie czynności twórcze związane z oprogramowaniem. Przesłanek tej działalności nie będzie spełniać wykonywanie obowiązków, które nie będą miały charakteru twórczego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja odnosi się wyłącznie do wątpliwości zawartych w pytaniu nr 1 i 2. W zakresie pytań nr 3, 4 i 5 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie. Tak więc w tej interpretacji odniesiono się wyłącznie do sposobu rozumienia pojęcia „działalność twórcza w zakresie programów komputerowych”. W zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia pracowników z tytułu przeniesienia praw autorskich zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).