Ograniczony obowiązek podatkowy. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.448.2022.2.KF

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.448.2022.2.KF

Temat interpretacji

Ograniczony obowiązek podatkowy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 23 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 16 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani pismem z 26 lipca 2022 r. (wpływ 26 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

4 lutego 2017 r. wyjechała Pani do Wielkiej Brytanii (Walia) do pracy. Za okres podatkowy 2016 r. rozliczyła się Pani w Polsce w urzędzie skarbowym w (…). Nie zgłosiła Pani w urzędzie wyjazdu za granicę do pracy.

Od 15 lutego 2017 r. podjęła Pani pracę w Wielkiej Brytanii (Walia) w zakładzie pracy (…). Pracowała Pani tam przez 1 rok podatkowy, w którym była Pani rozliczona. W 2 roku pracowała Pani w innym zakładzie pracy (…), w którym również była Pani rozliczona.

Przez pozostałe 3 lata Pani pobytu pracowała Pani (…) i również została Pani rozliczona każdego roku podatkowego, aż do chwili wyjazdu z Wielkiej Brytanii do Polski.

Okres rozliczeniowy w Anglii jest liczony od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku.

W dniu 4 kwietnia 2022 r. wyjechała Pani do Polski, natomiast pracę zakończyła Pani z dniem 2 kwietnia 2022 r. z końcem okresu podatkowego z czego została Pani rozliczona.

Przez okres 5 lat pobytu i pracy w Wielkiej Brytanii dopełniła Pani obowiązku rozliczeniowego za okres 5 lat pobytu w tym kraju.

W lipcu 2021 r. w związku z decyzją o powrocie w 2022 r. do Polski skontaktowała się Pani telefonicznie z urzędem skarbowym w (…) z pytaniem: co będzie gdy wróci Pani do Polski w ciągu roku i podejmie Pani pracę, za jaki okres będzie Pani w Polsce musiała się rozliczyć.

Usłyszała Pani odpowiedź, że jeżeli nie prowadzi Pani działalności gospodarczej za granicą i jej Pani nie przenosi do Polski, nie jest Pani podwójnie opodatkowana.

Po powrocie do Polski skontaktowała się Pani z urzędem skarbowym w (…) (zgodnie z miejscem opodatkowania), zadała Pani pytanie: o sytuację, gdyby podjęła Pani pracę np. od czerwca 2022 r. do końca roku i będzie Pani się rozliczać za okres od czerwca do grudnia 2022 r., co z opodatkowaniem za okres od stycznia 2022 r. do kwietnia 2022 r. za pobyt w Wielkiej Brytanii. Czy za te 3 miesiące będzie Pani również opodatkowana w Polsce. Posiada Pani dokumentację potwierdzającą coroczne rozliczenie – P60.

Żyjąc przez 5 lat w Wielkiej Brytanii nie miała Pani nikogo na utrzymaniu w Polsce (Pani dziecko jest pełnoletnie) całe centrum interesów życiowych przeniosła Pani na okres 5 lat do Wielkiej Brytanii. Natomiast z dniem 5 kwietnia wróciła Pani na stałe do Polski.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na pytania:

Czy w 2022 r. posiada Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Wielkiej Brytanii zgodnie z wewnętrznym prawem tego kraju?

Posiadała Pani do 31 marca 2022 r.

W jakim kraju przed powrotem do Polski miała Pani stałe miejsce zamieszkania?

W Wielkiej Brytanii.

Jakie przed powrotem do Polski były Pani powiązania osobiste i majątkowe z Polską, a jakie z Wielką Brytanią (w szczególności rodzina, posiadane nieruchomości, inwestycje, kredyty, konta bankowe itp.)?

W Polsce miała Pani rodzinę i konto bankowe, natomiast w Wielkiej Brytanii pracę i konto bankowe.

W jakim kraju przed powrotem do Polski znajdowało się centrum Pani interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych)?

W Wielkiej Brytanii.

W którym z krajów zazwyczaj Pani przebywała przed powrotem do Polski?

W Wielkiej Brytanii.

W jakim kraju po powrocie do Polski będzie Pani miała stałe miejsce zamieszkania?

W Polsce.

Jakie po powrocie do Polski będą Pani powiązania osobiste i majątkowe z Polską, a jakie z Wielką Brytanią (w szczególności rodzina, znajomi, posiadane nieruchomości, inwestycje, kredyty, konta bankowe, itp.)?

W Polsce ma Pani rodzinę, pracę, mieszkanie, konto bankowe, natomiast z Wielką Brytanią nie będzie Pani miała żadnych powiązań.

W jakim kraju po powrocie do Polski będzie się znajdowało centrum Pani interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych)?

W Polsce.

W którym z krajów zazwyczaj będzie Pani przebywała od momentu powrotu do Polski?

W Polsce.

Jakie posiada Pani obywatelstwo?

Polskie.

Pytanie

Czy za okres od stycznia 2022 r. do kwietnia 2022 r. będzie Pani ponownie rozliczana w Polsce, ponieważ dokonała Pani rozliczenia podatku w Wielkiej Brytanii?

Pana stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, nie powinna Pani uiszczać opłaty podatkowej w Polsce, ponieważ do 31 marca 2022 r. mieszkała Pani w Wielkiej Brytanii i tam rozliczała swój dochód.

Pani pytanie oraz własne stanowisko wynika z uzupełnienia wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 3 ust. 1a ww. ustawy:

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ww. ustawy:

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 4a ww. ustawy:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Wyżej zacytowany przepis art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na dwa warunki, od spełnienia których uzależnia się kwalifikację danej osoby jako mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Powyższe przesłanki są rozdzielone spójnikiem „lub”, co jest równoznaczne z tym, że wystarczy spełnienie którejkolwiek z nich, aby uznać, że osoba posiada miejsce zamieszkania w Polsce, a co za tym idzie – podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od wszystkich osiąganych dochodów.

Jako pierwszy warunek pozwalający na uznanie osoby za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP przepis wskazuje posiadanie centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Przesłanka ta została skonstruowana w bardzo szeroki sposób, jeśli chodzi o zakreśloną grupę osób, które na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych posiadają w Polsce ośrodek interesów życiowych. Wynikać może to z użycia w powołanym powyżej przepisie spójnika „lub” w sformułowaniu „centrum interesów osobistych lub gospodarczych” dla doprecyzowania kiedy uznaje się daną osobę za mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej uważa się również osobę fizyczną, która przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W świetle art. 3 ust. 1a analizowany warunek stanowi samodzielną podstawę do uznawania określonej kategorii osób za rezydentów, niezależną od omówionego powyżej posiadania na terytorium RP centrum interesów życiowych.

Ustalenie miejsca zamieszkania podatnika decyduje o zakresie ciążącego na nim obowiązku podatkowego. Inaczej mówiąc, od miejsca zamieszkania zależy czy podatnik podlega nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, którzy w Polsce mają miejsce zamieszkania. Podlegają oni obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Natomiast jeśli podatnik będzie miał miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce (ograniczony obowiązek podatkowy).

Z opisu sprawy wynika, że w lutym 2017 r. wyjechała Pani do Wielkiej Brytanii by tam zamieszkać, pracować i posiadać centrum interesów osobistych.

Podczas 5 lat pobytu rozliczała się Pani z podatków wyłącznie w Wielkiej Brytanii. W lipcu 2021 r. podjęła Pani decyzję o powrocie do Polski. Do Polski wróciła Pani na stałe w kwietniu 2022 r. i aktualnie nie ma już Pani żadnych powiązań z Wielką Brytanią, co oznacza, że od tego momentu Pani centrum interesów osobistych znajduje się na terytorium Polski.

Mając zatem na uwadze, że od 5 lat mieszkała Pani w Wielkiej Brytanii, gdzie znajdowało się Pani centrum interesów osobistych i gospodarczych uznać należy, że w 2022 r. do momentu powrotu do Polski nie posiadała Pani miejsca zamieszkania dla celów podatkowych na terenie Polski. Oznacza to, że dochody osiągnięte w tym czasie z pracy wykonywanej w Wielkiej Brytanii nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Mając na uwadze powyższe za okres od stycznia 2022 r. do momentu powrotu do Polski, w którym nie była Pani rezydentem podatkowym w Polsce, nie ma Pani obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto zaznaczamy, że wskazane rozstrzygniecie dotyczy wyłącznie sytuacji zakreślonej w pytaniu i Pani własnym stanowisku. Natomiast ewentualne dochody uzyskiwane w dalszej części 2022 r. mogą mieć wpływ na Pani roczne rozliczenie podatku w Polsce.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

 Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

 Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.)