Transakcja sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z działalności gospodarcz... - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.451.2022.3.AC

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.451.2022.3.AC

Temat interpretacji

Transakcja sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z działalności gospodarczej. Dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu wraz z pozostałymi dochodami z tej działalności. Przy opodatkowaniu tej sprzedaży należy zastosować zasady właściwe dla wybranej formy opodatkowania.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek 22 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 czerwca 2022 r. (data wpływu 15 czerwca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi wraz małżonką pozarolniczą działalność gospodarczą formie spółki cywilnej w zakresie zakładu przetwórstwa mięsnego, z której dochody opodatkowuje zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej:"u.p.d.o.f."), tj. podatkiem dochodowym w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku. Spółka cywilna prowadzona przez wnioskodawcę i jego małżonkę jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (dalej: u.p.t.u.).

Wnioskodawca zamierza odpłatnie zbyć prawo własności do nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem użytkowym, stanowiącej działkę ewidencyjną nr 1, obręb (…) o powierzchni 2800 m2 w (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta o nr (…), wraz z udziałem w drodze wewnętrznej stanowiących działki ewidencyjne nr 2 i 3 (dalej: "Nieruchomość"). Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę na podstawie umowy sprzedaży z dnia 2 października 2003 r. do osobistego majątku wspólnego małżonków - Wnioskodawcy i jego małżonki - ze środków własnych małżonków, z czego działki ewidencyjne nr 2 i 3 zostały nabyte do majątku wspólnego małżonków w roku 2009 ze środków własnych małżonków poprzez zniesienie współwłasności. W roku 2006 na podstawie decyzji nr (…) z dnia 11 lipca 2005 r. Wnioskodawca na nieruchomości wybudował ze środków własnych pochodzących z majątku osobistego małżonków budynek gospodarczo-garażowy, który został przyjęty do użytkowania 27 stycznia 2006 r. W tym samym roku budynek ten został zaadaptowany przez Wnioskodawcę do celów prowadzonej przez niego wraz małżonką pozarolniczej działalności gospodarczej formie spółki cywilnej w zakresie zakładu przetwórstwa mięsnego.

Nieruchomość nie została przeniesiona z majątku osobistego Wnioskodawcy i jego małżonki do majątku związanego z prowadzoną przez nich pozarolniczą działalnością gospodarczą, a jedynie została przez nich wykorzystywana jako składnik majątku osobistego do celów związanych z prowadzoną przez nich pozarolniczą działalnością gospodarczą.

W roku 2011 Wnioskodawca uzyskał decyzję nr (…) z dnia 4 kwietnia 2011 r. zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenie na budowę w zakresie rozbudowy i przebudowy budynku zakładu przetwórstwa mięsnego. W roku 2021 Wnioskodawca zakończył rozbudowę i przebudowę oraz przyjął część rozbudowaną i przebudowaną o powierzchni 150,25 m2 do użytkowania, co potwierdza wydane zaświadczenie nr (…) z 25 maja 2021 r.

Od dnia przekazania do użytkowania budynek był wykorzystywany przez Wnioskodawcę i jego małżonkę do celów prowadzonej przez nich działalności gospodarczej w zakresie zakładu przetwórstwa mięsnego. Całość rozbudowy i Wnioskodawca sfinansował ze środków własnych z majątku osobistego małżonków. Nieruchomość od momentu jej nabycia przez małżonków do dnia złożenia niniejszego wniosku nie została wprowadzona przez Wnioskodawcę do majątku związanego z pozarolniczą działalnością gospodarczą prowadzoną przez małżonków.

Nakłady poniesione na rozbudowę i przebudowę nie były ujmowane ani odliczane jako koszty w prowadzonej na potrzeby działalności gospodarczej księdze przychodów i rozchodów ani ewidencji prowadzonej na potrzeby rozliczenia podatku od towarów i usług, tzn. Spółka cywilna prowadzona przez Wnioskodawcę i jego małżonkę będąca podatnikiem podatku od towarów i usług nie pomniejszała podatku należnego o podatek naliczony związany z rozbudową i przebudową.

Nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę i jego małżonkę działalności gospodarczej oraz nie były dokonywane w tej działalności odpisy amortyzacyjne nieruchomości.

Bieżące koszty eksploatacji nieruchomości, związane z prowadzoną na niej działalnością gospodarczą Wnioskodawca odliczał w księdze przychodów i rozchodów spółki cywilnej jako koszty uzyskania przychodów oraz spółka cywilna jako podatnik podatku od towarów i usług odliczała podatek naliczony związany z wydatkami eksploatacyjnymi o podatku należnego w deklaracjach VAT.

Wnioskodawca zamierza odpłatnie zbyć prawo własności do nieruchomości w ramach zbycia składnika z majątku osobistego a zbycie to nie będzie dokonane w ramach wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 u.p.t.u.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca wskazał, że:

1.jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług,

2.nieruchomość składająca się z działek o nr. 1, 4, 5, 3 i 2 pierwotnie należała do dziadków Wnioskodawcy. Po śmierci dziadków posesja podzielona została między rodzeństwo. W ramach darowizny od ojca Wnioskodawca otrzymał działkę nr 4 wraz z udziałem w drodze wewnętrznej działki nr 3 i 2. Na tej działce Wnioskodawca wybudował budynek mieszkalny, w którym mieszka od ponad 22 lat. Działkę nr 1 wraz z udziałem w drodze 3 i 2 Wnioskodawca nabył aktem notarialnym dokumentującym umowę sprzedaży od cioci (siostry ojca) celem powiększenia swojej nieruchomości mieszkalnej,

3.nabycie ww. działek nie nastąpiło w ramach czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

4.z tytułu nabycia ww. działek Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego,

5.budynek gospodarczo-garażowy został wybudowany dla potrzeb związanych z celem mieszkalnym,

6.ww. budynek jest trwale związany z gruntem,

7.na pytanie: „W jaki sposób będzie Pan wykorzystywał działkę nr 1 wraz ze znajdującym się na niej budynkiem użytkowym do dnia planowanej sprzedaży?” Wnioskodawca odpowiedział: „Będę nadal prowadził działalność gospodarczą. Zakład Przetwórstwa mięsnego.”,

8.działki 3 i 2 stanowią i będą stanowiły drogę wewnętrzną dojazdową do trzech posesji, między innymi do działki nr 1,

9.ww. działki nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,

10.drogi wewnętrzne znajdujące się na działkach nr 3 i 2 stanowią budowle w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

11.ww. drogi są trwale związane z gruntem,

12.na działkach nr 3 i 2 poza ww. drogami nie znajdują się inne obiekty,

13.nieruchomość, będąca przedmiotem planowanej sprzedaży, nie była/nie jest udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy,

14.w odniesieniu do nieruchomości będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, nie jest/nie będzie zawarta przedwstępna umowa sprzedaży z przyszłym nabywcą/nabywcami,

15.Wnioskodawca nie prowadził w stosunku do nieruchomości, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży, jakichkolwiek działań mających na celu zachęcenie potencjalnego nabywcy do nabycia nieruchomości,

16.Wnioskodawca nie podejmował działań marketingowych w celu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia,

17.Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości, które w przyszłości zamierza sprzedać.

Pytania

1.Czy odpłatne zbycie nieruchomości opisanej w stanie faktycznym, planowane w przyszłości, stanowiącej składnik majątku osobistego Wnioskodawcy i jego małżonki, której wnioskodawca nie wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozarolniczej działalności gospodarczej, a wykorzystywał na potrzeby tej działalności stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?

2.Czy odpłatne zbycie nieruchomości opisanej w stanie faktycznym, planowane w przyszłości, w sytuacji gdy stanowi ona składnik majątku osobistego Wnioskodawcy i jego małżonki, a jej zbycie nie będzie dokonane w ramach wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 u.p.t.u., będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oznaczone nr 1. W zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Odpłatne zbycie nieruchomości opisanej w stanie faktycznym, planowane w przyszłości, stanowiącej składnik majątku osobistego wnioskodawcy i jego małżonki, której wnioskodawca nie wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych pozarolniczej działalności gospodarczej, a wykorzystywał na potrzeby tej działalności nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej

Uzasadnienie

Zgodnie brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.d.o.f. przychodem z działalności gospodarczej są:

1) przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Nieruchomość od momentu jej nabycia przez małżonków do ich majątku osobistego nie została wprowadzona przez Wnioskodawcę do majątku związanego z pozarolniczą działalnością gospodarczą prowadzoną przez małżonków w formie spółki cywilnej ,a co za tym idzie nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych tej działalności.

W związku z powyższym odpłatne zbycie nieruchomości nie spełnia przesłanki wyrażonej w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.d.o.f., a co za tym idzie nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ww. ustawy zawiera katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyliczenie tytułów powstawania źródeł przychodów ma na celu ich pogrupowanie według odpowiedniego charakteru, co w konsekwencji prowadzi do odmiennego traktowania tychże źródeł.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy).

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy:

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy – nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności gospodarczej i dniem ich zbycia nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 10 ust. 3 ustawy:

Przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Aby przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości mógł zostać zaliczony do źródła przychodów, określonego wyżej wskazanym przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy, spełnione muszą zostać co najmniej dwie podstawowe przesłanki:

nieruchomość nie może być przedmiotem odpłatnego zbycia w wykonywaniu działalności gospodarczej,

nieruchomość nie może być nieruchomością niemieszkalną wykorzystywaną w tej działalności.

Odrębnym źródłem przychodów jest, wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o :

działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

1)przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

a)środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c)składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

d)składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W przytoczonym art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienione zostały szczególne kategorie przychodów, które – w przypadku uzyskania ich przez podatnika – stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Takimi przychodami są m.in. przychody uzyskane z odpłatnego zbycia składników majątku, tj. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, co wynika z treści art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy.

Od dnia 1 stycznia 2015 r. przepis ten stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2015 r., nie reguluje ani kwestii kwalifikowania składnika majątku do kategorii środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, ani obowiązku ujmowania go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ani też dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Reguluje on wyłącznie kwestię skutków podatkowych zbycia wskazanych w nim składników majątku, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych.

Regulacją art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2015 r. objęty został przychód z odpłatnego zbycia tych składników majątku, które spełniają ustawową definicję środka trwałego oraz wartości niematerialnej i prawnej, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od tego, czy podatnik wprowadził, czy też nie wprowadził te składniki do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak również od tego, czy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od ich wartości początkowej.

Definicja środka trwałego zawarta została w art. 22a ust. 1 przedmiotowej ustawy,

Zgodnie z którą amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W świetle powyższego, zaliczenie przychodu ze sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności do przychodów z działalności gospodarczej jest możliwe jeśli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

składnik majątku wykorzystywano dla celów prowadzonej działalności gospodarczej,

składnik ten stanowi/stanowił środek trwały w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

składnik majątku podlegał ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają zatem uznania danego składnika majątku za środek trwały od ujęcia go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – znaczenie ma sam fakt wykorzystywania tego składnika w działalności gospodarczej.

Przystępując do kwalifikacji do odpowiedniego źródła przychodów sprzedaży przez Pana nieruchomości w pierwszej kolejności podkreślić należy, że wymienione w powołanym art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przesłanki należy rozważyć indywidualnie – mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy. Przy czym, decydującego znaczenia nie ma tu subiektywne przekonanie podatnika o właściwej – jego zdaniem – kwalifikacji przychodów do danego źródła, ale to, czy w okolicznościach faktycznych danej sprawy omawiane kryteria zostały rzeczywiście spełnione. Ze względu na różnorodność form aktywności podatników, jakie występują w obrocie gospodarczym, proste zestawienie unormowań art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 8 ustawy z regulacją zawartą w art. 5a pkt 6 nie pozwala na stworzenie uniwersalnego wzorca zachowań umożliwiającego jednoznaczne oddzielenie tych z nich, które rozpoznawać należy jako sprzedaż związaną z wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarczej (pkt 3), od odpłatnego zbycia osobistego mienia (pkt 8).

Mając zatem na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące regulacje prawne stwierdzić należy, że na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych planowaną przez Pana czynność zbycia nieruchomości należy zakwalifikować jako sprzedaż, która następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z opisu zdarzenia przyszłego w szczególności wynika bowiem, że budynek (gospodarczo-garażowy) został zaadaptowany przez Pana do celów prowadzonej przez niego wraz małżonką pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej w zakresie zakładu przetwórstwa mięsnego. Jednocześnie od dnia przekazania do użytkowania budynek był wykorzystywany przez Pana i małżonkę do celów prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie zakładu przetwórstwa mięsnego.

Fakt, że przedmiotowa nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej oraz nie były dokonywane w tej działalności odpisy amortyzacyjne nieruchomości nie świadczy o tym, że przychód z ich zbycia nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 (zdanie drugie) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a :

Wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że transakcja sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z działalności gospodarczej. Dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu wraz z pozostałymi dochodami z tej działalności. Przy opodatkowaniu tej sprzedaży należy zastosować zasady właściwe dla wybranej formy opodatkowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).