Ulga na działalność badawczo-rozwojową. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.362.2023.2.KP

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.362.2023.2.KP

Temat interpretacji

Ulga na działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 12 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego do osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 31 maja 2023 r. (wpływ 31 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych

Wnioskodawca działa w branży medycznej. Jego działalność obejmuje świadczenie usług medycznych z zakresu (...). Do głównych odbiorców usług świadczonych przez Wnioskodawcę należą (...).

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza opiera się na trzech głównych obszarach medycyny:

1)Działalność w ramach specjalistycznej praktyki lekarskiej oraz w ramach kontraktu w zakładzie opieki zdrowotnej w (...). Oferta Wnioskodawcy jest skierowana głównie do (...). W powyższych placówkach Wnioskodawca prowadzi następujące usługi: (...). Ponadto Wnioskodawca zajmuje się także (...).

2)Prowadzenie badań klinicznych nad lekami od 2004 roku. Badania te polegają na wprowadzeniu w leczeniu chorych odpowiednich produktów leczniczych i są prowadzone w celu obserwacji skuteczności zastosowanej terapii. Rekrutacja pacjentów odbywa się zgodnie z kryteriami włączenia/wyłączenia i po dokładnym zapoznaniu pacjenta z planowanym badaniem lekarz prowadzący musi uzyskać świadomą zgodę na jego w nim udział. Postępowanie to jest ściśle zgodne z protokołem oraz zasadami (…).

3)Wnioskodawca projektu prowadzi również działalność edukacyjno-szkoleniową, polegającą na prowadzeniu wykładów i szkoleń z zakresu(...) dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów z wyżej wymienionych dziedzin medycyny. Wnioskodawca w ramach swojej działalności realizuje następujący projekt: I. „(…)”. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach działania (...) regionalnego programu operacyjnego (...). Projekt realizowany jest na terenie całego kraju w terminie (...).

W ramach realizacji projektu przewidziano opracowanie innowacyjnej metody (...). Rezultat projektu będzie stanowić innowację produktową i procesową względem konkurencyjnych usług w skali całego kraju. Celem nadrzędnym przeprowadzonych badań będzie ocena (...). W ramach (…).

Aktualne rozwiązania rynkowe nie przewidują takiej funkcjonalności, dlatego też rozwiązanie Wnioskodawcy ma szansę wykorzystać niszę rynkową w tym zakresie. Ponadto z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na usługi wykorzystujące (...) metoda ta ma szansę sprostać oczekiwaniom potencjalnych klientów w zakresie (...).

Całość prac w ramach projektu prowadzi do stworzenia zmienionej i ulepszonej usługi w postaci (...).

W ramach pierwszego etapu badań oraz w przypadku etapu drugiego (w przypadkach koniecznych) istniała i istnieje możliwość wykonania (...) w siedzibie Wnioskodawcy. Natomiast przez pojęcie (…) należy rozumieć (...), które są niezbędne do przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych w ramach projektu.

O nowatorskim charakterze użycia (…) świadczy przede wszystkim fakt, że zostanie wprowadzona innowacyjna (...). Innowacyjność proponowanego rozwiązania polega również na wykorzystaniu (...) i podejmowaniu decyzji (...).

Dotychczasowa funkcjonalność rozwiązań dostępnych na rynku polega na (...). Należy również zaznaczyć, że rozwiązana te nie oferują zintegrowanej funkcji łączenia (...). W ramach dotychczas obecnych rozwiązań na rynku stosuje się możliwość oceny (...).

Nowatorskie pomysły Wnioskodawcy stanowią odpowiedź na zróżnicowane potrzeby grup docelowych. Projekt prowadzony przez Wnioskodawcę ma jasno sprecyzowany cel, a po zakończeniu projektu tworzony jest raport z prac badawczo-rozwojowych zawierający przebieg, podsumowanie i wnioski z badań. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, przechowywać i dystrybuować nową wiedzę z prowadzonego projektu.

W celu prowadzenia działalności B+R Wnioskodawca zatrudnia wykwalifikowany personel (specjaliści z zakresu (...)). Ponadto Wnioskodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracowników związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Wnioskodawca w ramach wyżej opisanej działalności badawczo-rozwojowej ponosi następujące koszty:

1.Związane z wypłatą wynagrodzeń z tytułu umów z pracownikami, jak również w związku z finansowaniem jako płatnik tych wynagrodzeń składek, o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. O systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Koszty wynagrodzeń dotyczą pracowników, tj.: (...). Koszty „wynagrodzenia z tytułu umów z pracownikami” traktowane są jako koszty zatrudnienia na podstawie umów o pracę i koszty pracownicze stanowią i będą stanowić po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty wynagrodzeń obejmują wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

2.Związane z nabyciem materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (materiały do (...)).

3.Związane z nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności (...).

4.Związane z wykorzystaniem maszyn i urządzeń (...) – koszty dokonane w danym roku podatkowym, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i WNiP. Planowane jest uznanie za koszty kwalifikowane na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy odpisów amortyzacyjnych od tych środków trwałych w tej części (proporcjonalnie), w jakiej te składniki majątku zostaną wykorzystane na potrzeby przedmiotowego projektu.

Za koszty kwalifikowalne uznany zostanie wkład własny tych wydatków. Koszty wkładu własnego obejmują 40% wartości kosztów kwalifikowalnych wniosku o dofinansowanie. Wnioskodawca informuje, że stanowią one koszty uzyskania przychodów i są one objęte zakresem niniejszego wniosku jako koszty kwalifikowalne.

Zakres wniosku mający być przedmiotem rozstrzygnięcia w zakresie stanu faktycznego odnosi się do następujących lat podatkowych 2021 oraz 2022.

Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową zgodnie z zasadami określonymi w art. 26e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350, dalej: „ustawa o PIT”) w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Do ulgi na działalność badawczo-rozwojową zakwalifikowane będą koszty wkładu własnego. Koszty kwalifikowalne, które planowane są do odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, nie zostaną zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie.

W przypadku wydatków wskazanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej kwalifikowane będą wyłącznie koszty wkładu własnego (w wysokości 40% wartości danego wydatku). Koszty te stanowią koszty uzyskania przychodów.

Koszty, które Wnioskodawca uzna za kwalifikowalne, będą wpisywane w kolumnie 16 KPiR. W ramach działalności Wnioskodawca prowadzi podatkowa księga przychodów i rozchodów. Obecną formą opodatkowania prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest podatek liniowy.

Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Wnioskodawca oświadcza, że posiada nieograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w art 3 ust 1 ustawy podatkowej. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o który mowa art 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t j. Dz. U. Z 2022 r. Poz. 2474). Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień przedmiotowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca wyodrębnia koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art 24 ust. 1b ustawy o PIT, dodatkowo Wnioskodawca zaznacza, że prowadzone prace nie były i nie są badaniami podstawowymi w rozumieniu art. 5a pkt 39 lit a ustawy o PIT, ponadto prowadzone prace nie były i nie są badaniami aplikacyjnymi (w odniesieniu do stanu faktycznego, a nie przyszłego) w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z stawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wnioskodawca zamierza dokonywać odliczeń tak, iż kwota odliczenia w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty uzyskanego dochodu przez Wnioskodawcę z przychodów innych niż przychody z zysków.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Czy opisany we wniosku projekt „(…)” mający stanowić „działalność badawczo-rozwojową” (dalej: Projekt), był prowadzony przez Pana w celu:

·zwiększenia zasobów wiedzy – jeżeli tak, w jaki sposób dzięki tej działalności zwiększyły się zasoby wiedzy,

·wykorzystania zasobów wiedzy – jeżeli tak, to w czym (w jakich czynnościach, zadaniach) przejawiało się wykorzystanie posiadanych już zasobów wiedzy?

Opisany we wniosku projekt pn. „(...)” mający stanowić „działalność badawczo-rozwojową” był i jest prowadzony w celu zwiększenia wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań.

Podejmowane w ramach projektu prace badawcze mają charakter twórczy i podejmowane są w sposób systematyczny. Dzięki prowadzonej działalności zwiększyły się zasoby wiedzy przedsiębiorstwa. Projektowe prace badawcze umożliwią uzyskanie nowej wiedzy w zakresie wypracowanego modelu usługi możliwie jak najbardziej odpowiadającego na zdiagnozowane potrzeby odbiorców. (...)

Wykorzystanie zasobów wiedzy ma miejsce w ramach następujących czynności związanych z projektem: (...).

Jakie składniki wchodzą w skład wynagrodzeń z tytułu umów o pracę dotyczących pracowników zatrudnianych przez Pana przy Projekcie?

W skład wynagrodzeń z tytułu umów o pracę dotyczących pracowników zatrudnianych przy projekcie wchodzą następujące pozycje: wynagrodzenie netto, składka emerytalna, rentowa, chorobowa, składki na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Czy koszty, których dotyczy zadane we wniosku pytanie nr 2, były odliczone przez Pana od podstawy obliczenia podatku? Koszty, których dotyczy zadane we wniosku pytanie nr 2, nie były odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Czy w ramach prowadzonego przez Pana Projektu prowadził Pan – w okresie, którego dotyczy wniosek – prace rozwojowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.)?

W okresie, którego dotyczy wniosek, Wnioskodawca samodzielnie prowadzi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Projektowe prace badawczo-rozwojowe prowadzone są przy zachowaniu standardów, które wynikają z ww. Ustawy. Oznacza to, że obejmują one łącznie nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie wiedzy i umiejętności. Czynności te prowadzą do stworzenia zmienionej i ulepszonej usługi w postaci (...).

Czy opisany we wniosku Projekt wpisywał się we wszystkie niżej wymienione kryteria – jeżeli tak, to dlaczego:

-był oparty na oryginalnych/nieoczywistych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie, usłudze) – proszę opisać, jakie to koncepcje i jakie hipotezy oraz na czym polega ich oryginalność,

-jego efektem było projektowanie i tworzenie przez Pana produktów i procesów, które – w stosunku do dotychczasowej Pana działalności – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter; czy te produkty i procesy w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Pana albo w ogóle w praktyce gospodarczej – proszę opisać, na czym polega ta innowacyjność oraz ulepszony charakter,

-był zaplanowany formalnie i uwzględniony w budżecie (działalność systematyczna – przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych),

-brak było pewności co do jego wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności)proszę opisać, na czym polega nieprzewidywalność wyniku końcowego,

-prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia)?

Realizowany projekt pt. „(…)” wpisuje się we wszystkie kryteria wymienione w piśmie.

1.      Projekt oparty jest na oryginalnych/nieoczywistych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związanenp. ze zmianami w produkcie, usłudze) – projekt polega (...). Dotychczasowa funkcjonalność rozwiązań dostępnych na rynku polega na (...). Należy również zaznaczyć, że rozwiązana te nie oferują (...). W ramach dotychczas obecnych rozwiązań na rynku stosuje się możliwość oceny (...).

Innowacyjność proponowanego rozwiązania polega również na wykorzystaniu (...). Dotychczasowa funkcjonalność rozwiązań dostępnych na rynku polega na (...). Należy również zaznaczyć, że rozwiązania te nie oferują zintegrowanej funkcji łączenia (...). W ramach dotychczas obecnych rozwiązań na rynku stosuje się możliwość oceny (...).

Projekt będzie stanowić odpowiedź na następujące problemy badawcze: (...)

2.      Innowacyjność planowanego do wdrożenia rozwiązania w zakresie (...) przejawia się poprzez: (...).

3.      Projekt jest zaplanowany formalnie i uwzględniony w budżecie. Określono zakres projektu, zweryfikowano wymagania wobec osób oddelegowanych do jego realizacji, określono wymagania sprzętowe i infrastrukturalne niezbędne do wdrożenia projektu oraz zdefiniowano braki. Ponadto oszacowano możliwy koszt projektu w relacji do oczekiwanych korzyści i rezultatów. Koszty projektu zostały określone na podstawie wiedzy branżowej Wnioskodawcy, raportów płacowych i rozeznania rynku.

4.      W ramach projektu zaplanowano prace badawczo-rozwojowe, których bezpośrednim efektem ma być stworzenie nowej usługi. Należy bowiem podkreślić, że oprócz wykorzystania istniejących już metod, przewidziano również wytworzenie zupełnie nowego rozwiązania, które będzie obejmować ulepszenie tradycyjnych usług (...) dotychczas stosowanych w (...). Oznacza to, że Wnioskodawca będzie działać w warunkach niepewności, ponieważ efektem projektu jest usługa, która nie jest i nie była dostępna na rynku usług medycznych. Tym samym wiąże się to z nieprzewidywalnością wyniku końcowego, który ma wpływ na efekt końcowy projektu.

5.      Prowadzona przed Wnioskodawcę działalność prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone. Związana z realizacją projektu działalność stanowi działalność powtarzalną, ponieważ wynika to w głównej mierze z chęci ulepszania i wprowadzania coraz to nowszych i innowacyjnych rozwiązań, które stanowią bezpośrednią odpowiedź na potrzeby rynku i potencjalnych grup docelowych. Tym samym rozwiązania Wnioskodawcy są możliwe do odtworzenia i mogą być wykorzystanie w późniejszym okresie. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu kompleksowej dokumentacji prowadzonych prac.

Pytanie

Czy opisana działalność Wnioskodawcy w ramach projektu opisanego w poz. 61 spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art 5a pkt 38-40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”), która uprawnia do skorzystania z ulgi, o której mowa w art 26e ustawie o PIT, oraz czy opisane we wniosku koszty wkładu własnego mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową?

Pana stanowisko w sprawie

Zakres niniejszego wniosku mający być przedmiotem rozstrzygnięcia w zakresie stanu faktycznego dwóch zdarzeń opisanych w pytaniu w poz. 75 odnosi się do następujących lat podatkowych 2021 oraz 2022. Działalność prowadzona w ramach projektu opisanego w poz. 61 stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu z art. 5a pkt 38-40 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe to w rozumieniu art. 5a pkt 39 ustawy o pit to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a więc prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Prace rozwojowe, w rozumieniu art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Prowadzone prace nie były i nie są badaniami podstawowymi (w odniesieniu do stanu faktycznego, a nie przyszłego) w rozumieniu art. 5a pkt 39 lit. a ustawy, prowadzone prace nie były i nie są badaniami aplikacyjnymi (w odniesieniu do stanu faktycznego, a nie przyszłego) w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z stawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W projekcie zaplanowano realizację prac rozwojowych, które zgodnie z art. 4 ust 3 ustawy „są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet, jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń”.

W ramach wskazanego we wniosku projektu Wnioskodawca samodzielnie prowadzi prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Specjalistyczna praktyka lekarska Wnioskodawcy jest jedynym beneficjentem projektu.

Projektowe prace badawczo-rozwojowe prowadzone są przy zachowaniu standardów, które wynikają z ww. Ustawy. Oznacza to, że obejmują one łącznie nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie wiedzy i umiejętności. Czynności te prowadzą do stworzenia zmienionej i ulepszonej usługi (...).

Wnioskodawca wykorzystuje dostępną wiedzę z dziedziny nauki, techniki lub prowadzenia działalności gospodarczej do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług, a także zdobywa w ramach prowadzonych badań nową wiedzę oraz umiejętności, a co za tym idzie spełnia kryteria przedstawione w ustawie o PIT art. 5a pkt 38-40 do uznania jego działalności za badawczo-rozwojową.

Działalność w ramach projektu prowadzona jest w sposób systematyczny, uporządkowany a także udokumentowany stałymi raportami. Prace realizowane w ramach projektu przez wykwalifikowanych pracowników Wnioskodawcy mają charakter twórczy, indywidualny i ukierunkowany na opracowanie rozwiązań, mających na celu wprowadzenie w ofercie Wnioskodawcy znacząco ulepszonych produktów lub usług.

Podejmowane prace badawcze mają charakter twórczy i podejmowane są w sposób systematyczny w celu zwiększenia wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań. W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest ponadto podręcznik frascati manual 2015 („the measurement of scientific, technological and innovation activities; guidelines for collecting and reporting data on research and experimental development”). Zawiera on proponowane procedury standardowe dla badań statystycznych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z jego treścią działalność badawczo-rozwojowa charakteryzuje się m.in następującymi cechami: niepewność w zakresie wyniku badań/prac, posiadanie wyzwanie technologiczne (w odniesieniu do nowego produktu/usługi lub procesu), efekt badań/prac stanowi nowość w odniesieniu do rynku. Projekt Wnioskodawcy charakteryzuje się wszystkimi powyższymi cechami. Jednocześnie w ramach prac B+R Wnioskodawca nie prowadzi działań, które podręcznik frascati manual 2015 wyklucza z działalności badawczo-rozwojowej, w tym m.in. czynności rutynowych i okresowych zmian związanych z oprogramowaniem niepociągających ze sobą postępu technicznego oraz rutynowego usuwania błędów (debugging).

W ocenie Wnioskodawcy wkład własny prowadzonej działalności gospodarczej kosztów kwalifikowanych z projektu opisanego w poz. 61 jest kosztem kwalifikowanym zgodnie z art. 26e. Ust. 2 pkt 1, 2, 2a oraz ust. 3. Wkład własny Wnioskodawcy to prywatne środki, które pokryły część wydatków potrzebnych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Koszty te nie zostały i nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Koszty opisane w poz. 61 (punkty 1-4) w części odnoszącej się proporcjonalnie do realizacji prac badawczo-rozwojowych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 26e ust 2 i 3 ustawy o pit, mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w art. 26e ustawy o PIT, tj. odliczenia kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową od podstawy opodatkowania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Przedmiotem Pana wątpliwości jest kwestia ustalenia, czy opisana we wniosku działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i w konsekwencji czy jest Pan uprawniony do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 26e tej ustawy w odniesieniu do wskazanych we wniosku kosztów.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów Pana działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych Pana aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z tego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Zwracam też uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podmiotu, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, że działa Pan w branży medycznej. Pana działalność obejmuje świadczenie usług medycznych z zakresu (…). W ramach swojej działalności realizuje Pan projekt „(…)” (dalej: Projekt). Rezultat Projektu będzie stanowić innowację w skali produktowej i procesowej względem konkurencyjnych usług w skali całego kraju. Całość prac w ramach Projektu prowadzi do stworzenia zmienionej i ulepszonej usługi (...). Opisany Projekt był i jest prowadzony w celu zwiększenia wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań. Dzięki prowadzonej działalności zwiększyły się zasoby wiedzy Pana przedsiębiorstwa. Projektowe prace umożliwią uzyskanie nowej wiedzy w zakresie wypracowanego modelu usługi możliwie jak najbardziej odpowiadającego na zdiagnozowane potrzeby odbiorców. W okresie, którego dotyczy wniosek, samodzielnie prowadził Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Projektowe prace obejmują łącznie nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie wiedzy i umiejętności. Czynności te prowadzą do stworzenia zmienionej i ulepszonej usługi (...). Podejmowane w ramach Projektu prace mają charakter twórczy. Projekt oparty jest na oryginalnych/nieoczywistych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie, usłudze). Innowacyjność proponowanego rozwiązania polega również na wykorzystaniu (...). Prace podejmowane są również w sposób systematyczny. Projekt jest zaplanowany formalnie i uwzględniony w budżecie. Określono zakres projektu, zweryfikowano wymagania wobec osób oddelegowanych do jego realizacji, określono wymagania sprzętowe i infrastrukturalne niezbędne do wdrożenia Projektu oraz zdefiniowano braki. Ponadto oszacowano możliwy koszt Projektu w relacji do oczekiwanych korzyści i rezultatów. Koszty Projektu zostały określone na podstawie Pana wiedzy branżowej, raportów płacowych i rozeznania rynku. W ramach Projektu zaplanowano prace badawczo-rozwojowe, których bezpośrednim efektem ma być stworzenie nowej usługi. Oprócz wykorzystania istniejących już metod, przewidziano również wytworzenie zupełnie nowego rozwiązania, które będzie obejmować ulepszenie tradycyjnych usług (...). Oznacza to, że będzie Pan działać w warunkach niepewności, ponieważ efektem Projektu jest usługa, która nie jest i nie była dostępna na rynku usług medycznych. Tym samym wiąże się to z nieprzewidywalnością wyniku końcowego, który ma wpływ na efekt końcowy Projektu. Prowadzona przez Pana działalność prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone. Związana z realizacją Projektu działalność stanowi działalność powtarzalną, ponieważ wynika to w głównej mierze z chęci ulepszania i wprowadzania coraz to nowszych i innowacyjnych rozwiązań, które stanowią bezpośrednią odpowiedź na potrzeby rynku i potencjalnych grup docelowych. Tym samym Pana rozwiązania są możliwe do odtworzenia i mogą być wykorzystanie w późniejszym okresie. Jest to możliwe dzięki prowadzeniu kompleksowej dokumentacji prowadzonych prac.

Z opisu sprawy wynika zatem, że Pana Projekt mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ spełnione są następujące cechy:

-Projekt ma charakter innowacyjny, twórczy,

-obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

-polega na wykorzystaniu posiadanej wiedzy do nowych zastosowań, czyli tworzenia nowych usług dotychczas niewystępujących w Pana przedsiębiorstwie,

-prowadzony jest w sposób systematyczny.

Reasumując - podejmowana przez Pana działalność w ramach Projektu mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3)   ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4)   odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5)   koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)   przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)   prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)   odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)   opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Jak stanowi art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z kolei stosownie do art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Ponadto w myśl art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

W myśl art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie powyższych przepisów stwierdzam, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik ponosi koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)podatnik nie uwzględnia kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)podatnik wykaże w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Z opisu sprawy wynika, że:

1)prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową (prace rozwojowe) w zakresie opracowania i przetestowania (...),

2)koszty kwalifikowane stanowią dla Pana koszty uzyskania przychodów,

3)koszty kwalifikowane nie zostaną Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku (wydatkami kwalifikowanymi są wyłącznie koszty wkładu własnego),

4)nie korzysta Pan ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)wyodrębnia Pan koszty kwalifikowane w księdze przychodów i rozchodów,

6)nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Powyższe oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Do rozpatrzenia pozostaje kwestia uznania ponoszonych przez Pana w związku z działalnością badawczo-rozwojową, opisanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu – każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie, art. 23 ust. 1 tej ustawy zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z wniosku wynika, że na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej ponosi Pan koszty:

-wynagrodzenia pracowników (...) zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, tj. wynagrodzenie netto, składka emerytalna, rentowa, chorobowa, składki na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy,

-materiałów i surowców (...),

-związane z nabyciem niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności (...),

-związane z wykorzystaniem maszyn i urządzeń będących środkami trwałymi (...).

W odniesieniu do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę stwierdzam, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe.

W przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, katalog ten jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego. W przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac B+R, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu oraz inne usprawiedliwione nieobecności itp. – zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej. Odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń proporcjonalnie przypisanych do dni nieobecności pracownika, tj. np. wynagrodzeń za czas urlopu, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, wynagrodzenia za dni wolne na opiekę nad dzieckiem oraz wynagrodzenie za inne zwolnienia od pracy. Choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, nie mogą podlegać odliczeniu jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Cytowany powyżej przepis art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Koszty obliczone od wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę i składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez pracodawcę, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu według ustalonej proporcji, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem wydatki poniesione na wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w części, w jakiej w danym miesiącu wykonują oni czynności w ramach działalności badawczo-rozwojowej, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się natomiast do Państwa wątpliwości co do zaliczenia jako koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatków na nabycie materiałów i surowców związanych z prowadzonym projektem badawczo-rozwojowym, stwierdzam, co następuje.

Zwracam uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach tej ustawy, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji tego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei, w zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującego na gruncie przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości:

Materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług, czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.

Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z poczynionymi powyżej uwagami, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje słownikowe przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe będzie jej prowadzenie. Innymi słowy – kosztami kwalifikowanymi są wydatki na surowce i materiały, bez których niemożliwe jest nie tylko prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach działalności badawczo-rozwojowych, ale również, bez których niemożliwym byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem wydatki na materiały i surowce, tj. alergenowe testy skórne, roztwory do infuzji, przenośne zestawy ratownicze, strzykawki, wenflony, naskórkowe testy skórne wraz z akcesoriami, może Pan zaliczyć do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e tej ustawy.

Odnosząc się do Pana wątpliwości w zakresie możliwości odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej wydatków na niebędący środkami trwałymi sprzęt specjalistyczny, wyjaśniam, że w myśl art. 26e ust. 2 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny uznać za koszty kwalifikowane, muszą być spełnione następujące warunki:

·sprzęt nie stanowi środka trwałego,

·zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego” oraz

·jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem przyjmuje się, że nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w przypadku którego istnieje możliwość przypisania go do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach tej działalności.

Z informacji przestawionych we wniosku wynika, że realizacja Projektu wymaga nabycia sprzętu specjalistycznego niebędącego środkami trwałymi, wykorzystywanego bezpośrednio w Projekcie, tj. (...).

Zatem skoro wskazane przez Pana urządzenia są sprzętem specjalistycznym, który nie stanowi środków trwałych, a przy tym jest bezpośrednio wykorzystywany w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki na ten sprzęt podlegają odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Kolejną kwestią są Państwa wątpliwości odnośnie do uznania jako kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych od urządzeń i maszyn takich, jak: (...), stanowiących środki trwałe w zakresie, w jakim w danym miesiącu amortyzowane maszyny i urządzenia są wykorzystywane przez pracowników do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do art. 22b ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Pana działalności wskazuję na zacytowany na wstępie przepis art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Choć ustawodawca nie użył w tym przepisie sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w sytuacji, gdy takie składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej niezwiązanej z działalnością badawczo-rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Skoro więc środki trwałe wskazane w opisie sprawy są wykorzystywane przez Pana w działalności badawczo-rozwojowej, to odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych stanowią – w części, w jakiej są wykorzystywane na potrzeby tej działalności – koszty kwalifikowane na podstawie art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym – w tej sytuacji winna być prowadzona ewidencja czasu pracy każdego środka trwałego, która wykaże czas pracy tego środka trwałego służący działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem odpisy amortyzacyjne od urządzeń i maszyn stanowiących środki trwałe w Pana działalności w zakresie, w jakim amortyzowane maszyny i urządzenia są wykorzystywane przez pracowników do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, może Pana uznać za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e tej ustawy.

Reasumując – opisane we wniosku koszty wynagrodzeń pracowników, materiałów i surowców, sprzętu specjalistycznego niebędącego środkami trwałymi, odpisów amortyzacyjnych od maszyn i urządzeń mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Jednocześnie może Pan skorzystać z ulgi, o której mowa w art 26e ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanów faktycznych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).