– Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX). – Brak możliwości uwzg... - Interpretacja - 0115-KDWT.4011.1074.2022.2.AW

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.1074.2022.2.AW

Temat interpretacji

– Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX). – Brak możliwości uwzględniania wydatku na opłatę za wydanie interpretacji indywidualnej do wyliczenia wskaźnika Nexus.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest:

nieprawidłowe – w części dotyczącej uznania wydatku na opłatę za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej za koszt bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 3 lutego i 16 lutego 2023 r. (daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prosi Pan o uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania kwalifikowanych dochodów z praw autorskich do programów komputerowych przenoszonych odpłatnie na wymienionych we wniosku Kontrahentów preferencyjną 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach w zeznaniu za rok podatkowy 2022 oraz lata przyszłe.

Świadczy Pan usługi programistyczne jako architekt oprogramowania tworząc i projektując programy komputerowe. Realizuje Pan projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb Kontrahentów, poprzez projektowanie i implementację oraz wdrożenie. Na podstawie posiadanej wiedzy z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenia w zakresie przygotowywania rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych, realizuje Pan zlecenia programistyczne na rzecz swoich Kontrahentów.

W celu zbliżenia istoty działalności podzielił ją Pan na: planowanie, analizę i projektowanie oprogramowania, gdzie dochodzi do szczegółowej analizy indywidualnych potrzeb danego Kontrahenta lub użytkownika programu, zapoznanie się ze specyfiką jego branży oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji. Kolejnymi czynnościami są: praca nad wytworzeniem programu i jego implementacja – tworzenie nowych funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb Kontrahenta lub użytkownika programu komputerowego, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania, wsparcie Kontrahenta podczas wdrażania oprogramowania oraz świadczenie pomocy technicznej w trakcie użytkowania oprogramowania związanej z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz poprawą tychże błędów. Do wykonywanych zadań należy tworzenie kodu, kontrola kodu, analiza i planowanie zachodzących w projekcie procesów, wspomaganie procesów tworzenia oprogramowania, projektowanie nowych rozwiązań architektonicznych, zapewnienie kompatybilności komponentów, wyznaczanie zadań innym członkom zespołu, podejść do problemów programistycznych czy uproszczeń w procesie, analiza wymagań projektowych oraz dobór technologii, w których projekt będzie implementowany, zapoznanie się ze specyfiką branży, której dotyczy projekt, opracowanie rozwiązań dla nietrywialnych zagadnień, które są wymagane do stworzenia danej aplikacji, stworzenie projektu architektury oraz dokumentacji, przygotowanie prototypu, w celu weryfikacji wybranych rozwiązań, implementacja nowych funkcjonalności, analiza i wdrażaniem poprawek do części systemu, które nie funkcjonują prawidłowo, techniczne wsparcie dla Klienta podczas wdrożenia i użytkowania wytwarzanych programów technicznych.

Podejmowane przez Pana działania obejmują szereg procesów twórczych związanych z wytworzeniem oraz ulepszeniem programów komputerowych bądź ich części. Aspektem kluczowym dla ulepszenia oprogramowania jest dopasowywanie wytworzonego produktu, bazującego na tzw. transformacjach danych. Transformacje mają na celu przedstawienie danych w taki sposób, aby miały one za podstawowy cel dostarczenie biznesowi (finalnemu odbiorcy) informacji w czytelnej i jednoznacznej formie. Zajmuje się Pan również ekstrakcją danych z systemów źródłowych, jak i systemów zewnętrznych Data Services, w odpowiednim formacie i odpowiednio przetworzonych. W procesie transformacji danych używa Pan narzędzi wizualizacji ETL takich jak widoki kalkulacyjne, które dają możliwości tworzenia unii lub lookupów danych. Niekiedy czynności w obrębie wytwarzanego produktu wymagają od Pana wykroczenia poza sferę określonego zlecenia – pisanie zewnętrznych programów służących czytaniu z tabel źródłowych: metadanych, transformacji metadanych, wpisywania do tabel docelowych. Ważnym etapem pracy jest również wizualizacja danych.

Wśród przykładowych obszarów prowadzonych przez Pana prac wyróżnił Pan:

tworzenie rozwiązań, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane w działalności operacyjnej firmy;

opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, systemów, funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie produktów informatycznych;

tworzenie prototypowych rozwiązań informatycznych;

tworzenie nowych lub udoskonalanie obecnych rozwiązań programowych wspomagających działalność;

analiza możliwości rozwoju produktów pod kątem obecnych rozwiązań technologicznych;

dostarczenie złożonego systemu informatycznego do zarządzania danymi (...);

opracowanie nowych funkcjonalności dla programów użytkowych;

opracowanie nowych algorytmów, skryptów, struktur i architektury;

rozwój oprogramowania i jego demonstracje;

testowanie i walidacja oprogramowania w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania;

opracowanie nowych narzędzi;

opracowanie nowych koncepcji technologicznych rozwiązujących występujące problemy;

udoskonalanie możliwości integracji pomiędzy oprogramowaniem;

wprowadzenie udoskonaleń do istniejących produktów;

tworzenie rozwiązań w zakresie przetwarzania dużych zbiorów danych;

tworzenie narzędzi analitycznych dla potrzeb procesów decyzyjnych;

integracja narzędzi informatycznych stosowanych przez klientów.

Przez Oprogramowanie rozumie Pan zarówno aplikacje będące programami komputerowymi, jak i części (modyfikacje, ulepszenia, nowe moduły) aplikacji, które również stanowią programy komputerowe. Podkreślił Pan, że poniższe Oprogramowania stanowią przykłady i z uwagi na okoliczność, że wniosek dotyczy także zdarzenia przyszłego, może Pan tworzyć inne rodzaje Oprogramowania, ale zawsze o cechach wskazanych we wniosku.

W ramach prowadzonej działalności będzie Pan podejmował się roli jaką jest programista baz danych, wówczas będzie Pan projektował nowe struktury bazodanowe. Przez struktury rozumie się całe bazy danych składające się z tabel i relacji w taki sposób, żeby cele biznesowe były możliwe do realizacji. Tworzyć będzie Pan autorskie obiekty bazodanowe z wykorzystaniem języka programowania SQL oraz PL/SQL; obiektami bazodanowymi mogą być widoki, funkcje, procedury składowane, schematy, z czego najważniejszymi obiektami są procedury składowane. Procedury składowane są obiektami służącymi do modyfikacji danych oraz struktur, dodatkowo mają zaimplementowaną/zaprogramowaną logikę biznesową. Logika biznesowa implementowana jest zgodnie z możliwościami języka SQL w postaci skryptów. Tworzyć będzie Pan przepływy integracyjne, które również się projektuje i zaprogramowuje. Od strony projektanta baz danych, tworzyć będzie Pan skrypty do tworzenia struktur baz danych, które służą do zaprogramowania logiki biznesowej oraz odwzorowania rzeczywistości za pomocą tabel, relacji oraz pozostałych obiektów bazodanowych. Od strony developera/programisty baz danych zadaniem autorskich skryptów, które tworzyć będzie Pan, jest optymalizacja baz danych, zapis danych do bazy, transformacja danych, walidacja danych oraz dostarczanie użytkownikom danych w postaci raportów tworzonych na podstawie danych z bazy danych. Każdy raport jest efektem zapytań pisanych w języku SQL lub PL/SQL. Dla zobrazowania wytworzonych rozwiązań, wskazał Pan, że tworzy skrypty wykorzystywane przez aplikacje, które potrzebują danych. Obecnie tworzy Pan przepływy integracyjne między wieloma bazami zwane ETL. Każdy skrypt jest autorski i niepowtarzalny. ETL – to przepływy tworzone za pomocą specjalnego oprogramowania, które należy zaprojektować i zaimplementować, żeby integrowały wiele różnych źródeł danych. Zrealizował Pan projekt integracji danych, dla kontrahenta, który korzysta z wielu systemów, każdy z nich działa na swojej bazie danych. Pana rolą było sprawienie, aby te dane stały się użyteczne dla kontrahenta w celach analitycznych. Zajmował się Pan zintegrowaniem baz aplikacji z hurtownią danych. Zintegrowane dane podlegają obróbce za pomocą tworzonych przez Pana procedur składowanych i innych obiektów bazodanowych.

Wiedza niezbędna do wytworzenia Oprogramowania nie jest wiedzą powszechną. Wymaga zrozumienia procesów zachodzących w przedsiębiorstwie oraz świadomości jak taki proces jest realizowany od strony technicznej. Wymaga to świadomości i doświadczenia w zakresie wykorzystywanych technologii, aby znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla danego problemu. Ponadto podczas tworzenia i rozwoju Oprogramowania wymagana jest umiejętność łączenia ze sobą różnych technologii, oraz integracji wielu systemów. W wyniku prowadzonych prac powstają programy komputerowe – utwory na gruncie art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, z późn. zm. – dalej jako ustawa o PAIPP), będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o PAIPP programy komputerowe mogą być wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi. Podkreślił Pan, że przedmiotem ochrony na zasadach przewidzianych w powyższych regulacjach jest również utwór w wersji nieukończonej od momentu utrwalenia.

Przedmioty praw autorskich, jakimi są programy komputerowe, podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o PAIPP.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. Ministerstwa Finansów dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX: pojęcie „program komputerowy” nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs, a także tezami znajdującymi się w doktrynie naukowej jak i w orzecznictwie, stanowiącymi, że:

Materiały są traktowane jako jeden ze sposobów wyrażenia programu komputerowego, pod warunkiem, że są szczegółowe w stopniu umożliwiającym postępującemu rutynowo programiście „zakodować” je do postaci kodu źródłowego bądź przeprowadzić tę operację za pomocą odpowiedniego oprogramowania (A. Michalak red., Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 – art. 74);

Nie ma natomiast znaczenia, jaki kształt bądź formułę przybiorą w konkretnym przypadku przygotowawcze materiały projektowe, przykładowo mogą być to odręczne notatki, wydruk, dokumentacja techniczna, wytwórcza bądź użytkowa (wyr. SA w Łodzi z 4 lutego 2010 r., I ACa 912/09, niepubl.; wyr. SA w Łodzi z 27 lutego 2013 r., I ACa 1157/12).

Wobec tego, mając na względzie szeroką definicję programu komputerowego twierdzi Pan, że każdy ze wskazanych efektów prac stanowi utwór i jest objęty ochroną w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z tym, stoi Pan na stanowisku, iż każdorazowy wynik Pana pracy stanowić będzie osobny element podlegający ochronie według wskazanego przepisu. Wybranie rozwiązań dedykowanych wyłącznie potrzebom Kontrahentów lub konkretnego użytkownika, kompatybilnych z jego branżą oraz rzeczywistością jego działalności, wskazuje jednoznacznie na niepowtarzalność wytworzonego programu i wyklucza zastosowanie oprogramowania dostępnego na rynku. Pracując nad wytworzeniem oprogramowania nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczących narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych, ulepszonych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji. W ramach działalności zdobywa, poszerza i łączy Pan interdyscyplinarną wiedzę z zakresu tworzenia oprogramowania w celu optymalizacji i dalszego rozwijania stworzonych systemów i aplikacji. Wytwarzane przez Pana Oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikację, zakończenie. Bez wątpienia w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Bez wątpienia działalność na rzecz danych Kontrahentów polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonej przez Pana nie miały miejsca. W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Natomiast Oprogramowanie stworzone na rzecz danych Kontrahentów powodują stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności co oznacza, że cecha twórczości jest spełniona. Pana twórczą działalność odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu jak wskazano w Objaśnieniu Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r., dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX). Wobec czego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz danych Kontrahentów opracowuje Pan nowe programy komputerowe, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje Pan tego w takiej skali. Zasobami wiedzy, które Pan wykorzystuje przy planowaniu projektu są technologie informatyczne, czyli wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki, jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma program przez Pana wytworzony. Ustawodawca jednakże nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy, dlatego istotny jest element celowościowy, jaki uwzględnia Pan w swojej działalności. Wytwarzanie oprogramowania ma zatem miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania jej zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

W ramach prowadzonej działalności – nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym m.in. z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań. Efektem prowadzonej działalności są indywidualne i niepowtarzalne rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub są one na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Tworzy Pan kod oraz dokumentację projektową. Kod oraz dokumentacja stworzone przez Pana podlegają ochronie prawnej jako program komputerowy. Przenosił Pan całość praw autorskich do programu komputerowego, które podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2021.0.1062 t. j.) w ramach wynagrodzenia ustalonego z Kontrahentami. Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Oprogramowanie wytwarzane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

REASUMUJĄC: Prowadzi Pan działalność gospodarczą. Przedmiot umowy – tworzone przez Pana kod oraz dokumentacja projektowa ma każdorazowo indywidualny, twórczy charakter w rozumieniu ustawy o prawach autorskich. Pana zdaniem, prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, tj. prace rozwojowe o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zw. z art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwestię tę chciałby Pan jednak poddać ostatecznej ocenie organu. Pana zdaniem, ma Pan podstawy, aby uważać swoją działalność za działalność badawczo-rozwojową, gdyż prace prowadzone przez Pana, polegające na tworzeniu oprogramowania mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po Pana stronie. Oprogramowanie tworzone jest przez Pana samodzielnie i stanowi oryginalny wytwór Pana twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego. Wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych do planowania oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych właściwości Oprogramowania. Pana działania zmierzają zarówno do wytworzenia, jak i do poprawy użyteczności, funkcjonalności oraz rozwoju oprogramowania. Tworzy i rozwija Pan autorskie oprogramowanie stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przenosi Pan całość praw autorskich do programu komputerowego (kodu oraz dokumentacji), które podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2021.0.1062 t. j.) na Kontrahentów i uzyskuje przychody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę oraz umiejętności do projektowania i tworzenia ulepszonych bądź nowych produktów, co jest pracą rozwojową w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty, usługi, procesy niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących – co najmniej w praktyce gospodarczej Kontrahentów. Tworzy Pan od zera koncepcje nowych rozwiązań, a następnie samodzielnie je programuje. Oprogramowanie, o którym mowa powyżej, zostało wytworzone przez Pana w ramach prowadzonej działalności, w Pana opinii spełniającej przesłanki art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.). Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Omawiane oprogramowanie jest tworzone, rozwijane i ulepszane przez Pana w sposób systematyczny, zgodnie z harmonogramem. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w sposób samodzielny, ponosząc ryzyko gospodarcze z niej wynikające poprzez na przykład zapisy o odpowiedzialności zawarte w umowach z Kontrahentami, jak i odpowiedzialność cywilnoprawną zgodnie z normami prawa cywilnego.

Wskazał Pan na następujące koszty, które są związane z prowadzoną działalnością:

laptop,

komputer stacjonarny,

monitor,

myszka komputerowa,

klawiatura,

słuchawki douszne/dokanałowe,

słuchawki nauszne,

smartphone,

smartwatch,

tablet,

podstawka chłodząca pod laptopa,

baterie,

ładowarki sieciowe, zasilacze,

etui ochronne na sprzęt,

podkładka pod myszkę komputerową,

środki czyszczące do sprzętu,

urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka),

tonery/tusze do urządzenia wielofunkcyjnego,

abonament internetowy,

abonament komórkowy,

usługi prawne,

usługi księgowe,

studia podyplomowe,

kursy zwiększające wiedzę/umiejętności (np. (...)),

uzyskanie certyfikatów wydawanych przez twórców (...),

książki specjalistyczne (branżowe),

czasopisma branżowe,

kurs językowy,

bilety PKP,

leasingowanie auta,

koszty eksploatacyjne auta,

koszty serwisowe auta.

Uzupełnienie wniosku

Wyjaśnił Pan, że pod pojęciem „działalność” rozumie Pan wyodrębnione zadania realizowane przez Pana w ramach poszczególnych umów z Kontrahentami. Należy do nich wytwarzanie oprogramowania.

Przez program komputerowy rozumie Pan zarówno aplikacje będące programami komputerowymi, jak i części (modyfikacje, ulepszenia, nowe moduły) aplikacji, które również stanowią odrębne programy komputerowe.

Konkretne programy komputerowe, które Pan wytworzył to autorskie obiekty bazodanowe z wykorzystaniem SQL oraz z językiem programowania PL/SQL, skrypty do tworzenia struktur baz danych, które służą do zaprogramowania logiki biznesowej oraz odwzorowania rzeczywistości za pomocą tabel, relacji oraz pozostałych obiektów bazodanowych, przepływy integracyjne między wieloma bazami zwane ETL.

Ponosi Pan odpowiedzialność w ograniczonym zakresie w stosunku do osób trzecich (innych niż Kontrahenci).

Usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartymi z Kontrahentami umowami, nie są/nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności.

W celu ujmowania operacji gospodarczych występujących w Pana działalności gospodarczej prowadzi Pan Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów.

Prowadzi Pan prace rozwojowe o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zw. z art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prowadzi Pan wskazane prace od początku 2022 r.

Prace rozwojowe dotyczyły programów komputerowych. Ich celem było wytworzenie programu komputerowego. Do czynności należał research, planowanie pracy, projektowanie oprogramowania oraz tworzenie oprogramowania.

Prace rozwojowe zostały zakończone pozytywnym wynikiem w postaci programów komputerowych. Każdy projekt zwiększa Pana wiedzę i umiejętności programistyczne, przekładając się na kolejne projekty.

W wyniku prac rozwojowych stworzył Pan programy komputerowe stanowiące autorskie obiekty bazodanowe z wykorzystaniem SQL oraz językiem programowania PL/SQL, skrypty do tworzenia struktur baz danych, które służą do zaprogramowania logiki biznesowej oraz odwzorowania rzeczywistości za pomocą tabel, relacji i pozostałych obiektów bazodanowych oraz przepływy integracyjne między wieloma bazami zwane ETL. Oferuje Pan wskazane usługi w ramach działalności gospodarczej, przenosząc za wynagrodzeniem autorskie prawa do programów komputerowych na rzecz Kontrahenta.

Usługi mają nowy, bardziej innowacyjny ulepszony charakter, jednak nie jest to wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian.

Nie prowadził Pan badań naukowych, a prace rozwojowe.

W ramach tej działalności nie prowadził Pan prac o innym charakterze niż badania naukowe lub prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Potwierdził Pan, że podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność w ramach opisanych we wniosku czynności w okresie, którego dotyczy wniosek, jest/będzie działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Efekty Pana pracy, które nazywa Pan „oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.

zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Kontrahentów.

W efekcie podejmowanych przez Pana prac powstawały/powstają i będą powstawać programy komputerowe podlegające ochronie określonej w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Każde wytworzone przez Pana „oprogramowanie” stanowi odrębny program komputerowy podlegający ochronie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Kod oraz dokumentacja projektowa stanowią odrębne/niezależne utwory, z których każdy podlega ochronie na podstawie art. 74, jednakże w określonym przypadku mogą stanowić jeden odrębny utwór.

Jest to dokumentacja rozumiana jako instrukcje przeznaczone do komputera pozwalające przekształcić je do postaci kodu źródłowego.

W ramach tej dokumentacji powstał zbiór komend adresowanych do komputera, jak i również zbiór szczegółowych zleceń opisujących co konkretnie należy zrobić (rozwiązanie problemów programistycznych) dla informatyków realizujących kolejne etapy projektu.

Dokumentacja zawierała szczegółową specyfikację określające architekturę systemu informatycznego, programu komputerowego, specyfikacje interfejsów, struktur danych oraz algorytmów.

W odniesieniu do wskazania we wniosku, że jednym z Pana czynności wykonywanych w ramach działalności jest (…) wyznaczanie zadań innym członkom zespołu (…) wyjaśniła Pan, co następuje. Każdy z programistów wytworzył odrębny program komputerowy, mogący być połączony z innymi. Programy komputerowe, o których mowa we wniosku, powstają w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności. Każdy z programistów wytworzył odrębny program komputerowy, mogący być połączony z innymi. Odrębny program będzie podlegał ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Po wytworzeniu przez Pana i przeniesieniu w ramach umowy na kontrahenta, prawa autorskie do programów komputerowych należą do kontrahenta. Nie występuje u Pana sytuacja, w której w efekcie prowadzonych przez Pana prac powstaje część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – stanowi program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ww. Ustawy. Nie dochodzi do współtworzenia programów komputerowych. Każdy z programistów przenosi odrębne autorskie prawo do programu komputerowego. Nie dochodzi do sytuacji, w której autorskie prawo do programu komputerowego przysługiwało/przysługuje/będzie przysługiwało niepodzielnie wszystkim twórcom.

Potwierdził Pan, że sposób „przenoszenia” autorskich praw do programu komputerowego każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tej ustawy.

Prawa autorskie do programów komputerowych tworzonych przez Pana przysługują Panu, po ich przeniesieniu należą do Kontrahenta.

Przenosi Pan prawa do utworów za wynagrodzeniem wskazanym w umowie. Wynagrodzenie dotyczy również czynności pobocznych przy tworzeniu oprogramowania, takich jak spotkania. Po przeniesieniu praw autorskich, otrzymuje Pan wynagrodzenie. Na podstawie odrębnej ewidencji wylicza wartość poszczególnych praw do Oprogramowania i wyodrębnia utwory. Potwierdzeniem przeniesienia są zapisy wiążącej strony umowy.

Rozdziela Pan wskazane wynagrodzenia na podstawie godzin roboczych przypisanych do konkretnego autorskiego prawa do programu komputerowego, prowadząc odrębną ewidencję.

Do ustalenia dochodów z kwalifikowanych IP stosuje Pan (obligatoryjnie) odpowiednio przepisy art. 23o i art. 23p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Faktury zawierają opis usługi i inne obligatoryjne dla tego typu dokumentów informacje.

Faktury, które wystawia Pan na rzecz Kontrahentów nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Zleceniodawcę, gdyż wartości utworów wynikają z odrębnej ewidencji.

Rozwijanie oprogramowanie następuje poprzez przeniesienie odrębnych programów komputerowych wytworzonych przez Pana. Jest Pan właścicielem autorskich praw do programów komputerowych. Nie jest/będzie Pan użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania/części oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej.

Dokonuje Pan rozwinięcia tego programu/części programu poprzez przeniesienie praw do odrębnego programu komputerowego.

W wyniku tworzenia/rozwinięcia oprogramowania/części oprogramowania, tworzy Pan nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstaje nowe prawo własności intelektualnej.

Przysługują/przysługiwały Panu prawa autorskie do rozwinięcia oprogramowania/części oprogramowania, które podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w postaci praw autorskich do odrębnego oprogramowania.

Pana działania polegające na rozwijaniu lub ulepszaniu oprogramowania zmierzają/zmierzać będą do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania.

Podejmowane przez Pana działania w zakresie rozwijania/ulepszania oprogramowania nie mają charakteru działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do oprogramowania, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W odniesieniu do kosztów, które chciałby Pan uwzględnić jako „koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną działalność B+R” – wskazał Pan co rozumie pod pojęciem poniesienia kosztów na:

baterie – baterie umożliwiające działanie sprzętu elektronicznego, koniecznego do prac rozwojowych,

środki czyszczące do sprzętu – środki czyszczące umożliwiające właściwą konserwację urządzeń wykorzystywanych do prac rozwojowych,

usługi prawne – konsultację prawne w temacie praw autorskich wytwarzanych w ramach prac rozwojowych,

bilety PKP – bilety kolejowe umożliwiające mobilność,

leasingowanie auta – raty leasingowe,

koszty eksploatacyjne auta – koszt paliwa,

koszty serwisowe auta – koszt opon, części zamiennych oraz płynów do pojazdu mechanicznego.

Wydatki ponoszone na „usługi prawne” obejmują również opłatę za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Konkretne książki i czasopisma branżowe, których dotyczyły poniesione wydatki to koszty zakupu publikacji dotyczących tematyki baz danych i migracji, transformacji danych oraz programowania baz danych. Koszty zostaną poniesione w przyszłości.

Certyfikaty, których dotyczą poniesione wydatki: (...). Koszty zostaną poniesione w przyszłości.

Konkretne kursy, których dotyczy wniosek to: kurs programowania PL/SQL, kurs automatyzacji skryptów, kurs optymalizacji baz danych. Koszty zostaną poniesione w przyszłości.

Wydatki na studia podyplomowe dotyczą studiów z zakresu tematyki baz danych i migracji, transformacji danych oraz programowania baz danych. Koszty zostaną poniesione w przyszłości.

Kursy językowe pozwalają na podniesienie Pana specjalistycznych kompetencji językowych, co w konsekwencji ma również na celu podniesienie kompetencji specjalistycznych w dziedzinie IT. Koszt kursu nie został poniesiony w celu zdobycia/zdobywania ogólnych kompetencji językowych i pozyskania nowych klientów oraz prowadzenia z nimi negocjacji.

W odniesieniu do poniesionych przez Pana kosztów wskazał Pan następujące przesłanki świadczące o bezpośrednim powiązaniu każdego z tych wydatków z wytworzeniem (rozwojem, ulepszeniem) programu komputerowego/oprogramowania:

laptop – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

komputer stacjonarny – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

monitor – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

myszka komputerowa – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

klawiatura – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

słuchawki douszne/dokanałowe – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, poprzez zapewnienie właściwej komunikacji, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

słuchawki nauszne – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, poprzez zapewnienie właściwej komunikacji, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

smartphone – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, poprzez zapewnienie właściwej komunikacji, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

smartwatch – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, poprzez zapewnienie właściwej komunikacji, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

tablet – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

podstawka chłodząca pod laptopa – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, dzięki zapewnieniu odpowiedniej temperatury roboczej urządzenia, na którym wytwarzane są utwory, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

baterie – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

ładowarki sieciowe, zasilacze – urządzenia konieczne do prowadzenia prac programistycznych, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych.

etui ochronne na sprzęt – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych poprzez zapewnienie odpowiedniej ochrony urządzeń, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

podkładka pod myszkę komputerową – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

środki czyszczące do sprzętu – urządzenie konieczne do prowadzenia prac programistycznych poprzez zapewnienie odpowiedniej ochrony urządzeń, a więc przyczyniające się bezpośrednio do prac rozwojowych,

urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka) – urządzenie konieczne do prowadzenia właściwego prowadzenia działalności gospodarczej, w ramach której prowadzone są prace rozwojowe,

tonery/tusze do urządzenia wielofunkcyjnego, urządzenie konieczne do prowadzenia właściwego prowadzenia działalności gospodarczej, w ramach której prowadzone są prace rozwojowe,

abonament internetowy – Internet jest konieczny do pracy programistycznych, gdyż zmiany kodu występują w chmurze, służy także poszerzeniu Pana wiedzy, w związku z tym jest bezpośrednio powiązany z pracą rozwojową,

abonament komórkowy – umożliwia komunikację, jest niezbędny do prowadzenia prac rozwojowych,

usługi prawne – konsultacje prawne w temacie praw autorskich wytwarzanych w ramach prac rozwojowych,

usługi księgowe – koszt obsługi księgowej, umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której są prowadzone prace rozwojowe,

studia podyplomowe – koszt studiów poszerzających Pana wiedzę, przedkładającą się na prace rozwojowe,

kursy zwiększające wiedzę/umiejętności (...) – koszt wskazanych szkoleń i certyfikatów poszerzających Pana wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach rozwojowych,

książki specjalistyczne (branżowe) – koszt książek specjalistycznych, poszerzających Pana wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach rozwojowych,

czasopisma branżowe – koszt czasopism branżowych, poszerzających Pana wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach rozwojowych,

kurs językowy – znajomość języka pozwala Panu zdobywać wiedzę z obcojęzycznych źródeł, która następnie jest wykorzystywana do prac rozwojowych,

bilety PKP – bilety kolejowe umożliwiające Panu sprawne przemieszczanie się, mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych,

leasingowanie auta – rata leasingu samochodu umożliwiającego Panu sprawne przemieszczanie się, mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych,

koszty eksploatacyjne auta – koszt paliwa, umożliwiającego Panu sprawne przemieszczanie się, mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych,

koszty serwisowe auta – koszt opon, części zamiennych oraz płynów do samochodu, umożliwiają one Panu sprawne przemieszczanie się, mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych.

Część z kosztów została poniesiona w 2022 r. oraz 2023 r., część z nich zostanie poniesiona w przyszłości.

Wszystkie wymienione we wniosku wydatki/koszty są/będą faktycznie poniesione przez Pana na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność związaną z każdym kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

W odniesieniu do wydatków, które Pan ponosi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i które są przedmiotem zapytania, potwierdził Pan, że są one kosztami uzyskania przychodu funkcjonalnie związanymi z przychodami osiąganymi z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które w sposób bezpośredni przyczyniły się do powstania takiego przychodu.

Od 1 stycznia 2022 r. prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję. W prowadzonej przez Pana ewidencji wyodrębnione jest każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (program komputerowy). Prowadzona ewidencja pozwala wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (program komputerowy), w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Na potrzeby ustalenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oblicza Pan wskaźnik Nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku ze wskazaniem, że wniosek dotyczy również dochodów za przyszłe okresy (lata następne), potwierdził Pan, że będą one uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku.

Pytania

1.Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym ma Pan możliwość skorzystania z przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnych w roku podatkowym 2022 oraz przyszłych?

2.Czy wymienione wyżej koszty związane z wytwarzaniem oprogramowania poniesione przez Pana stanowią koszty, o których mowa we wzorze z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną działalność B+R?

3.Czy opisana przez Pana działalność jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Doprecyzował Pan, że w ramach pytania trzeciego oczekuje Pan oceny, czy opisana przez działalność mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana stanowisko w sprawie

Stoi Pan na stanowisku, iż w przedstawionym powyżej stanie faktycznym kwalifikuje się do uzyskania ulgi IP Box na podstawie przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach w odniesieniu do kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnych w roku podatkowym 2022 oraz, jeżeli stan faktyczny nie ulegnie zmianie, również w latach następnych.

W ramach każdego z przedstawionych powyżej zdarzeń wytwarza Pan kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci programu komputerowego.

Zgodnie z własnym stanowiskiem, w ramach swojej działalności świadczy Pan wysoko wyspecjalizowane usługi, będące przejawem pracy twórczej i innowacyjnej. Wskazał Pan, że przenosi prawa autorskie na Kontrahentów w zakresie każdego wytworzonego przez Pana kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci programu komputerowego, tj. dokumentacji oraz kodu. W ramach prowadzonej działalności podejmuje Pan działania twórcze, w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działania podejmowane przez Pana nie mają przede wszystkim charakteru rutynowego i okresowego wprowadzania zmian – w ramach tworzenia kodu przez Pana powstaje bowiem każdorazowo nowy wytwór intelektualny.

Wskazał Pan, iż koszty wskazane w powyższym stanie faktycznym związane są bezpośrednio z prowadzoną przez Pana działalnością oraz wytwarzaniem oprogramowania. Poniesione zostaną w celu realizacji Pana zadań programistycznych. Wskazał Pan, iż koszty wskazane w powyższym stanie faktycznym związane są bezpośrednio z prowadzoną przez Pana działalnością oraz wytwarzaniem oprogramowania. Następujące koszty: laptop, komputer stacjonarny, monitor, myszka komputerowa, klawiatura, słuchawki douszne/dokanałowe, słuchawki nauszne, smartphone, smartwatch, tablet, podstawka chłodząca pod laptopa, baterie, ładowarki sieciowe, zasilacze, etui ochronne na sprzęt, podkładka pod myszkę komputerową, środki czyszczące do sprzętu, urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka), tonery/tusze do urządzenia wielofunkcyjnego, abonament internetowy, abonament komórkowy poniesione zostały lub zostaną, gdyż to przy ich użyciu tworzy Pan oprogramowanie, a więc prowadzi dzięki nim prace rozwojowe. Koszty w postaci usług prawnych oraz usług księgowości ponoszą są lub będą, aby prowadzić działalność gospodarczą, w ramach której prowadzi Pan prace rozwojowe, zgodnie z zasadami lege artis. Koszty w postaci studiów podyplomowych, kursów zwiększających wiedzę/umiejętności (np. (...)), koszty uzyskania certyfikatów wydawanych przez twórców (...);(...), książki specjalistyczne (branżowe), czasopisma branżowe, kurs językowy poniesione zostaną lub zostały w celu poszerzenia Pana wiedzy, aby tworzyć lepsze oprogramowanie i poszerzać swój warsztat. Zwiększona wiedza bezpośrednio przedkłada się na prace rozwojowe. Koszty w postaci biletów PKP, leasingu samochodu, kosztów eksploatacyjnych samochodu oraz kosztów serwisowych samochodu ponoszone są lub będą w celu zapewnienia Panu odpowiedniej mobilności i komunikacji. Wskazane koszty przedkładają się na Pana transport na spotkania z klientami, spotkania z zespołem, konferencje oraz kursy. Uważa Pan wymienione koszty jako konieczne do uzyskania przychodów z działalności B+R. Wskazane koszty są bezpośrednio związane z osiąganym przychodem z Pana działalności. Uważa Pan wymienione koszty jako konieczne do uzyskania przychodów z działalności B+R (której kwestia charakteru została poddana ocenie organu). Wskazane koszty są bezpośrednio związane z osiąganym przychodem z działalności B+R. Są one kosztami, o których mowa we wzorze z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną działalność B+R.

Będzie prowadzić Pan rejestr kosztów związanych z przychodami B+R, księgę przychodów i rozchodów. Ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zawierającą wszystkie elementy, o których mowa w art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej i która pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadających na każde ww. prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2). W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT. W celu ujmowania operacji gospodarczych występujących w Pana działalności gospodarczej prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Prosi Pan o uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania kwalifikowanych dochodów z praw autorskich do programów komputerowych przenoszonych odpłatnie na wymienionych we wniosku Kontrahentów preferencyjną 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach w zeznaniu za rok podatkowy 2022 oraz lata przyszłe.

Wskazał Pan, że od początku 2022 r. prowadzi prace rozwojowe o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zw. z art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowo potwierdził Pan, że podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność w ramach opisanych we wniosku czynności w okresie, którego dotyczy wniosek, jest/będzie działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Efektem prowadzonej działalności są indywidualne i niepowtarzalne rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub są one na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Tworzy Pan kod oraz dokumentację projektową, rozumianą jako instrukcje przeznaczone do komputera, które można przekształcić do postaci kodu źródłowego. W ramach tej dokumentacji powstał zbiór komend adresowanych do komputera, jak i również zbiór szczegółowych zleceń opisujących co konkretnie należy zrobić (rozwiązanie problemów programistycznych) dla informatyków realizujących kolejne etapy projektu. Kod oraz dokumentacja stworzone przez Pana podlegają ochronie prawnej jako program komputerowy. Przenosi Pan całość praw autorskich do programu komputerowego, które podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w ramach wynagrodzenia ustalonego z Kontrahentami. Sposób „przenoszenia” autorskich praw do programu komputerowego każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tej ustawy. Od 1 stycznia 2022 r. prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję. W prowadzonej przez Pana ewidencji wyodrębnione jest każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (program komputerowy). Prowadzona ewidencja pozwala wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej (program komputerowy), w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Na potrzeby ustalenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oblicza Pan wskaźnik Nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przenosząc powołane przepisy prawa na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że przedstawione we wniosku działania podejmowane przez Pana, prowadzące do powstania programów komputerowych mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić przy tym należy, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez podatnika ani też całość prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Tym samym autorskie prawo do programu komputerowego tworzonego oraz rozwijanego przez Pana w ramach działalności gospodarczej – w zakresie w jakim stanowi nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem Pana działalności badawczo-rozwojowych – jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej (kwalifikowanym IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia, może Pan opodatkować sumę kwalifikowanych dochodów, osiągniętych za rok 2022 oraz lata kolejne z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych, preferencyjną 5% stawką podatkową, przy założeniu, że zdarzenie przyszłe opisane we wniosku i stan prawny nie ulegną zmianie.

Sposób ustalenia wartości wynagrodzenia za przeniesienie praw własności intelektualnej, nie podlega ocenie przez tutejszy organ.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zastrzeżenia wymaga, że uzyskiwane przez Pana przychody niestanowiące dochodów z przeniesienia praw własności intelektualnej, nie podlegają ocenie przez tutejszy organ.

Odnosząc się natomiast do Pana wątpliwości dotyczących ustalania wskaźnika nexus, tj. możliwości uznania wydatków wskazanych w opisie sprawy, które zostały/zostaną faktycznie poniesione na prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wskazać należy, że nexus wylicza się w oparciu o koszty prowadzonej bezpośrednio przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są, lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus należy pamiętać, aby istniał związek pomiędzy:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie na potrzeby kalkulacji tego wskaźnika. Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym należy również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem. Przyjąć należy zatem, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Analizując wykaz poniesionych kosztów w kontekście prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej na uwadze należy mieć zatem kwestię bezpośredniego ich wpływu na wytworzenie, rozwój i/lub ulepszenie kwalifikowanych IP.

W świetle powyższego, wydatki wymienione przez Pana w opisie sprawy – poza opłatą za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (jako element usługi prawniczej) – mogą stanowić koszty, o których w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uwzględnione przy wyliczaniu nexus dla poszczególnych kwalifikowanych IP, w zakresie, w jakim służyły/będą służyły prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, której efektem było/będzie powstanie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej nie może bowiem stanowić wydatek na opłatę za wydanie interpretacji indywidualnej, który wskazał Pan jako element kosztów usługi prawnej, ponieważ nie ma ona związku z wytworzeniem, rozwinięciem bądź modyfikacją kwalifikowanego IP. Dlatego też nie może zawierać się we wskaźniku nexus.

W ust. 118 Objaśnień podatkowych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej wyjaśniono, że do kosztów, o których mowa we wskaźniku nexus, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym IP, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zatem do kosztów bezpośrednio związanych z wytwarzaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej nie może Pan zaliczyć opłaty za wydanie interpretacji indywidualnej, ponieważ nie stanowi ona kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyłączenie zawarte w art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym nieprawidłowe jest Pana stanowisko w zakresie uwzględniania kosztu opłaty za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej (jako elementu usługi prawniczej) do wskaźnika Nexus.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informujemy, że interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanych pytań interpretacyjnych, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).