Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty nabytych próbników będą kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.87.2023.3.EJ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.87.2023.3.EJ

Temat interpretacji

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty nabytych próbników będą kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty nabytych próbników będą kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 26 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest spółką handlową dostarczającą tkaniny obiciowe dla przemysłu meblarskiego, polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem sprzedaży są importowane z Chin wałki tkanin o szerokości 1,4 m oraz długości standardowo 40-60 mb. Wnioskodawca dokonuje odsprzedaży w swoim imieniu i na własny rachunek. Odbiorcami są producenci mebli tapicerowanych i hurtownicy (dalej: „klienci”).

Jednym z narzędzi wspomagających sprzedaż są próbniki stanowiące egzemplarz danej tkaniny, które pozwalają ocenić cechy i kolor danej tkaniny. Próbnik ma postać kaskady z wyciętych prostokątów tkanin aby zaprezentować ich kolor oraz teksturę. Ich produkcja jest zlecana kooperantom w Polsce, którzy tną materiał, obrabiają go, dokładają osprzęt (kartoniki, zawleczki, haczyki itp.), za co Wnioskodawca otrzymuje fakturę VAT z której odlicza podatek VAT naliczony. Próbniki są przyjmowane na magazyn (prowadzona jest ich ewidencja ilościowo-wartościowa). Czasami Wnioskodawca celem prezentacji przekazuje też klientom bezpłatnie kawałki materiału (około 1m, czasem dłuższe) jako próbki. Przekazana ilość i wartość próbki nie ma charakteru handlowego, przekazanie próbki towaru ma na celu promocję tego towaru oraz nie służy zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego i ma skłaniać go do zakupu danego towaru.

Próbki służą prezentacji danego materiału w ofercie Wnioskodawcy, dzięki czemu potencjalny nabywca może zapoznać się z kolorem, fakturą i innymi cechami danego materiału. Przy czym nie są specjalnie oznaczane jako próbki - sam ich charakter nie ma wartości użytkowej. Przedstawiciele handlowi decydują o tym, który klient otrzyma ile próbników oraz czy otrzyma je bezpłatnie czy odpłatnie (część próbników jest sprzedawana). Próbniki nie służą do dalszej odsprzedaży, ale prezentacji cech danej tkaniny obiciowej.

Wnioskodawca ewidencjonuje przekazanie nieodpłatnie próbek na fakturze jako pozycję „próbki’’ za 0 zł.

W uzupełnieniu wniosku dodatkowo wskazaliście Państwo, że Wnioskodawca jest spółką handlową dostarczającą tkaniny obiciowe dla przemysłu meblarskiego, polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem VAT. Jako czynny podatnik VAT jest Spółką prowadzącą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Pytanie

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty nabytych próbników będą kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zatem, aby dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodu musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między danym wydatkiem a zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Innymi słowy kosztem uzyskania przychodu jest racjonalny i gospodarczo uzasadniony wydatek, niewymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, związany z prowadzeniem działalności gospodarczej podatnika poniesiony w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu, warunkiem jest spełnienie łączne przesłanek:

-wydatek został poniesiony przez podatnika,

-jest definitywny (rzeczywisty),

-pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

-poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

-został właściwie udokumentowany,

-nie może znajdować się w grupie wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Wnioskodawca nieodpłatnie wydaje klientom próbniki w celu zapoznania się z walorami użytkowymi towaru Wnioskodawcy. Docelowo przekazanie próbników ma zwiększyć sprzedaż Wnioskodawcy, poprzez zaprezentowanie klientom cech jego towaru i w konsekwencji zachęcenie ich do zakupu.

Zatem, nieodpłatne przekazanie próbników służy zwiększeniu przychodów Wnioskodawcy, więc spełnia definicję kosztu uzyskania przychodu w świetle ustawy o CIT. Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca ma prawo zaliczyć wydatki na nabycie próbników w koszty uzyskania przychodu, ponieważ mają związek przyczynowo-skutkowy z przychodami Wnioskodawcy, służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdzają poniższe interpretacje podatkowe:

-Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 listopada 2019 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.393.2019.2.AS,

-Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 sierpnia 2020 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.218.2020.4.AW,

-Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 października 2017 r., znak: 0114-KDIP2-2.4010.128.2017.2.AG.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 oraz art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki wydatek, który spełnia łącznie następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Na mocy powołanej regulacji, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 updop oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje, więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy.

Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać o istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu. Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik uznając wydatek za koszt uzyskania przychodu odnosi ewidentne korzyści albowiem o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na nim więc spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu.

Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

Państwa wątpliwości dotyczą m.in. kwestii ustalenia, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty nabytych próbników będą kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

Odnosząc się zatem do Państwa wątpliwości wskazać należy, że niniejszej sprawie występuje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy uzyskanym przez Wnioskodawcę przychodem, a poniesionymi wydatkami na nabycie próbników. Jak wynika z opisu sprawy wydatki na próbniki są celowe, racjonalne w kontekście specyfiki świadczonych usług przez Spółkę. Nabywane próbniki są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością handlową dostarczającą tkaniny obiciowe dla przemysłu meblarskiego. Docelowo przekazanie próbników ma zwiększyć sprzedaż Wnioskodawcy, poprzez zaprezentowanie klientom cech jego towaru i w konsekwencji zachęcenie ich do zakupu. Oznacza to, że poniesienie przedmiotowych wydatków jest racjonalnie uzasadnione, jako zmierzające do osiągania przychodów lub powiększania poziomu przychodów osiąganych przez Spółkę. Przekazanie próbników ma na celu promocję tego towaru i ma skłaniać go do zakupu danego towaru.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, uznać należy, że pomiędzy wydatkami na produkcje próbniki, które zostaną nieodpłatnie przekazane potencjalnym nabywcom a osiąganiem przez spółkę przychodów istnieje związek przyczynowo-skutkowy, w konsekwencji ww. wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.

Zatem Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Nadmienić należy, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1, 2, 3 wydane zostanie/zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).