Czy spółka (Wnioskodawca) ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% kapitału zakładowego? - Interpretacja - 0111-KDIB4.4014.203.2017.1.PM

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 10.08.2017, sygn. 0111-KDIB4.4014.203.2017.1.PM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Czy spółka (Wnioskodawca) ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% kapitału zakładowego?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 lipca 2017 r. (data wpływu do Organu 12 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Dwie osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, niemające w Polsce miejsca zamieszkania, podpisały umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawcy, której siedzibą jest miasto L. w Polsce. Udziały w spółce stanowią w 100% kapitał zagraniczny.

W związku z powyższym opisem sformułowano następujące pytanie:

Czy spółka (Wnioskodawca) ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% kapitału zakładowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka ma obowiązek zapłaty podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1150), podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

W myśl art. 1 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany.

W świetle art. 1 ust. 5 pkt 2 cyt. ustawy, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności w przypadku spółki kapitałowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

W myśl przepisu art. 1a pkt 2 tej ustawy spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, zaś stosownie do art. 4 pkt 9 ww. ustawy przy umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ciąży on na spółce.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) cyt. ustawy, podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego.

Czynność taka opodatkowana jest stawką 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy).

Z treści wniosku wynika, że dwie osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, niemające w Polsce miejsca zamieszkania, podpisały umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawcy, której siedzibą jest miasto L. w Polsce. Udziały w spółce stanowią w 100% kapitał zagraniczny.

Jak wynika z powołanego wyżej art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki podlega podatkowi jeżeli w chwili dokonania czynności zawarcia umowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba spółki, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Skoro zatem siedziba Spółki znajduje się w Polsce, a z opisu stanu faktycznego nie wynika, by rzeczywisty ośrodek zarządzenia tej Spółki znajdował się na terytorium innego państwa członkowskiego, to wskazać należy, iż zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych dotyczących spółek kapitałowych. W analizowanym przypadku zawarcie umowy ww. spółki, podlega zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg stawki 0,5% jako umowa spółki kapitałowej zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z art. 1 ust. 2 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej