W myśl art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) przeniesienie własności w d... - Interpretacja - UPO/415/107/04/RL

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.09.2004, sygn. UPO/415/107/04/RL, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) przeniesienie własności w drodze sprzedaży posiadanego przez Pana gospodarstwa rolnego, będzie zwolnione z wyżej wymienionego podatku, pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty będą stanowiły gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychód podlega opodatkowaniu jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych określonych w tym artykule pod lit. a) - c) zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, na nabycie gruntu lub udział w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie; gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego; na budowę, rozbudowę, nadbudowę przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego; na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku mieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego. Z powyższego wynika, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w ustawie jest wydatkowanie otrzymanych środków pieniężnych na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy. Nie ma więc przeszkód do zastosowania omawianego zwolnienia w Pana przypadku - warunkiem jest spełnienie wyżej wskazanych przepisów.

Z postanowień art. 16 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz.1514) wynika, iż darowizna lokalu mieszkalnego nie przekraczającego 110 metrów kwadratowych może być zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli jest to darowizna w pierwszej grupie podatkowej, a obdarowany spełnia następujące warunki: - jest obywatelem polskim i ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, - nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, - nie dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, - nie jest najemcą lokalu lub budynku, - będzie zamieszkiwać w nabytym lokalu przez 5 lat.

W Pana przypadku obowiązek składania zeznania podatkowego nie dotyczy, ponieważ obowiązek pobrania podatku ciąży na płatniku - powyższe wynika z przepisów § 1 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001 r. w sprawie składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz.U. Nr 40, poz. 462 ze zm.).

Urząd Skarbowy w Płocku