P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PMO/4321/1/07

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2007, sygn. PMO/4321/1/07, Urząd Skarbowy w Proszowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 19.03.2007 r. (data wpływu do tut. Organu 21.03.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów darczyńcy - stwierdza, iż przedstawione w Pana wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym pisemnie zapytaniu, które wpłynęło do tut organu w dniu 21.03.2007 r. Pan ... zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z planowaną darowizną na rzecz syna przedsiębiorstwa, które stanowi jego własność długi i ciężary darczyńcy przejęte przez syna w związku z umową darowizny podlegają podatkowi z tytułu czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy czynność ta zgodnie z art. 1, ust 1, pkt 1 lit. d ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 41, poz 399 ze zm.) podlega obowiązkowi podatkowemu, a podstawę opodatkowania stanowi wartość zobowiązań przejmowanych przez syna.

Jak stanowi art. 14 a § 1 w / w ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika lub inkasenta mają udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postępowania, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie z treścią złożonego zapytania podatnik prowadzi działalność gospodarczą zlokalizowaną w nieruchomości, która wraz z gruntem stanowi jego własność. Obecnie zamierza całą firmę (przedsiębiorstwo) przekazać nieodpłatnie synowi, który będzie kontynuował dotychczasową działalność. Przewiduje, że w ramach darowizny przedsiębiorstwa na rzecz syna przejdą również długi bądź zobowiązania i w związku z powyższym występuje z przedmiotowym zapytaniem.

W odpowiedzi, po analizie stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów podatkowych Naczelnik tut. urzędu wyjaśnia co następuje:

Przepis art. 1 ust 1 w/w ustawy z dnia 9 września 2000 r. określa czynności cywilnoprawne stanowiące przedmiot opodatkowania tym podatkiem.
Należą do nich następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki,
c) (uchylona),
d) umowy darowizny- w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g) (skreślony),
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki (akty założycielskie);

W pkt. 1d ustawodawca wymienia umowy darowizny w części przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów darczyńcy, w związku z czym czynność ta stanowi przedmiot opodatkowania tym podatkiem.
Zgodnie z treścią przepisu art. 4 pkt. 3 w/w ustawy, podatnikiem tego podatku jest obdarowany i na nim ciąży obowiązek zapłaty podatku. W kontekście tego nie jest zobligowany do zapłaty podatku darczyńca.
Podstawę opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, przy umowie darowizny stanowią wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego.

Stawki podatku z tytułu dokonania określonych czynności cywilnoprawnych określa art. 7 w/w ustawy. Ustawodawca wprowadził dwa rodzaje stawek podatku od czynności cywilnoprawnych, a mianowicie:
- stawkę jednolitą (liniową)- dotyczy ona umowy sprzedaży, umowy zamiany, dożywocia, o dział spadku, zniesienia współwłasności, darowizny, odpłatnego użytkowania, odpłatnej służebności, umowy pożyczki, ustanowienia hipoteki, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki;
- stawka kwotowa dotyczy ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej, która wynosi 19zł.

Wysokość stawek podatku liniowego została ustanowiona procentowo od podstawy opodatkowania w granicach od 0,1 % do 20% i przedstawia się następująco:
- 0,1% od ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności istniejących- od kwoty zabezpieczonej wierzytelności,
- 0,5% od umowy spółki,
- 1% od umowy sprzedaży, przeniesienia własności innych praw majątkowych, - 2% od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,
b) od umów zamiany, dożywocia o dział spadku,o zniesienie współwłasności oraz darowizny:przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych,prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,
c) od umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego, z zastrzeżeniem ust. 5; w / w ustawy
d) podatek pobiera się według stawki najwyższej:
- jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości tych rzeczy lub praw majątkowych,do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych;
- jeżeli przedmiotem umowy zamiany są rzeczy lub prawa majątkowe, co do których obowiązują różne stawki.
e) 20% jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego:
- podatnik powołuje sie na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony;
- biorący pożyczkę, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Mając na uwadze treść przepisów wyżej cytowanych oraz przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że przejęcie przez obdarowanego na podstawie umowy darowizny długów i ciężarów bądź zobowiązań darczyńcy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Tym samym uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy zawarte w piśmie z dnia 19.03.2007 r.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na podstawie art. 236 § 1 i § 2 ustawy z dnia 28.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8 poz 60 ze zm.) na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Proszowicach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do treści art. 222 w związku z treścią art. 239 ustawy Ordynacja Podatkowa, zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę oraz zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Jeżeli zażalenie nie spełnia warunków wynikających z wyżej cytowanych przepisów, organ odwoławczy, zgodnie z treścią art. 228 § 1 pkt 3 ustawy Ordynacja Podatkowa, pozostawia zażalenie bez rozpatrzenia.

Urząd Skarbowy w Proszowicach