Czy sprzedaż budynku produkcyjnego znajdującego się na działkach nr 1, 2, 3, 4 znajdujących się w użytkowaniu wieczystym (działki nr 1, 2) oraz będą... - Interpretacja - 2461-IBPB-2-1.4514.60.2017.2.PM

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2017, sygn. 2461-IBPB-2-1.4514.60.2017.2.PM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Czy sprzedaż budynku produkcyjnego znajdującego się na działkach nr 1, 2, 3, 4 znajdujących się w użytkowaniu wieczystym (działki nr 1, 2) oraz będących własnością spółki jawnej (działki nr 3 i 4) będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług, a tym samym czy nabywca (Wnioskodawca) będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy sprzedaż budynku handlowo-usługowego znajdującego się na działkach nr 2 i nr 4 znajdujących się w użytkowaniu wieczystym (działka nr 2) oraz będących własnością spółki jawnej (działka nr 4) będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług, a tym samym czy nabywca (Wnioskodawca) będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy sprzedaż budynku mieszkalnego znajdującego się na działce nr 3 znajdującej się w użytkowaniu wieczystym spółki jawnej będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług, a tym samym czy nabywca (Wnioskodawca) będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 lutego 2017 r. (data wpływu 21 lutego 2017 r.), uzupełnionym 26 kwietnia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 20 kwietnia 2017 r. znak: 2461-IBPB-2-1.4514.60.2017.1.PM wezwano Wnioskodawcę o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 26 kwietnia 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nabył prawo własności oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów z posadowionymi na tych nieruchomościach budynkami od spółki jawnej będącej podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka jawna powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Spółka jawna jest właścicielem dwóch działek zabudowanych (działki: nr 1; nr 2) oraz użytkownikiem wieczystym dwóch innych działek zabudowanych (działki nr 3; nr 4), na których posadowione są: budynek produkcyjny (posadowiony na działkach nr: 1, 2, 3, 4), budynek handlowo-usługowy (posadowiony na działkach nr 2,4) oraz budynek mieszkalny (posadowiony na działce nr 3).

Działki nr 1 i nr 2 zostały nabyte przez wspólników spółki cywilnej jeszcze przed zawiązaniem spółki cywilnej i przed jej późniejszym przekształceniem w spółkę jawną. Dokonując przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną w 2002 r. wspólnicy nie dopełnili formy aktu notarialnego, a tym samym nie zostały do spółki jawnej wniesione nieruchomości (działki nr 1 oraz nr 2), będące współwłasnością wspólników przekształconej spółki cywilnej. Działki nr 3 i 4 (dla których założona jest jedna księga wieczysta) były nabyte (nabycie prawa użytkowania wieczystego) do majątku prywatnego wspólników spółki jawnej i wniesione aportem do spółki jawnej 31 grudnia 2008 r.

W roku 2004 r. spółka jawna dokonała nakładów (ukończono inwestycje) na budynki, które de facto nie były jej własnością, lecz współwłasnością wspólników spółki. Następne nakłady zostały poczynione przez spółkę jawną (ukończenie inwestycji) w roku 2007 oraz w roku 2009. Wartość nakładów poczynionych przez spółkę jawną na budynek produkcyjny (w czasie kiedy nie była ona właścicielem nieruchomości) przewyższała 30% wartości początkowej budynku. Spółka jawna odliczała podatek naliczony wynikający z faktur zakupu materiałów i usług związanych z modernizacją i rozbudową budynku (inwestycja w obcym środku trwałym).

W dniu 31 grudnia 2008 r. do spółki jawnej w drodze aktu notarialnego wniesiono nieruchomości, które dotychczas były w jej posiadaniu lecz ze względu na brak dopełnienia właściwej formy prawnej (aktu notarialnego) spółka nie stała się właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym tych nieruchomości. Po wniesieniu do spółki jawnej prawa użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości spółka dokonała kolejnych nakładów na budynek produkcyjny (rozbudowa zakładu), których wysokość przekraczała 30 % wartości (wg wartości z roku 2002) ale jednocześnie wartość tych nakładów była niższa niż 30% wartości budynku na koniec 2008 r. kiedy stał się przedmiotem aportu do spółki jawnej (wartość budynku wraz z poczynionymi przez spółkę jawną nakładami na obcy środek trwały).

Na budynek mieszkalny znajdujący się na działce nr 3 nie były dokonywane żadne nakłady przez spółkę jawną, od których spółka odliczałaby podatek od towarów i usług. Budynek mieszkalny nigdy nie znajdował się w ewidencji środków trwałych spółki jawnej, a co za tym idzie nie były od niego dokonywane odpisy amortyzacyjne. Spółka jawna nie dokonywała też nakładów na budynek handlowo usługowy znajdujący się na działkach nr 2 i nr 4.

Budynek przemysłowy posadowiony na działkach nr 1, 2, 3 i 4 został wybudowany przez wspólnika spółki jawnej przed zawiązaniem (zawiązaniem spółki cywilnej), a następnie wniesiony aportem do spółki cywilnej. Budynek handlowo-usługowy znajdujący się na działkach nr 2 i 4 także został wybudowany przez wspólnika spółki jawnej przed jej zawiązaniem, a następnie wniesiony aportem do spółki cywilnej. Natomiast budynek mieszkalny znajdujący na działce nr 3 został wybudowany przez wspólników spółki jawnej jako ich majątek prywatny a następnie wniesiony aportem do spółki jawnej.

Przedmiotowe nieruchomości nie były nigdy przedmiotem najmu, były wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług prowadzonej przez spółkę jawną (wcześniej spółkę cywilną) oraz w jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnika spółki cywilnej, która także była opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem sformułowano m.in. następujące pytania:

  1. Czy sprzedaż budynku produkcyjnego znajdującego się na działkach nr 1, 2, 3, 4 znajdujących się w użytkowaniu wieczystym (działki nr 1, 2) oraz będących własnością spółki jawnej (działki nr 3 i 4) będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług, a tym samym czy nabywca (Wnioskodawca) będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
  2. Czy sprzedaż budynku handlowo-usługowego znajdującego się na działkach nr 2 i nr 4 znajdujących się w użytkowaniu wieczystym (działka nr 2) oraz będących własnością spółki jawnej (działka nr 4) będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług, a tym samym czy nabywca (Wnioskodawca) będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
  3. Czy sprzedaż budynku mieszkalnego znajdującego się na działce nr 3 znajdującej się w użytkowaniu wieczystym spółki jawnej będzie objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług, a tym samym czy nabywca (Wnioskodawca) będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż wszystkich przedmiotowych nieruchomości powinna zostać objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Tym samym, do sprzedaży gruntu zastosowanie również znajdzie zwolnienie z podatku od towarów i usług. W związku z czym Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wynikającego z dokonania zakupu nieruchomości.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego.

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy w odpowiedzi na pytanie nr 1, w odniesieniu do sprzedaży budynku przemysłowego posadowionego na działkach nr 1, 2, 3, 4 zastosowanie znajdzie zwolnienie z podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy w odpowiedzi na pytanie nr 2, w odniesieniu do sprzedaży budynku handlowo-usługowego posadowionego na działkach nr 2 i 4 zastosowanie znajdzie zwolnienie z podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy w odpowiedzi na pytanie nr 3, w odniesieniu do sprzedaży budynku mieszkalnego posadowionego na działce nr 3 zastosowanie znajdzie zwolnienie z podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie interpretacja indywidualna z 27 kwietnia 2017 r., znak: 0461-ITPP2.4512.183.2017.1.RS.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Przy czym co wynika z ust. 2 powołanego przepisu wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Stawka podatku określona została w art. 7 ww. ustawy i zgodnie z ust. 1 pkt 1 lit. a) tego przepisu i przy umowie sprzedaży nieruchomości wynosi 2%.

W myśl art. 10 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego (art. 10 ust. 2 ww. ustawy).

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca nabył prawo własności oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów od spółki jawnej, na których posadowione są: budynek produkcyjny (posadowiony na działkach nr: 1, 2, 3, 4), budynek handlowo-usługowy (posadowiony na działkach nr 2,4) oraz budynek mieszkalny (posadowiony na działce nr 3).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisana we wniosku umowa sprzedaży nieruchomości (budynku produkcyjnego, budynku handlowo-usługowego oraz budynku mieszkalnego) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i jest z tego podatku zwolniona co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 27 kwietnia 2017 r., znak: 0461-ITPP2.4512.183.2017.1.RS, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: () dostawa na rzecz Spółki budynków: produkcyjnego, handlowo-usługowego oraz mieszkalnego wykorzystywanych w działalności gospodarczej dostawcy korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (), ponieważ dokonana została po upływie dwóch lat od pierwszego ich zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. W konsekwencji uwzględniając zapis art. 29a ust. 8 ustawy zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów (działki nr 1 i 2) oraz własności gruntów (działki nr 3 i 4), na których są posadowione ww. budynki, również jest zwolniona od podatku.

Powyższe oznacza, że omawiana umowa podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w związku z faktem, iż nie zostaną spełnione warunki konieczne do zastosowania wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Wnioskodawcy ciąży obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy sprzedaży wg stawki 2%, jako nabycie nieruchomości.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej