Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku ... - Interpretacja - US72/SPC/436/31/2004/BAP

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.10.2004, sygn. US72/SPC/436/31/2004/BAP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz. 959 ze zm.).

Umowa cesji wierzytelności uregulowana jest w z art. 509 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią, wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Cesja wierzytelności ma charakter niesamoistny i może przyjąć formy określone w art. 510 §1 Kodeksu cywilnego (umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności).

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje czynności, w wyniku których powstają zarówno zobowiązania wobec kontrahentów, jak i zobowiązania kontrahentów wobec Spółki. Występuje ona więc zarówno w charakterze wierzyciela, jak i dłużnika w stosunku do swych kontrahentów. W celu ułatwienia przepływów pieniężnych Spółka wraz z kontrahentami zamierza dokonać cesji płatności wzajemnych wierzytelności z reguły pomiędzy trzema podmiotami. W opisanym stanie faktycznym mogą więc mieć miejsce następujące stosunki prawne:

  • przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią (kontrahenta) w zamian za zwolnienie z długu (przelew wierzytelności jest formą wynagrodzenia za świadczone usługi lub dostarczone towary);
  • potrącenie - gdy pomiędzy pomiotami istnieją wzajemne wierzytelności, obie wierzytelności mogą zostać umorzone nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

Reasumując, ponieważ czynności potrącenia oraz cesji wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu nie zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie natomiast podlegała cesja wierzytelności dokonana w formie umowy sprzedaży lub zamiany.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie