Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działajac na podstawie art. 216-218 i art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja po... - Interpretacja - OG/005/9/PM/2007

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.04.2007, sygn. OG/005/9/PM/2007, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działajac na podstawie art. 216-218 i art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o interpertację z dnia 16.01.2007r. Fundacji Rozwoju Regionalnego Pierzchnica w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczek udzielanych przez Fundację Rozwoju Regionu Pierzchnica stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Fundacja Rozwoju Regionu udziela pożyczek w ramach prowadzonego funduszu pożyczkowego, w związku z czym zapytuje, czy udzielanie pożyczek przez fundację podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i czy w związku z tym fundacja jest zobowiązana składać deklarację PCC-3 ?

Zdaniem fundacji udzielanie pożyczek nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit b.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia, że zgodnie z art. 2 pkt 4 lit b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz 399 ze zm.) nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udziału w tych prawach.

A zatem o wyłączeniu czynności spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług (posiadają status podatnika) lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonywania konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

Zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 3 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego o symbolu 65-67 jako zwolnione od podatku. Z § 10 pkt 12 i § 11 lit. a Statutu Fundacji Rozwoju Regionu wynika, że fundacja ma prawo udzielania pożyczek na działalność gospodarczą.

Wg opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że usługi polegające na udzielaniu pożyczek przez podmiot, który nie jest bankiem mieszczą się w grupie PKWiU 65.22.10-00.90 Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym, pozostałe.

W przypadku Fundacji Rozwoju Regionu, która jest podatnikiem podatku VAT świadczone ww. usługi są zwolnione od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym usługi, o których mowa wyżej nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych w oparciu o powołany wyżej przepis art. 2 pkt 4 lit b ustawy.

Zgodnie z art. 4 ust 1 pkt 7 cytowanej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy przy umowie pożyczki ciąży na biorącym pożyczkę

Obowiązek składania deklaracji PCC-3 występuje tylko wtedy, gdy z tytułu zawarcia umowy podlegającej podatkowi od czynności cywilnoprawnych powstaje zobowiązanie do zapłaty podatku bez względu na jego wysokość. Jeżeli zatem dana czynność podlega opodatkowaniu, ale jest z niego zwolniona nie ma obowiązku składania deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 16.01.2007 r. jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach