Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Dz.... - Interpretacja - ŁUS-IV-436/5/07/MW

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2007, sygn. ŁUS-IV-436/5/07/MW, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z dnia 30.01.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowcapostanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółki.

Spółka z o. o. we wniosku z dnia 30.01.2007r. przedstawiła następujący stan faktyczny. Na podstawie umowy pożyczki zawartej w 2006r. spółka uzyskała pożyczkę od zagranicznego udziałowca firmy (z siedzibą w Danii). W umowie określono, że Podatnik - Spółka z o.o., jako pożyczkobiorca zapłaci dla pożyczkodawcy odsetki w wysokości 6,5% w stosunku rocznym.

Wnioskodawca przedstawił swoje stanowisko w sprawie i uznał, że zachodzą przesłanki zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 9 pkt 10 lit. g) i h) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) z uwagi na fakt, że przedmiotowa umowa pożyczki udzielona jest przez wspólnika spółce kapitałowej oraz że jest ona przeznaczona na sfinansowanie bieżącej działalności Spółki.

Mając na względzie powyższe, należy stwierdzić, co następuje poniżej.

Umowy pożyczki, co do zasady, podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zm.).

W art. 9 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r., zostały określone przypadki czynności i umów, które zostały zwolnione od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Pkt 10 lit. g) wymienionego powyżej artykułu stanowił, że zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy (...). W myśl art. 9 pkt 10 lit. h) w/w ustawy zwalnia się też pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.

W świetle zacytowanych wyżej przepisów zaprezentowane stanowisko w zakresie zwolnienia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki należy uznać - za prawidłowe.

Ponadto, w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. zostały określone przypadki czynności i umów, które zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, tj. nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona (...).

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia gospodarczego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy (art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

W ocenie urzędu przy przedstawionym stanie faktycznym opisana zmiana stanu prawnego nie wpływa jednak na zgodność z prawem niniejszej interpretacji.

Łódzki Urząd Skarbowy