Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 3... - Interpretacja - PO 436/16/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.11.2006, sygn. PO 436/16/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych ,umowy pożyczki,umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności w części dotyczącej spłat lub dopłat, umowy majątkowe małżeńskie, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego,umowy spółki.

Artykuł 1 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera wykaz czynności cywilnoprawnych podlegających temu podatkowi. Wymieniony katalog czynności cywilnoprawnych ma charakter zamknięty co oznacza, że umowy nienazwane, a także czynności cywilnoprawne nie wymienione w ustawie nie podlegają temu podatkowi.

Użytkowanie jest uregulowane w art. 252-265 Kodeksu cywilnego. Stanowi ograniczone prawo rzeczowe, które daje uprawnionemu stosunkowo szeroki zakres możliwości korzystania z cudzej rzeczy. Treścią prawa użytkowania jest możliwość używania rzeczy i pobierania z niej pożytków. Przedmiotem użytkowania mogą być rzeczy /nieruchomości i ruchomości) oraz prawa.

Do istoty użytkowania nie należy odpłatność. Użytkowanie może więc być ustanowione zarówno odpłatnie jak i bez wynagrodzenia.

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 lit i w/w ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymienia jako czynność podlegającą opodatkowaniu ustanowienie odpłatnego użytkowania. Ustanowienie nieodpłatnego użytkowania jako ograniczonego prawa rzeczowego nie jest natomiast czynnością wymienioną w art. 1 w/w ustawy i w związku z tym jego ustanowienie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach