POSTANOWIENIE - Interpretacja - PM/436-4/DN/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.11.2006, sygn. PM/436-4/DN/06, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U.Nr 8 z 2005r, poz. 60 z późn.zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 29.08.2006r, uzupełnionego pismem z dnia 04.10.2006r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych odnośnie sprzedaży działek budowlanych wraz z podatkiem VAT, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika i inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek podatnik, płatnik i nkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Dnia 29.08.2006r do tut. organu podatkowego wpłynęło pismo podatnika w sprawie interpretacji przepisów dotyczących zobowiązań podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy sprzedaży działek budowlanych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego o pow. 20ha, w tym między innymi działki rolnej, która została podzielona na 5 działek przekształconych uchwałą Rady Gminy w X na teren budownictwa mieszkalnego. Z uwagi na powyższe, podatnik planuje sprzedaż ww. działek.

Zdaniem podatnika w przedmiotowej sprawie, jeśli sprzedaż działek budowlanych nie będzie uznana jako działalnośc gospodarcza i nie zostanie obciążona podatkiem VAT to zapłaci przy sprzedaży podatek od czynności cywilnoprawnych, natomiast w przypadku naliczenia podatku VAT w świetle uregulowań art. 2 pkt 4 powyższa sprzedaż będzie zwolniona od podatku. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza co następuje:

W art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U.Nr 41 z 2005r, poz. 399 z późn.zm.) ustawodawca dokonał rozgraniczenia zakresów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i podatkiem VAT. Przyjęte rozwiązanie oparte zostało na założeniu, że sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług, wykonywane w sposób częstotliwy, jako podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT powinno być wyłączone spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przywołanym artykule wyraźnie wskazano bowiem, że podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT , których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Nie powstanie zatem obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli z tytułu dokonania konkretnej czynności ( w przedmiotowym przypadku - umowy sprzedaży działek budowlanych ) w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług powstanie obowiązek podatkowy.

Oznacza to, że umowa zawarta w formie aktu notarialnego sprzedaży działek budowlanych nie podlegałaby podatkowi od czynności cywilnoprawnych w przypadku gdy sprzedający jako podatnik podatku VAT z tytułu dokonania ww. umowy sprzedaży zostałby opodatkowany podatkiem od towarów i usług. Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe.Powyższa interpretacja udzielona jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i moze zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w par. 5 ww. artykułu. Na niniejsze postanowienie słuzy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu zgodnie z art. 14a par. 4 w związku z art. 236 par. 1 Ordynacji podatkowej za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 par. 2 Ordynacji podatkowej.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu