POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/RM/436/art.14a/84/PCC/4/06/EB

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. 1438/RM/436/art.14a/84/PCC/4/06/EB, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 31.01.2006r. (data wpływu do Urzędu 17.02.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu czynności polegającej na obrocie udziałami w ramach określonej statutowo działalności zarobkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów


postanawia


uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności spółki. jest przede wszystkim pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, w tym w szczególności: nabywanie i zbywanie udziałów i akcji oraz wykonywanie uzyskanych praw, nabywanie innych papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa , rozporządzanie nabytymi akcjami, udziałami oraz innymi papierami wartościowymi, udzielanie pożyczek oraz zaciąganie pożyczek i kredytów dla realizacji celów statutowych. W ramach działalności statutowej Spółka nabyła na własny rachunek udziały innej spółki kapitałowej licząc na wzrost ich wartości.

Pytanie wnioskodawcy brzmi:Czy obrót udziałami wynikający z przeprowadzonej transakcji dokonanej w ramach określonej statutowo działalności zarobkowej Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Spółki obrót udziałami innych spółek dokonywany w sposób powtarzalny, jako sposób zarobkowania, zaliczyć należy do usług zwolnionych od podatku od towarów i usług, w związku z czym w świetle przepisów art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.) usługi te, jako opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Stosownie do art. 2 pkt 4 cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.

Powyższe przepisy wskazują, iż przesłanką do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określonej we wniosku czynności - obrót udziałami, jest ustalenie czy dana czynność jest opodatkowana lub zwolniona z podatku od towarów i usług. Opodatkowanie lub wyłączenie z opodatkowania wskazanej czynności cywilnoprawnej podatkiem od czynności cywilnoprawnych uzależnione jest od klasyfikacji tej czynności dokonanej przy udziale organów statystyki publicznej.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że określona we wniosku czynność stanowi na gruncie podatku od towarów i usług, usługę pośrednictwa finansowego zwolnioną przedmiotowo od podatku VAT.

Zatem czynność polegająca na obrocie udziałami wykonywana w ramach działalności gospodarczej, stanowiąca dla wnioskodawcy usługę pośrednictwa finansowego zwolnioną z podatku VAT, w świetle przepisów art. 2 pkt 4 cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów