- Interpretacja - PM.IV/436-7/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.12.2005, sygn. PM.IV/436-7/05, Urząd Skarbowy w Lesznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl art.1 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) podatkowi temu podlegają następujące umowy cywilnoprawne:a/umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.b/umowy pożyczki,c/umowy darowizny- w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,d/umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,e/umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,f/umowy majątkowe małżeńskie,g/ustanowienie hipoteki,h/ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,i/ustanowienie depozytu nieprawidłowego,j/umowy spółki ( akty założycielskie).

Przepisy prawa podatkowego nie zawieraja własnych definicji czynności cywilnoprawnych, oznacza to, że należy sięgnąć do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U.Nr 16 poz. 93 ze zm.) Kodeks cywilny :" Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy".

Opodatkowaniu podlegaja wyłącznie czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione w art.1 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności czywilnoprawnych w/w. Jest to zamkniety katalog czynności podlegający opodatkowaniu tym podatkiem. W przepisie tym nie wymieniono umów użyczenia, zatem umowy te jako niewymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi. .

Urząd Skarbowy w Lesznie