w zakresie skutków podatkowych zawarcia Umowy cash poolingu - Interpretacja - 1462-IPPB2.4514.460.2016.3.JG1

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2016, sygn. 1462-IPPB2.4514.460.2016.3.JG1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

w zakresie skutków podatkowych zawarcia Umowy cash poolingu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 21 września 2016 r. (data wpływu 26 września 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 października 2016 r. (data nadania 14 października 2016 r., data wpływu 17 października 2016 r.) na wezwanie Nr 1462-IPPB2.4514.460.2016.1.JG1 z dnia 5 października 2016 r. (data doręczenia 11 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia Umowy cash poolingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2016 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia Umowy cash poolingu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Grupa kapitałowa P. (dalej jako Grupa) jest jednym z czołowych producentów, wydawców i dystrybutorów gier wideo. W ramach Grupy, P. S.A. (dalej jako Zainteresowany) odpowiada za produkcje gier wideo, jest globalnym ich wydawcą, a także zajmuje się zarządzaniem podmiotami z Grupy. Zainteresowany wraz z G. Sp. z o.o. oraz B. S.A. (dalej jako Pozostali zainteresowani) zamierzają przystąpić do umowy cash poolingu rzeczywistego (dalej jako Umowa cash poolingu, Cash pooling). Zgodnie z Umową cash polingu, Zainteresowany będzie wybrany na tzw. lidera (dalej jako Lider). Umowa cash poolingu będzie określać warunki zarządzania przez bank środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunkach Zainteresowanego i Pozostałych zainteresowanych (dalej łącznie jako Zainteresowani, Uczestnicy). W przyszłości do Umowy cash poolingu mogą przystąpić kolejne podmioty z Grupy.

Umową Cash poolingu będą objęte rachunki bieżące Uczestników (dalej jako Rachunki), które służą do przeprowadzania rozliczeń wynikających i związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym również rachunek Lidera (dalej jako Rachunek główny). Wszystkie rachunki będą tworzyć Grupę rachunków. Dodatkowo Umowa cash poolingu będzie obejmować rachunek rozliczeniowy, który będzie przypisany do Lidera (dalej jako Rachunek rozliczeniowy). Zgodnie z funkcjonalnością rachunku bieżącego, każdy z Uczestników będzie mógł w ciągu dnia deponować na swoim rachunku środki pieniężne oraz realizować zlecenia do wysokości aktualnego Limitu płynności Grupy Rachunków. Limit płynności Grupy Rachunków oznacza kwotę ogólnodostępnych środków w Grupie Rachunków, rozumianą jako określoną w dowolnym czasie w ciągu dnia sumę całkowitej kwoty środków pieniężnych zdeponowanych na wszystkich Rachunkach (sumę sald dodatnich wszystkich Rachunków), pomniejszoną o sumę kwot wykorzystanych w tym samym czasie w Grupie Rachunków przez Uczestników oraz blokad środków na Rachunkach. Rachunek rozliczeniowy będzie pełnić funkcję techniczną w Cash pooligu i nie będzie dostępny dla Lidera do składania z niego zleceń w ciągu dnia.

Cash pooling jest produktem mającym na celu zwiększenie efektywności krótkoterminowego zarządzania środkami pieniężnymi Uczestników. Bank traktuje wszystkie środki zgromadzone w ciągu dnia na Rachunkach jako zabezpieczenie spłaty przejściowych sald ujemnych. Wykorzystanie przez Uczestników płynności w ramach limitu płynności Grupy Rachunków będzie możliwe wyłącznie w drodze składania zleceń płatniczych do banku. W każdym czasie, wykorzystanie limitów powinno mieć pokrycie w środkach zdeponowanych w ramach Grupy Rachunków, na Rachunkach innych Uczestników. Salda ujemne powinny być spłacone przez Uczestników do końca danego dnia roboczego. Brak spłaty przejściowego salda ujemnego przez Uczestnika przed końcem dnia, w którym ono powstało, będzie zobowiązywało go do zapłaty z tego tytułu odsetek, których wysokość została ustalona w Umowie cash poolingu. Spłata przejściowego salda ujemnego stanowi bezwarunkowe zobowiązanie Uczestnika wobec banku. W celu zabezpieczenia spłaty przejściowego salda ujemnego, bank wymaga od każdego z Uczestników złożenia pisemnej zgody na działanie w celu wstępowania w stosunku do siebie w prawa zaspokojonego wierzyciela przez innych Uczestników. Bank będzie upoważniony do użycia środków zdeponowanych przez jednego Uczestnika do spłaty salda ujemnego niespłaconego przez innego Uczestnika przed upływem końca dnia roboczego. W takiej sytuacji za pomocą Rachunku rozliczeniowego bank obciąży Rachunek Uczestnika posiadającego na swoim rachunku nadwyżkę finansową kwotą niespłaconego limitu płatności zaciągniętego na Rachunku innego Uczestnika i tak pozyskane środki przeznacza na spłatę salda ujemnego na Rachunku innego Uczestnika.

Mechanizm rozliczenia będzie opierać się na instytucji subrogacji, która została uregulowana w art. 518 Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 - dalej jako Kodeks cywilny). Uczestnik spłacający przejściowe saldo ujemne innego Uczestnika będzie wstępować w prawa zaspokojonego wierzyciela (banku). Pierwotna wierzytelność banku w postaci ujemnego salda na rachunku jednego z uczestników będzie subrogowana na podmiot spłacający je, który będzie wstępował w prawa zaspokojonego wierzyciela, tj. banku.

Zgodnie z obowiązującym prawem, Uczestnikowi spłacającemu zobowiązanie innego Uczestnika wobec banku będzie przysługiwał zwrot kwoty spłaconego zobowiązania wraz z wynagrodzeniem na warunkach, jakie pierwotnie przysługiwały zaspokojonemu wierzycielowi (bankowi).

Za techniczne rozliczenie Cash poolingu będzie odpowiadał bank, który na koniec dnia roboczego najpierw dokona matematycznego sumowania sald Rachunków Uczestników (poza rachunkami Lidera). W przypadku, gdy łączne saldo Rachunków będzie dodatnie, bank działając na podstawie pełnomocnictwa, niezwłocznie przekaże z Rachunku rozliczeniowego na Rachunek główny kwotę środków pieniężnych odpowiadającą wysokości tego salda. W przypadku, gdy łączne saldo Rachunków będzie ujemne, bank działając na postawie pełnomocnictwa, niezwłocznie przekaże z Rachunku głównego na Rachunek rozliczeniowy kwotę środków pieniężnych o równowartości salda ujemnego.

Na koniec każdego dnia roboczego oraz po wykonaniu w/w czynności jeżeli Uczestnik (inny niż Lider), który wykorzystał limit płynności, przekraczając stan środków (saldo dodatnie) na swoim Rachunku, nie spłaci go do końca dnia roboczego wówczas bank będzie upoważniony i zobowiązany do (i) obciążenia Rachunku rozliczeniowego kwotą niezbędną do wygaszenia salda ujemnego na Rachunku danego Uczestnika i do dokonania spłaty tego salda środkami pochodzącymi z Rachunku rozliczeniowego oraz (ii) do naliczenia od danego Uczestnika na rzecz Lidera odsetek od wykorzystanego limitu płynności. Po wykonaniu w/w czynności, saldo Rachunku uczestnika będzie wynosić zero. W przypadku konieczności wygaszenia salda ujemnego na Rachunku rozliczeniowym, środkami zdeponowanymi na Rachunkach (z wyłączeniem Rachunku Głównego), w/w operacje będą wykonywane analogicznie. Po wykonaniu tych czynności, saldo Rachunku rozliczeniowego będzie wynosić zero.

Jeżeli którykolwiek z Uczestników spłaci na koniec dnia roboczego saldo ujemne innego Uczestnika, bank będzie upoważniony i zobowiązany do obliczania odsetek od wierzytelności nabytych przez odpowiedniego Uczestnika (w wyniku subrogacji ustawowej w rozumieniu art. 518 § 1 Kodeksu cywilnego). Odsetki naliczane będą za każdy dzień kalendarzowy w wysokości ustalonej zgodnie z Umową cash poolingu.

Bank będzie upoważniony i zobowiązany do uznawania/obciążania na początku każdego kolejnego dnia roboczego Rachunku głównego i uznawania/obciążania Rachunku rozliczeniowego kwotami operacji odwrotnych w stosunku do operacji wykonanych na koniec poprzedniego dnia roboczego.

Bank będzie upoważniony i zobowiązany do dokonania, w imieniu i na rzecz każdego Uczestnika (za wyjątkiem Lidera), którzy poprzedniego dnia roboczego wykorzystali limit płynności, zapłaty kwot nabytych wierzytelności, bez odsetek, na rzecz Lidera, który w wyniku subrogacji ustawowej nabędzie wierzytelności banku przysługujące bankowi wobec któregokolwiek z Uczestników (poza Liderem), wynikające z niespłaconych sald ujemnych. Upoważnienie i zobowiązanie banku, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, oznacza wyłącznie zobowiązanie do dokonania czynności obciążenia rachunków (za wyjątkiem rachunku głównego) i dokonania spłaty na Rachunek rozliczeniowy (w imieniu i na rzecz uczestników, którzy wykorzystali limit płynności).

Jednocześnie bank będzie upoważniony i zobowiązany do dokonania, w imieniu i na rzecz Lidera, który poprzedniego dnia roboczego wykorzystał limit płynności w Rachunku rozliczeniowym, zapłaty kwot nabytych wierzytelności, bez odsetek, na rzecz Uczestników, którzy w wyniku subrogacji ustawowej nabędą wierzytelności banku przysługujące bankowi wobec Lidera, wynikające z niespłaconego salda ujemnego. Upoważnienie i zobowiązanie banku, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, oznacza wyłącznie zobowiązanie do dokonania czynności obciążenia Rachunku rozliczeniowego i dokonania spłaty (w imieniu i na rzecz Lidera, który wykorzystał limit płynności w Rachunku rozliczeniowym).

Po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego, w każdym pierwszym dniu roboczym następnego miesiąca, bank działając w imieniu i rzecz każdego z Uczestników dokona przelewów pomiędzy poszczególnymi Rachunkami (za wyjątkiem Rachunku rozliczeniowego) obciążając lub uznając te rachunki łącznymi kwotami odsetek należnych od danego Uczestnika lub danemu Uczestnikowi.

Pismem z dnia 5 października 2016 r., Nr 1462-IPPB2.4514.460.2016.1.G1 wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez wskazanie:

  • czy w ramach struktury cash poolingu oraz czynności wykonywanych w ramach usługi zarządzania płynnością finansową przybiorą one postać którejkolwiek z czynności wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ?

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie wskazując, że zdaniem Zainteresowanych umowa (struktura) cash poolingu, która zostanie zawarta oraz czynności wykonywane na jej podstawie nie przybiorą formy którejkolwiek czynności wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Umowa cash poolingu zawarta między Uczestnikami i bankiem oraz czynności wykonywane na jej podstawie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, przedmiotowa Umowa cash poolingu zawarta między Uczestnikami i bankiem oraz czynności realizowane na jej podstawie nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

UZASADNIENIE

Na gruncie ustawy o PCC obowiązuje zasada enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany w/w umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 w/w ustawy).

Dodatkowo zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z prawa cywilnego o kwalifikacji czynności prawnej, a w konsekwencji podleganiu opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikację pod względem prawnym.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego Zainteresowani zawrzą z bankiem Umowę cash poolingu.

Zawarta Umowa cash poolingu będzie umową nienazwaną, która jest zawierana w granicach swobody umów.

Umowa cash poolingu będzie określać warunki zarządzania przez bank nadwyżkami i niedoborami środków pieniężnych na Rachunkach Uczestników. Każdy z Uczestników będzie mógł deponować na swoim rachunku środki pieniężne lub zadłużać się w ramach przyznanego limitu płynności do wysokości kwot określonych w Umowie cash poolingu. Jednocześnie bank będzie traktować środki dodatnie zdeponowane na Rachunkach objętych usługą, jako zabezpieczenie spłaty limitów płynności. Jeżeli którykolwiek z Uczestników spłaci na koniec dnia roboczego saldo ujemne innego Uczestnika, bank będzie upoważniony i zobowiązany do obliczania odsetek od wierzytelności nabytych przez odpowiedniego Uczestnika w wyniku subrogacji ustawowej w rozumieniu art. 518 § 1 Kodeksu cywilnego. Jednocześnie bank będzie również upoważniony i zobowiązany do uznawania/obciążania na początku każdego kolejnego dnia roboczego Rachunku głównego i uznawania/obciążania Rachunku rozliczeniowego kwotami operacji odwrotnych w stosunku do operacji wykonanych w poprzednim dniu roboczym.

Umowa cash poolingu nie została wymieniona wśród czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Zainteresowanych Umowa cash poolingu nie będzie obejmować również elementów charakterystycznych dla czynności wymienionych w katalogu określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, w szczególności nie będzie zawierać elementów charakterystycznych dla umowy pożyczki oraz depozytu nieprawidłowego.

Umowa pożyczki została uregulowana w art. 720 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią umowy pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Umowę depozytu nieprawidłowego reguluje art. 845 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem z umową depozytu nieprawidłowego jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że jego przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. W przypadku depozytu nieprawidłowego stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce. Dodatkowo czas i miejsce zwrotu depozytu nieprawidłowego określają przepisy o przechowaniu.

Czynności wykonywane w ramach Umowy cash poolingu, w tym w szczególności wstępowanie przez Uczestników w prawa wierzyciela w drodze subrogacji, nie będą wyczerpywać znamion umowy pożyczki i depozytu nieprawidłowego. Z tytułu realizacji Umowy cash poolingu powstaną co prawda określone prawa i obowiązki, jednak nie dojdzie w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki i depozytu nieprawidłowego z uwagi na brak zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony podmiot. Uczestnicy zawierający Umowę cash poolingu nie będą wiedzieli czy i przez kogo ich środki zostaną wykorzystane. W konsekwencji w przypadku Umowy cash poolingu nie wystąpią kluczowe elementy umowy pożyczki lub depozytu nieprawidłowego, tj. określenie stron i przedmiotu umowy.

W związku z powyższym, Zainteresowani stoją na stanowisku, że skoro czynności wykonywane w ramach Umowy cash poolingu nie spełnią przesłanek do uznania ich za pożyczkę, depozyt nieprawidłowy lub inną czynność z katalogu zawartego w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC to zawarcie i realizacja Umowy cash poolingu nie będzie rodzić dla Uczestników obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Brak konieczności opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności wykonywanych w ramach umów cash poolingu, z powodu nie wskazania ich przez ustawodawcę w katalogu czynności opodatkowanych tym podatkiem potwierdzają również organy podatkowe.

Zainteresowani wskazują, że powyższy pogląd wynika m.in. z:

  • interpretacji indywidualnej z dnia 25 lipca 2016 r. (nr IPPB2/4514-321/16-6/JG1) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie;
  • interpretacji indywidualnej z dnia 15 lipca 2016 r. (nr IBPB-2-1/4514-317/16/MZ) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • interpretacji indywidualnej z dnia z dnia 14 lipca 2016 r. (nr IBPB-2-1/4514 -284/16/MZ) wydanej przez Dyrektora izby Skarbowej w Katowicach;
  • interpretacji indywidualnej z dnia z dnia 13 lipca 2016 r. (nr IBPB-2-l/4514 -350/16/DP) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2016 r. (nr IBPB-2-1/4514-308/16/MZ) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • interpretacji indywidualnej z dnia 5 lipca 2016 r. (nr IPPB2/4514-306/16-4/JG1) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie;
  • interpretacji indywidualnej z dnia 17 czerwca 2016 r. (nr IPPB2/4514-293/16-2/JG1) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie;
  • interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2016 r. (nr IBPB-2-1/4514-188/16/HK) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • interpretacji indywidualnej z dnia z dnia 25 maja 2016 r. (nr IBPB-2-1/4514 -132/16/HK) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
  • interpretacji indywidualnej z dnia 13 maja 2016 r. (nr IPPB2/4514-179/16-5/JG1) wydanej przez Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie;
  • interpretacji indywidualnej z dnia 24 kwietnia 2016 r. (nr IBPB-2-1/4514-126/16/MD) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 ze zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona)
  4. umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona)
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy przedmiotem opodatkowania są umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, w których to umowach, w myśl art. 720 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r., poz. 380) dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki na biorącym pożyczkę.

Należy podkreślić, że umowa cash poolingu pozostaje na gruncie polskiego prawa umową nienazwaną. Ustawa Kodeks cywilny w części zobowiązaniowej nie zawiera przepisów odnoszących się do tego typu umowy. Przedstawiona we wniosku konstrukcja umowy cash pooling, jako sposobu gospodarowania wolnymi środkami finansowymi uczestniczących podmiotów, pomimo zawierania w sobie pewnych elementów pożyczki, nie wyczerpuje istotnych jej znamion. Cash pooling polega na umożliwieniu lepszej gospodarki finansowej grupy kapitałowej. Dzięki tej usłudze można skompensować niedobory środków przedsiębiorstw należących do tej samej grupy oraz korzystnie zagospodarować nadwyżkę środków netto.

W przypadku Cash poolingu mamy do czynienia z trzema przynajmniej podmiotami, a mianowicie: podmiotem posiadającym wolne środki finansowe, podmiotem posiadającym niedobór tych środków oraz bankiem występującym w roli pośrednika działającego we własnym imieniu. Z tytułu uczestnictwa w tych transakcjach dla wszystkich podmiotów powstają określone prawa i obowiązki, jednak nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot.

Uczestnik cash poolingu posiadający wolne środki nie wie, czy środki te zostaną wykorzystane, w jakiej wysokości i przez którego uczestnika. Tym samym nie jest skonkretyzowana druga strona transakcji, jak też jej podmiot, ponieważ źródłem, z którego zostanie zasilony rachunek o saldzie debetowym, jest rachunek zbiorczy, na którym gromadzone są wolne środki wszystkich posiadających je uczestników cash poolingu. Należy stwierdzić, że zawarcie umowy dotyczącej kompleksowego zarządzania płynnością finansową cash pooling nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przyjmując za Wnioskodawcą, że umowa cash poolingu zawarta między Uczestnikami i bankiem oraz czynności wykonywane na jej podstawie nie przybiorą formy którejkolwiek czynności wymienionej w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy stwierdzić, że Umowa cash poolingu oraz czynności wykonywane na jej podstawie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Końcowo odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte dotyczą konkretnej, indywidualnej sprawy podatnika w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie oraz Zainteresowanym niebędącym Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie