Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. N... - Interpretacja - US.VIII436/3/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.12.2006, sygn. US.VIII436/3/06, Urząd Skarbowy w Mielcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 9 pkt 9 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) po rozpatrzeniu złożonego przez Pana wniosku z dnia 15.11.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 29.11.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży papierów wartościowych dokonywaną za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską postanawia uznać, iż przedstawione stanowisko nie jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 15.11.2006 r. złożył Pan do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych, uzupełniony pismem z dnia 29.11.2006 r. Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, że zawierał Pan umowy sprzedaży nie notowanych na giełdzie akcji spółek Południowy Koncern Energetyczny i Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Akcje tych spółek są zdeponowane w depozycie prowadzonym przez domy maklerskie. Chętnych do sprzedaży i kupna akcji w/w spółek wyszukiwał Pan sam bez pośrednictwa domu maklerskiego. Po uzgodnieniu ceny za akcję i spisaniu umowy sprzedaży dalsze formalności były przeprowadzane za pośrednictwem domu maklerskiego. Dom maklerski pośredniczył w dokonywaniu transakcji poprzez:

  • przeksięgowanie akcji ze sprzedającego na kupującego,
  • rejestrację umowy,
  • przyjęcie oświadczenia na zgodę przechowywania akcji w depozycie,
  • dokonanie wpisu do księgi akcyjnej.

Ponadto za te usługi dom maklerski pobierał opłaty i prowizje do 1% od wartości transakcji. Pana zdaniem umowy sprzedaży papierów wartościowych dokonywane w w/w sposób zgodnie z art. 9 pkt 9 ustawy z dnia 9.09.2000 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) są wolne od podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, iż dom maklerski pośredniczył w dokonywaniu transakcji, która bez jego udziału byłaby niemożliwa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez wnioskodawcę stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 9 ust. pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku sprzedaż papierów wartościowych domom maklerskim i bankom prowadzącym działalność maklerską oraz sprzedaż papierów wartościowych dokonywaną za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską. Zwolnienie to obejmuje dwie grupy sytuacji zarówno przypadki, gdy dokonuje się sprzedaży papierów wartościowych podmiotowi prowadzącemu działalność maklerską jak i za pośrednictwem tego podmiotu dokonuje się ich sprzedaży kontrahentowi, skojarzonemu przez ów podmiot. Pytanie Pana dotyczy drugiej części zwolnienia sprzedaży papierów wartościowych dokonywanej za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską uważa Pan, że sprzedaż dokonywana jest za pośrednictwem domu maklerskiego.

Z treści art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że aby można było mówić o zastosowaniu zwolnienia określonego w tym przepisie, dokonana musi zostać sprzedaż za pośrednictwem domu maklerskiego lub banku prowadzącego działalność maklerską. Tym samym pośrednictwo dotyczyć musi właśnie sprzedaży, a nie innej czynności dokonywanej w związku ze sprzedażą. Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie pośrednictwo domu maklerskiego przy dokonaniu sprzedaży papierów wartościowych polegało na dokonaniu następujących czynności tj.

  • przechowywaniu papierów wartościowych w depozycie prowadzonym przez dom maklerski,
  • przeksięgowaniu akcji ze sprzedającego na kupującego,
  • rejestracji umowy,
  • przyjęciu oświadczenia na zgodę przechowywania akcji w depozycie,
  • dokonaniu wpisu do księgi akcyjnej,
  • wyliczeniu zysku klienta z każdej transakcji,
  • pobraniu opłaty i prowizji za swoje czynności.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika również, że dom maklerski nie dokonywał w Pana imieniu transakcji sprzedaży papierów wartościowych, chętnych do zawarcia transakcji sprzedaży również wyszukiwał Pan sam bez pośrednictwa domu maklerskiego. Pośrednictwo domu maklerskiego w przedmiotowej sprawie polegało jedynie na dokonaniu w/w czynności. Czynności te dokonywane były po uzgodnieniu przez Pana ceny sprzedaży za akcję i spisaniu umowy sprzedaży.

W związku z powyższym umowy sprzedaży papierów wartościowych zawierane w sposób przez Pana opisany nie mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 9 cytowanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Urząd Skarbowy w Mielcu