W związku ze skierowanym zapytaniem do Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie przez Stanisława K., właściciela B. w J., które prowadzi księgowo... - Interpretacja - PUS.V.436/003/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.03.2004, sygn. PUS.V.436/003/04, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku ze skierowanym zapytaniem do Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie przez Stanisława K., właściciela B. w J., które prowadzi księgowość firmy "D." sp. z o.o. z siedzibą w J. "czy pożyczka udzielona spółce z o.o. "D." mającej siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez wspólników zamieszkujących w Wielkiej Brytanii podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych", Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka z o.o. "D." z siedzibą w J. otrzymała pożyczkę pieniężną na terenie Wielkiej Brytanii od wspólników zamieszkujących na tamtejszym terenie.

Zgodnie z przepisami art. 1 ust. 5 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) umowa spółki czy też zmiana umowy spółki, na równi z którą traktowana jest pożyczka udzielona przez wspólnika, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli siedziba spółki znajduje się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

W niniejszej sprawie bezsprzecznym jest fakt, iż przedmiotowa spółka posiada siedzibę w Polsce, a udzielona pożyczka przez jej zagranicznego wspólnika będzie realizowana na terenie kraju.

Wobec powyższego, zgodnie z wyrokiem NSA o sygn. akt III SA 3176/97 kryterium rozstrzygającym o objęciu umów pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie nie miejsce dokonania tej czynności, lecz położenie siedziby spółki. Oznacza to, że każda umowa pożyczki udzielona spółce mającej siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej przez jej wspólnika podlega podatkowi, niezależnie od tego, czy w chwili jej zawarcia przedmiot umowy znajduje się w kraju czy za granicą.

W tym stanie rzeczy uznać należy, iż czynność cywilnoprawna dokonana przez spółkę z o.o. "D." z siedzibą w J. w postaci umowy pożyczki zawartej z jej zagranicznym wspólnikiem podlegać będzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Podkarpacki Urząd Skarbowy