Naczelnik Małopolskiego Uzędu Skarbowego w Krakowie działajac na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U... - Interpretacja - PMO-436/3/04/UM

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. PMO-436/3/04/UM, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Uzędu Skarbowego w Krakowie działajac na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmian.) w związku z wnioskiem z dnia 27.02.2004 r. (data wpływy do tut. Urzędu 3.03.2004 r.) wyjaśnia:

Zgodnie z art. 9 pkt. 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 z 2000 r. ze zmian.) zwalnia się od tego podatku pożyczki na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniadze będace przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiacych przedmiot pożyczki.

Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest udzielenie pożyczki przedsiębiorcy lub przyszłemu przedsiębiorcy, pod warunkiem że otrzymane na podstawie umowy pożyczki pieniadze zostaną, przeznaczone na rozpoczęcie lub dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, przy czym wykorzystanie przedmiotu pożyczki, udzielonej w tym celu, powinno nastąpić w okresie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dodatkowy warunek, w przypadku pożyczek pieniężnych, stanowi wymóg udokumentowania wydatków na wskazane w omawianym przepisie cele ze środków pochodzacych z pożyczki. Nie stanowi okoliczności uzasadniajacej zastosowanie omawianego zwolnienia samo zawarcie umowy, której skutkiem ma być spełnienie świadczenia ze środków pochodzacych z pożyczki, lecz dopiero wykonania takiej umowy przez dokonanie zapłaty.

Jednocześnie tut. Urzad informuje, że zwolnienie to nie znajdzie zastosowania w przypadku pożyczek udzielanych spółce przez jej wspólników. Czynność taka jest bowiem w świetle przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych traktowana jako zmiana umowy spółki i w przepisach regulujacych opodatkowanie umowy spółki i jej zmian nie zawarto analogicznego zwolnienia od podatku.

Z przedstawionych przez Państwa dokumentów wynika, że umowa pożyczki została udzielona na prowadzenie działalności gospodarczej. Wobec powyższego przedstawiony stan faktyczny oraz obowiazujace w tym zakresie przepisy podatkowe pozwalaja stwierdzić, iż przedłożona umowa pożyczki jest zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań tj. udokumentowania wydatkowania pieniędzy na prowadzenie działalności w ciąqu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Jak również pod warunkiem, że nie jest to pożyczka udzielona spółce przez jej wspólnika.

Małopolski Urząd Skarbowy