Postanowienie - Interpretacja - PD/436-3/MG/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.08.2006, sygn. PD/436-3/MG/06, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Strony dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży uprawnień do emisji gazów, przedstawione w piśmie z dnia 25 lipca 2006 r. do wniosku z dnia 23 maja 2006 r. jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 23 maja 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29 maja 2006 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 lipca 2006 r. Strona zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:Wnioskodawcy przyznany został limit emisji gazów cieplarnianych. Uprawnienia do emisji gazów przyznawane są z uwzględnieniem okresów rozliczeniowych. Pierwszy okres rozliczeniowy obejmuje trzy lata kalendarzowe i trwa od stycznia 2005 do grudnia 2007 r. a kolejny obejmuje pięć lat kalendarzowych.W pierwszym okresie rozliczeniowym nie mniej niż 95 % uprawnień powinno być przydzielone bezpłatnie, a w następnym okresie wskaźnik ten nie powinien być niższy niż 90%. Spółka zamierza dokonywać sprzedaży nadwyżki uprawnień. Nabywcą prawa do emisji gazów ma być podatnik mający siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej.W związku z przedstawionym stanem faktycznym Spółka zwróciła się z pytaniem czy czynności cywilnoprawne związane z handlem uprawnieniami są wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.Zdaniem Spółki sprzedaż emisji gazów, jako praw majątkowych, nabywcy nie mającemu miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, wykonywanych w następstwie tej transakcji poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie podlega przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902), nakładają na podmioty gospodarcze posiadające instalacje, które powodują wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza obowiązek uzyskania pozwolenia, w którym - między innymi - określona jest wielkość dopuszczalnej emisji w warunkach normalnego funkcjonowania instalacji. Uprawnienia do emisji gazów mogą być przedmiotem handlu zgodnie z art. 24 i 26 ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784 ) na warunkach określonych w niniejszej ustawie. Według definicji legalnej podanej w art. 3 pkt 15 tej ustawy przez uprawnienia do emisji: "rozumie się przez to uprawnienie do wprowadzania do powietrza w określonym czasie ekwiwalentu w przypadku gazów cieplarnianych lub 1 Mg jednej z pozostałych substancji, które może być sprzedane, przeniesione lub umorzone na zasadach określonych w ustawie". Z samej definicji "uprawnienia do emisji" wynika zatem, że jest to prawo.Jak wynika z pisma Spółki, prawo to wykonywane będzie poza granicami kraju.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zmianami) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W dalszej części tego artykułu, w ustępie 4 widnieje zapis, iż podatkowi podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:
1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, umowa sprzedaży prawa majątkowego, jakim jest prawo do emisji gazów, wykonywanego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zmianami), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z poz. 1 część I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.

Opolski Urząd Skarbowy