Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr... - Interpretacja - IS.I/2-4361/5/06

Shutterstock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2006, sygn. IS.I/2-4361/5/06, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 27.12.2005 r., znak: I US.VIII-436/4/05, stanowiące pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe, o ile obdarowany nie przejmie zobowiązań darczyńcy wynikających z obciążenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego z tytułu niespłaconego kredytu wraz ze skapitalizowanymi odsetkami oraz zadłużenia z tytułu przejściowego wykupienia odsetek wraz z ich oprocentowaniem.

Pismem z dnia 1.10.2005 r., które wpłynęło do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w dniu 13.10.2005 r. (uzupełnionym pismem z dnia 27.11.2005 r.), pani Agnieszka B. zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a ordynacji podatkowej). Zapytanie dotyczyło kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych darowizny udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego obciążonego zadłużeniem z tytułu kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową wraz ze skapitalizowanymi odsetkami oraz zadłużeniem z tytułu przejściowego wykupienia odsetek wraz z ich oprocentowaniem. Według stanowiska podatniczki (mimo że nabycie przez nią prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło z zadłużeniem), darowizna udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego obciążonego zadłużeniem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż "to spółdzielnia mieszkaniowa, a nie darczyńca jest dłużnikiem"; tym samym nie następuje przejęcie przez obdarowanego przedmiotowego zadłużenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanowieniem z dnia 27.12.2005 r., znak: I US.VIII-436/4/05, uznał stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe. Wskazując przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) oraz art. 519 kodeksu cywilnego uznał, że zawarcie umowy darowizny udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego obciążonego zadłużeniem z tytułu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu nie będzie podlegało opodatkowaniu tym podatkiem.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie po przeanalizowaniu przedłożonych akt sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego postanowił zmienić postanowienie, uznał bowiem, iż obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności, które wyraźnie wymieniono w art. 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399). Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d powołanej ustawy, podatkowi podlegają umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. Powyższy przepis dotyczy zatem umów darowizny, z których wynika przejęcie przez obdarowanego długów i ciężarów, co w konsekwencji oznacza, że obdarowany staje się osobiście zobowiązany do ich świadczenia na rzecz zbywcy lub osób trzecich. Podstawę opodatkowania stanowi wartość długów i ciężarów albo zobowiązań przejętych przez obdarowanego - art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

O istnieniu obowiązku podatkowego oraz o jego rodzaju rozstrzyga treść umowy darowizny i sposób jej realizacji. Jeżeli zatem obdarowany przejmie w drodze umowy część nabytego przez darczyńcę prawa do lokalu wraz z częścią zadłużenia wynikającego z obciążenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego z tytułu niespłaconego kredytu wraz ze skapitalizowanymi odsetkami oraz zadłużenia z tytułu przejściowego wykupienia odsetek wraz z ich oprocentowaniem, wówczas umowa darowizny - w części przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Natomiast w sytuacji, gdy wskutek zawarcia umowy darowizny ułamkowej części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie nastąpi przejęcie zobowiązań darczyńcy, umowa taka nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na powyższe zachodzi konieczność zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, z dnia 27.12.2005 r., znak: I US.VIII-436/4/2005, w trybie art. 14b § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej, nakładającego na organ odwoławczy obowiązek zmiany z urzędu postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, o ile postanowienie to rażąco narusza prawo.

Izba Skarbowa w Rzeszowie