Czy w okolicznosciach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszlego na Wnioskodawcy z tytulu Dostawy bedzie ciazyc obowiazek zaplaty podatku od czyn... - Interpretacja - IPPB2/4514-198/15-4/KW1

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2015, sygn. IPPB2/4514-198/15-4/KW1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy w okolicznosciach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszlego na Wnioskodawcy z tytulu Dostawy bedzie ciazyc obowiazek zaplaty podatku od czynnosci cywilnoprawnych ("PCC")?

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz ? 7 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z pozn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko ? przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2015 r. (data wplywu 19 maja 2015 r.) uzupelnionym pismem z dnia 25 czerwca 2015 r. (data nadania 25 czerwca 2015 r., data wplywu 26 czerwca 2015 r.) na wezwanie Nr IPPP3/4512-412/15-2/KP, IPPB2/4514-198/15-2/KW1 z dnia 18 czerwca 2015 r. (data nadania 19 czerwca 2015 r., data doreczenia 22 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku od czynnosci cywilnoprawnych w zakresie skutkow podatkowych nabycia Nieruchomosci ? jest prawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 maja 2015 r. wplynal ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczacej podatku od czynnosci cywilnoprawnych w zakresie skutkow podatkowych nabycia Nieruchomosci.

We wniosku przedstawiono nastepujace zdarzenie przyszle.

Wnioskodawca zamierza kupic od G. sp. z o.o., ktora przed transakcja zostanie przeksztalcona w spolke jawna (?Sprzedajacy?) nizej opisana nieruchomosc. W lutym 2009 roku Sprzedajacy w drodze aportu (na podstawie umowy objecia udzialow oraz umowy przeniesienia wlasnosci) nabyl niezabudowana nieruchomosc gruntowa stanowiaca dzialki gruntu oznaczone ewidencyjnie numerami: 8/22, 8/23, 8/67, 342/1, 342/2, 342/3 o lacznym obszarze 4,0357 ha dla ktorej Sad Rejonowy, III Wydzial Ksiag Wieczystych prowadzi ksiege wieczysta. (dalej jako ?Grunt?). W zwiazku z nabyciem Gruntu Sprzedajacemu nie przyslugiwalo prawo obnizenia kwoty podatku naleznego VAT o podatek naliczony VAT (nabycie Gruntu bylo zwolnione z VAT).

Ponadto, w styczniu 2009 roku Sprzedajacy na podstawie umowy sprzedazy nabyl niezabudowana nieruchomosc gruntowa stanowiaca dzialke gruntu oznaczona ewidencyjnie numerem: 8/65 o lacznym obszarze 0,0700 ha dla ktorej Sad Rejonowy, III Wydzial Ksiag Wieczystych prowadzi ksiege wieczysta (?Nieruchomosc?). W zwiazku z nabyciem Nieruchomosci Wnioskodawcy przyslugiwalo prawo obnizenia kwoty podatku naleznego o podatek naliczony. Nieruchomosc zostala zabudowana wewnetrzna droga dojazdowa, ktora zostala oddana do uzytkowania razem z Obiektem Magazynowym w 2010 r. Droga ta jest funkcjonalnie zwiazana z Obiektem Magazynowym, w zwiazku z czym mozliwosc korzystania z niej przez najemcow Obiektu Magazynowego, w tym najemcow Lokalu, jest zwiazana z prawem najemcow do korzystania z Lokalu wynikajacym z Umow Najmu (?Droga dojazdowa?).

Na nabytym Gruncie Sprzedajacy wybudowal obiekt magazynowy (dalej jako "Obiekt Magazynowy"), ktory zostal oddany do uzytkowania w 2010 roku. Ponadto na Gruncie znajduja sie budynki i budowle, ktorych funkcja jest wspieranie funkcjonowania Obiektu Magazynowego (?Budowle?), w szczegolnosci:

  1. droga wewnetrzna,
  2. parking (plac manewrowy),
  3. zbiornik wodny (przeciwpozarowy).

W okresie po wybudowaniu Obiektu Magazynowego, Budowli i Drogi dojazdowej Sprzedajacy nie ponosil wydatkow na ich ulepszenie w rozumieniu przepisow ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osob prawnych (j.t. Dz. U. z 2014, poz. 851 ze zmianami) (?Ustawa o PDOP?), ktorych wartosc przekroczylaby 30% ich wartosci poczatkowej . Sprzedajacy odliczal VAT w stosunku do Obiektu Magazynowego, Budowli oraz Drogi dojazdowej.

Po oddaniu Obiektu Magazynowego do uzytkowania Sprzedajacy zawarl szereg umow najmu (?Umowy Najmu?) powierzchni magazynowych oraz biurowych znajdujacych sie w Obiekcie Magazynowym z podmiotami trzecimi. Pierwsza Umowa Najmu czesci powierzchni w Obiekcie Magazynowym zostala zawarta w pazdzierniku 2009 roku. Obiekt Magazynowy zostal w wiekszosci skomercjalizowany (tzn. zawarto Umowy Najmu na wiekszosc powierzchni w Obiekcie Magazynowym) w 2010 roku. W Obiekcie Magazynowym na dzien dokonywania sprzedazy opisanej ponizej, wyodrebnione beda 4 lokale stanowiace odrebny przedmiot wlasnosci. Jeden z tych lokali (?Lokal?) stanowic bedzie wlasnosc Sprzedajacego, a pozostale trzy lokale beda stanowic wlasnosc osoby trzeciej. Niewielka czesc powierzchni Lokalu zostala oddana w najem w 2015 roku, a pozostala czesc powierzchni Lokalu zostala oddana w najem co najmniej na 2 lata przed planowana sprzedaza. Wnioskodawca planuje kupic od Sprzedajacego Lokal wraz z udzialem w nieruchomosci wspolnej, w tym w Budowlach, oraz Droge dojazdowa (?Dostawa?). Na Wnioskodawce przejda rowniez z mocy prawa, na podstawie art. 678 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiazki z Umow Najmu dotyczacych Lokalu.

Zarowno Wnioskodawca jak i Sprzedajacy sa i beda na moment Dostawy czynnymi podatnikami VAT i zamierzaja zlozyc do wlasciwego naczelnika urzedu skarbowego, przed dokonaniem Dostawy, oswiadczenie, o ktorym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 Ustawy o VAT w zakresie tej czesci Lokalu, ktora podlega zwolnieniu z VAT z mozliwoscia wyboru opodatkowania, o ktorym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Wnioskodawca wskazal, ze Sprzedajacy zawarl rowniez nastepujace umowy zwiazane z Obiektem Magazynowym i Budowlami oraz Droga dojazdowa, ktore nie beda przedmiotem transakcji:

  1. umowe o zarzadzanie Obiektem Magazynowym, na podstawie ktorej zarzadca prowadzi pelna obsluge Obiektu Magazynowego, a w szczegolnosci dokonuje rozliczen z najemcami, zleca dokonywanie kontroli technicznych oraz okresowych przegladow Obiektu Magazynowego, zleca utrzymanie porzadku i czystosci czesci wspolnych Obiektu Magazynowego i Gruntu, usuwa awarie powstale w Obiekcie Magazynowym za posrednictwem wyspecjalizowanych jednostek, prowadzi ewidencje najemcow powierzchni zlokalizowanych w Obiekcie Magazynowym; zarzadca zarzadza Obiektem Magazynowym przy pomocy specjalistycznej aplikacji (programu) dedykowanej do zarzadzania wielkopowierzchniowymi obiektami magazynowymi, na podstawie zawartej umowy licencji,
  2. umowe o dostawe energii elektrycznej,
  3. umowe o dostawe wody,
  4. umowe z dostawca ciepla,
  5. umowy serwisu elementow Obiektu Magazynowego,
  6. umowe wywozu nieczystosci,
  7. umowe ochrony Obiektu Magazynowego,
  8. umowy rachunku bankowego,
  9. umowe na obsluge ksiegowa.

W ramach Dostawy na Wnioskodawce nie przejda w szczegolnosci: prawa i obowiazki z umow opisanych powyzej, znajdujace sie na rachunkach bankowych srodki pieniezne, naleznosci handlowe powstale do dnia zawarcia transakcji, zobowiazania (z wyjatkiem zobowiazan wynikajacych z Umow Najmu dotyczacych Lokalu), w tym zobowiazania z tytulu zawartych umow kredytu i pozyczek. Ponadto, w sklad przedmiotu sprzedazy nie beda wchodzily: oznaczenie indywidualizujace przedsiebiorstwo (nazwa przedsiebiorstwa), tajemnice przedsiebiorstwa, a takze ksiegi i dokumenty zwiazane z prowadzona dzialalnoscia gospodarcza.

Wnioskodawca dodal, ze Sprzedajacy nie zatrudnia pracownikow, a wynajem powierzchni w Lokalu, stanowi jedyny przedmiot dzialalnosci gospodarczej Sprzedajacego.

Lokal (z udzialem w czesciach wspolnych, w tym w Budowlach) wraz z prawami i obowiazkami wynikajacymi z Umow Najmu dotyczacych Lokalu, a takze Droga dojazdowa nie stanowi wedlug Wnioskodawcy samodzielnego przedsiebiorstwa, ani formalnie organizacyjnie wydzielonej czesci przedsiebiorstwa Sprzedajacego. Intencja stron transakcji jest objecie Dostawa sprzedazy poszczegolnych skladnikow majatku (tzn. Lokalu wraz z udzialem w czesciach wspolnych oraz prawami i obowiazkami wynikajacymi z Umow Najmu dotyczacych Lokalu, a takze Drogi dojazdowej), a nie calego przedsiebiorstwa lub jego zorganizowanej czesci wraz ze wszelkimi skladnikami niematerialnymi i materialnymi umozliwiajacymi dalsze prowadzenie dzialalnosci w oparciu o Lokal. Wnioskodawca zamierza prowadzic dzialalnosc gospodarcza podlegajaca opodatkowaniu VAT przy wykorzystaniu Lokalu wraz z udzialem w czesciach wspolnych oraz Drogi dojazdowej. Po Dostawie jedynie na Wnioskodawcy bedzie spoczywal obowiazek zapewnienia prawidlowego funkcjonowania Lokalu wraz z udzialem w czesciach wspolnych i Drogi dojazdowej.

Koncowo Wnioskodawca wskazal, ze w stosunku do konsekwencji przedmiotowej Dostawy na gruncie podatku VAT z wnioskiem o interpretacje przepisow prawa podatkowego do dzialajacego z upowaznienia Ministra Finansow Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wystapil rowniez Sprzedajacy (wniosek zlozony przez G. sp.j. ).

W uzupelnieniu z dnia 25 czerwca 2015 r. Wnioskodawca wskazal, ze:

  1. Bedacy przedmiotem zespol skladnikow majatku nie jest i nie bedzie wyodrebnionym organizacyjnie w przedsiebiorstwie Sprzedajacego, w tym nie ma i nie bedzie on mial swojego miejsca w strukturze organizacyjnej Sprzedajacego jako dzial, wydzial oddzial, itp.
  2. Bedacy przedmiotem nabycia zespol skladnikow majatku nie jest i nie bedzie wyodrebniony finansowo w przedsiebiorstwie Sprzedajacego. W zwiazku z wylaczeniu szeregu istotnych elementow przedsiebiorstwa Sprzedajacego z transakcji co do zasady nie jest i nie bedzie mozliwe przyporzadkowanie przychodow i kosztow oraz naleznosci i zobowiazan do zespolu skladnikow majatku bedacego przedmiotem dostawy przez Sprzedajacego.
  3. Bedacy przedmiotem nabycia zespol skladnikow majatku nie jest i nie bedzie wyodrebniony funkcjonalnie w przedsiebiorstwie Sprzedajacego. Nie stanowi i nie bedzie on stanowil funkcjonalnie odrebnej calosci, tj. nie obejmuje on wszystkich niezbednych elementow do samodzielnego prowadzenia dzialan gospodarczych, ktorym sluzy w strukturze Sprzedajacego.
  4. Bedacy przedmiotem nabycia zespol skladnikow majatku nie posiada i nie bedzie posiadac potencjalnej zdolnosci do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Nabywajace bedzie musial bowiem po jego nabyciu zawrzec szereg umow o swiadczenie na jego rzecz uslug zwiazanych z funkcjonowaniem nabywanego zespolu skladnikow majatkowych, aby mogl on samodzielnie funkcjonowac.
  5. Bedacy przedmiotem nabycia majatek nie stanowi na tyle zorganizowanego kompleksu praw, obowiazkow i rzeczy, aby byl on zdolny do realizacji zadan gospodarczych przypisywanych przedsiebiorstwu Sprzedajacego. Nabywajacy bedzie musial bowiem po jego nabyciu zawrzec szereg umow o swiadczenie na jego rzecz uslug zwiazanych z funkcjonowaniem nabywanego zespolu skladnikow majatkowych, aby mogl on realizowac okreslone zadania gospodarcze.

W zwiazku z powyzszym opisem zadano nastepujace pytania:

  1. Czy w okolicznosciach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszlego Wnioskodawca bedzie mial prawo do obnizenia VAT naleznego o VAT naliczony wynikajacy z faktury dokumentujacej Dostawe oraz do zwrotu nadwyzki VAT naliczonego wynikajacego z faktury dokumentujacej Dostawe nad VAT naleznym...
  2. Czy w okolicznosciach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszlego na Wnioskodawcy z tytulu Dostawy bedzie ciazyc obowiazek zaplaty podatku od czynnosci cywilnoprawnych ("PCC")...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynnosci cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarow i uslug zostala wydana w dniu 20 lipca 2015 r. odrebna interpretacja indywidualna Nr IPPP3/4512-412/15-4/KP.

Stanowisko Wnioskodawcy.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, ze Dostawa nie bedzie podlegac opodatkowaniu PCC w zwiazku z faktem, ze bedzie ona podlegac opodatkowaniu VAT.

Wnioskodawca podniosl, ze zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a Ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC podlegaja m.in. umowy sprzedazy rzeczy i praw majatkowych. Natomiast w art. 2 ustawy o PCC ustawodawca zawarl liste wylaczen spod opodatkowania PCC. W szczegolnosci, zgodnie z art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, czynnosci cywilnoprawne inne niz umowa spolki i jej zmiany nie podlegaja PCC, m.in. jezeli przynajmniej jedna ze stron z tytulu dokonania tej czynnosci jest opodatkowana podatkiem VAT.

Zwazywszy na fakt, ze planowana Dostawa miesci sie w katalogu czynnosci opodatkowanych PCC zawartej w art. 1 Ustawy o PCC, kluczowe jest dokonanie analizy skutkow planowanej Dostawy na gruncie Ustawy o VAT. Zdaniem Wnioskodawcy Dostawa bedzie stanowic odplatna dostawe towarow na terytorium kraju podlegajaca opodatkowaniu podatkiem VAT w/g stawki podstawowej, ktora obecnie wynosi 23%.

Wnioskodawca wskazal, ze zwazywszy na powyzsze Dostawa nie bedzie podlegac podatkowi PCC na podstawie art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, a na Wnioskodawcy nie bedzie ciazyl obowiazek zaplaty PCC z tytulu nabycia Lokalu wraz z udzialem w czesciach wspolnych, w tym w Budowlach, oraz Drogi dojazdowej.

W zwiazku z powyzszym Wnioskodawca wniosl o potwierdzenie prawidlowosci swojego stanowiska.

W swietle obowiazujacego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszlego uznaje sie za prawidlowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 wrzesnia 2000 roku o podatku od czynnosci cywilnoprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 626), podatkowi podlegaja umowy sprzedazy oraz zamiany rzeczy i praw majatkowych.

Obowiazek podatkowy powstaje z chwila dokonania czynnosci cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedazy ciazy na kupujacym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegaja podatkowi czynnosci cywilnoprawne, inne niz umowa spolki i jej zmiany, jezeli przynajmniej jedna ze stron z tytulu dokonania tej czynnosci jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarow i uslug,
  2. zwolniona z podatku od towarow i uslug, z wyjatkiem:
    • umow sprzedazy i zamiany, ktorych przedmiotem jest nieruchomosc lub jej czesc, albo prawo uzytkowania wieczystego, spoldzielcze wlasnosciowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spoldzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garazu wielostanowiskowym lub udzial w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedazy udzialow i akcji w spolkach handlowych.

W zwiazku z tym podkreslic nalezy, ze jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedazy nieruchomosci podatkiem od czynnosci cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejnosci rozstrzygniecia wymaga kwestia czy powyzsza czynnosc bedzie podlegala opodatkowaniu podatkiem od towarow i uslug, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objecia ich podatkiem od czynnosci cywilnoprawnych. Objecie tych czynnosci podatkiem od towarow i uslug moze bowiem skutkowac wylaczeniem obowiazku podatkowego w podatku od czynnosci cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynnosci cywilnoprawnych, uzyte w ustawie okreslenie podatek od towarow i uslug oznacza podatek od towarow i uslug w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarow i uslug (Dz. u. Nr 54, poz. 535, z pozn. zm.) lub podatek od wartosci dodanej pobierany na podstawie przepisow obowiazujacych w panstwach czlonkowskich.

Zaznaczyc jednak nalezy, ze w przypadku umow sprzedazy nieruchomosci o wylaczeniu z opodatkowania podatkiem od czynnosci cywilnoprawnych nie decyduje okolicznosc, ze strony tej umowy posiadaja status podatnika podatku od towarow i uslug, lecz wylacznie fakt, ze przynajmniej jedna ze stron z tytulu dokonania tej konkretnej czynnosci jest opodatkowana podatkiem od towarow i uslug.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynnosci cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedazy ? wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowia nieruchomosci, rzeczy ruchome, prawo uzytkowania wieczystego, wlasnosciowe spoldzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spoldzielcze prawo do lokalu uzytkowego oraz wynikajace z przepisow prawa spoldzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w malym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszlego wynika, ze Wnioskodawca zamierza kupic od G. sp. z o.o., ktora przed transakcja zostanie przeksztalcona w spolke jawna (?Sprzedajacy?) nieruchomosc. W lutym 2009 roku Sprzedajacy w drodze aportu nabyl niezabudowana nieruchomosc gruntowa (dalej jako ?Grunt?). W zwiazku z nabyciem Gruntu Sprzedajacemu nie przyslugiwalo prawo obnizenia kwoty podatku naleznego VAT o podatek naliczony VAT (nabycie Gruntu bylo zwolnione z VAT). Ponadto, w styczniu 2009 roku Sprzedajacy na podstawie umowy sprzedazy nabyl niezabudowana nieruchomosc gruntowa (?Nieruchomosc?). W zwiazku z nabyciem Nieruchomosci Sprzedajacemu przyslugiwalo prawo obnizenia kwoty podatku naleznego o podatek naliczony. Nieruchomosc zostala zabudowana wewnetrzna droga dojazdowa, ktora zostala oddana do uzytkowania razem z Obiektem Magazynowym w 2010 r. Na nabytym Gruncie Sprzedajacy wybudowal obiekt magazynowy (dalej jako ?Obiekt Magazynowy?), ktory zostal oddany do uzytkowania w 2010 roku. Ponadto na Gruncie znajduja sie budynki i budowle, ktorych funkcja jest wspieranie funkcjonowania Obiektu Magazynowego (?Budowle?). Wnioskodawca wskazal, ze w okresie po wybudowaniu Obiektu Magazynowego, Budowli i Drogi dojazdowej Sprzedajacy nie ponosil wydatkow na ich ulepszenie w rozumieniu przepisow ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osob prawnych (j.t. Dz. U. z 2014, poz. 851 ze zmianami) (?Ustawa o PDOP?), ktorych wartosc przekroczylaby 30% ich wartosci poczatkowej. Sprzedajacy odliczal VAT w stosunku do Obiektu Magazynowego, Budowli oraz Drogi dojazdowej. Wnioskodawca wskazal, ze po oddaniu Obiektu Magazynowego do uzytkowania Sprzedajacy zawarl szereg umow najmu (?Umowy Najmu?) powierzchni magazynowych oraz biurowych znajdujacych sie w Obiekcie Magazynowym z podmiotami trzecimi. Wnioskodawca planuje kupic od Sprzedajacego Lokal wraz z udzialem w nieruchomosci wspolnej, w tym w Budowlach, oraz Droge dojazdowa (?Dostawa?). Na Wnioskodawce przejda rowniez prawa i obowiazki z Umow Najmu dotyczacych Lokalu. Wnioskodawca zaznaczyl, ze zarowno Wnioskodawca jak i Sprzedajacy sa i beda na moment Dostawy czynnymi podatnikami VAT i zamierzaja zlozyc do wlasciwego naczelnika urzedu skarbowego, przed dokonaniem Dostawy, oswiadczenie, o ktorym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 Ustawy o VAT w zakresie tej czesci Lokalu, ktora podlega zwolnieniu z VAT z mozliwoscia wyboru opodatkowania, o ktorym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT. Wnioskodawca wskazal, ze Sprzedajacy zawarl rowniez umowy zwiazane z Obiektem Magazynowym i Budowlami oraz Droga dojazdowa, ktore nie beda przedmiotem transakcji. Wnioskodawca zwrocil uwage, ze w ramach Dostawy na Wnioskodawce nie przejda w szczegolnosci: prawa i obowiazki z umow opisanych powyzej, znajdujace sie na rachunkach bankowych srodki pieniezne, naleznosci handlowe powstale do dnia zawarcia transakcji, zobowiazania (z wyjatkiem zobowiazan wynikajacych z Umow Najmu dotyczacych Lokalu), w tym zobowiazania z tytulu zawartych umow kredytu i pozyczek. Ponadto, w sklad przedmiotu sprzedazy nie beda wchodzily: oznaczenie indywidualizujace przedsiebiorstwo (nazwa przedsiebiorstwa), tajemnice przedsiebiorstwa, a takze ksiegi i dokumenty zwiazane z prowadzona dzialalnoscia gospodarcza. Wnioskodawca dodal, ze Sprzedajacy nie zatrudnia pracownikow, a wynajem powierzchni w Lokalu, stanowi jedyny przedmiot dzialalnosci gospodarczej Sprzedajacego. W ocenie Wnioskodawcy Lokal (z udzialem w czesciach wspolnych, w tym w Budowlach) wraz z prawami i obowiazkami wynikajacymi z Umow Najmu dotyczacych Lokalu, a takze Droga dojazdowa nie stanowi wedlug Wnioskodawcy samodzielnego przedsiebiorstwa, ani formalnie organizacyjnie wydzielonej czesci przedsiebiorstwa Sprzedajacego.

W interpretacji indywidualnej z dnia 20 lipca 2015 r. Nr IPPP3/4512-412/15-4/KP w zakresie podatku od towarow i uslug Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdzil stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c ? 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z ktorym: ?(?) negatywne przeslanki okreslone w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie beda mialy zastosowania, gdyz Dostawa bedzie podlegala opodatkowaniu VAT jako odplatna dostawa towarow oraz nie bedzie zwolniona z VAT. Biorac pod uwage powyzsze, zdaniem Wnioskodawcy bedzie on uprawniony do obnizenia naleznego VAT o VAT naliczony z faktury dokumentujacej Dostawe oraz do zwrotu nadwyzki VAT naliczonego nad VAT naleznym?.

Zatem, jezeli transakcja sprzedazy Nieruchomosci bedzie podlegala opodatkowaniu podatkiem od towarow i uslug, powyzsza czynnosc bedzie korzystala z wylaczenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynnosci cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszlego przedstawionego przez Wnioskodawce i stanu prawnego obowiazujacego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysluguje prawo do wniesienia skargi na niniejsza interpretacje przepisow prawa podatkowego z powodu jej niezgodnosci z prawem. Skarge wnosi sie do Wojewodzkiego Sadu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na pismie organu, ktory wydal interpretacje w terminie 14 dni od dnia, w ktorym skarzacy dowiedzial sie lub mogl sie dowiedziec o jej wydaniu ? do usuniecia naruszenia prawa (art. 52 ? 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postepowaniu przed sadami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skarge do WSA wnosi sie (w dwoch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doreczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usuniecia naruszenia prawa, a jezeli organ nie udzielil odpowiedzi na wezwanie, w terminie szescdziesieciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 ? 2 ww. ustawy).

Skarge wnosi sie za posrednictwem organu, ktorego dzialanie lub bezczynnosc sa przedmiotem skargi (art. 54 ? 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Plocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Plock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie