Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o podatku od t... - Interpretacja - UEP-4321/PCC/2/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.11.2004, sygn. UEP-4321/PCC/2/04, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest wartością niematerialną i prawną. W art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy cyt. jw. postanowiono, że świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Biorąc powyższe pod uwagę, od dnia 1 maja 2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega ustanowienie przez podatnika związanego z jego działalnością prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego oraz niezabudowanego, a także jego sprzedaż (przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego oraz niezabudowanego).

Zgodnie z § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.

Art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określa, że podstawą opodatkowania tym podatkiem jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W opisanej sytuacji, podstawę opodatkowania usługi sprzedaży prawa użytkowania wieczystego działek gruntu wraz z budynkami za cenę, w skład której wchodzi prawo użytkowania wieczystego, wartość naniesień oraz podatek od nieruchomości wraz z odsetkami, winien stanowić obrót, który jest kwotą należną obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy usługi. Zatem z podstawy opodatkowania świadczonej usługi nie można wyłączyć poszczególnych jej elementów. Przedmiotem określonej umową czynności jest skategoryzowana usługa, nie zaś sekwencja czy też zbiór dowolnie wyodrębnionych w jej ramach usług, dlatego też należy stwierdzić, iż całość sprzedaży usługi podlega opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na powyższe w świetle postanowień art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) czynność cywilnoprawna, o której mowa wyżej, jako opodatkowana podatkiem od towarów i usług, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Urząd Skarbowy w Płocku