Czy zachodzi konieczność uiszczenia 2% podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy sprzedający jest zwolnionym podatnikiem VAT z tytułu tej umowy sprz... - Interpretacja - IBPBII/1/436-197/13/JP

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2013, sygn. IBPBII/1/436-197/13/JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy zachodzi konieczność uiszczenia 2% podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy sprzedający jest zwolnionym podatnikiem VAT z tytułu tej umowy sprzedaży?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 19 lipca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 05 września 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia samochodu osobowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia samochodu osobowego.

Jako, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 30 sierpnia 2013 r. znak: IBPB II/436-197/13/JP wezwano Wnioskodawcę o jego uzupełnienie. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 05 września 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca zakupił w lipcu 2013 r. samochód osobowy. Nabycie zostało udokumentowane rachunkiem. Poprzednim właścicielem samochodu był lekarz prowadzący specjalistyczną praktykę lekarską. Strona sprzedająca korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.

Wnioskodawca zarejestrował nabyty samochód w Urzędzie Miejskim. Nie zapłacił podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia samochodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji zachodzi konieczność uiszczenia 2% podatku od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie uzyskanych informacji oraz przepisów art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jest zwolniony z płacenia podatku z tytułu nabycia samochodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych

W związku powyższym należy zauważyć, iż co do zasady umowa sprzedaży, jak w przypadku opisanym przez Wnioskodawcę, ze względu na to, że mieści się w zakresie przedmiotowym ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Jednakże w omawianej ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność, co prawda mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy, jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jedną z takich sytuacji normują przepisy art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy. Zgodnie z jego postanowieniami, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Przy czym należy zauważyć, iż zgodnie z dyspozycją powyższego przepisu o wyłączeniu m. in. umowy sprzedaży spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu odrębnych przepisów, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron, co istotne z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że przy zawieraniu umowy sprzedaży status podatnika podatku od towarów i usług musi posiadać sprzedający.

Odnosząc powyższe stwierdzenia do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, zgodnie z którym strona sprzedająca samochód osobowy korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, należy stwierdzić, że na mocy wyżej przywołanego przepisu umowa kupna sprzedaży samochodu osobowego jest wyłączona spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tym samym Wnioskodawca nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu omawianej transakcji.

Wobec powyższego należało uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-110 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 227 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach