Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż z dniem 1.09.2004 r. Spółka została postawiona w stan likwidacji. Po otwarciu likwidacji Spółka nie pro... - Interpretacja - ZP/436-11/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.06.2006, sygn. ZP/436-11/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż z dniem 1.09.2004 r. Spółka została postawiona w stan likwidacji. Po otwarciu likwidacji Spółka nie prowadzi działalności produkcyjnej. Maszyny, urządzenia i inne rzeczy ruchome związane bezpośrednio z produkcją zostały przez likwidatora sprzedane. Do sprzedaży w ramach likwidacji pozostają prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z posadowionymi na tych gruntach budynkami i budowlami, stanowiącymi własność Wnioskującej. Jak podnosi Podatnik, w 1992 r. wybudowano i oddano do użytku budynek fabryczny składający się z hal produkcyjnych i budowli, który obecnie Spółka zamierza sprzedać.

Wnioskująca, użytkowała przedmiotowy budynek w okresie dłuższym niż 5 lat, w tym czasie Podatnik nie ponosił nakładów na ulepszenie stanowiących co najmniej 30 % wartości początkowej tego budynku.

Wnioskująca stoi na stanowisku, iż sprzedaż ww. budynku fabrycznego wybudowanego i oddanego do użytku w 1992 r. podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podatnik zwraca się o potwierdzenie prezentowanego stanowiska.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki,

c) (uchylony),

d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,

f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) umowy majątkowe małżeńskie,

h) ustanowienie hipoteki,

i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j) umowy depozytu nieprawidłowego,

k) umowy spółki (akty założycielskie);

2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 1 ust. 4, ww. ustawy, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, jeżeli ich przedmiotem są m. in. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle art. 2 pkt 4, cytowanej ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Stosownie do powyższego należy stwierdzić, iż czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego, pomimo, iż polegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają również opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Konkludując, należy stwierdzić, iż podatkowi do czynności cywilnoprawnych podlegają m. in. umowy sprzedaży, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym nieruchomości. Zbycie budynku fabrycznego wybudowanego i oddanego do użytku w 1992 r.podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz jest z tego podatku zwolnione, w związku z czym w świetle przywoływanych regulacji podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu