Zgodnie z artykułem 1 ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U z 2005 Nr 41 roku, poz. 399 z późn.zm.) p... - Interpretacja - GM/436/17/2005

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.01.2006, sygn. GM/436/17/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z artykułem 1 ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U z 2005 Nr 41 roku, poz. 399 z późn.zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ustawy.

Czynności te zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę.Użyty w treści tego przepisu wyraz " następujące " wyraźnie wskazuje, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają tylko te czynności, które zostały w nim wymienione . Nie jest natomiast zamiarem ustawodawcy objęcie tym podatkiem innych czynności, nawet jeśli wywołują podobne skutki ekonomiczne.

Czynność cywilnoprawna - umowa sprzedaży , została uregulowana w artykułach od 535-602 kodeksu cywilnego . Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.Jest to umowa nazwana , umożliwiająca zbycie i nabycie własności - tak jak miało to miejsce w przedstawionej sytuacji, gdzie nastąpiło zbycie własności pojazdu przez sprzedającego ( y ) na rzecz kupującej ( x ) a następnie bez rozwiązania powyższej umowy, została dokonana kolejna czynność cywilnoprawna dotycząca tego samego pojazdu, gdzie " x" jest stroną sprzedającą a " y "jest stroną nabywającą.

Skoro strony zawarły nową umowę sprzedaży, nie rozwiązując wcześniejszej umowy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych .

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu