POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.V/436-5/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. US.V/436-5/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r . - Ordynacja podatkowa (jt. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09 marca 2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 01.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 09.03.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 01.04.2005 r., zwrócił się Pan z zapytaniem czy notariusz właściwie pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy zamiany przedmiotów o tej samej wartości.

Według Pana, ponieważ obydwa przedmioty były jednakowej wartości a ich zamiana nie przysporzyła żadnej ze stron korzyści finansowych, podatek nie powinien wystąpić.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan i Pańska małżonka prowadząc działalność gospodarczą w ramach Spółki cywilnej posiadali ze wspólnikami tej spółki na współwłasność po #189; części dwa lokale użytkowe.

Decyzją wspólników nastąpiła zamiana udziałów w stanowiących współwłasność lokalach. Wartości udziałów strony określiły jako równe, wobec tego zamiana odbyła się bez jakichkolwiek dopłat. W takiej sytuacji, pobrany przez notariusza podatek od czynności cywilnoprawnych uważa Pan za nienależny.

Organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska w tej kwestii.

Stosownie bowiem do obowiązujących w tym zakresie przepisów, a mianowicie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jednolity tekst Dz. U. nr 41 z 2005 r. poz. 399) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Podstawę opodatkowania przy umowie zamiany reguluje art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. "a" i "b" cytowanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi iż przy umowie zamiany lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na taki lokal lub prawo do lokalu podstawą jest różnica wartości rynkowych zamienionych lokali lub praw do lokali w pozostałych przypadkach natomiast wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.

Stawki podatku dla umów zamiany określone są w art. 7 ust. 1 pkt 2 lit. "a" i "b" powyższej ustawy. I tak przy przeniesieniu własności nieruchomości stawka podatku wynosi 2%, natomiast przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych 1%.

W przedstawionym stanie faktycznym wystąpiła zamiana lokali użytkowych.

Stosownie do powołanych wyżej przepisów za podstawę opodatkowania należy przyjąć wartość rynkową rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek - art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. "b" ustawy.

W sytuacji natomiast, gdy wartości przedmiotów zamiany są równe, tak jak w Pana przypadku podstawę opodatkowania stanowi wartość któregokolwiek z nich. Stawka podatku wynosi 2%.

W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy w przedstawionej kwestii jest nieprawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Załączony do wniosku akt notarialny nr 1530/05 z dnia 07.03.2005r. nie był poddany ocenie.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia w drodze decyzji zgodnie z art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Strona wnosząca zażalenie - stosownie do art. 169 § 2 Ordynacji podatkowej winna uiścić z góry opłatę skarbową w kwocie 5 zł na zażalenie oraz 0,50zł od każdego załącznika w myśl ustawy z dnia 09 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 86 z 2000 r., poz. 960 ze zm.).

Urząd Skarbowy w Olsztynie