POSTANOWIENIE - Interpretacja - PO 436/03/05/JK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2005, sygn. PO 436/03/05/JK, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawie art. 14a, § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8/05, poz. 60 tekst jednolity), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 21.02.2005 r. wpływ do Urzędu w dnia 22.02.2005 r., wniosek uzupełniono o brakujące stanowisko w sprawie w dniu 23.03.2005 r. - w sprawie udzielania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest zgodne ze stanem prawnym.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02.2005 r. w Kancelarii Notarialnej została zawarta przedwstępna umowa przeniesienia własności spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego położonego w Krakowie ul. Ugorek 4/55. Z przedstawionego stanu faktycznego w Państwa piśmie z dnia 21.02.2005 r. wynika, że od zawartej umowy podatek od czynności cywilnoprawnych jest nie należny. Tut. Organ podatkowy podziela Państwa stanowisko, gdyż podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie te czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm. Czynności nie wymienione w sposób wyraźny w katalogu ustawowym, nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem. Zamknięty charakter katalogu czynności prawnych obciążonych omawianym podatkiem wyklucza jakąkolwiek możliwość opodatkowania umów nie znajdujących dokładnego odpowiednika wśród tych wymienionych.

Mając na uwadze powyższe umowa przedwstępna nie została wymieniona w art. 1 ustawy w związku z powyższym nie podlega ona podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja
Dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika osoby trzeciej odpowiadającej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik