W myśl § 66 ust. 1 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towar... - Interpretacja - US72/RPP1/443- 62 /04/ŁJ

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.03.2004, sygn. US72/RPP1/443- 62 /04/ŁJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl § 66 ust. 1 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2000 r. Nr 27, poz. 268 ze zm.) w związku z poz. 86 pkt. 8 załącznika nr 4 do cytowanego wyżej rozporządzenia, opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7% podlega bez względu na symbol PKWiU budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków szpitali i zakładów opieki medycznej (PKOB ex 1264) z wyłączeniem klinik weterynaryjnych i stacji unasiennienia.

Zgodnie z definicją zawartą w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystane dla potrzeb stałych. Natomiast zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.), przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi.

Odnosząc się do kwestii określenia prawidłowej stawki podatku VAT dla usługi polegającej na kompleksowej dostawie i montażu drobnego sprzętu pomocniczego oraz przeszkolenia personelu w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń i aparatów, będących przedmiotem dostawy, Naczelnik tut. Urzędu podkreśla, iż kryterium decydującym w omawianej kwestii jest projekt organizacyjno-techniczny wykonywanego zadania potwierdzony przez organ administracji państwowej wydający zezwolenie na budowę.

W przypadku, gdy projekt ten zawiera w swym planie inwestycyjnym pod nazwą "Wykonywanie robót ogólnobudowlanych, wykończeniowych i instalacyjnych w budynku kuchni, pralni oraz dostawa i montaż wyposażenia technologicznego kuchni dla budowanego Szpitala" również infrastrukturę towarzyszącą niezbędną dla właściwego funkcjonowania obiektu, tj. kompleksową dostawę i montaż wyposażenia kuchni (łącznie z drobnym sprzętem pomocniczym, np. sztućce, zastawy, kubki itp.) oraz przeszkolenie personelu wskazanego przez Inwestora w zakresie obsługi i konserwacji wszystkich urządzeń i aparatów, stanowiących przedmiot dostawy i montażu zgodnie z dokumentacją techniczną - to całe zadanie, objęte tym projektem winno być opodatkowane obniżoną 7% stawką podatku VAT.

Natomiast w przypadku, gdy przedmiotowa dostawa drobnego sprzętu pomocniczego oraz przeszkolenie personelu, nie zostały uwzględnione w w/w projekcie organizacyjno - technicznym, Spółka winna w odniesieniu do tych czynności zastosować stawkę podstawową podatku w wysokości 22%.W świetle powyższych ustaleń, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, że przedmiotowa dostawa oraz montaż wyposażenia technologicznego kuchni szpitala (zawierająca się w definicji budynku), łącznie z przeszkoleniem personelu oraz dostawą sprzętu pomocniczego (w przypadku, gdy są one integralnym przedmiotem zadania inwestycyjnego) podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie