POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP.005.II/5/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2005, sygn. DP.005.II/5/2005, Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim postanawia uznać stanowisko podatnika zawarte w złożonym 14.02.2005r. wniosku za nieprawidłowe

.

UZASADNIENIE

W dniu 14.02.2005r. do Urzędu Skarbowego w Parczewie wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Dnia 11.03.2004r. wniosek ten został przekazany - zgodnie z właściwością miejscową - do Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim.

Pyta Pan we wniosku, czy z tytułu zbycia na rzecz nowej wspólniczki spółki cywilnej nieruchomości, położonej w Radzyniu Podlaskim, nabytej 22.02.2002r. na zasadzie współwłasności łącznej przez Leszka J. i Roberta M., działających jako spółka cywilna, powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%.
Zdaniem podatnika czynność dotyczy podziału majatku wspólnego pozostałego po rozwiązaniu spółki cywilnej i obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych nie powstanie.

Stan faktyczny opisany przez podatnika w zapytaniu i potwierdzony załączonymi dokumentami nie budzi wątpliwości, że współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości, na zasadzie współwłasności w częsciach ułamkowych są Robert M. i Leszek J. Wystąpienie ze spółki Roberta M. w dniu 29.11.2002r. spowodowało, że ustała przyczyna ustroju majątkowego współwłasności łącznej przedmiotowej nieruchomości na rzecz jej współwłasności w częściach ułamkowych. Aneks z dnia 31.10.2002r., dotyczący zmian osobowych w spółce (przystąpienie nowego współnika - Renaty J.) nie wywołuje skutków prawnych w sferze własności przedmiotowej nieruchomości, a to ze względu na treść art. 158 kodeksu cywilnego. Do skutecznego przeniesienia własności nieruchomości wymagana jest forma aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Zamierzone przez współwłaścicieli Leszka J. i Roberta M. zbycie przedmiotowej nieruchomości na rzecz Renaty J. winno być opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a w związku z art. 7 ust. 1 pkt. 1a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 86, poz. 959 ze zm.) według stawki 2%, od wartości rynkowej nieruchomości.
Rozliczenia finansowe pomiędzy byłymi wspólnikami spółki pozostają bez wpływu na ocenę prawną transakcji zbycia nieruchomości w świetle wyżej wskazanej ustawy podatkowej, chyba że umowa zbycia byłaby w całości lub w części umową darowizny. Wówczas zastosowanie do tej transakcji będzie miała ustawa o podatku od spadków i darowizn.
Przytoczona przez podatnika "umowa o podział majątku wspólnego po rozwiązaniu spółki" może mieć związek z rozliczeniami nakładów poniesionych przez poszczególnych wspólników na majątek stanowiący ich współwłasność. Ustalenia tej umowy mogą wywołać skutek w postaci uznania zapłaty za zbywaną nieruchomość w całości bądź w części za dokonaną.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w określonym trybie(art. 14b §1 i §2 Ordynacji podatkowej).
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim. W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 50 gr do każego załącznika.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy w Radzyniu Podlaskim