W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym posiadała ona wobec kontrahentów zagranicznych zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług a także o... - Interpretacja - 1472/SPC/436/17/2005/BAP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. 1472/SPC/436/17/2005/BAP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym posiadała ona wobec kontrahentów zagranicznych zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług a także otrzymanych zaliczek. Kontrahenci Spółki zbyli swoje wierzytelności wobec Spółki na rzecz jednego podmiotu zagranicznego. Spółka negocjuje z tym podmiotem restrukturyzację swych zobowiązań, która polegać ma na odnowieniu zobowiązań Spółki w ten sposób, iż w miejsce sumy kapitałów i odsetek wszystkich dotychczasowych zobowiązań Spółki zgadza się ona spełnić na rzecz wierzyciela jedno świadczenie pieniężne, którego wysokość nominalna jest równa sumie kapitałów i odsetek zobowiązań dotychczasowych. W konsekwencji, w momencie podpisania stosownej umowy zostaną umorzone zobowiązania dotychczasowe wraz z odsetkami, natomiast powstanie nowe zobowiązanie nominalnie równe sumie kapitałów i odsetek wszystkich umorzonych zobowiązań. We wniosku Spółka przedstawiła stanowisko, iż ww. czynność odnowienia nie może być traktowana jako umowa pożyczki i jako taka nie podlega opodatkowaniu opłatą skarbową. Spółka prosi o potwierdzenie powyższego stanowiska.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego na wstępie wyjaśnia, iż od 01.01.2001r. ustawa o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 4 z 1989r., poz. 23 ze zm.) zastąpiona została dwoma odrębnymi aktami prawnymi: ustawą z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) oraz ustawą z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.). Używane przez Spółkę określenie "opłata skarbowa" w kontekście opodatkowania czynności umowy pożyczki sugeruje, iż intencją Spółki było zapytanie o opodatkowanie danej czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 506 §1 Kodeksu cywilnego, jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie). Przedstawiona przez Spółkę czynność mieści się w zakresie określonym w art. 506 §1 Kodeksu cywilnego, zaś jej poszczególne elementy nie mogą być odrębnie traktowane jako samoistne czynności cywilnoprawne (czyli np. umowa pożyczki). Art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu - w związku z powyższym czynność odnowienia jako niewymieniona w katalogu czynności objętych podatkiem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie