Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawarty jest w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podat... - Interpretacja - DPD-005/25/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.03.2004, sygn. DPD-005/25/2004, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawarty jest w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) Podstawową czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa sprzedaży. Jest to umowa, zgodnie z którą jedna ze stron (sprzedawca-zbywca) zobowiązuje się przenieść własność rzeczy i wydać ją drugiej stronie (kupującemu-nabywcy), a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Uregulowana w art. 519 i n. Kodeksu cywilnego umowa przejęcia długu polega na tym, że osoba trzecia wstępuje w miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony. Dochodzi to do skutku bądź na podstawie umowy między wierzycielem i osobą trzecią za zgodą dłużnika, bądź umowy między dłużnikiem i osoba trzecią za zgodą wierzyciela.

W związku z tym, że przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych jest sprzedaż rzeczy i praw majątkowych, a w przypadku przejęcia długu przedmiotem tej umowy jest dług czyli ogół obowiązków dłużnika względem wierzyciela, zatem umowa taka nigdy nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu