POSTANOWIENIE - Interpretacja - PM/436-1/05/HP

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.07.2005, sygn. PM/436-1/05/HP, Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając stosownie do treści art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 tekst jednolity) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 14.07.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zarząd Spółki X dnia 14.07.2005 r. zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, przewidzianego w art. 9 pkt 10 lit. "h" ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.) w przypadku gdy:
1. X sp. z o.o. zamierza zawrzeć ze wspólnikiem tej spółki umowę pożyczki pieniężnej, nie będącej dopłatą w rozumieniu art. 177 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, nie wpływającej na wysokość kapitału zakładowego tej spółki i nie stanowiącej zmiany jej umowy.
2. Wspólnik udzielający pożyczki będzie rezydentem bądź nierezydentem w rozumieniu przepisów prawa dewizowego.

Zarząd Spółki X stoi na stanowisku, iż w powyżej przedstawionych przypadkach dokonana czynność cywilnoprawna, zwolniona jest z podatku z mocy art. 9 pkt 10 lit. "h" ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego informuje i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. ,,b" i lit. ,,k" ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399) podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki oraz umowy spółki tj. akty założycielskie.

Art. 1 pkt 2 w/w ustawy wskazuje, iż podatkowi podlegają również zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy spółki przy spółce kapitałowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty.

Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "b" i lit. "k" cytowanej ustawy.

Podstawę opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. ,,d" stanowi przy umowie spółki, przy pożyczce udzielonej spółce przez wspólnika - kwota lub wartość pożyczki.

Jednakże ustawa przewiduje zwolnienie przedmiotowe na podstawie art. 9 pkt 10 lit. "h" dla pożyczki udzielonej przez wspólnika spółce kapitałowej.

Czynność ta będzie opodatkowana dopiero wówczas gdy pożyczona przez wspólnika kwota przeznaczona zostanie na podwyższenie kapitału zakładowego spółki i stanowić będzie zmianę umowy spółki.

Wobec powyższego w sytuacji przewidzianej przez podatnika, gdzie przedmiotem umowy pożyczki będzie kwota pożyczki nie będąca dopłatą, nie będzie wpływać na wysokość kapitału zakładowego spółki i nie będzie stanowić jej zmiany to czynność taka będzie podlegać zwolnieniu zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. "h" w/w ustawy.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera żadnych ograniczeń dotyczących wspólników rezydentów lub nierezydentów, udzielających pożyczek pieniężnych spółce kapitałowej.

Nie ma więc żadnego wpływu na przedmiotowe zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych, fakt iż wspólnik udzielający pożyczki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (spółce kapitałowej) jest rezydentem lub nierezydentem.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie