Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik zakupuje towary handlowe od kontrahentów mających siedzibę w krajach Unii Europejski... - Interpretacja - PP-2-443/100/04 PD/423/77/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. PP-2-443/100/04 PD/423/77/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik zakupuje towary handlowe od kontrahentów mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej, ale nie będących podatnikami podatku VAT (podatku od wartości dodanej), ani nie zarejestrowanych dla potrzeb prowadzenia transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zakupu w/w towarów Spółka nie ewidencjonuje dla potrzeb rozliczenia podatku VAT, a następnie dokonuje eksportu tych towarów na Ukrainę, stosując dla tej sprzedaży stawkę podatku VAT "0" %.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) "przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz". Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 2 cyt. ustawy o VAT powyższy przepis "stosuje się, pod warunkiem że:
1) nabywcą towarów jest :
a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a-z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a".
Mając powyższe na uwadze nabycie towarów od kontrahenta z kraju Unii Europejskiej, nie będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie są spełnione warunki określone w art. 9 ust. 2 cyt. ustawy o VAT. W przypadku gdy nabycie towarów nastąpiłoby od kontrahenta z kraju Unii Europejskiej, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, będzie to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.Transakcja powyższa nie będzie stanowiła również importu towarów, ponieważ przywóz towarów na terytorium naszego kraju nie nastąpił z państwa trzeciego, tj. przywóz towarów nie nastąpił z terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT).

Art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających temu podatkowi. Sama ustawa nie zawiera legalnej definicji czynności cywilnoprawnej. Pojęcia tego nie definiują również przepisy prawa cywilnego. W doktrynie prawa najczęściej pod pojęciem czynności cywilnoprawnej rozumie się takie zdarzenie prawne, które polega na świadomym dążeniu człowieka ( osoby prawnej ) do osiągnięcia określonego skutku prawnego. W przepisach prawa cywilnego esentialia negotii czynności prawnej stanowi oświadczenie woli, które charakteryzuje się doniosłością prawną przez co rozumie się to, że prawo przedmiotowe wiąże z nią określone skutki prawne w sensie powstania, zmiany czy ustania stosunku prawnego.
Przepisy art. 1 ust. 4 ww. ustawy dotyczą zakresu terytorialnego opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i wprowadzają dwie równorzędne zasady:
- po pierwsze, podatkowi podlegają te czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- po drugie, podatkowi podlegają te czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawierają własnej definicji pojęcia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Termin terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został zdefiniowany w ustawie z dnia 12.10.1990r o ochronie granicy państwowej (Dz.U nr 78 poz. 461 ze zm.). Jest to obszar na kuli ziemskiej, nad którym Rzeczpospolita wykonuje swoje zwierzchnictwo. W skład terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wchodzi terytorium lądowe oraz wnętrze ziemi znajdujące się pod nim, morskie wody wewnętrzne i morze terytorialne oraz dno i wnętrze ziemi znajdujące się pod nim, a także przestrzeń powietrzna znajdująca się nad terytorium lądowym, morskimi wodami wewnętrznymi i morzem terytorialnym. Jak wynika z powyższego brzmienia przepisu, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli spełnione są obydwa warunki jednocześnie.
Reasumując należy stwierdzić, iż o tym czy dana czynność cywilnoprawna podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych decyduje miejsce dokonania czynności cywilnoprawnej. W przypadku dokonania czynności cywilnoprawnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie ona podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych również w odniesieniu do rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się zagranicą. Natomiast w przypadku dokonania czynności poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, transakcja taka nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Lubelski Urząd Skarbowy