POSTANOWIENIE - Interpretacja - PM/436-09/2005

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.09.2005, sygn. PM/436-09/2005, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając w trybie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja Podatkowa (jednolity tekst ustawy Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) - po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 18.07.2005 r. (data wpływu 22.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku wynika, że podatnik, spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budownictwa mieszkaniowego i zamierza zaciągnąć pożyczkę od innej spółki będącej podatnikiem podatku VAT. Spółki będące stronami pożyczki nie są powiązane kapitałowo. Uzyskana pożyczka zostanie wykorzystana w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy na zakup gruntu pod budowę osiedla. Zdaniem Spółki umowa ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony stan faktyczny i mając na uwadze obowiązujący stan prawny wyraża następujące stanowisko:
Zgodnie z treścią art. 1 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 86 poz. 959 ze zm.) - podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają między innymi: umowy pożyczki.
Równocześnie na podstawie art. 9 ust 1 pkt 10 lit. "g" wyżej cytowanej ustawy ustawodawca zwalnia od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.Ponieważ zakup gruntu przez Spółkę, której przedmiotem działalności są inwestycje mieszkaniowe w systemie deweloperskim jest wydatkiem poniesionym na prowadzenie działalności gospodarczej - w/ cytowany przepis ustawy o PCC będzie miał zastosowanie.
Zatem odpowiadając na pytanie tut. organ podatkowy stwierdza, że tego rodzaju pożyczka nie będzie rodzić obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze