Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm. ) w związku z Waszym pismem... - Interpretacja - III MUS/WP/413/1157/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.08.2004, sygn. III MUS/WP/413/1157/04, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm. ) w związku z Waszym pismem z dnia 02.07.2004 r. i uzupełnieniem do niego z dnia 02.08.2004 r. dotyczącym przepisów w zakresie nabycia przez spółkę udziałów od wspólnika będącego osobą fizyczną w celu ich umorzenia Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje:

Zasady umarzania i nabycia własnych udziałów przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uregulowane w art. 199 § 1 i§ 2 oraz art. 200 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94 poz. 1037 ze zm ) stanowią, iż spółka z o.o. może nabyć własne udziały w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem.Stosownie do art. 30 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm. ) od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów ( akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Wspomniana we wniosku osoba fizyczna ( podatnik) w myśl postanowień zawartych w art. 30 b ust. 6 w/w ustawy po zakończeniu roku podatkowego jest obowiązana w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną i obliczyć należny podatek dochodowy. Nabycie udziałów na podstawie art. 200 KSH w celu ich umorzenia nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stosownie do art 199 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych ( Dz. U. nr 94 poz. 1037 z późn. zm ) udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może być umorzony między innymi w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne). Kodeks stanowi, iż nabycie udziału przez spółkę następuje za wynagrodzeniem, przy czym nie może ono być niższe od wartości księgowej udziału. Wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi, którego udziały będą nabyte, zostaje określona w uchwale zgromadzenia wspólników. Kodeks spółek handlowych nie precyzuje na podstawie jakiej czynności następuje to nabycie.

Czynności tej nie można zakwalifikować jako umowy sprzedaży. Zgodnie bowiem z art. 535 kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę, przy czym stosownie do art. 555 kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio, między innymi, do sprzedaży praw majątkowych.W świetle powyższego należy stwierdzić, iż cena obok oznaczenia przedmiotu sprzedaży stanowi element przedmiotowo istotny umowy sprzedaży. Zapłata ceny jest podstawowym obowiązkiem kupującego. Zawiera ona w sobie trzy elementy: wartość rzeczy, zysk sprzedawcy oraz koszty po jego stronie.

W przypadku określonego w art. 199 kodeksu spółek handlowych nabycia od wspólnika udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia występuje wynagrodzenie. Termin "wynagrodzenie" nie jest tożsamy z ceną. Użycie w art. 199 § 2 k.s.h terminu "wynagrodzenie świadczy, iż na gruncie tego przepisu nie chodzi o sprzedaż w rozumieniu art. 535 kodeksu cywilnego. Instytucja umorzenia udziału w spółce w drodze nabycia przez spółkę udziału jest ściśle związana ze stosunkiem uczestnictwa w spółce i musi wynikać z umowy spółki. Jest to norma o charakterze lex specialis w stosunku do przepisów kodeksu cywilnego. Wobec powyzszego , nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem, jako szczególny rodzaj umowy nie wymienionej w ktalogu przedmiotów podatku od czynnosci cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi.Wobec powyższego, nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem, jako szczególny rodzaj umowy nie wymienionej w katalogu przedmiotów podatku od czynnosci cywilnoprawnych, nie podlega temu podatkowi.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu